COURANT. LEIDSCIIE W. 204. DONDERDAG II NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het F erslag der Dan de lin gen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nauwer» der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p, 6 Cents. Dc jirys der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIOEN. 10 November. De minister van buitcnlandsche zaken heeft, naar aanleiding van ar tikel V van Zr. M«. besluit van 5 April 1875, regelende de instelling van leerling-consuls en de vereischlen om tot die betrekking te worden benoemd, Ier kennis van belanghebbenden gebragt, dat bet examen voor de betrek king van leerling-consul zal worden gehouden aan bet dep. van buitcn landsche zaken op Maandag 13 December eerstk., des voormiddags ten tien ure, en volgende dagen. Zij die dat examen wenschen at te leggen moe ien zich daartoe vóór 24 November schriftelijk bij den minister van buiten- landsclic zaken aanmelden, met opgave van naam, voornaam en woonplaats - De Staatscourant bevat het verslag van de commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, volgens art. 4 der wet van 1 Juni) 1865, gewijzigd bij die van 8 Julij 1874. - Ten vervolge op hel berigt van het ministerie van financiën van gis teren wordt medegedeeld, dat de mailstoomer «Willem Kroonprins der Merlanden", toehehoorende aan de "Nederlandsch Indische Stoomvaartmaat schappijgezonken is den 51,11 dezer, bij bet eiland Noordwachter. - Volgens de mededeeling van den minister van financiën in bet rege- ringsanlwoord op bet verslag van de eerste kamer over de spoorwegwet, ui de opbrengst der kolïijveiiingen over 1875 minstens 6,000,000 boven de raming bedrage», - Door de commissie, belast met het afnemen der examina voor de acte in een der vakken van het middelbaar onderwijs, zjjn gisteren toegelaten de keren G. Lammcrschop, van Breda, voor Duitsche taal- en letterkunde; (i. F. Sindisvan Middelburg, voor Fransclie taal- en letterkunde; W. M. H. Boers, van 'sGraveuhage, voor geschiedenis; A, Petit Pzn.van Rotterdam, toor boekhouden. Afgewezen een candidaat voor aardrijkskunde en twee tiodidaten voor boekhouden. - De boogleeraren van bet Athenaeum Ulnsire en de Proteslanlsche Stmiuariën te Amsterdam hebben voor de vierde uitschrijving van prijs vragen de volgende onderwerpen gekozente beantwoorden vóór of op Oct. 1876. (Bekrooning 8 Jan. 1877.) 1». Bespiegelende wijsbegeerte en letteren. Eene levensbeschrijving van Pieler Paulus, waarin hoofdzakelijk de ontwikkelingsgang zijner inzigtcu, iü verband met dien van het patriotisme wordt uiteengezet. 2'. Wis- en natuurkunde. Naar aanleiding van de belangrijke uitkom sten van dr. Engelmattn's onderzoekingen over ontwikkeling en voortplan ting van infusoria, wordt ecu voortgezet onderzoek in die rigting gevraagd, vooral met het oog op het conjugatie-proces en zijne gevolgen. De verhan deling moet door afbeeldingen opgehelderd worden en kan tevens dienstbaar gemaakt worden aan vermeerdering der faunistische kennis van de afgiet seldiertjes in Nederland. 3". Geneeskunde. Verschillende onderzoekingen hebben eigenaardige veranderingen iu het epithelium der afscheidende klieren gedurende de secretie doen kennen. In den jongsten tijd werden die veranderingen door Beidenliain nagegaan voor de alvleeschklier. Men verlangt, met het oog op leverklaring van het secretie-proces, voortzetting en uitbreiding dieronder- zoekingendoor afbeeldingen toegelicht. 4'. Godgeleerdheid. Eene oordeelkundige beschouwing van de chrono logische data, voorkomende in het boek der Mandelingen en in de algemeen ils echt erkende brieven van Tattlusvoor zoover die data voor onderlinge vergelijking vatbaar zijn. 5'. Regtsgeleerdheid. Eene historische, dogmatische en critische ver edeling over hel in Nederland den eigenaar van een schip en den mede- "cders toegekende regt, om, door afstand van schip en vrachtpenningen of ton aandeel daarin, zich te ontslaan van de aansprakelijkheid voor dc ver- toidlenissen van schipper en boekhouder, waarbij tevens het Nederlandsche vergeleken worde met de wetgeving van andere Staten omtrent dit on- Al deze prijsvragen moeten in hel Nederlandsch beantwoord worden. Tot beantwoording worden toegelaten, behalve de studenten aan het Athe nian Illustre te Amsterdam, alle aan de hoogescholenathenaea en semi- Brifn der onderscheidene kerkgenootschappen in Nederland studerenden. