LEIDSCHE COURANT. MAANDAG 1 NOVEMBER. HINNENLANDSCHE BEIUGTEN. ADVERTENTIE N. 1S75. K°. 255. l)e Courant verschijnt dagelijksZonen feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaarsbuiten de expeditiekosfen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden <V°. 41 blad 47 en 48) der üan- Itlingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 30 October. De hoogleeraar M. Polano mogt heden zijn 40-jarig jubilé als chirurg heren. Hij mogt bij deze gelegenheid van ambtgenootenleerlingen, kunst- broeders en vrienden, zoo van hier als van elders, de meest verrassende blijken van belangstelling en waardering ondervinden. Namens den akade- mischen senaat werd den jubilaris, met eene toespraak van den rector-magniflcns, deahoogleeraar Buys, het diploma van het doctoraat in de geneeskunde, honoris ansa, ter hand gesteld. De geneeskundige faculteit bragt hem haren geluk- vensch bij monde van den hoogleeraar Simon Thomas. Met hetzelfde doel «rtoegden zich aan zijne woning eene commissie van leerlingen en oud erlingen en eene commissie van het studentencorps. Voor de eerste commissie voerde het woord de hoogleeraar Koster, uit Utrecht, en voor de tweede de heer Kappeyne van de Coppello, praeses van het Leidsche slideiitencorps. Heden avond zal den jubilaris eene serenade gebragt worden. - Heden morgen omstreeks halfacht is uit de Binnevestgracht aan het Ptosoen opgehaald het lijk van een manspersoon, die vermoedelijk ten gevolge van dronkenschap in het water was geraakt. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 62 tot 74 volwassen personen en 15 tot 20 kinderen. - De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- liragt dat, ten gevolge eener wijziging in de stoombootdienst tusschcn Rot- lerdam en Harwichde reglstreeksche brievenmaal welke met deze gelegen- beid naar Engeland wordt verzonden, te rekenen van den 1™ November e. k., ten 2 ure 'savonds uit Rotterdam zal vertrekken, om den volgenden mor- gen ten 4.15 ure in Londen aan te komen. De brieven, enz. voor Enge land, per Harwich-boot, worden dientengevolge uit Amsterdam verzonden ten 11.20 's morgens, uit 'sGravenhage ten 10.32 's morgens en uit andere plaatsen naar evenredigheid. - Door de commissie voor het middelbaar onderwijs te 's Hage werd gisteren aan mej. A. S. Ogterop, van Pijnacker, acte toegekend voor de Engelsche taal en letterkunde. Afgewezen werden eene candidate voor het Hoogduitse!) en eene voor het Ncderlandsch. De hh. R. van Putten, van Kampen, en J. E Druger, van Amsterdam, werden toegelaten voor het boekhouden. Een werd afgewezen. De uitslag der examens van middelbaar onderwijs (aid. wis- en natuurkun- lige wetenschappen, enz.) was als volgt: geëxamineerd 3 candidaten voor it acte in delfstof-, aard-, plant- en dierkunde. Een hunner trok zich ge torende het examen terug. Van de beide overigen werd een afgewezen en M toegelaten; de heer Samuel Lako, van Middelburg. Verder werden ffêxamineerd 3 candidaten voor de acte van lagere wiskunde. Van deze drie trok een zich gedurende het examen terugen werd een afgewezen. Ut derde, de heer Julius Gorus Schot, van Utrecht, verkreeg de acte voor hisonderwijs. Eindelijk werden voor de acte van hoogere wiskunde 2 can- didaten geëxamineerd, van welke één, de heer Klaas Bes, van Monniken- dam, werd toegelaten. De andere candidaat moest worden afgewezen. De commissie voor het lager onderwijs examineerde gisteren 8 candidaten nor de Engelsche taal; 4 werden afgewezen en 4 toegelaten, zijnde de dames: C. L. Graddock, uit Voorburg; 11. P. C. de Dompierre de Chaufepié, M. ter Reehorst en V. F. Reinhardt, uit 's Ilage. Voor de handwerken waren 14 candidaten opgekomendie alle werden «gelaten. Het waren de dames: S. C. W. Berg uit Dordrecht, voor nut; ran den Brand uit Geervliet, voor nut en smaak; C. S. M. Grossouw uit hardingenvoor nut en smaak; A. Heymans uit Schiedam, voor nut en ®aak; A. Kloppers uit Dordrecht, voor nut; J. van Loenen uit Schiedam, »r nut en smaak; L. Maat uit Charlois, voor nut; J. Maat uit Charlois, nut; C. D. Meijer uit 'sHage, voor nut en