LEIR8CIIE COURANT. W. 253. VRIJDAG 29 OCTOBER. 1875. sa De Courant verschijnt dagelijksZon* en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars 3.—^franco p. p. f 3,^0; met het F er slag der Bandehngen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p* f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.5Ö tjaarsbuiten de esp editie kosten, Afzonderlijke nominereter Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p% p. 0 Cents De prijs der Advert en tien is van 1—4 regels 3.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden, voor de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen, wees de heer van lleukelom, aan uien de voorzitter, op zijn verlangen, het woord verleende, op het gespro kene door den minister van binnenlandsche zaken hij de behandeling der spoorwegwet in de tweede kamer der staten-generaalt. w. dat de gemeen teraad van Leiden met volkomen kennis van zaken eenc zeer weinig bezwa rende verpligting op zich had genomen. Hij geloofde dat de minister zich kier minder juist had uitgedrukt, want had het gemeentebestuur de zaken roikomen gekend, dan zou het zoover niet zijn gegaan. Hij zou niet gaarne rien dat die woorden zonder tegenspraak bleven en daarom stelde hij «ne motie voor, waarbij verklaard werd dat het gemeentebestuur van Leiden niet kan instemmen met de verklaring als zon het met volko men kennis van zaken in deze gehandeld hebben. Tot eenc volkomen kennis van zaken zou behoord hebben de kennis omtrent de gevoerde onderhandelingeneenc kennis welke hem ten eencnmale ontbrak. De voorzitter had bezwaar legen dit voorstel. Omdat de minister zich zoo- daiiij had uit gelat et» lag daarin niet opgesloten dat Leiden kennis had van d( onderhandelingen; dat lag daar buiten. Hij geloofde niet dat de raad /iiirtoe het regt had. De raad wist genoeg om te weten of het der gemeente cene ton waard was of niet. De heer van lleukelom meende dat de raad in deze zaak niet genoeg had geweten. Hij zou gaarne wil len weten, in hoeverre de leden van den raad met zijne zienswijze instem den. De heer Juta verklaarde dat hier juist door den heer van lleukelom liel punt werd besproken, dat ook hij vroeger had betoogd. De heer Seelig stemde gaarne in met de verklaring van den heer van Heukelom. De loop w zaken was zoodanig geweest dat, als men geweten had wat de minister Moeide, men zeker niet tot de thans aangenomen conclusie was gekomen. De heer Dcrcksen was van oordeel dat de strjjd, die hier scheen te bestaan Insschen twee zaken, in werkelijkheid niet bestond. De raad had gehau- mel de kennis van zaken die hij noodig had. Dc heer Bijleveld vroeg of de door den heer -van Heukelom aangehaalde woorden ook door hem glezen waren in het officiële verslag van de handelingen der tweede kamer, iet bijbladwaarop de heer van lleukelom in ontkennenden zin antwoordde; let was geciteerd volgens de mededeelingen der dagbladen. Op dien grond stelde de voorzitter voor het nemen van een besluit te verdagen, tot dat Ie réde van den minister in het officiële blad zon zijn verschenenwelk worstel door den heer Goudsmit werd ondersteund. In dien zin werd dan ook met algcnieene stemmen besloten. Tot hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermogenden werd be weid J. Koet, en tot hulponderwijzer aan de school voor voorbereidend onderwijs 2' kl. voor jongens en meisjes, A. Waasdorp. De voordragt betrekkelijk de vernieuwing van het plantsoen op deKaiser- slraat werd met algemecne stemmen aangenomen, nadat de voorzitter had medegedeeld dat de thans aldaar staande hoornen niet verplant konden wor tel, De hoornen zouden bij verkoop ongeveer f'2W opbrengen en de boo- tn die in de plaats zouden komen zouden op dien prijs komen te staan. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroo- i? over de inkomsten en uitgaven van de gemeente voor 1876. Bij de aljemeene beraadslagingen, daarover geopend, voerde de heer Le Poolc het nord, om te kennen te geven dat hij, wegens zijne bezwaren tegen de Mdstukken VII en VIII der uitgavenonderwijs en armwezentegen de ^rooting zou stemmen. De post bij hoofdstuk VIIIsubsidie aan het 11. G. d arme wees- en kinderhuisbehoorde niet meer voor te komenen wat klreft de kosten van het onderwijs wees hij er op dat hij vergelij- ling van de uitgaven daarvoor gedaan en de ontvangsten een verschil toond van 74400. Een reden om wel met bezorgdheid de toe- tost van het bijzonder onderwijs, waarin zoo velen belang stellen, te «moet te gaan. Dc concurrentie van de bijzondere scholen met de staats- tolen was op die wijze onmogelijk. Zoolang in dit opzigl geen beter ver- bestond tusschen uitgaven en inkomsten zou hij tegen dc begrooting stern- tra. De voorzitter achtte het een gevaarlijk principeom wegens bezwaar tegen «enkel