aan allen, wie dal groole volksbelang ter liarte gaal, bittere teleurstelling berokkend. Van hel middel, dat hij scheen te bezitten om aan de gemoeds bezwaren tegemoet te komen, is niets hoegenaamd gebleken. Integendeel werd het vermoeden geopperd, dat de minister vroeger die uilkomst heeft laten doorschemeren met het oog op de verkiezingen van dezen zomer en dat hij thans niet meer daaraan denkt. Na den loop, dien hel ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs genomen heeft, wordt het meer en meer twijfelachtig, of het den minister wel gelukken zal die regeling tot stand te brengen. Men meent dat de twijfel is gewettigd, of de minister wel de noodige regeerkracht en vastheid van beginselen bezit om met goed gevolg de behandeling van belangrijke wets ontwerpen ten einde te helpen brengen. Ook wat de houding omtrent de spoorwegen en de niet-regeling van het algemeen en bijzonder waterstaatsbestuur betreft, werden grieven geopperd en bezwaren ontwikkeld, die echter, ook wat het algemeen regeringsbeleid betrof, niet zonder tegenspraak bleven. Men kon van een enkel man, hoe bekwaam en werkzaam ook, in een betrekkelijk korten tijd niet alles ver gen. Het debat over het onderwijs behoorde le worden uitgesteld totdal de voordragt tot herziening der schoolwet van 1857 zelve ter baan kwam. Wat 's ministers beginselen omtrent het lager onderwijs betreft, was ge noegzaam gebleken, dat hij met de liberale meerderheid der kamer instemde, liet was eene loffelijke voorzigtigheiddat hij niet te vroeg zijne denk beelden daaromtrent openbaarde. Hij zou daardoor zonder volstrekte nood zakelijkheid een twistappel in de kamer hebben geworpen. Nopens de staatsspoorwegen had de minister zijn woord ingewisseld. Zijn dralen in dit opzigt moest hem lot lof worden toegerekend. Nog werd van de andere zijde tot staving van het afkeurend oordeel ge wezen op het gebeurde bij de jongste verkiezing te Zutphenop de beslui ten nopens Kampen en Hedikhuizen; op de toenemende stijging der uitga ven; op de geringe toelichting der begrooting van dit departement, speciaal wat betreft het plan der droogmaking van een deel der Zuiderzee en de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar den Rijn. Voorts bespreekt het verslag de onderdeden der begrooting en bij de afdeeling onderwijs werd nog door zeer vele leden teleurstelling aan den dag gelegd, dat de tegenwoordige begrooting zoo weinig blijken draagt van crnsligen wil bij den minister om de talrijke gebreken en leemten, die in ons lager onderwijs nog bestaanzoo veel mogelijk weg te nemenof daar toe althans den weg te banen. Men had van hem meer ijver voor dit groote volksbelang verwacht. Ten einde aan den treurigen toestand der werklieden aan dealgemeene landsdrukkerij, in geval van ziekte en ouderdom, een einde te maken, be staat bij de regering het voornemen tot oprigling van een zieken- en onder steuningsfonds, waaraan ook de werklieden zeiven zullen moeten contri bueren en waaraan van rijkswege een jaarlijksche toelage zal worden verleend, voorloopig op hoogstens 1000 te stellen. Daar echter de gronden waarop die oprigling zou moeten geschieden nog niet genoegzaam tot rijpheid zijn gekomen, en de totstandkoming naar het schijnt afhankelijk zal'zijn-van het daaraan al of niet verleenen eener rijkstoelage, komt die post daarvooe, op de begrooling der landsdrukkerij voor 1876alleen voor memorie voor. Het artikel onvoorziene uilgaven is echter met ƒ1000 verhoogd, om in gé val de oprigling nog in 1876 kon tot stand en in werking komen, daaraan die onontbeerlijke hulp le kunnen verleenen. 