PER TELEGRAAF. idiomen hebben door zich van het bestuur over Brilsch-Indië meester te Jikcu. Hel ac'11 ',el ce,,e S°c(lc zaak, dat de prins van Wales „uftaan tot hen behoorcn zal, die Britsch Indië zeiven hebben gezien, lil land, waar het vorstelijk huis zoo grooten invloed kan uitoefenen als Engeland het geval is. kan de prins van Wales bovendien zeer veel doen de algemeene belangstelling in Britsch-Indië te verhoogen. Hij zelf zal jjor zij" bezoek gewis een nieuwen blik op zijne groote roeping gekregen jutten. Aan het feestmaal van den lord-mayor heeft de heer Disraëli geanl- 1 op den heildronk op hel ministerie. Hij verklaarde te gelooven dat au een oorlog met China geene spraak meer was. Wat den opstand in lurtije betreft, hield de minister zich overtuigd, dal men lot een bevre emd) resultaat zou komen, waarbij het behoud van den vrede verzekerd zjjn. De belangen der drie keizerrijken waren meer regtslreeks bij die jjjgstie betrokken, maar de belangen van Engeland ten opzigte van die gelegenheid waren even groot, en de regering had vast besloten, die be- bngen te verdedigen en te handhaven. je optogt was dit jaar bijzonder luisterrijk; de nieuw gekozen mayor d daar prijs op gesteld, omdat hij sedert jaren de eerste lord-mayor is, |je tevens voor Londen in het parlement zitting heelt. Overigens liep de logheid op de gewone wijze af en hadden ook de traditionele zakken- roherijen en het traditioneel gedrang plaats. Het is thans gebleken dat de moord op den Engelschen resident te [erak op Malakka, den neer Birch, gepleegd, geen op zich zelf staand-feit maar dat die tot sein moest strekken van eene uitgestrekte beweging. - Volgens hier ontvangen berigten omtrent de Noordpool-expeditie zijn je schepen zonder mocijelijkheden te ondervinden tot in de baai van Melvill doorgedrongen. Aan het station van Ltidgate-hill ontspoorden Maandag een drietal gagons van den trein, die ten 7.10 u. naar Victoria vertrekt, liet mid dle rijtuig werd tegen de leuning van de brug verbrijzeld; geen der pas sers werd gedood, doch velen werden min of meer ernstig gewond. Dezer dagen heeft te Blachburn een persoon zijne vrouw aan een ander lerkocht voor de som van 4 stuivers. Beide partijen waren zeer met den )0|) ingenomen. FRANKRIJK. De heer Bardoux, onder-secretaris van staat bij het depart, van justitie, leeft zijn ontslag genomenomdat hij over de quaestie der kiesdistricten mders denkt dan het kabinet. Zijne aftreding wordt met vreugde begroet laor de clcricale partij, die wraak over hem heeft geroepen, omdat hij als getuige heeft gediend bij het burgerlijk huwelijk van den heer Jules Ferry, lijn vriend, die zijn echt niet kerkelijk heeft doen inzegenen. Het blijkt nader, dat hoogst waarschijnlijk vier man van het scheeps- lolk dc slaglofïers zijn geworden van de ramp, welke onlangs de Magenta leeft getroffen. Althans vier personen worden vermist. Ook zijn verloren gegaan een veertigtal Phoenicische inscription, uit Tunis aangebragt en be- jiemd voor de nationale bibliotheek. h\ het zuiden des lands hebben hier en daar weder overstroomingen plaats gebad. Onder anderen is dit het geval te Blèrt (dep. Ariége), Beau mont (Tarn-et-Garonnc) en in de omstreken van Tarascon. Te Toulouse en Ie Bordeaux had het, bij het afzenden van de laatste tijdingenreeds meer dan 24 uren aanhoudend sterk geregend. De Loire en Garonne waren buiten hare oevers getreden. SPANJE. Ais uit eene echte bron afkomstig wordt medegedeeld dat de Spaansche ;czant te Parijs aan koningin Isabella heeft aangezegd dat de Spaansche regering hare belofte terugneemt, haar in Januarij e k. toe te slaan naar Spanje terug te keeren, zoodat, dc wet van 1868. waarbij zij uit Spanje gebannen wordt, van kracht blijft. Dit zou om de volgende redenen ge schied zijn: Reeds vroeger had de koningin gedreigd met de uitvaardiging tan