zekeren B., beschuldigd van bigamie en valschheid in openbare en authentieke geschriften. Boor den verdediger. mr. Tydeman jr.. was eene conclusie voor gedragen daartoe strekkende, dat het hof zich onbevoegd en het 0. M. in de vervolging niet ontvankelijk zou verklaren. Het hol heeft gisteren uit spraak gedaan. Daarbij werd overwogen dat de besch. wegens bigamie hier niet leregt kon slaan, omdat in het traclaat. met Frankrijk gesloten tot uitlevering van misdadigers, bigamie niet voorkomt als een grond tot uit levering. Wat het plegen der valschheid betreft, ook daarvoor kon volgens het hof, besch. niet teregtstaandaar dit misdrijf niet genoemd wordt in art. 8 strafvordering, als zulk een, waarvoor een Nederlander, die zich daar aan buitenslands heeft schuldig gemaakt, hier te lande kan worden vervolgd. De vraag, of besch. opgehouden had Nederlander te zijn, bleef buiten be schouwing. Bij een zeer uitvoerig en hoogst merkwaardig arrest verklaarde het hof zich dus onbevoegd van de zaak kennis te nemen. Het O. M. heeft zich de cassatie voorbehouden. Naar men verzekert zijn de vier kolonialendie voor eenige dagen met een vlet van het Uuisduiner strand zijn ontvlugt, te Antwerpen aangekomen, terwijl zij de vlet. van de Schelde hebben laten afdrijven. Door de te Amerongen gevestigde vereeniging van tabaksplanters is met algemeene stemmen besloten, eene tabaksmarkt op te rigten. Een concept-reglement is vastgesteld, en zoodra de autorisatie van den gemeente raad is verkregen, zal een bestuur worden benoemd. Het reglement stelt vooral ten doel: zoowel den kooper tegen knoeijerij als den verkooper tegen willekeurige handelingen te vrijwaren en alle geschillen op eenvoudige wijze door arbiters te laten beslissen. Sedert eenigen tijd hield zich in de omstreken van Deventer eene vrouw op, die voorgaf kwalen te kunnen genezen. De kruiden, die zij daartoe gebruikte, werden door haar gereed gemaakt en tegen hooge be taling afgeleverdnatuurlijk zonder dat zij de bevoegdheid bezat out de ge neeskunst uit te oefenen. Zij werd dezer dagen door de justitie in de uit oefening van haar bedrijf gestoord, doordien proces-verbaal tegen haar is opgemaakt. Zaturdag 11. had op de Wester-Schelde, bij Walsoorden, een treurig ongeval plaats. Door een onvoorzien toeval werd aldaar eene werkboot, bemand door vijf personen, door den sterken vloed omgeslagen, ten gevolge waarvan twee verdronken, nalatende weduwen en een aantal kinderen, terwijl de drie overigenreeds door den stroom medegevoerdmet levens gevaar en inspanning van alle krachtenmet eene boot zijn gered door den schippersknecht M. Leunis, van Neuzen. Naar men uit Maastricht meldt heeft men bij eene boring, door de firma van der Slik en Cie. uit Dordrecht bewerkstelligd, te Wijnandsrade weder eene kolenlaag ontdekt. Volgens berigtcn uit Wesl-Indië is de Caribbeanhet stoomschip van de W. 1. en I'. S. Company, den 21stcn September te Curacao aange komen, laatst van St. Thomas, waar het den lsl,n was binnengevallen met zware schade, door storm. De sloepen en andere voorwerpen werden van het dek weggeslagen, drie officieren bekwamen vrij zware verwondin gen en twee matrozen werden over boord geslagen en verdronken. In de eerste week van September heeft in de W. I. wateren een hevige storm gewoed, die vrij wat schade aan schepen heeft veroorzaakt, 's GRAVENHACiE, 2 November. Z. M. heeft benoemd lot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw den heer G. Entrop van Poeteren, expediteur bij de comptabiliteit en de expeditie van de Ned. Staatscourant en het Staatsblad. Z. M. de koning groothertog heeft benoemd tot commandeur der orde van de Eikekroon luit.