Ranting der koffijprijzen. Bij de onzekerheid omtrent den loop dier prij zen is alleen eene zeer matige raming mogelijk, die den loop der prijzen in de verte volgt. De opbrengst der koffij, gesteld op 49 cents, is eene matige raming, die, zonder te laag te zijn, legen misrekening vrijwaart. Die raming is vastgesteld na raadpleging van de Nederl handelmaatschappij. Slavernij. Het uittrekken van een memorie-post lot afschaffing der sla vernij op Celebes moet de minister als ontijdig ontraden. De afschaffing wordt voorbereid. Oorlog Atchin. Eene opgave van de verhoogde uitgaven voor dien krijg is niet met die juistheid te maken, dat daarvan hel gewenscht overzigt zou kunnen worden verkregen. De minister is van oordeel dat voor de openbaarmaking der stukken be treffende de zaak van Atchin de tijd nog niet gekomen is, zoolang de oor log nog niet is geëindigd. Brievenvervoer. Met de stoomvaartmaatschappij Nederland is een contract gesloten voor hel regtslreeksch vervoer van brieven en drukwerken tusschen Nederland en Indië via Napels. De maatschappij heeft zich daarbij verbon den om. onder waarborg van eene opbrengst van ƒ3000 voor elke reis, regelmatig om de vier weken des Zaturdags uit Nederland en minstens een maal 'smaandags uit Batavia te vertrekken, bij elke heen-en terugreis Napels en Port-Saïd, en bij elke reis naar Indië mede Padang aan te doen. Bij de terugreis zal Padang alleen gedurende de maanden November tot en met Maart worden aangedaan, met het oog op de moussons. Wanneer het brievenvervoer aan de maatschappij minder dan ƒ75000 in de 25 reizen per jaar opbrengt, wordt hel mindere haar voor de helft door de Nederlandsche en voor de helft door de Indische post-administratie uitgekeerd. Onderwijs voor inlanders. De nieuw opgetreden directeur van onderwijs heeft omstandig zijn gevoelen blootgelegd omtrent de wijze om tot uitbrei ding van het inlandsch onderwijs te geraken. Hij schrijft de weinige ver meerdering van het aantal inlandsche scholen hoofdzakelijk toe aan de wei- nige adspirant-onderwijzers die door de kweekscholen worden afgeleverd. Lettende op de toename van het aantal leerlingen is de toestand meer be vredigend. Op ultimo 1874 waren er 12452 leerlingen ep de gouvcrr.cments- scholen op Java aanwezig. Ook met het oog op de kweekscholen wordt het vooruitzigt meer bemoedigend. Ultimo 1870 zullen de kweekscholen op Java bevolkt zijn door 300 en die op de buitenbezittingen door 225 kwee- kelingen. De gouverneur-generaal heeft de hoofden van het gewestelijk be stuur aangeschreven krachtig te willen medewerken tot hel verbinden aan let inlandsch onderwijs van personen, thans geheel daar buiten staande, doch voldoende bekwaam om als hulponderwijzer te worden in dienst ge steld. Met opleiding van inlandsche jongelieden hier te lande tot onder wijzer zal de proef worden voortgezet. Het standpunt door de regering op godsdienstig gebied in te nemen is aangegeven bij het regerings-reglement. Eene strikte neutraliteit tegenover de verschillende godsdienstvormen der volken van den Indisehcn archipel is niet alleen haar pligt, maar wordt ook door eene behoedzame staatkunde voorgeschreven. Een ander standpunt is inderdaad voor een Europeesch be stuur, geroepen ter overhecrsching van een geheel verschillend raenschen- ras, niet mogelijk. Blijkens het voorloopig verslag over hoofdstuk IV (justitie) der staatsbe groting voor 1876 werd in de afdeelingen der tweede kamer gevraagd of de regering bekend is met en welke hare voornemens zijn met betrekking tot de ongelijke en onjuiste toepassing der wet van 18 April 1874 (over brenging van enkele bevoegdheden der regtbanken bij de kanlonregters). Voorts achtte men eene herziening der betalingen omtrent de makelaardij en eene betere regeling der vennootschappen van koophandel in het alge meen en vooral der naamlooze vennootschappen noodig. Door sommigen werd gevraagd of weldra eene voordragt was te wachten lot opheffing van den dubbelen