LEIPSCIIE COURANT. 1875. ZATURDAG 13 NOVEMBER. JS°. 260. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Df Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'ljaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdveiTcntiën is van 1—4 regeis J.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 42 blad 52) der Handelingen tan den Gemeenteraad. LEIDEN. 12 November. Gisteren avond werd er van wege de Leidsclte Vleesehmaatschappij eeiie algemeene vergadering gehoudenten einde verslag te geven van den toestand der maatschappij sedert haar bestaan gedurende drie maanden. Bet bleek daaruit, dat de vleesehmaatschappij gedurende dat eerste kwar taal, niettegenstaande de ongunstige omstandigheden, verbonden aan de ves tiging eener dergelijke nieuwe onderneming, eenc zuivere overwinst, na aftrek van alle kosten, ten bedrage van omstreeks ƒ250 had gemaakt. Uit liet getuigenis der leden bleek de algemeene tevredenheid over de uitne mende qualiteit van het door de maatschappij geleverde vleesch, terwijl, staande deze vergadering, tevens werd besloten het bedrijfskapitaal met de van 1000 te verhoogente vinden door inschrijving tot een renteloos voorschot door de ledenwaartoe de aanwezigen ter vergadering gaarne bereid bleken te zijn. - De Staatscourant bevat het verslag van de commissie, van 1 Augus tus 1875 lot 1 Augustus 1876, belast met het afnemen der examens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Junij 1865, en der praktische mmefts van hulpapotheker. volgens art. 8 dier wet, gewijzigd bij die van 8 July 1874. Er hadden zich in hel geheel 15 candidaten voor het apothe kers- en 3 voor het praktisch examen als hulpapotheker aangemeld. De uilslag van dit examen is geweest dat van de 15 candidaten 11 tot apothe ker zijn bevorderd, t. w. de hh. J. F. A. Rijkholt, van Groningen: W. F. Hammes, van Rotterdam; N. F. Reysl, van Leiden; L. C. W. Cocx, van Amsterdam; dr. F. C. E. van Etnbden. van Zeist; J. Giltay Jr., van Dordrecht; T. Cannegieter, van Heinkenszand; C. J. W. Baurichter, van Enschedé; T. E. van Dijk, van Dinxperlo; W. Ilreyl, van Amersfoort; A. Sprayt, van Vlaardingen. De candidaten voor het examen als hulpapotheker voldeden allen aan de vereischten, zoodat de acte van bevoegdheid als zoo danig uitgereikt werd aan de hh. H. Drijfhout, van Balk; M. C. Giltjes, tan den Helder, en K. van Giffen, van Wijckel. - De commissie voor het middelbaar onderwijs (afd. letlerk.) heeft giste ren toegelaten de heeren: 11. F. Gangel, van Utrecht, voor Ned. taal en lellerk.; E. A. 11. Scipgens, van Roermond, voor Duitsche taal- en lelt.; B. Roster, van Delft, voor Engelsche taal en letlerk.; J. IJzerman, van Uarlingen, voor gronden der staalsinrigling van Nederland; W. J. Cats, K. G. van den Bos en J. van Gelder, van Rotterdam, voor boekhouden. Geenc afgewezen. De acte-examcns voor het middelbaar onderwjjs, afd. wis-, natuur- en zeevaartkunde enz., op 8, 9 en 10 November, hadden den volgenden uilslag: geëxamineerd 2 candidaten voor de acte hoogcre wiskunde. Een trok zich 'erug. De ander, de heer W. Mantel, van Enkbuizen, werd toegelaten. Voorts werden op 9 en 10 November geëxamineerd 5 candidaten voor de Me boetseren. Afgewezen 3; toegelaten 1, de beer D. Lako, van Delft. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. - Uit de inlichtingendoor den minister van binnenl. zaken gegevenop Bet adres van den gemeenteraad van Eist, omtrent onregelmatigheden bij de verkiezing van raadsleden, blijkt, dal, naar des ministers gevoelen, het in ernstige overweging behoort te worden genomen bjj eene herziening der kieswet, of er geene wering moet plaats hebben van middelen om in strijd met de bedoeling der Grondwet het kiezerschap te verkrijgen. -De detachementen suppletie troepen voor West-Indië zullen in stede un den 16dcn, den 22ste" dezer aan boord van de schepen Diewerkcn en Henrietta te Nieuwe Diep embarqueren. - Door hel prov. kerkbestuur van Utrecht zijn tot de Evangelie-bediening de Ned. herv. kerk toegelaten de hh. E. Janchen en Iv. R. Bosnia, en door dat van Overijssel de hh. D. Cannegieter en E. van Loon. - Tot predikant bij de Waalsche gemeente te Delft is beroepen d'. W. s C. Deyll, pred. te Groningen. - Door den heer mr. F. L. Beels, te Oosterhout overleden, is onder "W andere legaten vermaakt aan de conferentie van den 11. Vincentius Panlo ƒ5000, aan het R. C. Vincenlius-weeshuis 15000, aan de hoofd kerk Sint-Jan ƒ8000, aan hel R. C. ziekenhuis ƒ10000 en aan het armbe stuur van de hoofdkerk Sint-Jan ƒ10000. alles vrjj van successie-regicn. Men