een manifest, waarbij zij haar afstanddoening van den troon terugnemen cd zich met don Carlos verbinden zou. Nu haar intendant Marfori in Madrid aangehouden en onmiddeïijk verbannen werd, is hare boosheid op nieuw aangewakkerd en heeft zij hare bedreiging herhaald. lu het fort San Luan, bij llerrera, hebben de Alfonsisten belangrijk igsmaterieel gevonden. Generaal Quesada zet zijne beweging voort in ile rigting van Arga-üelaire en trekt zijne strijdkrachten bijeen op de grens van Navarra en Arragon. -• Don Carlos heeft een krijgsraad bijeengeroepen, om vonnis te vellen over Saballs en Dorregaray. OEITSCULiAN». Te Zurich is in het licht verschenen eene geschiedenis der aan het proces-Arnim voorafgaande gebeurtenissen. Men meent dat dit geschrift niet anders zijn kan dan van graaf Arnim zeiven. Er komen stukken in voor, waarvan gezegd wordt dat de mededeeling in strijd is met de usantien Ier diplomatie. Voorts komt er in voor een uitvoering verslag van twee adientiën, die de graaf op 1 Sept. 1873 gehad heeft, een bij den keizer en ent bij prins Bismarck. Bismarck zou zich bij die gelegenheid legen graaf Arnim volgenderwijze hebben uilgelaten: Gij conspireert met de keizerin en rust niet voordat gij aan dc tafel zit, waar ik nu gezeten ben, en zien zultdat het niets geeft. Ik ken u van der jeugd af. In elk boven u staand persoon, zeidet gij jaren geleden, ziet gij uwen natuurlijken vijand. Die vijand ben ik op dit oogenblik. Gij hebt het sluiten der conventie van 15 Maart vertraagd om Thiers ten val te brengen, en ik moet nu de ver- ar.twoordelijkheid voor dien staatkundigen misgreep dragen. Gij hebt mjj 'ij den keizer aangeklaagd. Gij hebt betrekkingen met het hof, die mij verhinderd hebben ii reeds vroeger hier te ontbieden. Het doel van het werk is om aan te looncn dat graaf Arnim slechts het slagtoffer is van de wraak van Bismarck, Niet minder trekt hel de aandacht dal in de toss. Zeil., in weerwil dal graaf Arnim erkent dat de openbaarmaking van dergelijke stukken in strijd is met de gebruiken der diplomatie, mededeeling wordt gedaan van den in houd van een brief van graaf Arnim aan den keizer, van 8 April 1873. In dien brief klaagt hij, dal Bismarck hem schijnt te verdenken van onwaar heid in zijne mededeelingcn en hem bij den keizer voorstelt als voor zijn post ten eenenmale ongeschikt. Hij verzoekt den keizer een streng onder zoek in te stellen en daaruit te constateren of, en zoo jawaar en wan neer hij ooit onwaarheid heeft geschreven, ol van zijne instruction is afge weken. en of hem, naar de traditie der diplomatie, ook overigens iets kan worden ten laste gelegd, waardoor de zware krenking, die hij van Bismarck ondervond, ecnigzins kon worden geregtvaardigd. Hij zegt, verpligt te zijn, aan Bismarck kennis te geven dat hij zich tot den keizer had gewend; doch in de hier gegeven omstandigheden achtte hij dit onraadzaam omdat hij niet wist of de keizer daardoor welligl in zijne handelingen zou wor den belemmerd. Hij achtte het dus beteraan den keizer over te laten of deze zeil den rijkskanselier er over wilde spreken. Volgens de Kreuszeit. heeft graaf Arnim aan de stedelijke regtbank te Berlijn, in antwoord op hare kennisgeving dal het hooggereglshof zijne aanvraag om cassatie heelt verworpen, uit Zwitserland medegedeeld.dat hij zich beschikbaar zal stellen om de gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld is, te ondergaan, maar dat hij, op grond van het bij deze mededeeling overgelegd geneeskundig attest, uitstel verzoekt. Er worden reeds maatregelen genomen voor de aanslaande volksstel ling. Te Berlijn heeft dc militaire bevelhebber last gekregen van den mi nister van oorlog, zoodra mogelijk een zeer uitvoerige opgaaf gereed te maken van alle militaire instellingen, met eên staat dergenen, die daaraan zijn verbonden of daarin verblijf houden. Ook de chefs der verschillende slaven enz. hebben gelijke instructie ontvangen. De noodige kaarten kun nen op die wijze voor de inschrijvingen der namen, beroep, enz., worden gereed gemaakt voor alle burgerlijke en militaire rijksinstellingen. Men hoopt door dergelijke voorloopige maatregelen een graad van juistheid bij de volkstelling te verkrijgen, welke anders onbereikbaar mag worden geacht. 