hoofdstuk de geheelc begrooting af te stemmen; op die wijze zou lit soms onmogelijk zijn eene bcgrooting tot stand te brengen. Wijs mij een wolk van een mans hand, antwoordde de heer Le Poole, en ik zal niet tot de onverzoenlijken behooren. De heer Cock verklaarde zeer wel het gewigt te kennen van het bezwaar van den voorzitter, maar na rijpe overweging moest hij toch op de grondenmeermalen door hem ontwikkeld tegen de begrooting stemmen. De heer Dereksen schaarde zich aan de zijde der leden die bezwaar hadden tegen het hoofdstuk Onderwijs, maar achtte zich daarom niet geregtigd om tegen de begrooling te stemmen. De algemeene beraadslagingen hiermede gesloten zjjnde werd een begin gemaakt met de behandeling der uitgaven. Slechts het voornaamste van het in deze zitting behandelde kunnen wij hier aanstippen. Het voorstel tot verhoo ging van da jaarwedde van den tweeden opziener der gemeente-werken werd. ofschoon verdedigd door den voorzitter en den lieer Seelig, verworpen met 14 tegen 9 stemmen. Gelijk lot viel ten deel aan het voorstel tot het aan- stellen van een beambte op het bureau van den gemeente-architect voor teekenwerk. ad ƒ500. Dat voorstel werd met 12 legen 11 stemmen verworpen. Het voorstel van burg. en weth. om als art. 81a een nieuw artikel te bren gen voor bezoldiging van den gemeente-veearts, ten bedrage van ƒ400. werd goedgekeurd. Bij hoofdstuk II werd uitvoerig gediscussieerd over het onderhoud vau stralen en pleinen, dat volgens enkele leden te wensclien overliet; het digt maken van kleine gaten werd niet spoedig genoeg ver- rigthetgeen door den voorzitter werd tegengesprokendie als bewijs daarvan aanhaalde dat men daartoe zelfs den Zondag-arbeid niet ontzag, Ook werd aan- gedrongen op hel nemen'van maatregelen, bij verordening, om de bewoners in som mige gevallen te noodzaken zich te vereenigen tot het schoonmaken van riool- takken, waartoe, naar men meende, het gemeentebestuur regt had. Insgelijks werd aangedrongen op uitbreiding van het stelsel van aanbesteding bij het leggen van nieuwe stratende voorzitter had er niets tegen daarmede een proef te nemen bij het verstraten der Maarsmansleegofschoon eene reeds vroeger genomen proeve met den stationsweg niet gunstig was uitgevallen. Op voor stel van den heer van Iterson werd de som van 480, uitgetrokken voor het besproeijen der straten, van de begrooting afgenomen. Verder slippen wij nog aan dat besloten is tot het leggen van eene nieuwe brug bij de Morschpoortof het eene vaste brug zal zjjn of niet is voor alsnog in het midden gelaten, nadat na uitvoerige discussie door den voor zitter het voorstel lol het dempen van de Korte I.angegraehi is teruggenomen, om van deze zaak nader een afzonderlijk voorstel te maken, en dat over het voorstel tot het behoud van de Morschpoort de stemmen staakten, 11 voor en 11 tegen, zoodat daarover nader zal worden beslist. lieden avond wordt de behandeling der begrooting voortgezet. De brieven, die men met het stoomschip Prins Hendriknaar Ned. Indië vertrekkende, verlangt te verzenden, moeten ten poslkantore alhier bezorgd zjjn den 29len October ten 12 ure 'snachts; drukwerken en mon sters uiterlijk ten 6 ure 's avonds. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zalttrdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. De Staatscourant bevat eene opgave (39e vervolg) van gewonde en ge sneuvelde Europèsche militairen van de expeditionaire magt te Atchin, sedert den 2J'n September 1875. Als gewond worden opgegeven: Z. Boersma, J. Blom, G. F. Hern sen, T. W. Visser, L. Prochnik, II. J. Nolf, M. C. Koopal, J. Koridou, II. G. Weber, J. Stotz, J. Jut, W. J. F, I van Bom mel van Vloten; als gesneuveld: J. E. Kunz, J. C. M. Wijmer, S. llittler, II. J. B. Desrcux; als overleden; J. Chasterie. en als vermist (vermoedelijk gesneuveld): Dijkman. Door de commissie voor het middelbaar onderwijs is gisteren eene acte voor de Iloogduitsche taal en letterkunde toegekend aan mej, M. C. J. Ent- hovenvan Breda. Eene voor het Fransch trok zich terug, eene voor het Engclsch werd afgewezen. Voor het boekhouden werden toegelalen de heeren W. M. van Eek, van Haarlem, enJ. Butte:titanvan Heerenveen. Een candidaat werd afgewezen. Door de commissie voor liet lager onderwijs te 's Hagc zijn gisteren als hulpondcrwijzeressen toegelalen de dames: II. van den Brand uit Geer vliet, J. van Driel uit Leiden, E. C. L. van Echten uit Gouda, J. C. Jansen uit Leiden, A. van Leeuwen uit LckkerkerkM. A. G. Meijer uit Schiedam, E. A. Limburg uit Rotterdam, J. van Loencn en D. L. C. Peters uit Schie dam, M. W. G. J. Piper uit Soetervvoude. II. G. Folhast uit Schiedam, C. F. Smart uit Vianen, en J. W. van Zee uit Delfshavcn. 4 werden afgewezen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1