PER TELEGRAAF. Een dagblad bevat een brief uit Perpignan van zekere Carmen de Pedrals, die daarin verbaalt boe haar vader, Hyacinthe de Pedrals, hoofd van het district Prixcerda, Zondag den 17tn over de grens gevlugt, op een afstand van 1500 nieter zich veilig achtende en zich gereed makende om zijn ontbijt te gebruiken, onverhoeds door zeven Allonsistische ruiters over vallen en in een oogenblik met karabijnscholen afgemaakt werd. Frankrijk heeft een zijner geleerdste mannen verloren, den abt Migne, die zich inzonderheid door de uitgaaf der geschriften van christelijke kerk vaders een goeden naam verworven heeft. Migne had zelf een drukkerij, waarin meer dan 300 werklieden werkzaam waren. Mevr. Madeleine Brés, die onlangs ie Parijs tot doctores is bevorderd, heeft thans aangekondigd, dat zij de geneeskundige practijk uitoefent. Haar woning staat dagelijks op bepaalde uren open voor een ieder, die haar wenscht te raadplegen. SP AST JE. De Gaceta meldt, dat de generaal Quesada belangrijke operatiën ten uitvoer brengt, waarvan het einddoel Villareal, in de provincie Alava, is. Hij heeft de Carlisten verjaagd, die zich te Yturraldi hadden verschanst, en hunne verschansingen vernield. Van 1 tot 20 October hebben de Carlisten in verschillende gevechten in Catalonie 732 dooden en gekwetsten en 238 krijgsgevangenen verloren. 810 hunner vroegen amnestie en 705 zijn naar Frankrijk getrokken. Dage lijks houden de aanvragen om het /'indulto" aan. Bij Martinez Campos meldde zich dezer dagen weder een hoofdofficier met 154 man aan en So- lina en Pajols hebben zich ook met hunne manschappen onderworpen. Ge neraal Delatre houdt zorgvuldig alle bergpassendie uit Catalonie naar Navarre leiden, bezet en doet de Carlisten veel at breuk. -- San Sebastian wordt nog voortdurend door de Carlisten beschoten. Het gerucht wordt bevestigd, dat koningin Isabella, dadelijk, naafloop der Cortez-verkiezingen in Spanje, zich naar Spanje zal begeven. Die ver kiezingen zullen in het einde van Januarij of het begin van Februarij a. s. plaats hebben. UtlSTttCiaSjAft' De Pruissische minister van koophandel heelt bij de kamer van afge vaardigden credieten aangevraagd tot aanleg van nieuwe spoorweglijnen voor rekening van den slaat. De minister heeft tevens de kamer hekend ge maakt met de inzigten der regering betreffende de hervormingen in het spoorwegwezen. Hoofdzakelijk stelt zij zich ten do,el, hervormingen in het administratief beheer en de exploitatie te brengen, een proef te nemen met gewaarborgde lijneneu kleine lijnen, die niet renderen kunnenmet groole locaal-spoorwegen te verhinden en de exploitatie daarvan binnen zekeren tijd aan den staat over te laten. De kosten voor 1876 zijn geraamd op 23 millioeo. De Köln, Ztg. deelt mede, dat dezer dagen door de regtbank "te Keulen een Hollander, die zich aan het hoofd van een honderdtal zijner medearbeiders aan de vestingwerken had gesteld, tot zes maanden gevange nisstraf is veroordeeld. Door hem opgeruid, had de oproerige menigte zich met geweld toegang verschaft tot de woning van een der aannemers, wien men door bedreigingen honger loon wilde afpersen. De correctionele kamer van het geregtshol te Dantzig heeft volgens de Bank- wid Handelszeit. eene jonge dame van 19 jaar, behoorende lot eene der achtenswaardigste familien dier stad, tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens verregaande onvoorzigligheid, die den dood van eender huisgenooten had veroorzaakt. Zij had des avonds te 9% uur de klep der kagchelpijp toegedraaid welke kagchel eerst des namiddags te 5% uur was gevuld. Er had zich daardoor eene groote hoeveelheid stiklucht ontwikkeld in de slaapkamer van eene barer vriendinnen, die len huize van de ouders der jonge dame logeerde en ten gevolge daarvan het leven had verloren. Het antwoord van den Beijerschen minister van eeredienst op den open brief van den bisschop van Regensburg is thans in zijn geheel hekend. Die bisschop had den minister gesommeerd zijne beschuldiging in te trekken dat hij voorschriften