lil). mr. J. J. Loke, mr. W. B. S. Boeles. m1» G. Roijer, J. F. Wetter en mr. E. van Loon, met toevoeging van twee plaatsvervangers, de hh. mrs. J. C. Bergsma en E. A. Jordcns. De onlangs opgerigte vereeniging van toonkunstenaars voor Noord- en Zuid-Nederland, die zich ten doel stelt de composition van Nederlandsche musici met behulp van Nederlandsche solisten ten gehoore te brengen, mag zich aanvankelijk in een gunstig resultaat verheugen. Er zijn reeds ruim 80 gewone en ongeveer 40 belangstellende leden toegetredenterwijl zij vier schenkingen, elk van ƒ50, ontving. Den 30!ttn dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht en 'sGravenhage naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 240 man (waaronder 10 onderoffi cieren) om dien; dag te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins Hendrik. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der infanterie van het leger in Ncderl. Indië, J. Visser. Van den Helder meldt men dat eergisteren avond drie of vier kolo nialen met een sloepermansvlet, die te Huisduinen op hel strand stond, in zee zijn gestoken om te ontvlugten. Men vreest dat zijbij het stormach tige weder, in zee zijn omgekomen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn vier uit Harderwijk ge deserteerde militairen, den Velperweg volgende, Arnhem binnengekomen, met het doel hunne reis van daar verder naar Duitschland voort te zetten. Twee hunner zijn door de policie aangehouden; de beide anderen zetten het op een loopen in de rigting van Velp en ontsnapten. Te Tiel heeft Zondag 11. ds. F. J. J. A. Junius zijne 40-jarige dienst als predikant in de hervormde kerk herdacht. Namens de gemeente werd hem een prachtig geschenk in zilver tot aandenkeu aangeboden. Tc Deventer is gevankelijk binnengebragt een arbeider uit llellendoorn die een anderen arbeider, mede aldaar woonachtig, in den nacht van den 4llen dezer onder de gemeente den Ham heeft verwond. De verwonde, door een messteek in de borst getroffenverkeert in een zorgwekkenden toestand. Te Zwolle werd Zondag namiddag door iemanddie de Schoutensteeg doorging, een brandlucht waargenomen, die scheen voort te komen uit de aldaar staande Waalsche kerk; ook steeg er rook op uit de galen van den toren. De kerk werd geopend, en nu bleek, dat er in de stoven, tiie dien ochtend gedurende de godsdienstoefening gebruikt waren, brand was ont staan, en dat reeds eenig beschotwerk vernield was, terwijl het daaraan grenzende orgel bedreigd werd. Door de hulp van eenige weiwillenden is de brand bepaald tot eene kleine uitgestrektheid, en is het oude, hoogst merkwaardige gebouw gespaard gebleven. Te Groningen heeft de heer W. A. Scholten op nieuw duizend gulden ter beschikking gesteld voor de commissie ter bevordering van het school gaan van minvermogende kinderen, om daarvoor dc meest behoeftige leer lingen in den aanst. winter van warme en voedzame spijs te voorzien. Zondag middag werd nabij 's Bosch, op den zoogenaamden Kinderdijk, een gepensioneerd officier door twee hem onbekende personen aangerand en om zijn geld gevraagd. Na eene lievige worsteling moest de aangevallene het onderspit delven en werd zijne porlemonnaie hem ontnemen. De justitie was de daders spoedig op het spoor en beiden werden nog denzelfden dag in hechtenis genomen. 's GRAVENIIAGE, 19 October. Tot burgemeester der gemeente Hennaarderadeel is benoemd de heer .1. Vitringa Coulon, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Sloten. Tot plaatsvervangend kantonregter te Alphen is benoemd de heer D. Bakker, burgemeester der gemeente Boskoop. De heer jhr. F. J. J. van Rijckcvorscl van Kesselthans ontvanger der dirpete belastingen te Astenis benoemd tol ontvanger derzelfde middelen te Waalwijk c. a. Tot leeraar in de scheikunde by de kon. militaire akademie is benoemd de heer d'. L. Aronstein. De kapitein 11. Murman, van het lp reg. infanteriegedetacheerd bjj het koloniaal werfdepot, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zalurdag aanst. geen ge hoor verleenen. In de zitting van de tweede' kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over het spoorweg ontwerp. Een groot aantal sprekers stonden de uilbreidiug van het ontwerp voor, enkelen hebben zich daartegen verzet. De ministers van binnenlandsche zaken en van financien hebben geantwoord; dc eerste heeft ten ernstigste gewaarschuwd niet verder te gaan dan het ontwerp, dat strekte tol aanvulling van de bestaande wet, voor zoover dc leemten daarvan algemeen gevoeld werden. De regering blijft gezind tot subsidiering van die lijnen, waarvoor eigen krachten worden ingespannen, maar particulieren niet kunnen slagen. Na onderscheiden repliken, waarbij verscheidene leden zich ouvoldaan verklaarden over het antwoord der rege ring, zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Morgen ten 11 ure ko men de artikelen in behandeling. De strafkamer van den hoogen raad heeft bij arresten van gisteren verworpen de beroepen in cassatie van: 1°. C. Busch, huisvrouw van W. Dolhoven c. s., te Amsterdam, die door het hof van Noordholland tot tucht huisstraf zijn verwezen wegens mcdepligtigheid aan liet namaken van zilve ren, nationale gangbare munl-speciënpoging tot en misdadige deelneming aan het in omloop brengen van die nagemaakte muntspeciën; en 2°. 