leeraar aan de rijksinstelling van onderwijs in de taal-, Ipnd-en volkenkunde van Nederl. Indië te Leidentot het aannemen en dragen der versierselen van /'Officier de l'Instruction pnblique", hem door den minister van openbaar onderwijs, eerediensten en schoone kunsten van de Fransche republiek ge schonken, en aan O. graaf d'Ansembourg, le Gulpen, tol het dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van den II. Gregorius den Groote, hem door den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeenle Nieuwenhoorn is benoemd de heer J. W. Hein Jr., burgemeester der gemeenle Nieuw-Helvoetten einde beide be trekkingen gelijktijdig tg bekleeden. Aan den heer m'. J. E. Dikkers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arrond-reglbank te Deventer, en als zoodanig is benoemd de heer mr. C. A. Marchant Jp.thans substituut- officier van justitie bij die regtbank. Z. M. heeft benoemd tot directeur van hel postkantoor te Zutphen de heer J. J. II. Mispelblom Beijer, thans directeur van het spoorwegkanloor Amsterdam—Emmerik en Arnhem - Benlheim. Tol rijks ontvanger le Zierikzee c. a. is benoemd de heer J. J. Blan ker!thans in die betrekking le IJsselstein c. a., en aan den heer W. 11. H. Booy is. op zijn verzoek, eervol onlslag verleend als rijksontvanger le Roermond. Tot schoolopziener in het vijfde schooldistrict der provincie Drenthe is benoemd de heer J. A. C. Wynoldy, te Vledder, in de plaats van den heer dr. S. Stralingh Tresling, als zoodanig, op zijn verzoek, eervol ontslagen. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond is benoemd de heer D. Horn. De kapitein der artillerie G. F. W. Borel, die voor 2 jaren bij het O. I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij hel leger hier te lande, het reg. veld artillerieingedeeld. Men verneemt dat de toestand van H. M. de koningin sinds gisteren gelukkig niet is verergerd. De doorluchtige lijderes moet, wel is waar, ten gevolge van hoeslaanvallen, den jongstverloopen nacht nog al onrustig heb ben doorgebragtdochnaar het oordcel der geneeshcerenbestaat over den loestand in het algemeen reden tot tevredenheid. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden, na discussie, de drie reglerlijke wetten aangenomen, als: 1". de Hoven-wet met 31 tegen 4 stemmen: 2°. de Verhooging der bezoldiging van leden van den hoogen raad met 34 stemmen tegen 1en 3°. de intrekking der wet van 1849 (getal raadsheeren) met 28 tegen 7 stemmen. De minister van koloniën is door het provinciaal congres van St. Etienne benoemd lot «-Membre d'honneur" van het Athénce Oriental; de zelfde onderscheiding is ook nog te beurt gevallen aan den kapitein van den generalen staf F. de Bas. De fraai uitgevoerde diploma's dezer benoemingen zijn door den president, den baron Textor de Ravisi, aan den minister toegezonden. Zalurdag zjjn door de commissie uit het prov. gereglshof van Zuidhol land als candidaat-notarissen toegelaten, de hh.: N. G. Beausart en J. B. D. Bax, uit Rotterdam; J. J. Paehliguit 's Hage. B U ITEiN L AiN DSCHE BERIGTEN. BELCtlE. Te VVommelghem is een groot ongeluk gebeurd. Een in aanbouw zijnd pavilloen is ingestort, weardoor verscheiden werklieden onder depuin- hoopen begraven werden. Het pavilloen was geschoord met balken en de last werd gegeven om deze weg le nemen. De bouwmeester deedopmerken.dat dit zeer gevaarlijk zou zijn, doch aan die waarschuwing werd geen gehoor gegeven. Reeds 5 lijken zijn van onder hel puin gehaald, en nog drie lagen er onder bedolven. GSGGLi S SS. LONDEN 7 November. De regering heeft een telegram ontvangen, waarin eenige bijzonder heden worden medegedeeld aangaande den moord, op den Britschen diplo maticken agentden heer Birchgepleegd. De moord heeft plaats gehad te Passin Sala, tusschen Rhota en Durian, aan de rivier Perak. De sluip moordenaars overvielen den heer Birch terwijl hij een bad nam. Zijn tolk, de heer Brint, is mede het slagtoffer der booswichten