BUITEN L AN USCHE BERIGTEN. dag telegrammen ontvangen, om naar den toestand der vorstelijke zieke te vernemen. Wel een bewijs, hoezeer zich onze koningin achting en sym pathie ook ver buiten 's lands grenzen verworven heeft. De eerste kamer heeft zich heden bezig gehouden met de behandeling van het wets-ontwerp tot aanleg van staats-spoorwegen. De tweede kamer heeft beden hare werkzaamheden hervat. De heer van Heemstra is als lid toegelaten. Verschillende, reeds meest bekende, ontwerpen zijn ingekomen. De beraadslaging over de Indische begrooting voor 1876 is bepaald op aanstaanden Donderdag ten elf ure. Ook uil Kotta Radja werd een patrouille onder één luiletant uitgeeonden, om bovenbedoelden tamboer op te sporen. Deze patrouille, door den kom- mandant van Lougballah-zuid nog versterkt met een detachement van 25 man en twee officierenwerd door den vijand met een hevig vuur ontvan gen, en moest, toen deze begon op te dringen, andermaal versterkt wor den. Er ontwikkelde zich nu een hevig vuurgevecht, waarbij de 1"' iujt der infanterie J. C. M. Wijmer, benevens 1 Europeesch sergeant der infan terie, 1 Europeesch ziekenoppasser. 1 Europeesch fuselier en 1 dwangarbei der sneuvelden, terwijl de officier van gezondheid 2de kl. L. Prochnick(door een matten kogel), zoomede 4 Europcsche en 6 inlandsche mindere miliiairen benevens 1 dwangarbeider gewond werden. Ook de vijand scheen, vooral door ons granaatvuur uit Longbaltah-zuidLongbattah-missigit en Lohong. oost, zware verliezen geleden te hebben, althans moet men dit afleiden uit het gegil, dat uit zijne stelling gehoord werd en het tot laat in den avond vervoeren van dooden en gekwetsten. Toen het vuur van den vijand in hevigheid verminderde, liet de kommandant van Longbatlah-zuid het gevecht afbreken en de uitgezonden troepen langzamerhand terugtrekken. Op 26 Augustus deed eene bende kwaadwilligen een aanslag op de hoofdplaats Menado. Des morgens, ten 8 ure, kwamen drie met kadjang gedekte praauwen van om de West naar de reede van Menado, waar zij tot aan het strand doorzetten en een aantal van 48 mannen ontscheepten, allen gekleed in het witmet rooden gordel en hoofddoek en met pieken en klewangs gewapend. Na het verriglen van een kort gebedtrok deze troep al dansende en juichende de kampong in. Dit een en ander wekte aanvankelijk volstrekt geen anderdocht, omdat men te Menado gewoon is aan dergelijke intogten of kabesarans van de radja's, die onder het gebied van Menado ressorteren en den resident nu en dan komen bezoeken. Dt bedoelingen der bende begonnen eerst te blijken, toen bij het verder voort trekken verscheidene personen op de pasar werden gedood of gewond. Eene poging om liet fort te overrompelen mislukte. Door geweervuur van het garnizoen teruggedreven, wendde men zich toen naar de residentswo ning, waarvan sedert eenige jaren geen gewapende bewaking plaats vindt, De resident, de heer mr. van Musschenbroekwas afwezig en bevond zicli toen op het residentiekantoor, ltuim 30 man drongen de woning binnen; alles wat voor de hand lag werd door de onverlaten vernield. Nadat de in allerijl gesloten deuren niet lang aan het gebezigde geweld hadden weer stand geboden, wist mevr. van Musschenbroek, door hare kalmte en vast beradenheid, de woestelingen nog een oogenblik staande te houden, hetgeen haar en hare te huis aanwezige kinderen waarschijnlijk het leven heeft ge red. Juist bereikte namelijk het van uit het lort afgezonden detachement militairen, sterk 14 man, onder den sergeant Weinlré, het erf. De beult rukte hel detachement te gemoetdoch werd spoedig door snelvuur met groot verlies teruggedreven. Na nog eene vruchtelooze poging tot verderen weerstand, zagen de overgeblevenen zich genoodzaakt tot eene overhaaste vlugt over het achtererf naar hunne praauwen, waarvan er intusschen reeds twee door den gezagvoerder van de schoener SarioF. Heuvelman, waren in beslag genomen. Achtervolgd door de strandbewoners, gelukte hel htm de andere praauw te bereiken, ook deze werd echter spoedig bcmagligl Enkele overgeblevenen van de bende, die hier en daar verspreid waren, werden nog dien dag of den daaraanvolgenden gevangen genomen of alge- maakt. Van de 48 aanvallers zijn er in het geheel 20 om het leven geko men. De overigen bevinden zich allen in hechtenis. Van den bevelhebber in Atchin is via Padang een telegram ontvangen van 23 Sept. jl.luidende: Verdienen de berigten van Noord- en Oostkust geloof, dan wil de vijand met de poeasa op groote schaal aanvallen; alles is voor behoorlijke ontvangst gereed. