PER TELEGRAAF. Britsche residentie te Passir Saladie door de Maleijers belegerd werd, heeft ontzet, inaar dat hij des Zondags eenen vergeefsehen aanval heelt beproefd op eene verschansing, digt bij de plaats gelegen, waar de heer gjrcli termoord is. Kapitein Innes is daarbij gesneuveld en ettelijke onder officieren en manschappen zijn gekwetst. De gouverneur van Malakka was cp weg naar de plaats des oproers. Onmiddelijk zijn versterkingen uit Hongkong en Calcutta ontboden, liet lijk van den heer Birch is thans ont dekt, gebonden aan een boom. De Times meldt dat de illuminatie te Bombay, in den avond na de aankomst van den prins van Waleseen regt phantastisch schouwspel uocl hebben opgeleverd. De inlandsche bevolking had haar vernuft gespitst opliet vinden van allerlei opschriften, die met veelkleurig licht uitkwamen. De geboortedag van den prins van Wales werd met grooten luister te Bombay gevierd. Van de vloot, de kustbatterijen en de schepen in de ha- (en werden saluutschoten gelost. In het gouvernementspaleis werd een groote receptie gehouden, die door alle Indische vorsten o( hun vertegen woordigers die zich thans in de stad bevindenWerd bijgewoond. Mr. Kencaly, de verdediger van den pretendent Tichborne, heeft toe stemming ontvangen om in den loop dezer maand bij zijn gewezen cliënt een bezoek af te leggen in de gevangenis. Reeds zijn op de muren te Ply mouth groote billctten aangeplakt, waarop wordt aangekondigd dat op 16 Kovember de hh. Kenealy, Guiidfort, Onslow eu Wilson in die stad zullen aankomen; de twee laatstgenoemden zullen Kenealy vergezellen tot aan de poort der gevangenis van Dartmoor. De commissie der associatie-Tichborne noodigt allen uit, die aan de onschuld van den veroordeelde gcloovcn, deel te nemen aan de manifestatie, welke bij Kencaly's terugkeer van Dartmoor tc Plymouth zal gehouden worden. --De te Mostar gevestigde berigtgever van de Times schrijft het vol gende: "Ik heb gelegenheid gehad, met Serverbassa over den toestand der in opstand verkeerende provinciën van gedachten le wisselen, en ik ben overtuigd, dat die keizerlijke commissaris geenszins den werkelijken aard van den opstand begrijpt, noch de middelen kent, die noodig zijn om de bevolking te bevredigen. Een gesprek met leden der consulaire commissie beeft mij in de meening versterkt, dat de Porte niet in staat is, de mocije- lijkheden te begrijpen ol uit den weg te ruimen." Virginia-Cityin Nevada, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, is door de vlammen vernield. De stad is de hoofdplaats der mijnwerkers en 5000 personen zijn zonder arbeid, doordien de fabrieken, waarin de mijn- producten w erden bew erktin asch zijn verkeerd. Het verlies wordt ge schal op 18 millioen gulden. De mijnen zijn onbeschadigd, maar toch zal het ccnige maanden duren, voordat op den ouden voet goud en zilver uit dc aarde zal kunnen worden gehaald. De bekende fabrikant van naaimachines Isaac M. Singer is voor eeni- gen tijd op 68-jarigen leeftijd in Engeland, op zijn landgoed in Hampshire, overleden, nalatende een vermogen van 2,800,000 benevens 3 levende vrouwen cn 22 kinderen. Singer begon zijn maatschappelijke loopbaan in New-York als een arm man en trad in 1830 te Brooklijn met gemalin n°. 1 in \w\ huwelijk. Met haar leefde hij 10 jaren allergelukkigst. Een zoon eu eene dochter werden uit dezen echt geboren. Den eersten liet de vader 100 dc tweede 2000 na. Na verloop van die 10 jaren ontstond twist tusschen dc echtelingen; eene echtscheiding werd uitgesproken en dit vonnis heeft in Amerika ten gevolge dat geen ander huwelijk mag worden aange gaan zonder toestemming van de eerste vrouw of den eersten man. Gemalin n\ 1 stierf en Singer huwde n°. 2. Deze schonk hem 10 kinderen, waar van er 8 leven; hun vader vermaakte hun 350,000 Ook van n°. 2 scheidde hij cn zonder zich ditmaal aan de Amerikaansche wet le storen, huwde hjj gemalin n". 3, die hem 5 kinderen schonk. Ook aan dezen heeft hij 350,000 nagelaten. Zonder van zijne gemalin u°. 