LEIDSCHE coiJiiiT» V. 25S. DONDERDAG 4 NOVEMBER. OINNENLAiNDSCilE BERIGTEN. De Courant rerschijvt ongelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. Da prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; Ml het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 ijaars, buiten de expeditie/rosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiëii is va» i—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 3 November. In de maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren 137 tinderenals: 72 zoons en 65 dochters, waaronder is begrepen 1 twee- linggeboorte. Overleden 69 personen, als: 18 mannen, 13 vrouwen, 20 ioods en 18 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Gehuwd II paren. - Heden morgen kweet de typographische vereeniging Lourens Jz. Cosier iter zich van eenen treurigen pligt, door, met de nabestaanden, het stof fdjjk overschot grafwaarts te brengen van haar hooggeacht eere-lid J. 11. MidderhofZondag II. in 84-jarigen ouderdom overleden. De overledene had, u eenen diensttijd van 65 jaren ter boekdrukkerij van den heer Brill alhier, gtoende enkele jaren zich nog in eenen welverdienden rusttijd mogen verheugen. Gedurende zijn werkzaam leven had hij zich door ijverige pligts- ftirichting in ruime mate de voldoening zijner patroons en de hoogachting nn allen, met wie hij verkeerde, weten te verwerven. Door de gezellen uil de drukkerij der firma E. J. Brill werdtoen de stoet aan hel kerkhof «as gekomenhet lijk van hunnen voormaligen meesterknecht grafwaarts ((dragen en aan de geopende groeve werd door den voorzitter der boven- leuoemde vereeniging eene waardige hulde aan den overledene gebragt. die bij allen weerklank vond. Ook de hh. van Oordt en de Stoppelaar (firma 1. Brill), die, met betrekking tot hem, getoond hebben dat zij ware verdiensten op prijs wisten te stellen, gaven hiervan nogmaals getuigenis door hunne tegenwoordigheid bij deze plegtige uitvaart. De minister van binnenlandsche zaken heeft geantwoord op het verslag de tweede kamer, nopens de herziening der kiestabel. De minister «tent zwarigheid te moeten maken, het door de meerderheid der commissie un rapporteurs voorgesteld ontwerp eener nieuwe verdeeling van hel rijk kiesdistricten over te nemen. Hij handhaaft dus zijn ontwerp, maar («ft nog enkele wijzigingen toe. Bij Botterdam komt, in plaats van Delfs toven, Kralingen, en bij Dordrecht, in plaats van Lekkerland, IJsselmonde. Door de commissie voor de acte-examens van het middelbaar onderwijs lijn gisteren toegelaten de heeren: K. ten Sruggencate, van Hoorn, voor Duitsche taal en letterkunde; H. Duvanel, van 'sllage, voor Fransclie taal letterkunde; J. D. B. Biengreber, van Amsterdam, voor boekhouden; en Goslings, van Harlingen. voor Engelsche taal en letterkunde. Afgewezen «trien: een voor geschiedenis en een voor boekhouden. Een voor handels- «etenschappen irok zich terug. Dc acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren geslotennadat geëxamineerd waren 9 candidalen voor de Fransche taal. werden 5 afgewezen, en toegelaten de dames: W. J. M. Alers, uit Hille- sersberg, A M. S. Berg, uit Rotterdam; A. Fangman, uit Dordrecht en Stanly, uit Rotterdam. 2 candidaten voor het teekenen werden af wezen. De algemcene uitslag van de najaars-examens voor het lager onderwijs deze provincie is geweest als volgt: geëxamineerdtoegelatenafgewezen Hoofdonderwijzers 58 23 35 Hulponderwijzers 53 27 26 Merwijzers Fransch 41 21 20 Engelsch 11 5 6 Duitsch 5 2 3 wiskunde 26 11 15 landbouwkunde 3 3 v gymnastiek 5 3 2 Hoofonderwijzeressen 10 6 4 Hulponderwijzeressen 34 22 12 Onderwijzeressen Fransch 44 23 21 Engelsch 17 9 8 Duitsch 6 2 4 teekenen 2 0 2 handwerken 69 60 9 De Staatscourant bevat het verslag van den vertegenwoordiger der •^erlandsche regering, M. S. Pols, ter vergadering van de internationale penitentiaire commissie, den 3e» Augustus II. en volgende dagen te Bruchsal gehouden. Het Vad. verneemt dat het eskader, onder den kapitein ter zee W. C. Klis, het Engelsche Kanaal verlaten hebbende, koers zal zetten naar St. Thomas en de divisie kommandant aldaar per mail in overleg zal treden met den gouverneur van Curasao of zijne