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof, aan den controleur 2' kl. bij bet binnen), bestuur op de bezittingen buiten Java en MaduraG. W. W. C. baron van Hüevell: aan den inspecteur belast met de leiding der statist, opname van Java N. J. F. Dinger; aan den lfD commies op liet resid.-kantoor te Datavia J. Voorneman; aan den 2'" hulponderw. aan it openb. 2' lagere school te Makassar A. M. l.ecluse. Ontslagen: eervolde klerk bij de algem. rekenkamer (1. Nicolitz; de secretaris der resid. Banjoe- mas J. van Slooten; de klerk bij den ontvanger der in- en uitvoerreglen en accijnsen te Batavia VV. A. H. liornung; de geschorste schout voor de poli- cie te Weltevreden G. N. A. Rochell; de klerk op het adsist.-resid.-bureau te Keboemen J. W. Scharff; de postmeester te Samarang 11. A. Klerks. Bi; noemd: tot adsist.-resident van Goroutale (Menado), de controleur 1' kl. bij het binneul. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura D. W. F- Mijer; tot adsist.-resident van Flatten (Soerakarta), de ambtenaar op non activiteit H. A van der Bor; tot inspecteur belast met de leiding der statist opname van Java, de adsist.-resident L. Wessels; tot controleur der in-ei uilvoerrcgten te Batavia, de ambtenaar op wachtgeld A. H. Beijer; tot con troleur 2' kl. bij het binncnl. bestuur op Java en Madura, de adspir.-coii- Iroleur J. N. Drossaers; tot commies op het resid.-kantoor te Djokdjo- karta, de ambtenaar op non-activiteit F. van Braam Morris; tut schout vort de policie te Weltevreden (Batavia), de ambtenaar op non-activiteit J.l- Bolderman; lot 2'" subst.-griffier bij het hoog geregtshol van Ned. Indik de ambtenaar ter beschikking mr. A de Vries; tot president van den 1» raad te Muntok (Banka), de subst.-officier van justitie bij den raad van jus titie te Samarang mr. P. II. F. Junius; tot ltn subst.-griffier bij liet hoog geregtshol van Ned. Indiede 2C subst.-griffier bij het hof mr. N. B H-r Arriëns; tot subst.-officier van justitie bij den raad van justitie te Soera- baija, de subst.-griffier mr. 11. J. Dannenborgh: tot subst.-officier van justitie bij den raad van justitie te Samarangde griffier bij den omgaauden regw in de 5C afd. op Java en Madura mr. A. W. Blume. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof, aan den majoor der inf. J. H. Romswinckel. Ontslagen: eervol, de burger), schrijver 2® kt. bij de milit. adininistr. 11. J. P. flansen. Ontheveneervolvan de nel tijdelijk opgedragen functiën van militair, tevens civiel bevelhebber te A chin, de kolonel der inf. G. B. T. Wiggers van Kerchem. Weder geplaatst als militair, levens civiel bevelhebber te Atchinde genei aal-majoor J- j» J. II. Pel. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kapt., de 1' 'uit- II. R. Beijen; tot lcn luit., de 2C luitt. J. Burg, R. K. Steringa en L. Br®' gers: bij het wapen der artillerie, tot len luit., de 2e luit. J. M. van Braam- 13 K 43 K $j A Bi" B. LONDEN 8 November. De viering van //Guy Fawkes' Day", 5 November, heeft weder hier en daar tot wanordelijkheden aanleiding gegeven, voornamelijk ten gevolge van het afschieten van vuurwerk in de straten, hetgeen door de policie moet worden tegengegaan. De toestand der jjzcr-induslrie blijft hier te lande zeer ongunstig en de gevolgen daarvan worden ruimschoots ondervonden door de eigenaars der kolenmijnen. Zjj zijn dientengevolge voornemens de werkloonen met 20 pCt. te verminderen. De mijnwerkers verzetten zich daartegen en drei gen met een algemeene werkstaking. Met den winter in aantogt, is zulk een strijd zoo zelfmoordend, dat het te hopen is, dat scheidsregters hem voorkomen. Op eene der meest