smaak; C. Plooy uit Schie- "H, voor nut en smaak; J. K. Schot uit Charlois, voor nut; A. Schouten Gouda, voor nut; en E. van der Vlies uit Schiedam, voor nut en smaak. - Te Brussel zal in 1876 gehouden worden eene //Exposition internatio nale et Congrès d'hygiène et de sauvetage", die zeer belangrijk belooft te worden. Het programma omvat 10 klassen, tot onderwerp hebbende: de voorbehoedmiddelen tegen- en de middelen tot redding uit gevaren, de ge zondheidsleer in hare verschillende takken, en de instellingen tot verbete ring van den toestand der arbeidende klasse. Even als in bijna alle landen van Europa heelt zich in Nederland eene commissie gevormd ter behartiging van de belangen der Nederlandsche in zenders. Deze commissie is zamengesteld als volgt: Jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Amsterdam, voorzitter; J. van Vollenhoven, burge meester van Rotterdamvice-voorzitterL. M. Beels van Heemstede, te Am sterdam, penningmeester; mr. F. 11. van Notten, te Amsterdam, secretaris; dr. G. A. N. Allebé, te Amsterdam; dr. B. Carslen, te 'sGravenhage; jh'. S. Dedel, te Amsterdam; jh'. m'. F. G. A. Gevers Deynoot, burgemeester van 'sGravenhage; d'. J. van Geuns J'.te Amsterdam; m'. D. J. baron Mackay, te 'sGravenhage; J. C. van Marken J'.te Delft; P. W. Steenkamp, te Am sterdam; luit.-generaal F. V. A. ridder de Stuers, te 'sGravenhage; d'. I. Teixeira de Mattos, te Amsterdam. De commissie verzoekt ons ter kennis van belanghebbenden te brengeft dal de leden de werkzaamheden onder zich verdeeld hebbenen men diens volgens wordt uitgenoodigd zich te wenden: voor de zaak van het brandwezen: tot den heer P. W. Steenkamp, kofh- mandant der brandweer, te Amsterdam; voor de zaak van redding uit zeegevaar: tot den heer jh'. S. Dedel, Af i den heer L. M. Beels van Heemstede, te Amsterdam, voorzitter en secretaris van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaalschappij voor ^le zaak van hulp in oorlogstijd: tot den luit.-gen. F. V. A. rideter de Stuers, of den heer d'. B. Carsten, adjunct-inspecteur voor het genees kundig staatstoezigt in Zuidholland, te 'sGravenhage, voorzitter en secretaris van het hoofd-comité voor de vereeniging //het Roode Kruis"; voor de zaak der hygiëne: lot den heer d'. I. Teixeira de Mattos, ad junct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt in Noordholland, den heer d'. G. A. N. Allebé, lid van de gezondheids-commissie, of den heer d'. J. van Geuns J'.allen te Amsterdam; voor de zaak van de instellingen tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse: tot den heer m'. D. J. baron Mackay, lid van de tweede kamer der staten-generaalte 'sGravenhage, of den heer J. C. van Marken J'. industrieel, te Delft. liet stoomschip Prinses Arnalia, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 29 Oct. Aden gepasseerd. Door den heer L. Janse Bz„ math, et ph. cand., leeraar aan de kweek school voor dezeevaart te Amsterdam, is een werktuig uitgevonden, dat vrij is van de gebreken,die het kompas onzeker, ja gevaarlijk makeneen werk tuig. dat: //onafhankelijk van den invloed van magnetische krac.iten der aarde, en van het scheepsijzer, den waren gezeilden koers van het schip aanwijst, en dat daarbij nog op alle plaatsen der aarde met eene groote intensiteit werkt;" dat, op eene vaste plaats in de kajuit aangebragt, den gezagvoerder in staat stelt elk oogenblik te bepalen: ongeveer den tijd der waarneming; den waren koers van het schip; den miswijzenden koers en daaruit de variatie en deviatie van het miswjjzende kompas voor eiken voor- hggenden waren koers. Een vanvalschheid verdachte, gulden met de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1866, den 4Je0 Oct. jl. te Terborg in beslag ge nomen is door het munt-collegie verklaard te zijn vervaardigd in naboot sing eener echte rijks muntspecie. {Zie verder het Hijvoegsel.) Ondertrouwd: P. J. LA LAU en Buiie», 29 October 1875. E. C. RUTERINK. Bevallen va a eene Dochter II. HOOS, geliefde Echtgenoote van Leiden, 30 October 1875. J. A. FRANCHIMON.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1