PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. Benoemd: bjj de milil. adminislr.lol 2'° Iuit.-kwarlierm., H. E. Busscher, E J, van de Wiel én W. J. Zwager. departement ran marine. Benoemd: lot machinist op een der sloom- l,airffertnolens bij het marine-établissement te Soerabaija, R. F. L. ltoiikes. Verdunning verleend om naar Nederland terug te kceren wegens langdurig verblijf in Oost-lndiê, aan den luit. ter zee 1« kl. A. J. Dumont, aan den lait, ter zee 2e kl. L. llaremaker en aan den luit. der mariniers 11. B. Slen tert; wegens overcompleet bij het eskader in Oost-Indië, aan den kapt.-luit. ter 'zee C. P. van der Star en aan den luit. ter zee 1' kl. D. G. E. Wolter- beek Muller; wegens ziekte, aan den luit. ter zee le kl. jhr. A. F. Meijer, jan den luit. ter zee 2e kl. C. W. A. D. Sleup en aan den scheepsklerk j, J. van der Ley. 'sGRAVENHAGE, 9 November. Bulletin der Staatscourant van heden avond 9 November, 10 uren 's morgens, II. M. de koningin heeft in den afge- joopen nacht 4 uren gerust geslapen, dat eenige verkwikking heeft aange- bragL O- M. is vrij van koorts, doch gevoelt zich nog zeer vermoeid. Blijkens een telegram uit Ned. Indië is de vijand over het algemeen bijzonder ruslig. liet hoofd van Langsar, op de oostkust, heeft stappen tot toenadering gedaan; de spoorweg te Atchiu, ter lengte van 1200 meters, is voltooid en de gezondheidstoeland gunstig. BERLIJN, 8 November. De Germania bevat eene mededeeling van het comité van het centrum in den rijksdag, inhoudende; dal die fractie geen uagliging heeft om te onderhandelen over een vergelijk in het kerkelijk- jioliliek conflict. BOMBAY, 8 November. De prins van Wales is ten 4 ure aan wal ge stapt. Hij werd ontvangen door de autoriteiten en 70 Indische vorsten en hoofden. Hij is door een luisterrijken stoet naar het residentie-gebouw ge leid. Er was een talrijke menigte op de been. Men schat haar op 200,000 menschen. Er heerscht eene algemeene geestdrift. De stad is met acht cercpoorlen en ook overigens prachtig versierd. SllANGtlAE, 8 November. Volgens gerucht zijn in de provincie Cwichow onlusten uitgebroken. TARIJS, 8 November. Het regter centrum heeft besloten eenparig de regering bij de discussie over de kieswet te ondersteunen. De heer Bicard heeft bekend gemaakt, dat de minister Dufaure het amendement zal onder steunen waarbij de militairen niet verkiesbaar worden verklaard. BERLIJN. 8 November. Op de audiëntie, door den keizer aan het praesi- dinm van den rijksdag verleendheeft Z. M. breedvoerig gesproken over de werkzaamheden van den rijdsdag en den politiekcn toestand. Voorts schetste hij de geestdrift, hem bij zijn bezoek te Milaan betoond, wees op de poli tieke beleekenis daarvan en op den vredelicvenden toestand van Europa. Ten opzigte der nog onopgeloste quaestiën in Bosnië ontwikkelde-Z. M. de veilerzrjdsche gezigtspunten en daaruit voortvloeijende bezwaren, waarna hij ten slotte zijn volle vertrouwen op eene vredelievende oplossing te ken nen gaf. VERSAILLES, 8 November. Bij de beraadslaging in de nationale verga dering over de kieswet verdedigde de heer Ricard art. 1waarin wordt be paald, dat de afgevaardigden worden benoemd door de ingezetenen die kiezers voor den gemeenteraad zijn, of zes maanden in de gemeente hebben gewoond. Het artikel is met 084 tegen 4 stemmen aangenomen. Bij de behandeling van art. 2 maakte de heer Dufaure bezwaardat ten gevolge" van dit artikel de ontbinding-der nationale vergadering tot April kon wor den vertraagd. Nadat de heer Delson het artikel had bestredenstelde de heer Dufaure voor. het wegens gebrekkige redactie aan de commissie te verzenden. De commissie schonk aan dit voorstel hare adhaesie. LONDEN, 8 November. De waarde van den uitvoer in October bedraagt 18% millioen, zijnde 3% millioen minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. LONDEN, 9 November. De Times meldt uit Berlijn: »De te Weencn ge houden conferenliën der drie mogendheden hebben geleid tot het besluit: aan Turkije te vragen', of het waarborgen kan geven voor de uitvoering van hervormingen in het staatsbestuur. Rusland heeft