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is tot. de Evangeliebedie ning in de Ncd. herv. kerk toegelaten de heer A, 11. Roose, theol. cand. te Utrecht, die daarop te Zwartsluis en te Oudewater beroepen is. j Den 16,lcn dezer zullen van het koloniaal werldepót te Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken twee detachementen suppletie troepenbestemd voor het leger in West-Indiö, die op dienzelfden dag zullen einbarqueren: het eene aan boord van het schip Diewerken, sterk 79 man, om met dien bodem naar Curasao te worden overgebragt, warrvan het bevel is opgedra gen aan den 2den luit. der inf. F. W. C. Nieuwland, die voor 3 jaren bjj hel W. I. leger is gedetacheerd; het andere sterk 51 man. aan boord van het schip llenrietteom met dien bodem naar Suriname te worden overge- i bragt, waarvan het bevel is opgedragen aan den 2de' luit. der inf. J. D. ten Bosch, die mede voor 3 jaar bij het VV. I. leger is gedetacheerd. Tc Enkhitizen hebben zich ruim 20 der aanzienlijkste ingezelenen, als leden van het aardrijkskundig genootschap, ingevolge art. 11 van het reglement, tot een departement vereenigd. Met doel, waaraan het depar tement zich voornamelijk wil wijdenbestaat in de oplossing der vraagin hoeverre middelen kunnen aangewend worden, om de Noordpoolvisscherjj in ons land te doen herleven, en ingeval men daarin tot gunstige uit komsten geraakt, deze zaak ook ten gunste der wetenschap aan te wenden. Uit het Nieuwe Diep meldt men aan de Dl. R. C.: Onder een groo- ten toevloed van nieuwsgierigen werden Dingsdag ochtend de vier van hier met een vlet gevlugte kolonialen van het Noordsche barkschip Baabet, kapt. J. Sörensen, gedebarkeerd en onder sterk politie-geleide naar het fort Kykduïn gevoerd. Kapt. Sörensen had hen den 18dt» October, daags na hunne ontvlugting van hier, ter hoogte van de Haaks opgevischt. Hun vlet was half vol water en zjj waren meer dood dan levend van koude en ge brek: nadat zjj van het noodige voorzien en van hunne vermoeidheid uit gerust warenverlangden zijvoor het geval de Baabet naar een Holl. haven ging, met hun vlet het schip weer te verlaten: zjj wilden dan een ander schip tcgenzeilen. Kapt. Sörensendie uit hunne militaire kleeding en uit hunne tegenstrijdige verklaringen dadelijk begreep, dat hij met deser teurs te doen had, gaf voor dat hij naar Christiania vertrok en hen daar aan wal wilde zetten; bjj voorbaat schonken zij den kapitein de sloep, die zij voorgaven hier gekocht te hebben. Door aanhoudenden tegenwind kon de kapitein deze haven niet bereiken en was hij genoodzaakt drie weken lang deze ongenoode gasten aan boord te houden en van het uoo- dige te voorzien. Eindeljjk liep hjj het Vlie binnen om zich van provisie te voorzien, maar had bevorens zjjne vier reisgezellen, onder zeker voorwend sel, beneden in het schip opgesloten, tol dat hij hier binnen was gesleept. Te Deemster werd negen weken geleden een vierjarig kiud door een van dolheid verdachten hond gebeten. De wond werd terstond uitgebrand, llel kind is echter Zondagavond plotseling ongesteld geworden en onder hevige pijnen weinige uren later overleden. Een der onderwijzers van het instituut te Zeist werd dezer dagen de dupe eener onbeschaamde opligterij. Vóór eenige weken werd hij bezocht door een Engelschman, die voorgaf de compagnon te zijn van een zijner Engelsche vrienden en op zijne huwelijksreis ook Zeist te willen zien. Op een uitstapje naar Utrecht verloor de reiziger zijne contanten, deed daarvan berigt aan het policiebureaitliet adverteren en 150 belooning uitloven voor den vinder zijner portefeuille, die naar zijne opgave papieren inhield, die voor hem meer waarde hadden dan het geld. De portefeuille bleef zoek, de man moest verder, had den indruk gegeven van solide en goed te zijn, waarom men hem zonder cenige vrees eene betrekkelijk groote som leende, waarmeê hij over Rotlerdam naar Londen vertrok en van daar telegrafeerde, dat hij goed was overgekomen en hel geleende geld met geleende reisdeken en overjas direct zou overmaken. Toen een en ander uitbleef, werd men ongerust, stelde een onderzoek in en bemerkte met een bedrieger te doen gehad te hebbendie in Engeland verscheidene jaren gevangenisstraf achter den rug had. Hij noemde zich hier Harry Lyod en had een pas op dien naam, die natuurlijk valseh was. Dezer dagen gingen te Langeveenonder Tubbergen, twee jongens van 14 tot 16 jaar uit stroopen. Bij ongclnk ging het schot van den jongste af en trof zijn makkerdie reeds den volgenden nacht aan zijne wonden overleed. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Te Groningen heeft Maandag en Dingsdag de feestelijke bijeenkomst plaats gehad van de oud-studenten der hoogeschooldie deel hebben uilge-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1