gezochte kostscholen van Engeland, Uppingham School, is typhoïde koorts uitgebroken. Niet minder dan 30 knapen zijn door die besmettelijke ziekte aangetast; al de andere zijn naar huis gezon den. Het is gebleken, dat de privaten hun inhoud uitstorten in beerputten, die onmiddellijk grenzen aan de putten, waaruit het drinkwater wordt geschept. Aan de Times wordt uit Alexandrië gemeld: De Khedive heeft Enge land officieel verzocht hem twee bekwame personen te zendenten einde de Egyptische financiën lei' hand te nemen. De Khedive belooft alle inlich tingen en de noodige volmagten. F&ASiKli IJ ïi. Eene commissie, bestaande uit de heeren Wallon, minister van onder wijs, Littré, Rendu de Rosnay, voorzitter van het congres der Oriëntalisten, en uit vele leden van het instituut, houden zich bezig met het ontwerpen van een groot internationaal congres voor oudheidkunde en vóórhistorische anthropologic. Dit congres zou in de eerste helft van het volgende jaar te Parijs worden gehouden. De Oaz. du Midi bevat een brief uit Aix, houdende dat de bisschop pen der provincie eene bijeenkomst hebben gehouden, waarin besloten is, de oprigling eener katholieke hoogeschool uit te stellen. De vergadering heeft zich vereenigd met de vestiging der hoogeschool van Lyon en als hare meening te kennen gegeven, dat men zoo spoedig mogelijk de studen ten derwaarts moest zenden. Te Toulon had Donderdag eene ontploffing plaats, die groote ontstel tenis veroorzaakte. Aanvankelijk liep het gerucht dal het arsenaal in de lucht was gesprongen, maar later bleek dat een der vuurwerkers, die bezig waren met de ontlading van cariouchcs-Springfleldhet fulminaat deed ont ploffen waardoor ook de andere cartouches en een vaatje kruid vuur vatten.) Tien personen hebben ernstige brandwonden bekomen. De brand, die ont stond, werd gelukkig spoedig gebluscht. DUITSCHLANB. Evenals vele ijzerhaudelaars komen thans een aantal linnenfabrikanten op tegen de voorstanders van vrijen handel. Terwijl de protectionisten on der de ijzerhandelaars klagen over de zware concurrentie van Engeland, Belgie en Frankrijk, vestigen de linneufabrikanlcu de aandacht op den in voer van garens en lijnwaad uit Oostenrijk. Te Itzehoe, in Hotstein, is dezer dagen eene suikerfabriek afgebrand, waarbij de wind zoo hevig was, dat in een dorp, een half uur ver van Itzehoe verwijderd, eene boerderij door de vonken in brand gezet en in de aseli gelegd werd. De brandweer van vier omliggend# plaatsen mogt er eindelijk met vereende krachten in slagen, den verderen voortgang van de vlammen te stuiten, vooral door de hulp van twee stoomspuiten uit Ham burg, die per extra-trein werden aangevoerd. OOST-IK BI E. BATAVIA. 6 October. Aan het journaal van den kolonel der infanterie, lijdelijk belast met de functiën van militair, tevens civiel bevelhebber te Atchin, wordt het volgende ontleend: Den 4IID Sept. 's morgens vroeg rukte uit Lampoe-Oek eene patrouille van 5 man onder een Europeschen sergeant, ten einde het terrein tusschen Lampoe-Oek, Longbattah-zuid en Lohoug te doorzoeken. Als gids was medegegeven een Amboinesche tamboer, die beweerde den weg te kennen. In plaats van te blijven binnen den rand van kampong Penja- rat, schijnt zij te zijn afgedwaald op een daar builen gelegen sawah, welke naar 'svijands positiën ten zuiden van hel Longbattahsche leidde. Spoedig werd zij hevig door den vijand beschoten, met dit gevolg dat de tamboer, die zich wat ver vooruit gewaagd had, gelroflen werd en vermoedelijk in een der vele kuilen wegzonk, waarmee dit moerassige terrein bezaaid was. Door de patrouille werden vruchteloos pogingen aangewend om den tamboer op te sporen, doordien het hevige vijandelijke vuur haar belette de plaats te bereiken, waar hij gevallen was, en moest zij dus, met achterlating van dezen, naar Lampoe-Oek terugkeeren. Toen zulks ter kennis was gekomen van den kommandant van Longbaltah-zuid, zond hij onmiddellijk eene tweede patrouille uit, om den vermiste op te sporen, doch ook deze moest onver- rigter zike terugkeeren

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2