de Weslersche mogend heden onderrigt van hetgeen men wenscht te doen." BERLIJN, 9 November. De bondsraad heeft, op een voordragt van den rijkskanselier, 400.000 mark beschikbaar gesteld ten behoeve van de hoo- geschool te Straatsburg. Ook is door den bondsraad besloten tot in stelling van een rijks gezondheidsbureau, en de gedane aanvrage van een liooger bedrag der begrooting van het departement van oorlog goedgekeurd. MADRID, 7 November. De vergadering der constitutionnele partij (Sagasla) was zeer talrijk. Sagasta verklaarde dal de constitutionelen koning Alfon- sus aannemen en de grondwet van 1869 in verbeterden vorm wenschen mits de geest der September-omwenteling in haar bewaard blijve. Mogten de verkiezingen niet vrij zijn, dan wil de partij aan de stemming niet deel nemen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Twee Weczen," drama in 5 bedrijven (8 tafereelen) uit het Fransch van Dennery en Cormon. Het was gisterenavond reeds voor de derde maal in het jaar 1875 dat bo venstaand drama alhier door de Rotterdamsche schouwburgvereeniging werd opgevoerd. Dit in aanmerking genomen kwam de zaal ons vrij goed bezet voor. Daarbij waren de betuigingen van goedkeuring zeer talrijk en luid ruchtig en werden de vertooners verscheidene keeren teruggeroepen, zoodat wij durven constaleeren, dat ook het Leidsch publiek die twee weezen met open armeu heelt ontvangen. In de Leidsche Courant van 13 Januari II. hebben wij een uitvoerig ver slag van dit stuk gegeven en we willen thans in geen herhalingen vallen, maar ons liever lol enkele opmerkingen bepalen. Twee tooneelstukken hebben in de laatste maanden in ons vaderland een buitengewonen bijval gevonden, namelijk: «de Reis om de wereld in 80 da gen" en //Twee weezen." Van //Vorstenschool" spreken we niet, omdat dit stuk zijn toeloop hoofdzakelijk verschuldigd is aan redenen, builen het dra matisch gebied gelegen. Bij //de Reis om de wereld", in Amsterdam plus minus veertig maal opgevoerd, worden de menschen betooverd door een olifant, in vereeniging met een stoomboot en spoortrein. Op dien olifant kan men het oude kinderrijmpje met eenige variatie toepassen//toen kwam er een olifant met een grooten snuit, en die blaasde goeden smaak en kunst zin uit!" In Parijs komt nu ook een dromedaris op het tooneel en zóó zullen we misschien nog wel eens een echten beeren- of tijgerjacht krijgen. Voor dergelijke stukken hebben we geen tooneelschool noodig, want wie maar goed klimmen en klauteren kan en niet bang is voor kruid en vreem de beesten kan allicht meedoen. Bij //Twee weezen" is de bijval aan een anderen oorzaak toe le schrijven en wel aan een oorzaakdie meer de aandacht van den kunstkenner ver dient, namelijk aan de goede uitvoering. Ja, waarlijk, dit drama wordt uitmuntend gespeeld, en levert ons daarom een duidelijk bëwijs, wat goede acteurs en actrices zelfs van middelmatige stukken maken kunnen. Dit moge nu een bekende waarheid zijn, toch staat het vast dat hel publiek dit maar al te veel vergeet, en gewoonlijk den schrijver de schuld geeft van hetgeen eigenlijk voor rekening van den looncelspeler komt. Toen een paar jaren geleden Mw. Picéni in //Jobin en Nanette" speelde, vond men hier dit stukje een juweeltje, en toen het nu vóór veertien daag werd opgevoerd was de opinie vrij algemeen, dat het onbeduidend was. Dc //Emma Berlhold" van Cremer, viel in Amsterdam indertijd als een baksteen en in Rotterdam beleefde het een 30 a 40 voorstellingen. Zulke ondervindingen maken de schrijvers hui verig om iets voor het tooneel te doen, vooral als men dan-nog den onwil Cn de jalousie de métier, waarmee zij te strijden hebben, er bij rekent. Wie een Roman schrijft heeft alleen met lezers te doen de tooneelschrij- ver daarentegen met acteurs en toeschouwers. Wat boeit hel publiek in die //Twee weczcn"? Hel is voornamelijk die arme blinde, die daar aan de genade van twee monsters in menschelijke gedaante is overgeleverd, en die ongelukkige mismaakte Pierie Frochard, de eenige beschermer van het rampzalige meisje. Welnu, die vier karakters werden zóó natuurlijk voorgesteld, dat men ze