gelang tkr lichlcn, mede aangenomen met'algemeetie stemmen; en art. 12, waarin bepaald wordt dat de hoeveelheid gebruikt gas zal berekend worden tegen den prijs van 10 cents per kubiek meter, aangenomen met 14 tegen 5 stemmen. De heer Le Poole zal te gelegener lijd het voorstel doen om de korting, die de groote gasverbruikers genieten, af te schallen. De verminde ring van prijs, die thans nog genoten wordt door godshuizen, stichtingen enz., is vervallen. Ten slotle werd nog een staat van af- en overschrijving op de begrooting van 1875, betreffende licht en brandstoffen, goedgekeurd. De commissie voor het lager onderwijsle 's Hage, heeft gisteren geëxamineerd voor de wiskunde 7 candidaten; 2 werden afgewezen en 5 toegelaten, de heeren: S. P. BaerveldJ. Ilannill, Ch. de Vries, te Rotter dam; J. 11. van der Dussenle Overschie en E. Witte, te Delfshaven. Voor de Fransche laai 9 candidaten; 7 werden afgewezen en 2 toegelaten, de heeren J. van Gelderen en J. F. Jansen, uit Rotterdam.- De beide candida ten voor de acte in de landbouwkunde werden afgewezen. De commissie belast met het afnemen der examens voor het middelbaar onderwijs (afdeeling taal- en letterkunde enz.) heeft gisteren de acte uit gereikt aan: mcj. M. A. Muyderman, van Zutphcn, voor Fransche taal- en letterkunde; mej. A. Purner, van Rotterdam, voor Engelsche taal- en let terkunde; mej. E. B. C. Rappard, van Goes, voor Nederlandsche taal- en letterkunde. Geene der candidaten werden afgewezen. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het afneme» van het examen B.volgens art. 60, en de examens C.volgens artt. 61- 65 der wet van 2 Mei 1863. In een extra-nommer van het weekblad Sicboldia wordt medegedeeld hel voorloopig programma voor de internationale tentoonstelling, van 30 April tot 7 Mei 1876 te Brussel te houden. De nationale tentoonstelling van kunst en nijverheid te Amsterdam is Zaturdag 11. gesloten. In het geheel waren de ontvangsten ƒ12309.40 en de uitgaven 11126.85. De tentoonstelling is bezocht door ongeveer 40000 personen. Wjj vernemen, meldt de N. H. C-, dat de heeren Jonckbloet en de Casembrool, leden der tweede kamer, binnen kort naar Philadelphia zullen vertrekken, om bij de opening der aldaar te houden wereldtentoonstelling de Nederlandsche regering te vertegenwoordigen. -Volgens matige berekening belooft de opbrengst vau den verkoop van Java-koffij over het loopende jaar de raming met ongeveer 8 mülioen te overtreffen. liet stoomschip Prins van Oranje is op 19 October van Batavia naar Nederland vertrokken. De Voorwaarts n oet eenige dagen te Napels ver toeven om eenige schade aan den stoomketel le herstellen. Te Gouda is in den nacht lusschen 18 en 19 dezer brand uilgebro ken in een gebouw, dienende tot werk-, droog- en bergplaats van vlas en garen, belioorende bij de touwslagerij van de hh. Spit de Vletter, aan den Kattensingel. Niettegenstaande de brandspuiten spoedig aanwezig wa ren, viel er aan blusschenten gevolge van den hevigen wind en de ligt- oatvlambare stollen, niet te denken, zoodat hel geheele gebouw met het zich daarin bevindende is verbrand. Voor eene leenimg door het gemeentebestuur van Dordrecht uitgeschre ven, groot hoogstens /210.000. a 4% pCt., is voor ƒ352.000 ingeschreven, van welk bedrag door den gemeenteraad zijn toegewezen ƒ50000 a 102.50f 5000 h 100 pCt.149,000 a 97 - 98.1 pCt. Door het prov. gereglshof in Noordholland is gisteren arrest gegeven in de zaak van den 17-jarigen jongeling, beschuldigd van 3 brandstichtin gen, met gevaar voor menschenlevens en 24 diefstallenalle misdrijven ge pleegd in de gemeente Twisk. Overeenkomstig de subsidiaire conclusie van den verdediger mr. S. Katzgelastte het hof nader onderzoek van deskun digen, om schriftelijk verslag uit te brengen omtrent de vraag of de be klaagde bij het plegen der hem ten laste gelegde feiten moet geacht worden in slaat van krankzinnigheid te hebben verkeerd, of althans in een ziels toestand, waarin hij niet voldoende over zijn wil heeft kunnen beschikken. Tot deskundigen werden benoemd dr. J. N. Ramaer, inspecteur der krank zinnigengestichten in Nederland en dr. C. J. van Persijnle geneesheer- directenr van het gesticht voor krankzinnigen in Noordholland, genaamd "Meerenberg". De Arnh. C. meldt: Voor eenigen tijd werd, zooals men zich herin neren zalbij den heer Spiegelhof te Arnhem een negental horloges gestolen. Zes daarvan zijn thans teruggevonden; zij waren onder den grond verborgen bij een boom op het Nieuwe Plein