LEIRSCIiE COURANT. ite WOENSDAG 27 OCTOBER, ST ADS-BERICÏITEN. BG\NENLARDSCHE BEBSGTEN, Vit «(O tin Otl) oiiH nra tit iek fc iV, 251, De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.B0; net het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jjaari, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nov: inert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 28,len October 1875's namiddags te één uur. p, Benoeming van een hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermo genden. (266) 2«, Idem als voren aan de school voor voorbereidend onderwijs der 2e klasse, voor jongens en meisjes. (268) 3«, Voordracht betrekkelijk de vernieuwing van het plantsoen op de Kaiser- straat. (269) 4\ Begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente, voor 1876. LEIDEN26 October. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- jerl. Indië, door middel van het stoomschip Prins Hendrik, van de maat- schappij «Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 30"» October aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De ge drukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 29""1 October en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens pe' eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. - Boor de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage zjjn voor Je Engelsche taal acten uitgereikt aan: mej. M. S. Bates, uit Leiden; M. J. Berteling, uit Gorinchem; M. C. Cosijn, uit Leiden; C. E. van Olst, uit Dordrecht; M. W. Pcseh, uit Rotterdam. Voor de acte als hoofdonderwjj- teres werden geëxamineerd 10 candidaten, waarvan 4 werden afgewezen en 6 toegelaten, als mej. H. E. Bakker, uit 's Hage; M. J. Bos, uit Schie dam; G. M. II. J. Gersen, uit Leiden; J. P. M. H. Gordon, uit Leiden; J. D. A. Roeby, uit 's llage, en A. M. H. Visée, uit 's llage. Voor de acte in de Hoogduitsche taal zijn gisteren toegelaten; mej. 11. J. Ilaverbnlt en E. F. Schill, uit 's Hage. 4 candidaten werden afgewezen. - Door de commissie voor dc acte-examens voor het middelbaar onder wijs zrjn Zaturdag toegelaten: mej. A. Muller, van Zwolle, voor Fransche taal-en letterkunde, mej. J. M. E. Cox, van Dordrecht, voor Duitsche taai en letterkundeen mej. A. H. Brune, van Kampen, voor Engelsche taal- en letterkunde. Gisteren zijn toegelaten: mevr. A. de Prez Richardsonvan Leiden, voor Engelsche taal- en letterkunde, en mej. U. Dirkmaat, van Utrecht, voor boekhouden. Afgewezen: eene candidaat voor Duitsche taal- en let terkunde. - liet stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Batavia, is 22 October des avonds te Suez aangekomen en heeft des middernachls de reis voortgezet. - Mej. J. Kentie, op 13 October te Dordrecht overleden, heeft, naar men verneemt, bij haren uitersten wil, na vermaking van een zeer groot aantal legaten, waaronder van ƒ1000, bij vooruitmaking, aan de Utrechlsche tendingsvereeniging; van ƒ8000, bij vooruitmaking, aan het herv. bestede- liagenhuis te Dordrecht; van ƒ6000, bij vooruitmaking, aan de Ned. gercf. iiaconie-armen te Dordrecht; van ƒ2000 aan de diaconie-armen der herv. gemeente te Alblasserdam; tot eenige en algeheeie erfgenamen harer zuivere nalatenschap genoemd en gesteld, te weten: voor 3/10 het herv. bestede- lingenhuis te Dordrecht; voor 3/10 de Ned. geref. diaconie-armen te Dord- ttcht; voor 1/10 het instituut voor blinden te Rotterdam: voor 1/10 de flrechtsehe zendingsvereeniging; voor 1/10 het prot. weeshuis te Neer- hoschbij Nijmegen, en voor 1/10 de Christelijke school te Dordrecht, in dt Steenstraat. - Door wijlen mevr. de wed. Alewijn is aan de armen der Ned. Herv. gemeente te Hilversum vermaakt de som van 4000door wijlen mejonkvr. fasen aan dezelfde armen de som van ƒ1000, benevens aan de vereeni- ling tot spijsuildeeling aan de armen 1000 en 500 aan de Chr. Vrott- wentereeniging. - Voor eenigen lijd, meldt de Haarl. C., werden hier ter slede door een handelshuis twee soorten of monsters zoogenaamd «kunstmeel" den bakkers tingeboden. Door belangstellenden werden die monsters in handen gesteld tan de veteeniging tot bevordering der volksgezondheid, die aan de 2e sectic opdroeghen aan een chemisch onderzoek te onderwerpen. Het bleek daarbij, dat de beide monsters zoogenaamd kunstmeel hoofdzakelijk bestonden uit zwavelzure kalk en koolzure kalk, of gips en krijt. Het is zeker van be lang, de bakkers voor den aankoop en het gebruik van dit