LEIDSCHE COURANT. H°. 203. WOENSDAG 10 NOVEMBER OINNENLAlNDSCHE berigten. ede. 18?">. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. 3.60; met het f er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. pf3.115. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaarsbuiten de expeditiekosten. afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 43 blad 54) der Handelingen ton den Gemeenteraad. LEIDEN, 9 November De Staatscourant bevat het verslag van de commissie van 1 Augustus 1875 tot 1 Augustus 1876 belast met het afnemen der geneeskundige examens, betreffende hare werkzaamheden, verrigi in hare eerste zitting van den 13len September tol den 20'ten October 1875. gehouden te Leiden. - De minister van marine zal op 25 November aanst., aan het dep. van marine te 's llageo. a. doen aanbesteden de levering van 9200 meter Haauwe baai, 600 meter blaauwe voeringbaai, 900 meter blaauvv duffel, 1900 meter blaauw monteriuglaken1000 meter blaauvv gewoon laken en 1500 stuks wollen dekens. - De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat bij de regering het navolgende telegram is ontvangen, gedag- teekendBuitenzorg, den 7dc" November 1875. «Stoomschip Kroonprins op reis herwaarts met Engelsche mail door stoomschip dljeh ingeloopen en onmiddellijk gezonken. Passagiers en equi page gered. Mail en lading totaal verloren." Oc hier bedoelde brievenmaal is hoogst waarschijnlijk die, welke den lsleD October jl. uit Nederland en voorts met de Britsehe pakketboot den 41"1 daaraanvolgende uit Brindisi werd verzonden. - In het tjjdperk van vier weken, 3 lot 30 October 1875, zijn, blij kens hij het ministerie van binnenlandsche zaken ingekomen amblsberigten, door longziekte aangetast: in Zuidholland 62 runderen, in Noordholland 2, in Utrecht 13, iu Friesland 31; in het geheel 108 runderen. In het vorige Ijjdperk van vier weken waren 131 runderen door die ziekte aangetast. - Zalurdag 11. is nog door de commissie voor liet middelbaar onderwjjs toegelaten voor de Eransclie taal- en en letterkunde de heer J. Yaux, van Koortliey. Gisteren werden geen candidaten toegelaten, maar afgewezen een voor Duilsch, een voor Engelsch. een voor geschiedenis en drie voor boekhouden - De uilslag der acte-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. wis- tn naluurk. wetenschappen enz.), op 3, 4, 5 en 6 November gehouden, was als volgt: Geëxamineerd: 3 cand. voor de acte hoogere wiskunde. Eén trok zich terug. Eén werd afgewezen. Toegelaten de heer J. H. van Leeuwen, van Leiden. Geëxamineerd: 16 cand. voor de acte gymnastiek. Toegelaten 11: de bh. Th. 11. Beerman, van Kampen; J. F. G. Godin, van 'sllageK. H. Jung, van Mcdemblik; J. Koopman van Haarlem; W. Leeks- ma, van Uarlingen; J. Ratsma, van Leeuwarden; P. llikkers, van 's ller- logenhoscli, en H. YVeidijk, van Breda; benevens de dames C. M. S. van 'tHooft, van Leiden; YV. Hoogslag, van Leeuwarden, en N. Schenk, van Helft. De op 1 November jl. aangevangen examens voor handteekenen liepen al. De uitslag was, dat van de 17 candidalen 5 zich terugtrokken, 4 wer- éen afgewezen en 8 toegelaten, nl. de hh.> J. Cock, van Voorburg; D. G. Ezerman, van Arnhem; H. Hamer, van Deventer; D. Lake, van Delft; YV. A. A. Liernur, YV. J. Mali en M. Vlamings, allen van 's Hage, en N. van éerWaay, van Amsterdam. - In eene te Rotterdam gehouden vergadering der feest-commissie voor ket aldaar in Julij en Augustus II. gehouden XIl^ zangersfeest is de defini te rekening en verantwoording door de financiële commissie uitgebragt. Lit hare balans bleek, dat hel feest een batig saldo van ruim ƒ4500 had ilgeworpen, zoodat op ieder aandeel van ƒ10, dat tevens tot toegangsbewijs gedurende de feestdagen heeft gediend, ongeveer 3 als dividend kan wor- ta terugbekomen. -De Engelsclie stoomboot Forth, van Londen naar Rotterdam bestemd, 's op de hoogte van den Hoek van Holland gestrand. Het schip is gebro- Aen en zal geheel weg zijn. De equipage, uit 18 personen bestaande, is M levensgevaar door de reddingboot te Maassluis aangebragt. - Te Middelharuis had Zondag morgen een treurig ongeval plaats. Een #'de visscher, die de wacht hield op eene vischsloep buiten het havenhoofd, Lad het ongeluk, dat zijn been bekneld raakte tusschen een lijn, welke 'au eene voorbijvarende schuit was toegeworpen en door hem vastgemaakt. Het been werd boven den enkel bijna afgesneden. Het