's GRAVENHAC-E5 November. Z. M. heeft den heer L. H. Eberson, architect des konings te Arnhem, benoemd tot ridder der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Tot burgemeester der gemeente Wanneperveen is benoemd jhr. J. A. G. Ploos van Amstel. Z. M. de koning heeft den gepensioneerden generaal-majoor J. P. Del- prat eervol ontslag verleend als lid der directie van de weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmagt, onder dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem in die betrekking bewezen, en benoemd tot lid der directie van gemeld fonds den hoofdintendant generaal- majoor Hardenberg. Door den minister van koloniën is C. Engels gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nedcrl. Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. II. M. de koningin is sedert een paar dagen door eene ongesteldheid aangetast, die gisteren eene ernstige wending nam. De aanval van koorts heeft zich niet herhaald. Niettemin heeft H. M. een zeer onrustigen nacht doorgebragt. Met het oog op den zorgwekkenden toestand van II. M. zijn Z. M. de koning en Z. K. 11. de prins van Oranje per telegram daarvan in kennis gesteld. Z. M. de koning komt reeds heden avond ten 6 ure van het Loo alhier terug; de prins van Oranje wordt verwacht; terwijl de reis van Z. K. II. prins Alexander naar Algiers voorloopig is uitgesteld. Gedep. staten van Zuidholland stellen voor gunstig te beschikken op het verzoek van de commissie voor een hier ter ter stede op te rigten Indus trieschool voor meisjes; zij geven in overweging, van de opening der school af tot wederopzeggens toe, uit de provinciale fondsen ten behoeve dier school een jaarlijksch subsidie te verleenen van ƒ2000, o. a. mits het rijk en de gemeente 's Gravenhage ten behoeve dier school elk een jaarlijksch subsidie van ƒ3000 verleenen. Heden is door het prov. geregtshof in Zuidholland 45 dagen celstraf opgelegd aan een brandersknecht uit Delfshaven, die zich den 12,I'D Sept. heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een zak met kleedingstukken ten nadecle van een der schepelingen van de stoomboot Johan de Wit met welk vaartuig hij zich van Dordrecht naar Rotterdam had begeven. Ver volgens veroordeelde het hof lot een jaar gevangenisstraf eene Rotterdamsche publieke vrouw, ter zake dat zij in den nacht van 19 op 20 Sept. in eene tapperij in de Zandstraat van een beschonken persoon, die zich op een bank te slapen gelegd had, heeft ontvreemd een gouden horologie met dito ket ting, ter teruggaf. De drie w aarde van ƒ115. welke voorwerpen zij bij komst der poliCje wapens van het garnizoen waren heden middag ten 12 ure in de Maliebaan vereenigd ter opluistering van de plegtigheidwaarbij twee moedige en beleidvolle officieren van het Indisch leger, den majoor der artillerie T. J. A. Zijll de Jong en den len luit. der infanterie J. Wijk, het eereleeken, de Militaire Willemsorde op de borst werd gehecht De generaal-majoor Michelhoff deed eene warme toespraak aan de bi ging der nieuwe ridders voorafgaan. De eereteekenen werden daarna, onder fanfares der stalmuziek, door den generaal aan de regthebbenden op de borst gehecht, voor wie vervolgens het gewone défilé der troepen,! kommando van luit.-kolonel Vijghplaats had. BUITEN LANDSCHE BER1GTEN. E M <B E E A Iff If. LONDEN 4 November. De onderkoning van Britsch-Indië heeft zich reeds naar Bombay begeven om aldaar den prins van Wales welkom te heeten. Meer dan veertii inlandsche vorsten en hoofden zijn tot hetzellde doel naar die stad gereisd Bij de aankomst van den prins zal op alle militaire posten in voor zoover de telegraaf er het berigt kan brengen, zooveel mogelijk gelijk, tijdig het geschut een saluut doen hooren. Daily Telegraph klaagt over de barbaarsche behandeling van veertij schoone Hollandsche koebeestendie te Deptfordna den aanvoer dag jl. te Thameshaven, den daarop volgenden Vrijdag geslagt werden, vette kalveren werden verdacht gehouden van aangetast le zijn door en klaauwzeer, en de geheele kudde moest er voor boelen. Sommige 1» beesten waren 30 en andere 24 waard. Eenige hadden aan boord ge- kalfd en koe en kalf werden onmiddellijk gedood, terwijl sommige beesten nog vóór