meldt uit Monster aan de IV. R. C.Donderdag middag strandde onder 's Gravesande, in de nabijheid van Terheyde, de Ooslfriesche schooner Thaltea. komende van Bergen in Noorwegen en bestemd naar Vlaardin gen. De reddingboot kon niet worden gebruikt, bij gebrek aan de noodigc paarden. De zoon van den burgemeester van Monster begaf zich daarop met lijn en dreg naar het strand, weldra door eenige andere personen gevolgd. Van boord trachtte men eveneens door het uitwerpen van lijnen communi catie te krijgen, doch te vergeefs. Bij herhaling werden de redders door de zee teruggeworpen. Ten slotte gelukt het den zoon van den burgemeester een ligte, van boord geworpen lijn meester te worden. Daarop werd een kabel gestokenen toen deze op het strand was gehaald liet de equipage uit vier man bestaande, zich daarlangs zakken, door de redders grijpen en aan wal brengen. Het werken van het schip en de hevige zee maakten de redding bijna ondoenlijk. Sommigen der redders verkeerden nu en dan zeiven in groot levensgevaar. Gelukkig echter werden allen behouden. Te Rotterdam dreef gisteren middag op de rivier de Maas eene schuit, waarin zich alleen eene vrouw bevonden die door den harden wind werd voortgedreven. De vrouw verkeerde blijkbaar in nood. Op de hoogte der werf van de fabriek der Ned. Stoombootmaatschappij had zjj de tegenwoor digheid van geest het anker uit te werpen. Eenige werklieden, die haar opmerkten, bragten haar met een roeiboot naar de fabriek, waar zij werd verpleegd. Ook werd het vaartuig aldaar in de haven gebragt. Het vaartuig bleek te zijn De Jonge Pieterschipper Rosenbrand, wonende te Lang straat; het was geladen met puin en bestemd voor Delft. De schipper had zich aan wal begeven om te Rotterdam brood te koopen, en in zijne afwe zigheid was de schuit van het anker geslagen, terwijl de vrouw zich alleen aan boord bevond. In de gemeente Haarlemmermeer is Woensdag morgen eene boerderjj. staande aan den IJvveg, afgebrand. Eene der rijkste en voorzeker der zeldzaamste bezendingen levende voorwerpen, welke aan de diergaarde van het genootschap N. A. M. te Amsterdam werden toegevoegdbragt het stoomschip Holland, van de Maat schappij Java, dezer dagen aan. De verzameling bestaat uit drie volwassen en drie jonge gestreepte tijgers, een zwarten luipaard, een victoria-kroon- duif, twintig gewone kroonduiven en nog eenige vogels van mindere waarde. Wanneer men bedenkt, dat in den regel zoowel bij reeders als gezagvoer ders weinig genegenheid wordt gevonden tot het overbrengen van een enkel groot roofdier, dan komt in de eerste plaats de dank der leden van het genootschap toe aan de directie der genoemde maatschappij voor hare vrij gevige toeslemming aan den gezagvoerder, den heer Berckelbach van der Sprenkel, voor de uitmuntende zorg en doelmatige maatregelen voor de voeding en verpleging der dieren, gedurende den overtogt genomen: voor het eerste pleit de voortreffelijke toestand, waarin allen zonder onderscheid aankwamen, voor hel tweede dat alle passagiers zonder uitzondering ver klaarden gedurende de gcheele reis geen den minsten overlast der dieren te hebben ondervonden, maar integendeel met genoegen de dagelijksche voedering en verzorging te hebben bjjgewoond. Trouwens de wijze, waarop den heer C. Scheepmaker Gzn., honorair correspondent van het genootschap te Soerabaija, door wiens ijverige pogingen de geheele bezending werd bij- eengebragt, de transporthokken liet zamcnslellendeed onmiddellijk elke vrees voor gevaar ter zijde stellen. De drie jonge tijgers zijn een gesehenk van den regent van Kcdirie, Readhen Adhipatih Tocmenggocng Ario Tedjo Koesoemo, honorair lid van het genootschap. Hbl Te Amsterdam had eergisteren avond in eene woning in de Ratel- wachtsteeg nabij de Tuinstraat een droevig ongeval plaats. Door het om vallen van een petroleumlamp ontstond een begin van brand. De bewoners, J. Koers en zijne huisvrouw, die het vuur trachtten te blusschen, bekwa men daardoor zulke ernstige brandwonden, dat zij naar het gasthuis moes ten worden vervoerd. Eerstgenoemde is reeds des morgens overleden; op het behoud van hel leven der vrouw beslaat weinig hoop. De ingeroepen hulp der brandweer tot blussehing was niet noodig. Dezer dagen is te Amsterdam bij den verkoop der nalatenschap van wijlen graaf Sicvers, in leven consul-generaal van Rusland aldaar, voor een porseleinen Chineesch gekleurd eetservies ƒ2753 besleed. Onder Harcncarspcl is Woensdag een hevige brand uitgebarsten in d,e l

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1