PER TELEGRAAF. van het ana- heer fdes vare dag der ■nte. je tentoonstelling geopend van teekeningen en modellen van groote rre fferken in Nederland, bestemd voor de internationale tentoonstel- die in het volgende jaar te Philadelphia zal gehouden worden. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. oor- •el), EKfiELAND. LONDEN 25 October. I, beginnen hier te lande krachtige stemmen op te gaan, die, terwijl piimsoll tegen onzeewaardige schepen geprotesteerd heeft, op de -ruigheid van vele zeelieden wijzen, en doen uitkomen, hoe ook an vele rampen, die aan de schepen overkomen, te wijten zjjn. pe hevige overslroomingendoor het zwellen der rivieren en berg- )nien in verscheidene gedeelten van Engeland, hchben eenige spoortrei- doen stilstaan, en sommige treinen verpligt zoo snel mogelijk door het l,r ie stoomenopdat het vuur niet uitgedoofd zou worden. Vele stations onder water, alsmede ijzergieterijen en steenkolenmijnen. Men zegt «9 'et, sier ii lol utr den DJI l'ii ik «I - if j er 100,000 ton steenkolen minder afgeleverd kunnen worden gedurende wweek, vergeleken bij de vorige. FRANKRIJK. (je rede door den heer Rouher te Ajaccio uilgesproken blijft het onder aan de beschouwingen der dagbladenmeesial in afkeurenden zin. Ook fiwes wijdt eene beschouwing aan die rede. Dat blad gelooft dat de jije wijze, waarop Rouher tegen de republiek uitvaart, verklaard wordt Lr de vrees, welke de aangroeijende kracht van de republiek aan de Bona- Lisien inboezemt. Al mogen de Bonapartisten ook honderdmaal beweren L je republiek het land schrik aanjaagt, een der krachtigste argumenten Len dien laster is, dat de gezamentlijke opbrengst der belastingen in de «ie 9 maanden reeds een overschot van bijna 100 millioen fr. oplevert. ,pe heer Philippe Gille, van den Figaro, was dezer dagen het slagt- jlir van eene stoute aanranding. Hij had even zijn woning verlaten, in rrue Duperré. toen hij iemand achter zich hoorde, die hem toeriep: Gij )jt Philippe Gille, van den Figaro!" De heer Gille nam den hoed af, en in. „ij,,» op hetzelfde oogenblik een slag met een stok, die op den schedel (ii driehoekige wond maakte, en een tweeden slag op den linkerwang, M j( Jet kaakbeen verbrijzelde. In bloed badende keerde de heer Gille in til (nis terug, terwijl zijn aanvaller het op een loopen zette naar den kant nn de Avenue Frochot. Daar bemerkte hij mej. Masse', schoonzuster van (in verwonde, die zich in haar tuin bevond. Hij wierp haar zijn kaarlje a Ut, met de woorden: "Ik heb je zwager vermoord." De kaart droeg den a nam van Gaston Mélingue. De beweegreden voor dezen aanslag is niet Itl lekend, De toestand van den lijder is niet verontrustendmaar toch teer ernstig. a - Bet dagblad la France heelt eene inschrijving geopend om voor La- l marline een standbeeld op te rigten. - Dezer dagen zijn eenige portiers te Parijs het slagtoffer geweest van wopligter. Een persoon, behoorlijk gekleed, met een groote gevulde por- 11tefeuRle onder den arm, meldt zich aan bij concierges van huizen, wier eigenaars schadeloosstelling zullen ontvangen voor de beschadiging hunner tigendommen in 1870 en 1871. Hij zoekt onder een massa stukken die, 1>welke belrekkjng hebben op het perceel waar hij zich bevindt, en zoekt Jaaruit een papier waarop eene gedrukte formule met het hoofd der regis- iratie staat en laat den concierge zien dat er 99 fr. 95 cent. registratie- regten betaald moeten worden. De concierge zegt dat de eigenaar of niet in het huis zelf woont, ol afwezig is. De opligter weet dat zeer goed, tl naar houdt zich alsof het hem spijt, daar die regten nog dienzelfden dag 11 moeten betaald wordendaar anders de eigenaar zijn aandeel in de schade- 1 loosstelling zal moeten missen. De concierge meent in het belang van zijn patroon te handelen, en verschaft op eene of andere wijze 100 fr. De zoo- genaamde