regtsbijsland. Naar aanleiding van den moord, in December 1872 te 's Hage gepleegd, werd in onderscheidene afdeelingen twijfel geopperd of de regterlijke ambte naren en die der policie wel genoeg in het oog hielden, dat de instructie is geheim en dat bijzonderheden, alleen bekend aan hen, die ambtshalve tot de instructie medewerkten of \$n baren loop kennis dragen, niet aan de dagbladen behooren te worden medegedeeld. Vooral voor de ambtenaren van policie schijnt de verzoeking groot om de nieuwspapieren van derge lijke bcrigten te voorzien, ten einde daardoor den roem van ijver in te oog sten. Toch is het duidelijk dat ongepaste publiciteit maar al te veel na deel moet doen aan den loop der instructie; aan medepligtigen b. v. strekt zij tot waarschuwing. Men vertrouwde dat de regering, voor zoover deze misbruiken bestaaner tegen zal voorzien. Sommigen verwachtten van eene aanschrijving in den aangeduiden zin aan de ambtenaren van het O. M. ver betering in den ongezonden toestand. In verband met denzelfden moord die aanleiding had gegeven tot gevan genhouding gedurende negen maanden van personen, wier schuld niet is gebleken, alsook met het oog op eene inhechtenisneming bij vergissing, die tot een regtsgeding bjj den hoogen raad leidde, werd door sommigen aan gedrongen op bet opnemen in het wetb. van stratvord. van het beginsel van schadevergoeding. Andere leden verklaarden zich daartegen. Men vroeg echter algemeen naar 's ministers zienswijze hieromtrent en omtrent de waar borgen, welke de wel tegen zoodanige feilen moet kunnen geven. In meer dan eene afdeeling werd gewezen op bet feit dat, ten gevolge van de opheffing der kloosters in Pruissen vele kloosterlingen in ons land komen en bezit nemen van vaste goederen. De meeste leden, die aan de discussie deelnamen, stelden de uit een oeeonomisch oogpunt schadelijke zijde van het toenemen der goederen in de doode hand in het licht en gaven o. a. aan de 'regering in overweging een wetsontwerp in te dienen tot het belasten dier goederen om de dertig jaren met een successicregt. In eene afdeeling trad men in eene meer algemcene beschouwing omtrent de vraag, of de verhouding van staat en kerk, wat betreft de regtspersoon- lijkheid aan kerkelijke vereenigingen toekomende en de voorwaarden, waar onder zij die genieten, wel behoorlijk is omschreven. Men wenschte wet- telijke regeling zoowel ten aanzien van bet beheer der kerkelijke goederen bij de hervormdenwaartoe men dezen minister den aangewezen man achtte, als ten aanzien der geestelijke orden en der kloosters van het roomsch-katholiek kerkgenootschap. In afwachting van de gewenschte rege ling werd van de regering eene opgave gevraagd: a. van de autorisaliën in de jongste tien jaren krachlens art. 947 Burg. Wetb. verleend en b. van de kloosters en dergelijke gestichten, waarvan het feitelijk bestaan op dit oogen- blik bij de regering bekend is. Ten aanzien van het notariaat werden verschillende vragen tol den minis, ter gerigt, o. a. waarom hij, die zelf verklaard had dat erfelijkheid er van tot de uilzonderingen moest behooren, niettemin tot de toepassing van het beginsel van erfelijkheid zoo menigmaal had medegewerkt. Voorts werd gevraagd of ook de uilkomsten konden worden medegedeeld van het op 1 Sept. 11. in de eerste kamer toegezegde onderzoek naar be weerde bcmoeijingen der rijksveldwacht in zake de jongste verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Zutphen. 