LEIDSCHE CUE RANI. 1875 K°. 257. WOENSDAG 3 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant rerschijr.t dagelijks, ton- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; (I het ferslag der handelingen ran den tiemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 .jaars. luiten de expeditiekotten, .dj zond er lij ke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 November. lieden, Allerzielen, is voor bet eerst alhier, in de II. Petrus-kerk, het Keqnieoi van Joh. J. H. Verhuist gezongen. Het meesterschap van den com- blinkt in dat treilende muziekstuk uit en het Dies irae is daarvan jeker liet aandoenlijkste en verhevenste gedeelte. Onder de toonwerken op kerkelijk gebied van Verhulst komt, naast zijn Te Deumaan zijn Requiem hoogste waardering toe, en men zegt niet te veel, wanneer men hem, componist op dal gebied hier te lande, eene eerste plaats toekent. - Ten huize van den boekhandelaar J. W. van Leeuwen zal Donderdag aoiui eene verkooping plaats hebben van eene verzameling staalgravuren, ikotographiënlilhographiën en oleographien. Wij vestigen daarop de aan tocht, omdat in die verzameling keurig uitgevoerde stukken voorkomen, nar de beroemdste meesters, waarvan men zich op morgen bij de bezigli- lia; kan overtuigen. Gewis zal menig kunstliefhebber of verzamelaar hier 3 lindenop het bezit waarvan hij prijs stelt. Gisteren avond, ongeveer half twaalf ure, is een manspersoon door den will van policie Beijer en den heer Grentzius. kapelmeester bij het 4e reg. ct'ie, bijgestaan door de koetsiers van den heer Borgerding, Wessel Jansen en N. Kaaienmet behulp van een bootje uit het water aan den ipollickersdijk gered. Aan deze spoedig verleende hulp had de man het kchoud >'an zijn leven te danken. - Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 27.00, 5.90 en ƒ2.80 de laagste prijzen ƒ26.50, ƒ5.30 en ƒ2.70. -Gedurende de maand October 1875 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken geleverd: 2891 portiën warme spijs, 323 portiën vleesch, 58% portiën totaal 3273 portiën. Voor de akte in de Fransehe taal werden gisteren door de commissie nor liet lager onderwijs te 's IIage geëxamineerd 8 candidaten, van welke 4werden afgewezen, en toegelaten de dames: J. C. Hardeman, uit Gouda; A. L. Hubrecht, uit 'sHage; K. Th. Ebbinkuit Voorburg, en A. P. kliot, uit Charlois. Van de 16 candidaten voor de handwerken werden 2 afgewezen, en toe- Itlalcn de dames: J. H. van den Berg (nut en smaak), J. M. de Brnyu (maak)II. W. C. Burgers (nut en smaak), A. G. ten Gale lluender (nut smaak) W. van 't Hoflf (smaak)B. M. P. Korpershoek van der Kooy Int en smaak). Al. Nijns (nut), C. C. M. Olyslager (nut en smaak), L. C. tasveldt (nut), 51. W. Schepman (nut en smaak), Greup, geb. P. J. Stolk vut en smaak), B. 51. W. Verhoeven (nut en smaak), C. Lensvelt (nut), R. W. Donkersloot (nut en smaak). De toegelateneu zijn allen te 's Hage Witachtig. - Zjj die verzocht hebben als klerk bjj den rijkstelegraaf in aanmerking komen, hebben de aanschrijving ontvangen zich voor het vergelijkend tierzoek te vervoegen aan het gebouw op den Fiuweelen Burgwal, n°. 22, Gravenhage, op den 9len November aanst.des voormiddags ten ure. - De verzending der correspondentie naar Konstantinopel, door tusschen- kmst der Duitsche postadministratie, vindt gedurende het tegenwoordige Srgelijde plaats als volgta. Over Odessavan Amsterdameiken Dings- en Vrijdag per 2'"> trein Rijnspoorweg; van Breslau, eiken Donderdag b Zondag ten 12.15 's avonds; te Konstantinopel, eiken Alaandag en Don- b. over LembergBucharest en Varna: van Amsterdam, eiken ag en Vrijdag per trein Rijnspoorweg; van Breslau, eiken Don- As en Zondag ten 12.15 'savonds; te Konstantinopel, eiken Zoudag en De divisie onder bevel van den kapitein ter zee W. C. Klis, bestemd a het doen van een oefeningstogt naar de AVest-Indiën en bestaande uit schroefstoomschcpen Zilveren Kruis, Leeuwarden en Cornclis Dirks, Wivelijk onder bevel van genoemden hoofdofficier, den kapitein ter zee van Trojen en den kapitein-luit. ter zee E. L. baron van Heeckeren Waliënis in den namiddag van den lsten dezer van de reede van Rd naar zee vertrokken. -Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 31 van Napels vertrokken; de Prins Uendrik, op weg naar Batavia, is op dien dag te Southampton aangekomen, en de Torrington, van Batavia 1 komende, is op