tegenwoordigheid te Curacao ver- eischt wordt; zoo niet, dan zal dc oefeningstogt voortgezet worden. Den lslen Januari} 1876 evenwel zal het eskader zich te Curagao moeten bevin den en verdere orders afwachten. Daar de onderhandelingen met Venezuela nog gaande zijn, kan men tot geen beslissenden stap overgaan en zal de tegenwoordigheid van Nederl. oorlogschepen in de Venezuelaansche wateren gemeden moeten worden. De bewapening van het Zilveren Kruis en Leeuwarden is zeker voldoende, ingeval men er legen Venezuelaansche schepen of batterijen gebruik van mogt maken. Het eerste schip heeft op zijn halfdek vier getrokken 18 cms. a pivot staan en op het voorschip acht getrokken 16 cms. kanonnen. De Leeuwarden heeft eveneens niets dan getrokken zwaar geschut aan boord, De Cornelis Dirks benevens de Prinses Marie en 't Loodie reeds op weg naar of in de West-Indiën zijn, bezitten daarentegen ook nog gladde vuurmonden. Eerstdaags zal in hel openbaar verkocht worden de fraaije verzameling moderne schilderijen van wijlen mr. S. van Walchren van Wadenoyen. Van de 270 doeken en paneelen zullen er 190, meestal werken van llollandsche, Duitsche en Belgische schilders, den en 18!el1 November in den Haag geveild wordenterwij! de overige 80 nommers uit de Fransche school in de maand April a. s. in het hotel Drouot verkocht zullen worden. Eergisteren heeft de president der Zuid-Afrikaansche republiek een bezoek gebragt aan de werken voor het kanaal door Holland op zijn Smalst daartoe in dc gelegenheid gesteld door de medewerking van de directie der kanaalmaatschappij. Bij die gelegenheid bleek hoe belangrijk de werkzaam heden zijn gevorderd. Het Noorderzeehootd is thans op nagenoeg 130 meter na voltooid, en door in zee gestorte blokken tegen den golfslag beschermd. Het Zuiderhoofd heeft reeds grootere lengte. Aan het uitdiepen der haven kom wordt druk gewerkt en ook met dc verbreeding van het kanaal van staatswege zal spoedig worden aangevangen. Naar men verneemt, meldt het U. D., zullen in overleg met den heer Burgers, president van de Transvaalsche republiek, ruim 100 personen uit ons vaderland zich in dc Transvaal gaan vestigen. Onder dezen zijn vele wetenschappelijke mannen, maar vooral landbouwers en ambachtslieden. Den 131,d dezer zal te Rotterdam overgaan aan boord van hel via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Friesland een detachement sterk 125 militairen, onder welke 5 onderofFiciercn. Het bevel over dat detache ment is opgedragen aan den van verlof naar Indië terugkeerenden kapitein der infanterie P. W. L. Nanninga. Volgens de H. C. solliciteren de volgende personen naar dc betrekking van organist van hel orgel in de Grootekcrk en van sladsklokkenist te Haarlem: J. Bastiaans Jr. en H. van der Eykcn, aldaar; J. van 'tKruys, te Middel burg; .1. B. Koelman, te Amsterdam; M. A. Brandts Buys, te Zulphen; L. F. Brandts Buys, te Rotterdam, en R. van Bruggen, te Groningen (alleen voor organist); S. R. de Vries en F. A. van Suchtelente Amsterdam: W. F. Enderlé, te Nijkerk; YV. Ezerman, te Arnhem, en J. M. Diedrich, te 's Hertog enbosch. Aan de Nienwemeer. onder Haarlemmermeer, heeft eene vrouw haren hond, die ziek was, ongemuilkorld laten Ioopen. Die hond heeft verscheiden andere dieren gebeten, o. a. 4 schapen en geiten, 6 kippen en een haan (doodgebeten) en vele honden en katten, welke reeds alle, voor zoover die bekend of te vinden waren, zijn afgemaakt. De hond is bij Aalsmeer gedood, en bij het onderzoek door den veearts is gebleken dat het dier lijdende was aan dolheid. Door het stoomschip Mercur zijn gered en te Nieuwcdiep aangebragt 9 man der equipage van het stoomschip William Chapman, dat den 27stfn October jl. op het Hornrif is gestrand. Zij hadden 40 uren met de sloep rondgezwalkt. Een andere sloep met nog 10 man, aanvankelijk vermist is in Engeland aangekomen. Door eene commissie uit de prov. staten van Groningen, in de zomer- zitting van dit jaar benoemd om een plan te ontwerpen voor een provin cialen hoofdelijken omslag, is aan die opdragt gevolg gegeven, zoodat bjj de opening der najaarsvergadering het ontwerp kon worden ingediend.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1