had gegeven hij de verkiezingen of wel zijn zegsman te noemen. De minister kan niet aannemen dal zijn zegsman een onjuist be- rigt heeft gegeven, en er kon dus geen sprake zijn van de beschuldiging in te trekken. Ook wilde hij den zegsman niet noemen, omdat hij de gevolgendie daaruit voor dien persoon zouden kunnen voortvloeien, niet voor zijne verantwoording wil nemen. Wat betreft den eisch: de beschul- diging te bewijzen zoo meent de minister te kunnen volstaan met eenigs- zins nader te doen uitkomen wat hem eigenlijk is medegedeeld. Jaarlijks omstreeks Paschen ontvangt hel Bisschoppelijk Ordinariaat te Regensbur» een breedvoerig verslag van den toestand der parochiënzijnde de zooge". naamde //Paschalberichte". Op die verslagen wordt gewoonlijk geantwoord Nu is in Mei 11. in één dekaiiaat, en wel in eene vergadering der daartoe behoorende pastoors, dat antwoord door den deken voorgelezen, en dat stuk bevatte voorschriften in den zin van hetgeen de minister in de kamer heeft gezegd. De minister gelooftdat de bisschop bij nadere der stukken van het Ordinariaat zich wel alles zal herinneren en hem m het gelijk zal stellen. Mogt ik, zoo eindigt hij, mij hierin vergissendan beroep ik mij voor het getuigenis der waarheid op de leden van uw Ordi nariaat benevens den deken en de pastoors van het bedoeld dekanaatvoor zoover laatstgenoemden betreft, allen die aan de door mij bedoelde verga dering hebben deelgenomen. Zoodra gij die geluigenverklaringen noodigacht om de waarheid te constateren, zal ik niet aarzelen, u het dekanaat te noemen De getuigen behooren dan door u ontslagen te worden van alle verpligling omtrent geheimhouding van liet verhandelde, en kunnen dan door een niet-belanghebbend persoon, of door eene onpartijdige commissie op hun woord van eer omtrent de genoemde feiten worden ondervraagd. - Te Pilsen, in Bohemenschonk zekere vrouw dezer dagen het leven aan een drieling. Daar dit reeds het vijfde geval van dien aard is, zijnde echtelieden ongerust over de hoegrootheid van den zegendie hun te wach ten staat. De vrouw is 23, de mah 26 jaren oud; voorloopig hebben zij nn dertien gezonde kinderen, daar er twee gestorven zijn. RAGUSA29 October. Volgens gerucht zou er, bij eene poging der Tur ken lot proviandering van Nixsie, een bloedig treffen Uisschen hen en de opstandelingen hebben plaats gevonden, eu zou de poging der Turken ver ijdeld zijn geworden. LONDEN, 29 October. De hertogin van Edinburgh is heden voorspoedig bevallen van een dochter. Moeder en kind zijn zeer wel. BELGRADO, 29 October. Op uitdrukkelijk verlangen der afgevaardigden, zijn de zittingen der Skupschtinakrachtens een besluit van den vorst, voor een maand geschorst. PETERSBURG, 29 October. Het officieele orgaan zegt, dat de Europese!» mogendheden bereid zijn mede Ie werken tol het invoeren van hervormingen in Turkije, en het is te verwachten dat de sultan in het belang van zijne onderdanen en van den Europeschen vrede zijne beloften zal nakomen. i VG E O I» E .V Mijnheer de Redacteur. In het verslag van den Gemeenteraad in uwe Courant van heden lees ik deze zinsnede: /'Bij het spelen eener polka danste het volk en de schutters polken- den mede". Wellicht zon men uit die woorden kunnen opmaken dat dit vroeger zoo de gewoonte was. Eenmaal greep er zoo iets plaats, nil ruim tien jaren geleden. Ik heb in de warmte der discussie dit voorval onder dezen vorm beaamd, daartoe uitgelokt, doordat ik spottenderwijs er over hoorde mom pelen, toen de post der schutterij-muziek ter sprake kwam; natuurlijk liet tegenovergestelde bedoelende van hen, die het geval als spreekwoordelijk zouden willen voorstellen. Hoogachtend, J. SCHELTEMA, Majoor-konim. der dd. schutterij, VERBETERING. In het kort verslag van het verhandelde in den gemeen teraad omtrent de gemeentehegrootingin het vorig nommer, slaat aan het slot abusivelijk pl. directe belasting ƒ100,100; dit moet zijn ƒ101.000 Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBF.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6