aldaar. Men zegt, dat de diefslaf ge pleegd is door verscheidene personen, die een complot vormden en dat een van dezen, te Dordrecht aangehouden, d.e plek aangewezen heeft waar een deel van den buit was verborgen. Een ander horloge zou elders zijn gevon den en een zou te Vianen in de Lek zijn geworpen. Verscheidene leden van de bende waren reeds in handen der justitie. Te Bolsward is dezer dagen de steiger van een in aanbouw zijnd huis ingestort, waardoor een der werklieden werd gedood. Naar men nader uit Vlissingcn meldt is het Deensche stoomschip Phoenix eerst bijgedraaid, nadat er twee schoten met scherp op waren gelost; het schip trachtte eerst door kracht van stoom en zeilen te ontsnappen, en gaf geen acht op de sommalie om le stoppen. Op de Schelde nabij Bath is gisteren eene vischsloep door eene naar Antwerpen gaande zeeboot in den grond gevaren. De opvarenden zijn gered. Een uitgelezen en talrijk auditorium woonde gisteren avond de comedie- voorslelling bij van de gevierde tragédienne Agar. Racine's ffPhèdre" werd voorafgegaan door eene allerhelste comédie van Marivaux, »Les jeux de l'amour et du hasard" gcheeten, dat gespeeld werd met eene kunstvaardigheideen entrain en smaakzooals men die alleen in Fransche looneelspelers van den besten stempel bewonderen kan. Alleraardigst is de intrige in dit stukje. Een jong Fransch edelman uit den tijd van I.odew{jk XIV is uitgehuwelijkt aan eene adellijke jonge dame en de jongelieden, die elkander nooit zagen, hebben genoeg karakter om van dezen kunstmatig gelegden liefdeband groolen afkeer le gevoelen. De seigneur Doraule heeft, om zijne voorbestemde bruid goed te leeren kennen, zijn knecht in zijn eigen kleêren gestoken en is zelf voor knecht gaan spe len. Zoo wil bij haar zien en leeren kennen zonder dat zij hem kent. De vader van de jonkvrouwe Silvia verneemt dat plan bij toeval en raadt zijne ontevreden dochter aan zich te versteken in het gewaad harer kamenier als zij onbevangen over den pretendent oordeelen wil. nogtans zonder haar te zeggen dat zij op die wijs haar prins in bet nederige kleed van den knecht zal ontmoeten. De tooneehjesdie uit deze verwisseling voortvioeijenzijn even degelijk geteekend als gelukkig gevonden. De valsche knecht maakt ai dadelijk om zijn voorkomen en manieren indruk op het vermomde kaïne niertje en omgekeerd het bevallige, fijn beschaafde kamenierlje op hem. Beidén kwelt echter weldra hel zelfverwijt, iemand lief te hebben, die staat beneden den waren rang door ieder ingenomen. De kamenierdie voor de jonkvrouwe speelt, en de knecht, die voor meester doorgaat, stellen zich zoo bespottelijk aan als dat gemeenlijk menschen doen die zich in een kring willen bewegen, waarvan zij zoo min de beschaving als de vormen kennen. Beiden doen ycliler al het mogelijke om de tegenpartij op zich le doen ver- lieven in de meening dan eene goede partij te doen, en als ten slotte de knechtachtige heer aan de onechte freule vraagt "votre amour est-elle d'une constitution robuste?" dan is het antwoord even gretig bevestigd als ge vraagd. lntusschen, de ware meesters hebben het hard in hun moeijelijken zelfstrijd, die in lijds door de onthulling een einde neemt: echter niet dan nadat Silvia, die als het kamenierlje bet eerst ontdekt dat de beminde knecht de edelman is, het echt vrouwelijk koket slrcekje gespeeld heeft om hem te beproeven en de magt te meten van hare bevalligheden op den ver liefde. Als hij eindelijk over alle bezwaren zegeviert en ais den edelman het nederige kamenierlje ten huwelijk vraagt, verwerft hij haar adellijk handje. Wij zeggen niets te veel als wij het spel der dames Roussel en Brunei, evenals dat van de hh. Rebel en Lelong, uitnemend noemen. Echter, hoe gunstig de indruk van dit stuk was, hij werd verdrongen door een veel magliger, toen Mademoiselle Agar, de rampzalige Phèdre, met haar sympa- thetische sonore en toch zoo buigzame stemin den vollen omvang van haar majestueus dramatisch talent, haar onreine vlam voor haar stiefzoon Ilippolyte aan Oenone bekent. Haar strijd, haar wroeging, vreezen en hopenhet was alles indrukwekkend en aangrijpend. Haar standen herin neren soms aan de staluen der oudheid en de natuur zelve kwam haar hierin te geuioet, toen zjj deze heldin der tragedie met een ligchaamsbouw begiftigde van klassieke schoonheid. De wijze, waarop zij zich wikkelt in haar tunica, zou een Phidias tot model zijner draperie hebben kunnen strekken. Kunst en natuur schijnen om strijd le hebben