-generaal Gratry, van den staf der genie bij het Bel gisch leger, directeur van genoemd wapen bij hel depart, van oorlog in België. Z. M. heeft aan G. Graal, te Haarlem, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens het herhaaldelijk redden van drenkelingen aldaar, toe gekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, als mede een loffelijk getuigschrift. - Z. M. heeft benoemd tot controleur over de vervaardiging van post zegels enz. te Haarlem den heer L. M. L. baron Sweerls de Landas, thans directeur van het postkantoor Ie Zutphen. De 2e lui tl. I'. Corver eu C. Hicbendaal. van hel 2e reg. infanterie, zijn in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van liet leger in Nederl. lndië. De le luitenant der genie C. J. Snijders, die voor 2 jaren bij het O I. leger is gedetacheerd geweest, is wedci bij dal wapen van het leger hier te lande ingedeeld. De gewone vergadering van de provinciale stalen van Zuidholland is heden morgen ten 11 ure, in naam des konings, door 11D' commissaris ge opend. Eerst werd overgegpan tot de zamensielling der afdeelingen. Ver volgens werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, die meeren- dcels voor kennisgeving werden aangenomen. Daarna bragt de voorzitter ter tafel de verschillende missives van gedep. staten ten geleide van voor stellen. Aan de orde werden voorts een aantal onderwerpen gesteld. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de volgende vergadering le houden op heden. Dingsdag, over 14 dagen, des middags ten 12 ure, ten einde alsdan in de eerste plaats te behandelen de onderwerpen die gereed zijn en daarna de rapporten der commissiënvoor zoo verre die dan ingekomen en gedrukt moglen zijn. Advocaat-generaal Römer heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad (strafkamer) conclusie genomen in het cassatieberoep van den officier van justitie bij de arrond.-reglbank alhier tegen een vonnis derregt- bank, waarbij, met vernietiging van een vonnis van den kanlonregtcr, de we'd, 't Hoen is ontslagen van alle regtsvervolging wegens het zonder ver gunning na middernacht gelagen te hebben gezet in het huis n°. 10 op het Plein te dezer stede. Zooals in der tijd is medegedeeld werd door den kantonregter wegens elke overtreding der politie-verordening eene geldboete legen de nu gerequireerde uitgesproken en kwam de veroordeelde in appel bij de regtbank. Dat collegie was van gevoelen dal de overtredingen niet in de bepalingen van de verordening vielen er grondde daarop zijne boven, vermelde beslissing. Het openb. min. bij den hoogen raad deelde echter even als het openb. min. bij de regtbank, hel gevoelen van den kantonregter Naar zijne meening waren de bepalingen der algemeene polilie-vcrordcnin» wel degelijk op de ten laste gelegde overtredingen toepasselijk en mitsdien strekte zijne conclusie lot vernietiging van het vonnis der regtbank en be vestiging van het vonnis van den kanlonregtcr. Het prov. geregtshof in Zuidholland (kamer van correctionele appellen) heeft heden bevestigd hel vonnis der regtbank alhier, waarbij de koopman L. G. lot negen maanden celstraf is veroordeeld ter zake van bedriegelijke opligt ing. De heer G. Entrop van Poeteren mogt gisteren het zeldzame feest vie. ren van de 70-jarige vervulling zijner ambtsbetrekking als chef-expediteur van de Ned. Staatscourant eu het Staatsblad. Bij deze gelegenheid werd hij benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw. De versierselen dezer orde werden hem, onder eene hartelijke toespraak, door den minister van binnen), zaken overhandigd. Gok verder vielen vele bewijzen van be langstelling den geachten jubilaris ten deel. B li IT lb N L A IN L)SC UK 3ER1GTK1N. E W «3 E Ij A M BS. LONDEN 1 November. Uit Aden meldt men de aankomst van den prins van Wales De prins werd door den garnizoens-kommandant, de civile en militaire overheden en deputaliën uit de Europesche en inlandsche kooplieden i vangen. De geestdrift was groot en de stad fraai versierd. In de kerken zullen gedurende de reis van den prins van Wales gebed» worden opgezondendat 's prinsen reize voorspoedig moge zijn en got gevolgen moge hebben. Gelijke gebeden zijn in de militaire kerken de den opperbevelhebber des legers gelast. In het vorige jaar werden alhier meer dan 20,000 