.ft LEIDSC COURANT* E! ZATURDAG 23 OCTOBER, is;». f3 jr. 2is, Z)n Centrant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkiijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents De prjjs der Adverlenliën is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden N". 40 blad 45) der Handelingen van den Gemeenteraad. BI1NNENLANBSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 22 October. Curatoren der hoogescliool te Leiden, in ervaring gekomen zijnde dat in liet ter gelegenheid van haar derde eeuwfeest uitgegeven Album Studioso- rum eenige onnaanwkeurigheden zijn ingeslopen, en wenschende mede te werken tot het publiceren der verbetering van die fouten, hebben, by aan kondiging in de Staatscourant, iedereen, die ccnc of meer onjuistheden in het gedrukte album mogt hebben ontdekt, uitgenoodigd daarvan kennis te geven aan den heer dr. W. N. du Rieu, conservator aan de akademische bibliotheek te Leiden, met duidcljjke opgaaf van de wjjze, waarop de fouten moeten worden verbeterd. Naar gewoonte is ten postkantore alhier voor de winterdienst 1875/76 weder verkrijgbaar een staat, houdende aanwijzing van den tijd voor de ligting der brievenbus aan het kantoor naar de verschillende plaatsen van bestemmingzoowel voor dc binnenlandsche briefwisseling als voor de bui- tenlandsche correspondentie, benevens verschillende inlichtingen ten gerieve van het publiek en de dienstregeling van het kantoor. Op het nut, dat men van dezen staat kan trekken, hebben wjj reeds meermalen gewezen. De ondervinding zal reeds menigeen daarvan de overtuiging hebben geschonken. Bjj de gisteren te 's llage voortgezette examens voor het middelbaar onderwjjs (afdeeling letterkunde) werden toegelaten de dames: C. G. E. G. Liernur, van Ilaarlem, voor Nederlandsclie taal- en letterkunde, en P. II. Janssonius, van Groningen, voor aardrijkskunde. Eene candidate voor het Engelsch werd afgewezen. Door de commissie van het lager onderwijs werden geëxamineerd voor de landbouwkunde 3 candidaten, die allen werden toegelaten, t. w. de hh.: G. van Bemmcl en A. Jongerius, uit Charlois: J. N. Leget, uit Katwijk. Voor dc wiskunde werden van de 6 candidaten 5 afgewezen en toegelaten de heer C. van Rooijen, nit Maasdam. Voor het Engelsch waren 6 candi daten opgekomen; 3 afgewezen en 3 toegelaten, zijnde de hh.: J. Brouwer, uit SchiedamA. 11. W. de Bock en P. Poot, uit Rotterdam. Heden zyn de examens voor het vrouwelijk personeel aangevangen. Het stoomschip Torringtonvan Java naar Rotterdamis op 19 Oc tober van Malta vertrokken. De Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 20 October te Port-Said aangekomen. Van het stoomschip Friesland zijn in het Suez-kanaal twee schroefbladen stuk geslagen. Burg. en wclh. van Amsterdam zijn voornemens over te gaan tot reorganisatie van de nacht-policie aldaar. Volgens het Bil. zou er bij het dagelijksch bestuur reeds een ontwerp zyn ingekomen, strekkende om het policie-toczigt zoodanig in te rigten, dat des daags in elke sectie 72 man, en des nachts in elke sectie 36 man dienst doen. Deze manschap zou ge heel bestaan uit policie-agentende nachtwachls zouden worden afgeschaft. Een totaal van 540 policie-agenten, dus 290 meer dan thans, zou dan in de dag- en nachtdienst kunnen voorzien. Te Amsterdam is gisteren middag uit het kanaal bij de Willemspoort eene vrouw opgehaald, die nog teekenen van leven gaf. De vrouw zat in den modder beklemd, en ware zjj niet spoedig ontdekt dan had zij zeer zeker het leven er bij ingeschoten. Naar men zegt, is de echtgenoot der vrouw door de policie naar het bureau op de Noordermarkt gebragt. Men meldt uit den Helder: Maandag maakten drie jongens van 9 en 10 jaren zich meester van een vlet in de buitenhaven en gingen schuitje varen. Van lieverlede raakten zij de haven uit, en geen magt hebbende om de riemen te hanteren, dreven zij het Westgat uit en zouden verder om den Noord zijn geraakt. Gelukkig werden zij op die hoogte door een loods- kotter ontdekt, opgevischt, aan boord genomen en aan hunne in onrust verkeerende ouders teruggegeven. Zij hadden van 's morgens 9 tot 's na middags 4 uur op zee rondgezwalkt. Bij de arrond.