gewedijverd in Agar een talent te scheppen van zeldzame beteekenis. Zóó moet Ilacine zijn //Phedra" zich hebben voorgesteld, als zij den inge togen Ilippolyte haar liartstogt openbaart, als zij later tandknersl van min nenijd en wraakzucht of in wanhoop de goden smeekt alle straflen der onderwereld over haar uit te storten. Was de warme, de algemeene hulde der toeschouwers haar welgevallighet was tevens de regtmatige schatting van baar talent en daarom ook zal iedereen in den schouwburg het hebben toegejuicht, dat der kunstenares namens de studerende jongelingschap onzer hoogcschool eene herinnering werd geschonken aan dezen avond, bestaande in een gouden bracelet, haar voor hel voetlicht aangeboden, namens de schouw burg-commissie, door den student A. J. C. Kleyn. De heer Rebel, die zich in het voorstuk reeds zoo had onderscheiden, vertolkte hier den Ilippolyte op eene wijze Agar waardig. Wij zwijgen van de overige arlistenomdat het onredeljjk zou zijn tien te beoordeelen naar de schaduw, waarin zij staan door den glans van Agar's talent. 's GRAVENHAGE21 October. Door den minister van binnenlandsche zaken is de heer J. K. Messer benoemd tot opzigter van 's rijks waterstaat 4e ld. De luit. ter zee le kl. P. le Comle, uit O. 1. teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. Naar wij vernemen zal Z. K. II. prins Alexander in hel belang zijner gezondheid gedurende den winter in Algiers verblijf houden. Den lslen No- vember a. s. zal de prins de reis derwaarts ondernemen en zou Z. K. II, voornemens zijn er 5 maanden le vertoeven. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over artikel 1 der spoorwegwet. De lijnen Amersfoort—Nijme gen, Zaanstreek—Enkhuizen en Stavoren - Leeuwarden hebben aanleiding gegeven tot uitvoerige discussiën, in verband met een tal van voorgestelde amendementen. Morgen voortzetting. BUlTEiNLAtNÜSCHE BERIGTEIN. ESBELASIt. LONDEN 20 October. Het geschil met China is, volgens de ontvangen berigtenuit den weg geruimd. De heeren Grosvenor en Baker zijn op reis naar Yunnan, om door hunne tegenwoordigheid le zorgen, dat het onderzoek naar de moor denaars van den lieer Margary geene ijdele vertooning zij. Verder wordt uit Shanghae aan de Times berigt, dat het officiële Pekingsche blad een besluit mededeelt, betrekking hebbende op den moord van den heer Mar gary en waarbij tevens het regt van vreemdelingen om overal in China te reizen erkend en den Chineschen ambtenaren de verpligting opgelegd wordt om kennis te nemen van de beslaande tractaten. Uit Hongkong wordt gemeld, dal te Shanghae eene bezending krijgs- ammunitie voor de Chinesche regering is aangekomeudie te Londen als handelswaar is ingescheept. De regering doet onderzoek. V K A li K H. Te Parijs wordt eene deputatie uit Lyon verwacht, om den president der republiek te verzoeken alsnog gevolg te geven aan het reisplan naar Lyon, dat, naar men zegt, opgegeven zou zijn. Een groot feest zou ter eere van den president gegeven worden. L'Vnivers berigt dat er ijverig aan het in gereedheid brengen der lokalen voor de katholieke universiteit te Parijs gearbeid wordt, beslaande uit zeven zalen voor de verschillende lessen, twee voor verzamelingen van voorwerpen, belioorende lot de natuurlijke historie, eene uitgestrekte boe kerij werkkamers voor dc scheikundige proefnemingen, een physisch ka binet enz. De inschrijvingen zullen den 15t,c° November, en de cursussen ia het begin van December worden geopend. Twintig gedeporteerden le Noumea, die eenige maanden geleden met een door hen gebouwde boot zijn onlvlugt, hebben schipbreuk geleden e» zijn waarschijnlijk allen verdronken. In Junij namen wederom vijf de vlugt in een boot. Van lien is niets meer vernomen. Niettegenstaande de rede ring een aantal voorzorgsmaatregelen heeft bevolenzijn in Julij op nieuw zes personen ontkomen. ITALIË. De keizer van Duitschland werd bij zijn aankomst te Milaan aan het spoorwegstation verwelkomd door koning Victor Emanuel, de prinsen van het koninklijk huis, de ministers, den prelect, den burgemeester en andere voorname personen. Nadat de keizer het salon rijtuig had verlaten, ging jij den koning te gemocl en groette hem allerhartelijkstonder de toejuichin gen der talrijke menigte. Tevens weergalmden artillerie-salvo's en speelde de op het station aanwezige eerewacht het Pruissische volkslied. De keizer steeg daarop met den koning in het galarijtuig en reed door dc, rijk met

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2