brieven zonder adres I aan de post bezorgd; een dier brieven bevatte 2000 in banknoten. De schilder Alma Tadema vraagt 8000 schadevergoeding voor lull 111 nadeel, door hem bij de ontploffing van een kruidschip in Regents-parkJ verleden jaar geleden. Waarschijnlijk zal het tot een proces komen. Ten gevolge van den stilstand in zaken heeft de groole jjzer-firnl Bolckow, te Middlesborough, het grooisle gedeelte van haar werkplaatsen ft sloten; verscheiden duizenden werklieden zijn daardoor zonder werk. Uit Nevv-York meldt men dat de regering aan haren gezant le Madriil een memorandum heeft gezonden, met instructiën De inhoud van liet mt-1 moraudum is nog niet bekend: maar in eene dépêche uit Washington, de dagbladen medegedeeld, wordt gezegd, dat net de gedachte uitdrukt van president Grant, die de onafhankelijkheid van Cuba, als onafhankelijkeI a| republiek, en de vrijmaking der slaven als de beste en de noodzake/pel <j( oplossing van de Citbasche quaeslie beschouwt. f n a w h b ij a. I k( De leden van de nationale vergadering bevinden zich meerendeels reds u in de hoofdstad; talrijke bijeenkomsten van de verschillende parlemenlainj de groepen werden dientengevolge gein uden. Wat betreft de linkerzijde, deal tej zoude gaarne den loop van zaken zoodanig willen leiden dal de heer aftrad, zonder nog hel ministerie te doen vallen, maar dit is uiterst moeijelijk. De minister van financiën, Léon Say, heeft, ten gevolge van de oncenif- beid in het kabinet, zijne portefeuille willen nederleggen. Allerlei autori teiten uit de financie-wereld evenwel, en onder hen baron Rothschild, hek- ben in een onderhoud met Mac Mahon verklaarddat juist het blijven a Say als minister van financiën door hen van hel hoogste gewigt geacltI Joi w-erdom de staatsfondsen op hun hoogte te houden. Mac Mahon veizoclil (-|, hem derhalve de portefeuille te behouden en Say gaf loc. In een ministerraad, op het Elysée gehouden, zijn de einübesluiteii ge nomen betreflende de houding, welke de regering zal aannemen tegenover de nationale vergadering. Te oordeelen naar de gissingen in goed ouder- rigte kringen geopperdzon Buffet hebben afgezien van zijn voornetnei, om reeds bij de regeling der werkzaamheden de kabinetsquaestie te slellffl; hij wil dat de kieswet liet allereerst in behandeling kome. Het Journ. Off. maakt het besluit openbaar, waarbij de meervermeldr reglsgeleerde faculteit te Lyon, met tien leerstoelen, wordt ingesteldondef uitdrukkelijke aanvaarding van de aanbiedingen, door den gemeenteraad dier stad betreffende bet verschaffen van de noodige lokalenhet onderhoud dn meubelen, jaarlijksche stortingen enz. gedaan. Eenige andere besluiten lie heizen de benoeming der verschillende hoogleeraars. Eenigen tijd geleden heeft de minister Wallon tot verscheidene co'nsij loeien der hervormde kerk eene aanschrijving gerigt, waarbij hij zijn voop nemen aankondigde om den president, der republiek voor te stellen, benoemingen van predikanten, door consisloriën en presbytcriale raden, welke de regering als in strijd met de synode niet kon erkennen, gedaan, loopig goed te keuren, zonder echter in iets op de toekomst voortjM loopen. Thans heeft de minister bij circulaire kennis gegeven dat hij van zijn voornemen is teruggekomen. Men had, met eene tusschen de te' vijandige partijen in de kerk zonderlinge eenstemmigheid, aan des®®1, ters voorstel over en weêr eene strekking toegekend, waarin hij niet be rusten kon. Met het oog daarop en ook wegens het tegen zijn voorstel j den raad van state door de reglzinnige partij aangeteekend verzet, is den minister onmogelijk geweest, den ingeslagen weg verder lebewandeletj zoodat hij verklaart, het voorstel aan den president der republiek,»® benoemingen, door de niet erkende consisloriën gedaan, voorloopig goed keuken, niet te zuilen doen. Ten einde evenwel in den nood der HM" GEï Amsti iArnh Dordr 'iGra Groni Haar] JHer Maasl Hoitei ïlrec

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2