dat het kalf geboren was, gedold werden. «Zulk een walgelijk tooneel had men nog nimmer aanschouwd", zegt het berigt; «den ara# eigenaars brak hel hart en eenige der aangestelde slagters weigerden, zij tot hun eer gezegd, den moord te verrigten. De Hollanders zijn bezwaarde harten en ligte beurzen teruggekeerd, aan hun verkoopagentei overlatende de rekeningen op te maken en hun het geld na te zenden." In eene vergadering van de kamer van landbouw le Leicester is een motie aangenomenwaarbij het tol bestrijding van het zich steeds uitbin dende mond- en klaauwzeer wenschelijk verklaard werddat van 20 lie 1875 tot 1 Maart 1876 geen vee naar eene markt zal mogen worden ge» den dan met verlof van de overheid en onder haar toezigt. Uit Penang wordt het volgende gemeld: De heer Birch, Engetó diplomatiek resident te Perak (Malakka)is op Maleisch grondgebied w moord. Troepen zijn afgezonden om de schuldigen te tuchtigen. Bij de Scilly-eilanden zijn weder twee schepen vergaanhet Engelsclie schip Catherina Griffiths en de Russische stoomboot Ahsai. Van laatstge noemd vaartuig is de bemanning gered; van eerstgenoemd is zij, opm man naomgekomen. FBANSaMR. Het Journ. off. bevat een besluit van den president der republiek, waarin, overeenkomstig de onlangs gedane toezegging, 36 plaatsen van gei- greëerden bij de faculteiten der natuurwetenschappen en 36 zoodanige plaat sen bij de literarische faculteiten worden ingesteld, bij vergelijkend esaiei aan doctoren dier faculteiten om de drie jaren, ten hoogste voor een derde der plaatsen, te begeven. De toegelatenen blijven negen jaren in dienst en ter beschikking van den ministerdie hen bij de verschillende lacultei- ten, overeenkomstig de behoefte, plaatst met een inkomen van 2000 ff, Zij zijn leden van de faculteit, waaraan zij verbonden zijn, komen in ran; na de professoren en hun kan bij afwezigheidontslag of overlijden a deze het houden van den cursus worden opgedragen. Na negen jaren zp zij vrij, doch kunnen op advies der faculteit bij ministerieel besluit de ge noemde voordeden behouden. -■ Dingsdag II., toen de toevloed van bezoekers op de Parijsche kerk hoven naar gewoonte zoo uiterst groot was, zijn door de policie negei Engelsche zakkenrollers aangehouden. Te Bordeaux heeft de afgevaardigde van Vaucluse, de heer Naquet, o[ een meeting beproefd de theoriën der onverzoenlijken te verdedigen, i is hem evenwel zeer slecht gelukt. Het publiek bleef zeer koel en gaf na genoeg geen blijken van instemming. Doch toen Naquet den naam Gambelta had genoemd en beweerde dat deze reeds in 1870 met de politiek van transactie begonnen was, rees uit duizend monden de kreet: Gambelta! herhaald omhoog. Niet dan met groote moeite werd de s® hersteld. De inwijding van het gedenkleeken voor de bij Mars-la-Tour ges»® velde soldaten heeft zonder bijzondere plegtigheid, maar onder den eener groole menigte, plaats gehad. Na de kerkelijke dienst hield de eene redevoering, waarin hij zeide. dat de geschiedenis zou beslissen over de vraagwie de verantwoordelijkheid zou moeten dragen van den lusschen twee volken, vroeger door achting en neiging met elkander ver bonden." De prefect trad daarop in eene herhaling van de vredelievend verzekeringen, door den heer Cissey na de najaars-manoeuvres afgelegd- Eene vereeniging van officieren heeft ten behoeve der officieren van reserve en van het territoriale leger hare cursussen over artillerie, tnili11"1 aardrijkskunde, velddienst en administratie geopend. De lezingen li*' tweemaal in de week plaats. Ook worden lessen gegeven in de Dtiitsche i Russische talen. - De Fransche brik Archimedes is in de haven van Passages door van de Carlisten getroffen en heeft vrij wat schade bekomen. De dagbladen behelzen voortdurend berigten omtrent de aankomst Carlisten. Tc Poitiers zijn 103 Carlisten aangekomenkomende van

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2