zich in de werkelijkheid niet anders kan denken. Mw. v. Offel-Kley. als vrouw Frochard, overdrijft de realiteit zelfs wel een weinig en moest een zekere mimiek liever nalaten. De mindere rollen zijn meerendeels in goede handen. De heer Le Gras heeft als graaf de Linières al de waardigheid van een Fransch edelman, en Mw. S. van Biene overtreft Mw. Sandrock-Ten Hagen verre als de gravin. De heer v. Zuylen Iaat zich tegenwoordig verleiden om le snel cn met veel te veel emphase te spreken. Dat bederft zijn anders zoo goed spel. Dat dit drama zwak bewerkt is en van toevalligheden aan elkander hangt moet ieder kenner in het oog vallen. Die graaf de Linières. zoogenaamd een edel mensch, is een afschuwelijke tyran, die een arm onschuldig meisje dat geschaakt is (en dc policie is daar NB. mee bekend) tot deportatie ver oordeelt. Door een zeer toevallige omstandigheid alleen wordt zij gered. Geef nu dit stuk eens in handen van een zeer middelmatig gezelschap. Laat een acteur van Jacques Frochard bijv. een brombeer of schrceuwleelijk maken; laten die blinde en die Pierre eens vervelend lamenleeren, en we zullen eens zien of «Twee weezen" nog opgang zullen maken. Het is juist die huiveringwekkende waarheid die indruk maakt. Over een paar weken zullen we. naar men zegt, //Twee weduwen" zien. Van een stuk //Twee weduwnaars" vernamen we nog niets; maar die zullen misschien ook wel komen en als men dan met de twee heeft afgehandeld dan kunnen wc drie weezen of een geheel weeshuis krijgen. In onze dagen kan men alles verwachten. Leiden, 9 Nov 1875. INGESOllifflEN. De voorstelling met introductie, door dc tooneelvereeniging Harmonie te dezer stede, mag voorzeker als meer dan goed geslaagd heeten. Reeds meermalen gaf dit gezelschap blijken van ambitie en volhardende studie, door zeer aardige stukjes, en daaronder wel eens groote, niet on verdienstelijk op te voeren. Onder de werkende leden bevinden zich lief hebbers met wezenlijk veel aanleg. Alleen routine zou het ontbrekende in betrekkelijk zeer kort tijdsbestek naar belmoren aan te vullen hebben. Er zijn onder het spelen oogenblikken geweest, waarin de toeschouwer arlisten meende te zien en te hooren en niet dacht aan dilettanten. Dat het zóó wezen moet. laat zich niet tegenspreken; maar daartoe is dan ook zulk eene ambitie noodig, die, al mist men het vermogen dan ook om groote bezwaren naar wensch uil den weg te ruimentoch die bezwaren moedig onder de oogen durft zien, en daartoe schijnt dit gezelschap den moed en den lust te hebben, en is uit dien hoofde reeds ten hoogste prijzenswaard. De vertooning van: //De dochter van den vrek" en //Jeremias Krekel" gaven mij het recht dit een en ander met grond te constaleeren. Meest al de rol len schenen mij~ toe goed bezet, en hoewel sommigen meer in hunne rol uitblonkengeeft dit volstrekt geen recht anderen minder le stellen Een hoogst fatsoenlijk en talrijk auditorium gaf dan ook de meeste blijken van belangstelling, en moedigde daardoor ontegenzeggelijk de vertooners aan. Wij wenschen het gezelschap Harmonie dat leven en dien bloei toe, waar door het eenmaal onder de liefhebberijcomedieën eene schitterende plaats kan innemen en alzoo een sieraad onder stad zij. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 79 jaren, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen, mijn dierbare Echt genoot TEUNES LOS. Leiden, 8 November 1875. D. LOS, Binnedijk. Heden overleed onze geliefde Zoon CHRISTOPHILUS FRANCISCUS HEN- RICUS, in den ouderdom van 21 jaar. Leiden, 8 November 1875. Dr. C. TER LAAG. Eenige kennisgeving. F. II. TER LAAG, Wijnstroom. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij het overlijden van mijn Vader BERNARDUS VAN DER HORN ondervonden, betuig ik bij deze mijn hartelijken dank. Uit aller naam Leiden, 9 November 1875 M. W. VAN DER HORN. De Ondergeteekenden betuigen hun welgemeenden dank voor de belang stelling, bij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. L. C. QUANT. E. QUANT, de Bruyn. Bezoeken worden afgewacht Donderdag 11 en Vrijdag 12 November.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3