been is boven de afgezel en de patient verkeert in bedenkelijken toestand. Van het Nieuwe Diep meldt men dat aan boord van liet schip Uaabet, kapt. Söventen, van Sundswal komende en thans in het Vlic binnen, zich bevinden de vier kolonialendie voor eenigen tijd met een vlet uit Huisdui nen zijn ontviugt. Zij zijn in zee opgevischl en hadden veel gebrek en ge vaar doorgestaan. Uit Texel meldt men dat op de Haaks een barksehip, waarschijnlijk een Ilaliaansche bark, met man en muis is vergaan. Eene massa vaten petroleum dreven in zee. Te Urk kwam Vrijdag 11. eene aldaar behoorende vischschuit binnen, die het treurig berigt bragt, dat een barer matrozen in de Noordzee bjj eene hevige stortzee was over boord geslagen en verdrenken. De ongeluk kige laat eene weduwe met vier kinderen na. Te Avereest werd Vrijdag avond de schipper L. J. K. in bewusteloozen toestand te huis gebragt. De scheep-jager R. had hem zoodanig mishandeld, dat men voor het behoud van zijn leven vreesde. Uil het ingesteld genees kundig onderzoek is geblekendat aan K. een lange en zeer diepe niessnede in de dij en eenige gevaarlijke sneden in den onderarm zijn toegebragt. De dader, die, naar men zegt, beschonken was, staat bij de policie in slechten naam. Te Oudvossemeer is uit een welput het lijkje van een pasgeboren kind opgehaald. De moeder, die liet er in bad geworpen en de misdaad bekende, is gevankelijk weggevoerd. Te Hoogeveen is Zondag avond brand uitgebarsten in de nabijheid van de kerk der Chr. gereformeerden, op het oogenblik dat aldaar godsdienstoefening was. De brand, ontstaan iu de woning van den koster, een deel uitma kende van het pastoriehuis, waarin de beide predikanten wonen, liet zich zeer, gevaariijk aanzien. YVeldra sloegen de vlammen het dak uit, eu het gelukte eerst na groote inspanning der brandweer, die met vier spuiten werkzaam was, bet vuur te biusschen. Het geheele achterhuis, met al wat zich daarin bevondis vernield. Een 2de luit. Ie Vlissingcu, die Vrijdagmorgen een voorbijkomenden persoon iets wilde toeroepen, viel uit het venster van een hoogte van acht meters op de straat. Hij beeft hierbij het geluk gehad slechts onbeduidende kneuzingen te bekomen en zijn toestand geeft alle hoop, dat er ook inwen dig geeue beleedigingen van belangrijken aard hebben plaats gehad. "s GRAVENHAGE, 9 November. Bij kon. besluit van 6 November jl.is, terzake der krijgsverrigtin- gen in Deli (van Mei lot Julij 1872)alsnog benoemd lot ridder 4s kl. van de Militaire YY'iilemsorde, de adjudant-onderofficier der artillerie van liet leger in Nedcrl. Indië F. S. Jansen die de voormelde expedilie als sergeant bijwoonde, en deswege, krachtens 's kenings besluit van 19 Febrnarij 1873, eervol werd vermeld. Tot burgemeester der gemeente Oijen is benoemd de heer A. Scngers, ten einde die belrekking gelijktijdig te beklecden met die van burgemeester der gemeente Megen. Door Z. M. zijn de 2C luitt. F. YV. G. Nieuwland en J. D. ten Bosch, beiden van het 7e reg. infanterie, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmagt in West-lndië; bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Oost-Indië benoemd tot officier van gezondheid 2e kl.de studenten voor genoemde dienst (artsen) R. A. J. Snethlage, 11. van Dam en J. A. Lodewijks. Y'oorls zijn op pensioen gesteld de kapitein der artillerie op non-activiteit 11. A. Schneiders van Greyffenswertde 1' luit. D. Spree, van het 7reg. infanterie, en de le luit. der infanterie op non activiteit YV. A. Aeyelts. De kapitein L. J. Souman. van het depót van liet 2e reg. infanterie, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld tot dat nader omtrent hem zal worden beschikt. Men verneemt dat in den ziekte-toestand van H. M. de koningin ge lukkig geen ongunstiger wending gekomen is. Het veelvuldig hoesten is afgenomenzoodat 11. M. een rustigen nacht beeft doorgebragt. Hoewel 11D. heden eenigzins koortsachtig was, mogt de toestand over het geheel bevredigend worden geacht. Het laat zich echter voorzien dat liet nog ge- ruimen tijd zal aanhouden eer de vorstin lot hare krachten zal gekomen zijn. Het v. 's Gr. meldt: De belangstelling in de liooge lijderes is, gelijk men kon verwachten, niet enkel in alle deelen des lands, maar ook in den vreemde, zeer groot. Uit het buitenland worden gedurende den ganscheu

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1