geworden, en vier personen van zijn gevolg hebben wonden hekomen. Eene afdeeling troepen en verscheidene politieagenten zijn van Singapore naar Perak gezonden, tot bestraffing der schuldigen. De gouverneur van Malacca heelt zich naar de rivier Perak begeven ora een onderzoek in te stellen. Uit officiële rapporten van den Engelschen consul te Loanda blijkt, dat vóór het vertrek der expeditie legen de zeeroovers langs de Congo- rivier, vergunning van de Portugesehe regering gevraagd werd, en dat het Engelsche smaldeel, na het doel der expeditie bereikt te hebben, van Congo verlrokken is zonder eenige daad le verriglen, welke de gezindheid kon hebben verraden om op Porlugals regten op het Congo-gebied inbreuk te maken. De Engelsche schuldeischers van de Porie hebben Vrijdag 11. nogmaals een poging gedaan om de regering te bewegen tot bemiddeling te hunnen behoeve. Eene deputatie, beslaande uit eenige der meest invloedrijken uit hun midden, vervoegde zich met dit doel lot lord Derby. Wij hebben, zeide lord Derby, morelen en niet-officiëlen steun gegeven, waar wij dien nuttig en regtmatig oordeelden, doch elk officieel vertoog ten behoeve van wie er om verzochten, hebben wij vermeden. Lord Derby moest erkennen, dat enkele Briische staatslieden zich indertijd onvoorziglig hadden uilgelaten alsof zij meenden dat, wie aan Turkije geld leende, in zekeren zin de be langen bevorderde van de Britsche regering. Doch hij geloofde niet, dat deze staatslieden ooit bedoeld hadden aan de verwachting voedsel te geven, dat de openbare magl van Engeland ooit, onder welke omstandigheden ook, zou aangewend worden oin de Porte te dwingen hare schulden te bclalcn. James Stuitscheepskapitein aan boord van de stoomboot Martina llenriëtto, varende van Dordrecht op Londen, bragl den 12'1"1 September 11 998 schapen over, ofschoon er slechts ruimte was voor 400. De vereeni- ging tot bescherming van dieren alhier leverde deswege beklag in en ge noemde kapitein werd veroordeeld tot 3 boete en in de kosten. Vroeger bestond het voornemen, in het Soulh-Keusington-Museum te Londen jaarlijks partiële tentoonstellingen te doen plaats hebben op het ge. bied van nijverheid en kunst; het eene jaar bijv. schilderkunst, het andere alles' wat betrekking had op papier-industrie enz., doch de zaak mislukte. Thans zal de inventaris worden verkochtwaartoe o. a. behooren een dni. zendtal schilderstukken, tal van beeldhouwwerken, porselein, metaal-wer ken in den slijl van Cellinikunstig vervaardigde meubelenenz. De Pall Mali Gaz. verzekerde dezer dagen dat, wanneer de Russen tegen Konstantinopel opruktenEngeland Egypte bezetten zou. De Standard zegt hierover, dat Engeland minstens een even goed regt heeft om in Egypte te intervenieren als de Noordsche mogendheden om Turkije voorwaarden op te dringen, die de ontbinding des rijks moeien ten gevolge hebben, in de laatste 20 jaar is de onafhankelijkheid van Egypte voor Engeland van grooter belang dan vroeger geworden. Twinlig jaar geleden bestond dc noodzakelijkh id niet, onzen grooten weg naar Indie voorgevaren tëbeveiligen, Toen dacht men er nog niet aan dat Rusland geheel Azie tot aan de gren zen van Afghanistan zou veroveren en had het zich nog niet in den Kaukasus gevestigd. De toekomst van Egypte is daarom bij uitnemendheid een Engelsche quaestie. De Times zegt. dat de verdenking veld wint, dat Ruslands waar schuwingen aan Turkije minstens den wensch verraden de interventie-poli tiek le hervatten die door den lCrimoorlog werd afgebroken. Engeland kan gedeeltelijk zich hij Rusland aansluiten, want de ondervinding heeft menige illusie sedert den Erimoorlog doen verdwijnen. Men moet al zeer ligtge- loovig zijn, cm thans nog te kunnen aannemen, dat de Turken hun on- zamenhangend en verdeeld rijk kunnen regeren op een wijze, die eenigzins met westcrsche begrippen van regt en orde strookt. De poging is hopeloos mislukt. Maar wanneer wij vragen, welke mogendheid de