dien dag, na 45 dagen reis, te Brouwershaven binnen gekomen. Te Brouwershaven zijn weder 500 blokken tin aangebragt, opgehaald uit het wrak van de Thomas Sorbtj. Zaturdag 11. is met het stoomschip Holland te Nieuwe Diep binnen gekomen de heer J. L. van Hasselt, zendeling van de Utrcchtsche zen dingvereniging. De heer van Hasselt heeft gedurende een tijdvak van ruipi 12 jaren met vrucht het Evangelie verkondigd te Alansinamter kuste van Nieuw-Guinea; hij was een der eerste Ulrechlsche zendelingen onder de woeste bewoners. Het aantal vreemdelingenkrachtens de vreemdelingenwet gedurende de afgeloopen week over de grenzen van dit rijk verwijderd, bedraagt 85. waarvan het grootste gedeelte uit Harderwjjkals zijnde aldaar voor de dienst bij het Ncderlandsch O. I. leger afgewezen. Bij het monument ter eere van de gesneuvelden op de citadel van Antwerpen, op het Ginniksche kerkhof, is na de jongste militaire plcgtig- heid een houten kruis geplaatst, dat indertijd door de op de citadel bele gerde soldaten zeiven is vervaardigd. Het is door bijzondere welwillendheid van de Belgische regering met het opgegraven gebeente herwaarts overge voerd, zoodat liet thans het graf siert van hen, die het door eigen hand hel aanzien hebben gegeven. Men meldt uit Dordrecht aan de C., dat Zaturdag namiddag in het hoM Boudier aldaar, door zekeren V., commissionair te Rotterdam, op diens aanstaanden zwager v. O. een revolverschot is gelost, hetwelk, zoo niet op hetzelfde oogenblik de arm des daders ware afgewend, waardoor het schot in de glasruiten teregt kwamdoodelijk zou getroffen hebben. V. die vermoedelijk aan verstandsverbijstering lijdt, is voortvlugtig en thans nog in het bezit van den revolver met een aantal gevulde patronen. De gemeente Zuidland is door een zware ramp getroffen. In eene vlas schuur barstte een hevige brand uit, die weldra zulk een omvang kreeg, dat zeven of acht panden geheel of gedeeltelijk verwoest zijn. Ook eene groote hoeveelheid vlas en andere roerende goederen zijn vernield. Volgens voorloopige opgave zijn 16 huisgezinnen van huisvesting beroofd, terwijl daarenboven meer dan 40 arbeiders, die met de bewerking van vlas hun brood verdienen, voor den aanstaanden winter van werk verstoken zul len zijn. Te Amsterdam is Zondag 11. eene vergadering gehouden van de tim- merlieden-vereeniging "Concordia inter nos", alwaar meer dan 500 timmer lieden tegenwoordig waren. De voorzitter deelde mede dat de onderhande lingen eener gevolmagtigde commissie met de patroons, over hel verzoek om het loon van 18 op 22 cents per uur te brengen, vruchteloos waren afge loopen. Na korte discussie wordt bij acclamatie de volgende motie goedge keurd de vergadering overwogen hebbende wat te doen nadat door patroons de zoo noodige loonsverhooging willekeurig geweigerd is, verklaart dat de pligt van elk gezel medebrengt, tegen deze weigering zoo sterk mogelijk te protesterenredenen waarom zij besluit van dit oogenblik af eenparig zich zoo sterk mogelijk te vereenigen, ten einde, na door aansluiting de noodige sterkte verkregen te hebben, krachtdadig op te treden en het willekeurig gegeven "ik wil niet" krachteloos te maken. In eene gelijktijdig gehouden vergadering van typographen is de volgende motie aangenomen: De hier vergaderde typographen en beoefenaren van aanverwante vakken verklaren in hunne behoeften voor zich en hunne huis gezinnen niet te kunnen voorzien en noodigen de bestaande commissie uit de drie vereenigingen uit, eerst in den boezem dier vereenigingen te be spreken of het raadzaam is op den ingeslagen weg voort te gaanof dat op andere wijze zal worden beproefd in de behoeften der typographic en andere aanverwante vakken te voorzien, ol met heeren patroons te onder handelen, ten einde hun loon in overeenstemming te brengen met de tegen woordige behoeften. Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam zijn de vol gende legaten vermaakt, als: een, groot ƒ1000, door wijlen vrouwe J. C. Umbgrove, laatst weduwe den heer G. Mijnssen; een, groot 2000, door wijlen vrouwe J. 11. Scholten, wed. den heer F. J. Fisiereen, groot ƒ2000, door wijlen den heer S. J. graaf van Limburg Stirum: en een, groot ƒ5000, door wijlen vrouwe J. E. Dedel, wed. den heer 0. J. Alewijn. Door het prov. geregtshof in Noordholland is behandeld de zaak van

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1