vervalschings- middel te waarschuwen, daar het brood, met deze stoffeu bedeeld, zonder eenigen twijfel belangrijk in voedingswaarde vermindert en bij gebruik na- deelige gevolgen moet na zich slepen. De jury, belast met de beoordeeling van -de ingekomen ontwerpen voor het Sarphati-monuraent te Amsterdam, heeft met den eersten prijs bekrooud het ontwerp van de heeren de Kruyfï, leerling van den architect Eberson; met den tweeden een der ontwerpen van den heer Molkenboer, te Leeuwar- den, en met den derden dat van de heeren J. Gosschalk en E. Lacomblé. Gisteren zijn proeven genomen met de spoorbrug over het Noordzee kanaal te Zaandam, die met een gunstigen uitslag zijn bekroond. De brug 1 is bevonden ten volle aan de gestelde eischen te voldoen: met eene zeer j zware bevrachting was eene doorbuiging van slechts 2 millimeter waar te nemen. Te Breda is door de justitie een onderzoek ingesteld omtrent de oorzaak van het overlijden van een zesjarig knaapje, dat volgens ge rucht gestorven zou zijn ten gevolge van een slag, die het kind met een stok op het hoofd zou zijn toegebragt, door een der kweekelingen aan de tweede openbare school aldaar. Het lijkje is naar het garnizoenshopitaal vervoerd, om door deskundigen de oorzaak van den dood te doen opsporen. Uit Vlissingen meldt men dat de sneltrein, die Zaturdag ten 9.52 uit Middelburg vertrok, is gederailleerd, even vóór de aankomst aan het havefi- slation. De passagiers zijn gelukkig met den schrik vrijgekomen, daar de waggons, hoewel uit het spoor, overeind zijn gebleven. Het rapport van de commissie van financiën over de gemeente-begroo ting voor 1876 ziet thans het licht. Wat be_treft de raming der inkomsten geeft de commissie te kennen dat bijaldien de door haar voorgestelde wijzi gingen worden aangenomen de ontvangsten ƒ6786.70 meer bedragen dan de uitgaven. In dit verschil, meent zjj, zou kunnen worden voorzien door de opcenten op de hoofdsom der personele belasting, aanvangende 1 Mei, in plaats tan op 50, op 40 te stellen. De vermindering van die opcenten acht zij verkieslijker dan eene vermindering der plaatselijke directe belasting, en toen, nu twee jaren geleden, de opcenten tot 50 werden verhoogd, was het met het voornemen om dat bedrag, zoodra mogelijk, te verminderen. Volgens de commissie kan de op de begrooting uitgetrokken winst voor de gasfabriek, blijkens mededecling van commissarissen, met 7000 worden verhoogd, niettegenstaande de prijs van het gas thans op 10 cents per ku biek meter is vastgesteld. In hare beschouwingen omtrent de uitgaven zegt de commissie, dat het voorstel om de jaarwedde van den 2tB opziener le kl. bij de fabricagewer ken te verhooiïcn hare goedkeuring niet kan wegdragen; daar de titularis eerst sedert 1873 in dienst is, bestaan daartoe thans nog geen termen. Dat er op het bureau van den gemeente-architect behoefte aan hulp is. geeft de commissie toe, maar zij wil de som van ƒ500, voor een teekenaar uitge trokken, vinden uit n°. 96 der begrooting, waarbij eene som is uitgetrok ken voor dag- en weekgelden der werklieden en kosten der fabricage. Tegen het voorstel om ƒ400 uit te trekken voor de bezoldiging van den gemeente-veearts beslaat b(j de commissie geen bezwaar. De post uitgetrok ken voor het besproeijen der straten zounaar het oordeel der commissie, geschrapt kunnen worden, met het oog op den min zuiveren toestand van het daarvoor gebezigde grachtwater. Tegen het uittrekken van gelden voor het herstel van gebrekkige riolen heeft zij geen bezwaar. De noodzakelijk heid van het dempen der Korte Langegracht ziet de commissie niet in; de behoefte aan meerdere ruimte voor de Beestenmarkt acht zij geen voldoend argument, want bij drukken aanvoer zou gebruik kunnen worden gemaakt van de Galgstraat, zooals zulks vroeger geschiedde. Zij stelt voor dit artikel le doen vervallen. Wat betreft de Morschpoorldc commissie zou zich zonder bezwaar kunnen vereenigen met een voorstel tol stooping dier poort. Zoo de raad dal gevoelen deelt, kan de som van ƒ750, voor herstellingskosten uitgetrok ken. vervallen en de post Opbrengst van verkoop van gemeente-eigendommen met ƒ1200 worden verhoogd. De commissie dringt op nieuw aan op inkrimping van het aantal werklieden in dienst der gemeente en uitbreiding van het stelsel van aanbesteding. Van de noodzakelijkheid eencr verhooging der jaarwedde

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1