's GRAVENHAGE, 11 November. Bulletin van de Staatscourant van heden avondDe gunstige verandering in den ziektetoestand van H. M. blijft aan houden. Van morgen af geen ofïiciëel bulletin meer. VERSAILLES, 10 November. De kamer, dc beraadslagingen over dc kies wet voortzettende, heeft artt. 7 tot 11 aangenomen en art. 12 naar de commissie verzonden. Art. 13, waarbij het imperalie! mandaat nul en geener waarde wordt verklaard, in daarna goedgekeurd. DARIJS, 10 November. De regering zal heden bij de kanier de drukpers wet indienen. Zij handhaaft den slaat van beleg in de departementen der Seine, Rhone, Douches du Rhone en in Seine-ct-()ise. BRUSSEL, 10 November. De kamer van afgevaardigden heeft haar vorig biireau herkozen. PENANG, 10 November. De Engelschc troepen zijn naar Balurabe terug getrokken, op tien mijlen afstands van Perak. llaja Lilla heelt eene lig- ling van de inwoners bevolen. De Maleijers verdrijven de Chinezen die voor dc Engelschen zijn. Men verwacht een godsdienstoorlog. 1000 man troepen met artillerie zijn uit Indië gezonden ter versterking van de Engelschen. WEENEN, 10 November. De Abentlpost verklaart, in antwoord op de onrustbarende artikelen van sommige dagbladen, naar aanleiding van den slap door generaal Ignatieff bij de Turksche regering gedaan, op goeden grond te kunnen melden, dat sedert de onlusten in hel Oosten Ruslands vertegenwoordiger, evenmin als die van Ooslenrijk-llongarije of van Duilsch- land, bij den Sultan of den Grootvizier een slap gedaan heeft, die niet in gemeenschappelijk overleg was goedgevonden en niet onderstennd is gewor den door een der andere kabinetten. MUNCHEN, 10 November. Het vertoog, door de Beijersche prelaten aan den koning ingediend, betredende oud-katholieken, schoolwezen en instand houding van de kloosters, is zonder eenigc bedenking in handen van den minister van eeredienst gesteld. MADRID, 9 November. De regtslreeksche postgemeenschap tusschen Madrid en Barcelona is hersteld, na twee jaren afgebroken te zijn geweest ten ge volge van den burgeroorlog. ROME. 10 November. De Opinione zegt, dat dc mogendheden thans onderhandelen, om te zien of het niet geschikt ware een gemeenschappelijke nota aan Turkije te zenden, houdende met aandrang uitdrukking van den wensch, dat de Porte aan hare Christen-bevolkingen voldoende hervormingen geve en deze onder den waarborg bij de mogendheden stelle. AHADEMIE-NIEïWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSOIIE HOOGESCIIOOL. Den lldcl1 November de heer C. J. Boerlage, geb. te Uithoorn, in de reg- ten, met stellingen. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand October door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: mej Spits, mej. Koschman, P. Tendeloo, wed. J. R. van Haver, F. W. G. FrijlinkJ. R. Wagner, wed. Engelhart, allen te Amsterdam; J. de Kok, te Delft; mej. Resel, mej. van Edcr, Blini, mej. M. G. van Beek, Mallener. allen te 'sGravcnhage; I'. de la Rie, te llaaren; van Berkel, te Houten; Brouwer, te Noordwijk; J. C. D. Robbers, te Njjme- gen; wed. Moolenaar, te OcgstgccstLeyvelt, te Oosteinde; R. Blok. te Rid derkerk: J. Mikpik, te Utrecht; van den Berg, te Voorschoten; J. Rijlaars dam, te Zevenhuizen; G. van Groenewcgente Zoeterwoudc; v. Acrssen Beijeren Voshol, te Zutphen. Brielkaarlcnmej. F. Andreae. Wilhelmus, J. B. Rijfenburg, allen te Amsterdam; mej. Koenst, te 'sGravenliage.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3