3 te scheiden of haar dood af te wachten (die eerst later plaats had) verbond hij zich in den echt met n°. 4. Deze schonk hem eene dochter, aan welke 100.000 ten deel valt. In 18C4 loog hij naar Engeland: daar huwde hij zijn vijlde vrouw. Zes kinderen werden uit dezen echt geboren. Het laatste huwelijk noemt Singer in zijn testament wettig; zijne weduwe laat hij het vruchtgebruik van een vermogen van 2,000,000 na, dat later het zestal ten goede komt. F U A K H R i J 14. lljj de beraadslagingen in de nationale vergadering over de kieswet heeft de verkiesbaarheid van militairen (art. 7) aanleiding gegeven tot uit voerige beraadslagingen. Hel bleek dat de gevoelens daarover zeer verdeeld waren, tfe minister van oorlog, de Cissey, stelde ten slotte de bezwaren in het licht verbonden aan de verkiesbaarheid der militairen en stelde eene lezing van het artikel voor, waarmede de vergadering zich met 450 tegen 209 stemmen vereenigde. Hel artikel luidt dientengevolge aldus: «Geen militair of zeeman, deel uitmakende van de active legers ter zee en te land. zal, welke zijnen rang en zijne functien wezen mogen, lot lid der kamer van afgevaardigden verkozen kunnen worden. Dit voorschrift is toepasselijk op de militairen en zeelieden, ter beschikking of op non-activi teit gesteldmaar niet op dc officierenbij de tweede sectie van het kader van den generalen staf geplaatst, noch op hen, die bij de eerste sectie ge handhaafd zijn als het opperbevel gevoerd hebbende tegenover den vijand." Uit Boulogne-sur-Mer, Calais en andere kustplaatsen komen berigten in omtrent een zwaren stórm, welke den 7,le" en 8stcn dezer in het kanaal gewoed heeft. Terwijl de Fransche natie er aan denkt om voor Washington een hem waardig monument op te rigten. hebben de Amerikanen hunnerzijds het denkbeeld geopperd om een reusachtig beeld van Lafayette te doen ma- hen, waarvoor inschrijvingen door geheel Amerika zouden worden ingeza meld. Met toestemming der Fransche regering zou men het beeld op den top van hel Trocadcro willen plaatsen. IP1NJE Betreffende het antwoord van het Valicaan op de bekende Spaansche nota verneemt men nader dat daarin de quaeslie wordt onderzocht met het oog op de godsdienst en de grondbeginselen die de basis vormen van het concordaat, welke beginselen niet veranderd moeten worden, liet weer legt een voor een de beweringen van de Spaansche nota en verzekert dat de H. Stoel,- verre van de nieuwe regering moeijelijkheden te willen berok kenen, haar van ganscher harte wil helpen, maar haar helpen met werke lijk doeltreffende middelen, die den heiligen band zouden bewaren, die al- lijd de glorie van Spanje heeft uitgemaakt, liet antwoordt luidt verder, dat de eenheid van godsdienst, die men thans ter- zijde wil stellen, geen hinderpaal kan zijn voor de ontwikkeling der beschaving, integendeel: zij is het ware baken der beschaving. De pligt van den H. Stoel is niet be strijding van dz beschaving, die hier slechts als voorwendsel wordt gebe zigd, maar bestrijding van het bederf dat de volkeren overheert. Zoolang hij zich op dat terrein beweegt, meent de H. Stoel niet slechts aan de re gering, maar aan geheel Spanje een dienst le bewijzen. Men moet uit dit oogpunt het gedrag van den Nuntius en van het Vaticaan waarderen. In dien evenwel de regering, om redenen van de uiterste noodzakelijkheid, meent deze beginselen in eenen anderen vorm te moeten voorstellendan is de H. Stoel bereid te onderhandelen en in het concordaat die wijzigingen te brengen die hij oorbaar acht. Men zal na wederzijdsche verklaringen kun nen zien tot hoever de II. Sloel het ontwerp van de nieuwe couslilulie zal kunnen aannemen. SUITSCULASB. De rijkskanselarij heelt eene memorie bij den rijksdag ingezonden, waarin wordt aangedrongen op ondersteuning uit 's rijks kas aan de inrig- ling voor vischteell te Hüningen, in den Elzas op grond dat die inrigting voor den Elzas zelf minder voordeel oplevert