klerk der registratie geeft vijf centimes terug en geeft een regu nel eene onleesbare handleekening af. - De groote industriële werkplaatsen van den heer Ziegler, op den hoek tan den faubourg St. Martin, zijn in den nacht van Zaturdag afgebrand. De schade wordt op 200,000 fr, geraamd. D U 1 T C lï A N Uit Munchen meldt men dat het antwoord, door den koning gegeven «p liet ingediend verzoek om ontslag der gezamenlijke ministers, door hem zeiven werd gesteld en geschreven. Hiervanzjjn 10000 exemplaren gedrukt, len einde aan ieder burgemeester, 8015 in getal, een afschrift daarvan te doen toekomenom het aan de pui van het raadhuis te doen aflezen en op de gebruikelijke wijze te doen aanplakken. 'sGRAVENHAGE26 October. Door Z. M. is benoemd tot rcgter-pluals- tervanger bij de arrond.-reglbank te Leidende heer mr. J. A. F. Coebergh notaris en advocaat aldaar. BERLIJN, 25 October. De keizer is hier aangekomen. De Nordd. Alg. leit. meldt, dat de keizer, ten gevolge der onvermijdelijke inspanning ge durende zijne reis, verhinderd zal zijn den rijksdag in persoon te openen. Volgens een telegram van den Parijschen correspondent van de Nat. Zcit.die in Spaansche aangelegenheden gewoonlijk goed is ingelicht, moet men in Madrid zeer spoedig de vorming van een nieuw kabinet door Cano ns del Castillo tegemoet zien; daarop zou de koning met Jovellar naar het leger gaan. PARIJS, 25 October. De benoeming van Sadyk Paclia tot gezant der Portc te Parijs wordt bevestigd. De Echo van Ajaccio, een Bonaparlistiseh blad, mag niet meer op straat verkocht worden, wegens een artikel waarin de zinsnede voorkomt: //Eene onzekere regering is Frankrijk opgelegd door een hoop Franschcn zonder mandaat," Gisteren heeft te Valence een talrijk bezochte bijeenkomst van onverzoen- Iijken der uiterste linkerzijde plaats gehad, bij welke gelegenheid Madicr Montjau in eene redevoering met de grootste waardering en lof van Thiers heelt gesproken. BERLIJN, 26 October. Van verschillende kanten uit Wcenen ontvange/i particuliere berigten melden dat Donderdag en Vrijdag bij Prosjeze hevige gevechten geleverd en de Turken met gevoelige verliezen (tweehonderd doo- den) teruggeslagen zijn geworden. TURIJN, 25 October. Van den Dnilschen keizer is het volgende telegram ontvangen //Beli.uno. 24 October. Op het oogenblik dat ik hel Italiaanschc grond gebied verlaatbetuig ik den koning mijnen dank voor de warme en harte lijke onl'vangst. Onze zamenkomst was een historisch moment, omdat ieder van ons beiden aan het hoofd staat van een land, welks eenheid de uitkomst van een langdurigen strijd is." De koning heeft hierop geantwoord dal hij 's keizers bezoek nooit zal vergeten. Beiden, zegt Victor Emanuel in zijn telegram, zijn wij door de Voorzienigheid geroepen tot vervulling eener gelijke taak, en beiden kunnen wij ons in een goed resultaat verheugen. Deze gelijkheid van standpunt zal er nog meer toe bijdragen de banden der vriendschap naauwer toe te halen. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. „De eer tier familie", tooncelspel in 5 bedrijven, uit hel Fransch van Leon Battu en Maurice Desvignes, en „Jobin en Nanette", blijspel in 1 bedrijf, uit het Fransch van Michel Carré. Het was gisterenavond voor de eerste maal in dit seizoen, dal wij eene voorstelling der Nieuwe Rotterdamsche schouwburg-verceniging bijwoonden en het frappeerde ons dat de zaal niet beter bezet was. In hel vorige jaar betwistte men elkander de plaatsen als dit gezelschap speelde en thans, nu men er twaalf voorstellingen van te wachten heeft, komt men niet. Onze stadgenooten schijnen dus alleen in een zeldzaam kunslgcuot belang te stellen. "De eer der familie" (of //rilonneur de la maison") is een bekend drama, waar verscheidene voorname tooneelspelers reeds in geschitterd hebben. liet bevat dan ook eenige boeiende, met