-regtbank te Tiel zal eerstdaags eene zelden voorko mende zaak worden behandeld. Zij betreft eene beschuldiging wegens bigamie. Voor eenige jaren huwde de dochter eener weduwe aldaar met een boekbinder uit U., die, natuurlijk buiten haar weten, gescheiden van zijne vrouw leelde. Deze vrouw, die nog in leven is, schijnt van het tweede huwelijk van haren man niets te hebben vernomenalthans van de geheele zaak is niets uitgelekt, totdat voor eenige weken een knecht, door den boekbinder uit de dienst ontslagen, die in liet geheim scheen te wezen, bij wijze van wraakneming by den olïicicr van justitie te Tiel van het geval aangifte deed. Te Harderwijk is Zaturdag 11. door den kommandant van het kolo niaal werfdepot voor het front der troepen op plegtige wijze de Willemsorde uitgereikt aan den gepensioueerden sergeant van het Üost-lndisch leger Burgi. Onder de tién ridders der Willemsorde, die de plegtigheid met hunne tegenwoordigheid vereerden, merkte men op den 1«B luit. II. A. Calkoen, sedert kort gerepatrieerd, die thans van elders overkwam ten blijke van waardering van de belangrijke dienst, door dien onderofficier aan hem bewezen. Gedurende de tweede Atchinesche expeditie was genoemde officier bij een bestorming het eerst in de versterkte benting en werd onmiddellijk door den sergeant Burgi, toenmaals korporaal, gevolgd en door dezen van een wissen dood gered. Voor dit heldenfeit werd korporaal Burgi tot ser geant bevorderd en, even als de luitenant Calkoen, thans met het eereme- laal versierd. Door het kantongeregt te Zwolle is voor het eerst krachtens de wet op de hondsdolheid een jongen tot eene geldboete van ƒ5 of gevangenisstraf van een dag veroordeeld, wegens het mishandelen van een hond. -- Uit het noorden des lands klaagt men zeer over den voortdurenden lagen waterstand. De schepen, meest met turf voor de Hollandsche mark ten geladen, kunnen onmogelijk over zee komen, daar het water, overal in de Kribben, zoo laag staat, dat men zich naauweljjks herinneren kan, een zoo treurigen toestand in dezen lijd van het jaar te hebben beleefd. De aankomst van stoombooten en zeilschepenvracht- en beurtschepen is dan ook geheel gestremd; de goederen worden zooveel doenlijk per spoor ver zonden, waardoor de vracht belangrijk hooger komt te staan. Ten westen van Wemeldinge heeft dezer dagen weder eene oevcr- afschuiving plaats gehad over eene lengte van p. m. 90 meter. Te Brouwershaven zijn aangebragt 400 en te Onddorp 500 blokken tin, door duikers opgevischt uit het wrak van het stoomschip Thomas Sorby. In de Stand, is het volgende schrijven opgenomen van een passagier op het stoomschip Prinses Amalia. dat 2 Oct. uit het Nieuwe Diep vertrok. Te Southampton ontsnapten 14 soldaten. Vijf van hen werden met groote inspanning van de onderofficieren gevat, doch dc anderen kon men niet maglig worden. Wij hebben veel storm. Den 13f,n Oct. werd de wind zeer hevig, zoodat de top- en bazaansmasten moesten gestreken worden; het groot zeil en de fok bleven gespannen, maar de boot helde al meer en meer over, zoodat ten laatste het bakboord niet te zien was. Als men aan stuurboord stond, zag men in de diepte het bakboord. De storm werd ieder uur wilder. Het arme vee had veel te lijden. De kotijen vielen op elkaar en kwamen ook weer op, als het schip voor een oogenblik regt lag, maar het duurde slechts een oogenblik. De horens van eene koe waren middendoor gebrokenalsof ze afgezaagd waren, weer bij een andere was een gedeelte in den kop ge? drukt. 9 Oct. had een voorval plaats, dat mij diep trof. Een soldaat sprong in zee, en maakte daardoor een eind aan zijn leven, llet was ig den avond; aan redding was niet meer te denken. In de Köln. Zeitung wordt een protest geleverd legen de aanhouding van het Deensche schip Phiinix te Vlissingen door e<n Nederlandsch gou- vernements-vaartuig. llet protest is van de heeren dc Leeuw en Philippse, agenten van de «Forenede Dampskibbskelskab" te Kopenhagen, die in die qualileit het schip bevrachtten. Zij geven een feitelijk verhaal van het gebeurde, doch beweren dat het noch der reederij, noch hun, als haar agenten, nog den kapitein Moliernp, bij zijn herhaald verblijf te Antwerpen, is bekend gemaakidat de aanvaring van de Hollandsche tjalk door de Phönix bij de regtbank aanhangig was gemaakt. Genoemde heeren betwij felen bovendien of Nederlandnadat bijna alle scheepvaartdrijvende mogend heden voor veel geld de neutraliteit van de Schelde' hebben gekocht, wel het regt heeft, in vollen vrede, een schip van een zoodanige mogendheid op zijn reis door gewapende magt in beslag te doen nemen. De diplomatie dient die vraag te beslissen, meenen zij. De uitvoerige memorie van antwoord op dc Indische begrooting, vergezeld van drie wets-ontwerpen en vier nota's van wijziging, is verschenen. Daarin komt o. a. voor:

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1