dan voor andere staten, aan wier onderdanen de productie der inrigting wordt afgeleverd, of naar wier wateren de gekweekte visch henentrekt. Een der leden van den rijksdag, de heer Lucius, heeft eenige dagen doorgebragt op Varzin. Hij heeft ten aanzien van den toestand, waarin prins von Bismarck zich bevindt, de volgende mededeelingen openbaar ge maakt. De rijkskanselier is inderdaad zeer lijdend aar. zijn vroegere kwaal, en wel in die male, dat hij herhaaldelijk in tegenwoordigheid van den heer Lucius den ernstigen wensch heeft geuit, dat hij gaarne zijne betrekking zou willen nederleggen. Zijne huisgenooten dringen daarop met alle kracht aan. Men verwacht, dat dit verlangen door den keizer niet in het minst zal worden gedeeld; van dien kant laat zich geen ander resultaat te gemoet zien dan een weigering. De keizer is van gevoelen, dat geen ander raads man den heer von Bismarck kan vervangenhij schenkt hem de gelegenheid, een groot gedeelte van het jaar in stille rust door le brengen, teneinde hem te sparenmaar wil van een aftreding niet hooren. Naar men verneemt hebben twee doctoren, de hh. Veit, le Berlijn, en prof. Secger, te Karlsbad, een attest ingezonden ten opzigte van den toe stand, waarin graaf Arnim verkeert. Zij zeggen daarin, dat indien de heer von Arnim zich moet onderwerpen aan hel-tegen hem uitgesproken vonnis, waardoor hij gedurende vele maanden opgesloten zal moeten doorbrengen, zijn leven werkelijk in groot gevaar zal verkceren, ten gevolge van de kwaal waaraan hij lijdt. Naar men uit Conitz aan de /Fezer Zeit. berigt, heeft aldaar de ver kiezing plaats gehad van een lid voor het huis van afgevaardigden. Bij die gelegenheid zijn ergerlijke misbruiken voorgevallen, want men heeft zich schuldig gemaakt aan vervalsching der kiesbillctten. Het kiesbureau is ont bonden en op last van het openbaar ministerie een zeker persoon reeds in bewaring genomen, terwijl bet onderzoek naar zijn medepiigtigen wordt voortgezet. De bisschop van Breslan, die, reeds sedert geruimen tijd in het Oos- tenrijksche gedeelte zijner diocees verblijf houdt, is den 5leD dezer officieel in kennis gesteld van het vonnis van hel kerkelijk geregtshof, dal hem heeft afgezet, zoodat de opper-president van Silczie den 9len dezer hel Dom kapittel van Breslan heeft kunnen uitnoodigen om tot het verkiezen van een beheerder der diocees over le gaan. Men verwacht, dat niemand aan deze uitnoodiging geen gevolg zal geven. LONDEN, 11 November. Naar berigt wordt is de tclegraphische corres pondentie tusschen Batavia en Australië tijdelijk gestoord. LONDEN, 12 November. Ten gevolge van den regen, in de Iaatstver- loopen dagen gevallenzijn op verscheidene plaatsen zware overslroomingen ontstaan. VERSAILLES, 11 November. Nationale vergadering. De heer Ricard ver dedigt den vscrutin de liste" en beweert dat elke andere wijze van kiezen het algemeen slemregl benadeelt. Dufaure beveelt den "Scruliii d'arrondis- semenl" aan, en Gambetta pleit voor den "scrutin de liste." Met 357 tegen 326 stemmen wordt de "scrutin d'arrondissement" aangenomen, overeen komstig een door den heer Lefèbve Poutalis voorgesteld amendement. Ten 10% ure wordt de zitting opgeheven. PETERSBURG. 12 November. Het in builenlandsche bladen voorkomende berigt betreffende eene reis van keizer Alexander naar Italië cn zijn onder houd aldaar met Victor Emanuel wordt uit zeer goede bron ongegrond genoemd. BELGRADO. 11 November. In tegenwoordigheid van den vorst en dc vorstin werd lieden ten wapenschouwing gehouden over dc militie, die bestemd was om naar dc grenzen te trekken. Bij deze gelegenheid werden zeven vaandels gewijd en aan de beëedigde troepen overgegeven. De vorst hield een toespraak, betuigde zijne bijzondere tevredenheid over de houding van het krijgsvolk, en verklaarde dat de politieke toestand veranderd cn dientengevolge het vertrek van de troepen voor het oogenblik onnoodig is.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3