's GRAVENHAGE, 22 October. lfet heeft Z. M. den koning behaagd den minister van koloniën te mag- ligen tol uitreiking van het cereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven en van de Atchin-medaille aan den heer D. de Wilde, voormalig gezagvoerder van bet stoomschip Willem, Kroonprins der Nederlandender Nederl Indische stoomvaartmaatschappij, als een blijk van hoogstdeszelfs zeer hij. zondere tevredenheid voor de goede dienstendoor dien gezagvoerder bewe zen bij en tijdens de tweede expeditie tegen het rijk van Atchin. Tot burgemeester der gemeente Rijsbergen is benoemd de heer W. SI. F, Gommers, secretaris dier gemeente. De heer J. A. Th. Cohen Stuart, gepens. West-Indisch hooldamhte- naar, gewezen administrateur van financiën in de kolonie Suriname, is benoemd tot lid der commissie tot de zaken der proteslantsche kerken in Nederl. Oost- en Wcst-Indië. De kapitein C. F. E. de Jacquier de I.ompret, van het reg. grenadiers en jagers, is op zijn verzoek tot nadere beschikking op non-activiteit gesteln. De luit. ter zee le kl. F. II. baron van Verschuer wordt geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, ter vervulling der betrek king van adjudant van den benoemden kommandant der oefenings-divisie. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over art. 1 der spoorwegwet. Behandeld zijn de lijnen Nijme gen--Venlo, Schiedam of Rotterdam - Vlaardingen—Maassluis (in verband met de doortrekking lot den Hoek van Holland) en Breda--Oosterhout—Waal wijk- 's Bosch, met de daarop voorgestelde amendementen. De discussiën over de laatste lijn zullen morgen worden voortgezet. Na afloop van de aanhangige wet, is een tal van kleine ontwerpen aan de orde gesteld, waarna de kamer op recès tot 9 November zal uiteengaan. Daarna zullen de Indische begrooling en de staatsbegrooling behandeld worden. Aan het dep. van binnenl. zaken is heden aanbesteed het bouwen van twee vaste bruggen tot toegang van de Martelaarsgracht en van het water langs het Damrak naar het Centraal station te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Er waren 21 inschrijvings- billetten ingekomen; de laagste inschrijving was van den heer M, Geverding, te Rotterdam voor ƒ153,646. De firma Schretlen en C°. te Leiden had ingeschreven voor 154,800. Dezer dagen is hier de lieer S. A. de Wit. sigarenhandelaar, door den dood uit zijn werkzaam leven weggerukt. Wij meenen daarvan bijzondere melding te moeten maken, omdat zich aan dat overlijden een feit verbindt, waardoor de nagedachtenis van den overledene bij velen lang zal voortleven. Het stelt tevens ten duidelijkst in het licht hoe overeenstemming tusschen patroon en onderhoorigen lot beider welzijn en geluk strekt. De h: er de Wit werd door zijne bedienden, velen in getal, steeds geëerd en trouw ondersteund, zoodat zich onder ben sommigen bevinden, die tusschen de 25 en 10 jaren bij hem werkzaam zijn geweest. Bij de grootc sigarenmakers- grève. die voor eenige jaren eenige stagnatie in den handel van dat vak deed ontstaan, bleef zijn dienstpersoneel trouw aan zijne zijde, zonder dat een der knechts hem verliet, om zich aan te sluiten bij hen, die in eene werkstaking het middel dachten te vinden om hooger loon le verkrijgen. Na den dood van den beer de Wit bleek dat de ijver en getrouwheid van zijn personeel door hem waren op prijs gesteld, daar uit den uitersten wil voortvloeide, dat van het aanzienlijk vermogen, dat wijlen de algemeen ge ëerde patroon heeft nagelaten, een niet onbelangrijk legaat moet worden uitgekeerd aan den meesterknecht, den winkelbediende en de werklieden, als erkenning voor hunne veeljarige trouwe diensten. Die legaten bedragen van ƒ2000 lot ƒ100. BUITEN LA i\'DSCI!E BERIGTEN. SS 43 E Bj A Bf S3. LONDEN 21 October-. Tijdens het verblijf van den prins van Wales te Athene zijn aldaar de oude monumentale gebouwen en de geheele Acropolis met Bengaalsch vuur verlicht. -- Op eene alhier gehouden vergadering van Turksche fondsenhouders werd o. a. ook het woord gevoerd door den lieer Galloway, die eigenaar is van 150,000 nominale waarde in Turksche fondsen. Hij kende Turkije en geloofde dat de volle waarde der obligaties betaald zou worden. Indienbij het systeem, dat Turkije gedurende de laatste 3 a 4 jaren gevolgd had, volhard was, zouden de obligalichouders alles verloren hebben, en hij was daarom over tuigd, dat de schorsing van betaling'op hoe ondoordachte wijze zij oo»

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2