plaats van Turkije moet innemenstaan wij voor de allermoeijelijkste quaestie. Of schoon Turkije in een staat van hopeloos verval is, is het de eenige m- gendheid, aan wie wij de gewigligste maritime positie der wereld kunnen zwak om cenigen slaat behalve zich zelf kwaad het niet altijd blijven. Ieder oogenblik kan eei vernietigen en hel is moeijelijk te voorspellen, Iedere oplossing schijnt op onoverkomelijke ke- toevertrouwen. Het is te te doen. Maar zoo kan toeval het Turksche rijk wat er dan gebeuren zal. zwaren te sluiten. De Deensche bark Poussin, kapt. Hansen, vertrok den 6dtn October uil Gcfle in Noorwegen naar Engeland. Den 19den werd het vaartuig door een vreesselijken storm beloopendie hel schip vol water deed slaan eneeo gedeelte van de brug wegsloeg: de pompen weigerden ten laatste de dienst. Dc equipage seinde daarop, in weèrwil van het verbod van den kapitein, een visschers vaartuig om hulp en verliet de bark, waarna kapitein Sana alleen achter bleef, in de hoop de Engelsche kust te bereiken. Met li grootste krachtsinspanning bleef hij aan het roerin weerwil dat de golttt over het dek sloegen en de regen in stroomen nederviel. Zoo kreeg lij eindelijk den vuurtoren van Hull in het gezigt, maar het was tijd ook, want zijn krachten hadden hem begeven en onbestuurd dobberde het schip op de baren. Gelnkkig werd het door een visschersschuit ontdekt, die din moedigen kapitein te hulp kwam en hem naar Huil bragt. IF U A JST K n IJ K. De nationale vergadering heeft Zalurdag hare afdeelingen zamengesteld: acht voorzitters behooren tot de linkerzijde en zeven lot de regterzijde. De heer d'Audiffrel-Pasquier heeft, dank zeggende voor zijne herkiezing,» op gewezen, dat gewiglige debatten op handen zijn en dat de politieke or ganisatie slaat voltooid le worden. Hij heeft het vertrouwen der vergade ring gevraagd. De zitting leverde verder niets belangrijks op; behalve de aanneming van het ontwerp van wet houdende bepalingen op het volbrengen van de militaire dienst, door in Algei'ië wonende Franschen, is alleen Ie vermelden dat de heer de Franclieu aan de regering vroeg, wanneer hel ontwerp van wet op de drukpers zou ingediend worden, en de ministerial justitie antwoordde dat dit eerstdaag geschieden zou. Men wil weten dat verscheidene leden van het linker-centrum en der linkerzijde Donderdag morgen nog van oordeel waren, dat men den minister Buffet over het binnenlandsche staatsbeleid der regering behoorde te inter pelleren. Zij zagen zich echter genoodzaakt hiervan af le zien toen hel bleek, dat noch het regter-cenlrum noch de groep, Lavergne in dezen mei hen zouden medegaan. Hieraan moet het worden toegeschrevendat het voorstel van den heer Buffet om de kieswet aan de orde te stellen geenerlei tegenkanting ontmoette. De commissie van dertigen heeft Zaterdag eene bijeenkomst gehouden, om eenige amendementen op de kieswet te onderzoeken. Met 19 tegen h stemmen heeft zij een voorstel verworpen van den heer Lefèbre Pontalis, strekkende om den //scrutin d'arrondissement" in dc plaats te stellen den //scrutin de liste." De heer Luro heell vervolgens het amendement val de heeren Jozon en Rolland aanbevolen, dat hel midden houdt tussch® beide systemen. liet stelt namelijk voor kiesdistricten zaam te stellen, elk 5 afgevaardigden naar de kamer hebben le zenden. De heer Jules Sin* verklaarde er zich tegen. De commissie moet z. i. haar voorstel handhaven. De heer Jules Ferry sprak in gelijken geest. Eene beslissing heeft de com missie niet genomen. Dc ritmeester de Mun die het land afreisde om godsdienstige preken te houden, heeft van de regering aanschrijving ontvangen, dat hij te kiezen had tusschen het vervullen zijner militaire pligten of liet uittreden uit de militaire dienst. Hij heeft hierop zijn ontslag gevraagd. Naar verzeker» wordt, is hij voornemens zich bij een der geestelijke orden te laten inlijvel1-.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2