groot talent uitgewerkte tooneelen. Het onderwerp is helaas, op Fransche manier, weer vrij onkiesch. Maurice de Chennevières ontdekt als hij vier jaren gehuwd is, dat zijn eerste kind, een zoon. niet van hem is, maar van een vroegeren minnaar zijner vrouw: George de Maubreuil. Dat hij dit geueim niet eerder vermoed heeft pleit niet voor zijn slimheid. Om de eer der familie te redden, houdt hij de zaak verborgenmaar kan zijn afkeer van den armen Paul niet onderdruk ken, ofschoon hij uiterlijk goed voor hem zorgt. De jongeling beleedigt op een soiree den kolonel de Maubreuil, uit Algiers teruggekeerd, en zal met hem duelleeren. Maurice bezoekt daarop den kolonel en verhaalt hem welke nauwe betrekking er tusschen hem en Paul bestaat, waardoor het duel onmogelijk is. Hij vecht vervolgens in de plaats van den zoon en doodt de Maubreuil. Paul komt het geheim zijner geboorte niet te weten, en de eer van mevrouw de Chennevières blijft onaangeroerd. De beste passages vindt men in het 3C en 4e bedrijf als bijv. de angst wordt geschetst van mevrouw de Chennevières over het aanstaande duel en als haar echtgenoot haar daarop verhaalt, wat hij door haar misstap 20 jaren lang geleden heeft. Maar vooral de twee tooneelen in het A' bedrijf als Maurice den kolonel mededeelt dat Paul diens zoon is en als aan de Maubreuil geen anderen uitweg overblijft dan aan zijn tegenstander excuus te vragen en zich daardoor als een lafaard te signalceren. Jammer dat deze acte op zulk eene dwaze wijze eindigt. Maurice en de kolonel grijpen elk een sabel om elkaar den schedel te kloven, en het publiek, dat de voorgaande roerende lafereelen had willen applaudisseerenlacht nu om die twee sabreurs. De onlknooping is ook niet gelukkig, of liever is geen onlknooping. Paul blijft namelijk Maurice de Chennevières voor zijn vader houden, maar wan neer de geestvermogens van dien jongeling niet buitengewoon zwak zijn, is het ondenkbaar dat hij, na al wat er gepasseerd is, de waarheid niet ver moedt en zal dus de verhouding tusschen ouders en zoon altijd dubbelzinnig moeten blijven. Het aanbod van de Beauséant om zich als den moordenaar van den kolonel aan te gevenpast volstrekt niet in dat karakter en bui tendien kan geen eerlijk man zoo'n aanbod aannemen. De heer Le Gras vervulde de moeilijke rol van Maurice en had vooral in zijn scène met zijne vrouw en later met den kolonel uitmuntende oogen- blikken. Wij hadden hem echter welcens wat warnier gewenschlzijn be daardheid was al te groot. Zijn spel was niet altijd scherp genoeg getee- kend. Mw. van Offel-Kley was zeer goed als mevrouw de Chennevières en deed menigmaal aan Mw. Beersmans denken. Bijzonder voldeden ons weer de heeren J. en D. Haspels als de Maubreuil en Paul. Waarlijk, in natuur lijk en tevens indrukwekkend spel waren zij niet te evenaren. De heer van Zuylen deed als de Beauséant de vergadering hartelijk lachen en gaf daar door aan hel 2® bedrijf veel levendigheid. De vraag is echter of hij door dien overdreven komischen tint de edele en grootmoedige opoffering van de. 5e acte niet totaal onmogelijk maakte. Wij zagen nu eigenlijk twee de Beauséant's, van welke de een niets op den ander geleek De overige ver- tooners, zooals de dames van Rijk en S. van Biene, verdienen onzen lof. In het lieve "Jobin en Nanette" hebben wij een jaar of drie geleden, eene onzer eerste tooneelkunstenaressen(die thans de kunst voor goed vaarwel heeft gezegd) zien schitteren als Nanette en daarom willen wij over het spel van Mw. Buderman-v. Dijk niet veel zeggen. Het bleek opnieuw dat een begaafde geroutineerde actrice aan een rol een verve en relief weet te geven, die het geheele stuk tot een flink gepenseelde schilderij verheft, waar het anders slechts een zwakke leekening is. Leiden, 26 Oct. 75.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3