11. Rin- gelberg, door het hof van Zeeland tot gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van diefstal van gelden hem als voerman toevertrouwd. De honden, die zich in strijd met het bevel van hel muilkorven, onge maskerd op straat bevinden en dientengevolge door dc policie zijn opgevan gen, worden gewoonlijk des avonds in een daartoe ingerigt locaal in liet polieie-bureau alhier met een scherp pistoolschot afgemaakt. Bij de voltrek- king van het doodvonnis van een dier beesten, waarbij de policie-agent v. d. B. behulpzaam was, is deze beambte door den scherpregter getroffen De kogel drong door het been, doch baande zich gelukkig een weg, zoodat hij niet in dat ligchaamsdeel bleef zitten. De agent is ten gevolge van dat schot ernstig gewond en kan vooreerst zijn dienst niet waarnemen. Gisteren namiddag werd onze stad bezocht door een troepje Zigeuners die, daagsjte voren uit Haarlem verwijderd, met vrouwen, kinderen en bee! ren herwaarts waren gekomen en op den Leidschen weg hunne tenten had den opgeslagen. Al aanstonds kreeg onze policie ze in het oog en nam maatregelen om het verder binnendringen in deze gemeente te beletten. Het zwervende gezelschap is legen den avond door de rrjkspolicie een eind weegs buiten de grenzen gebragt. BUITENLANDSCHE BEMGTEN. E IS SS K E At Hf SU. LONDEN18 October. De schorsing van de aanschrijving der admiraliteit, strekkende om aan de kommandanten van Britsehe oorlogsschepen in zekere gevallen het uitle veren van aan boord gevlugte slaven voor te schrijven, heeft veel onte vredenen verwekt. Men verlangt namelijk de onverwijlde en volkomen intrekking van deze circulaire. Hoe groot de ergernis is, door de houding der regering ten opzigte van de slaven-quaestie verwekt, kan daaruit blij. ken, dat op volksmeetings te Manchester en te Birmingham, bij acclamatie, resoluties werden aangenomen, eischende het onmiddellijk ontslag van den minister die de bewuste circulaire had uitgevaardigd, en daardoor getoond had even ontrouw te wezen aan zijn souvereinals onwetend van zijn pljgt jegens de natie. De Times, sprekende over het berigt, dat de Franschc regering het initiatief zou nemen tot het doen van verloogen bij de Porte over de jongste financiële maatregelen, zegt te kunnen mededeelen, dat lord Derby aan elk gemeenschappelijk vertoog zou deelnemen, indien hij begreep, dat dit ver- eischt werd door de voorwaarden, bij de inschrijving voorde leening bepaald, of zoo hij meendedat uit eene diplomatieke tuschenkomst iets goeds zon kunnen voortspruiten. Het getuigenverhoor in zake den moord op Harriet Lane is ten einde gebragt, zonder nieuw licht te hebben gegeven. De beide beschuldigden zijn naar de criminele regtbank verwezen, Henry YVainwright, wegens liet bedrijven van den moord, zijn broeder wegens medepligligheid aan de feilen om den moord te verbergen. De eerste beschuldigde heeft verklaard zich voor de jury te zullen verdedigen; dc tweede heeft verklaard niets van den moord te weten en zelfs Harriet Lane niet gekend te hebben. Op eene meeting te North-Shields, waar het bekende parlementslid Kenealy weder over de Tichborne-quaeslie het woord voerde, heelt eene hevige vechtpartij plaats gehad. Toen de spreker de vergadering verliet, werd hij door het gepeupel met stokken aangevallen de policie had moeite hem te beschermen. Te Chatlam zjjn de dwangarbeiders, bij het graven van een dokge- stooten op een oud oorlogsschip van tamelijk groote afmeting, vermoedelijk afkomstig van een Nederlandsch of Engelsch schip, daar bij gelegenheid van den togt der Nederlanders paar Chattaui gezonken. Uit Indië wordt berigt gegeven van een verwoestende overstrooming van de Saburmulti-rivicr. In Ahmedabad zijn 20000 personen dien ten ge volge van dak beroofd. De cholera bleef nog woeden. De Nizam, om wiens begrooting van den prins van Wales een quaeslic van etiquette wis gerezenzal nu toch daartoe naar Bombay komen met een gevolg va» 2000 man. FHAKKliUH. Betreffende het bezoek dat de Duitsche keizer aan den koning va» Italië te Milaan zal brengen, zegt de Monitcur, op last van den minister van buitenlandsehe zaken het volgende: Meer en meer komt men te dezen aanzien algemeen overeendal aan de reis des keizers naar Italië geenerlei staatkundige strekking toegekend mag worden. Zij kan ongetwijfeld dienen tot een bewijs van de zeer vriendschappelijke betrekkingen, welke tusscta de kabinetten van Berlijn en van Rome beslaan; zoo iels behoeft niet nader te worden aangetoond. Dit alleen kan er nog worden bijgevoegd, dat zij in verband slaat met het behoud des vredes en de meest geschikte middelen om dien te bewaren. L'Univers is het natuurlijk met deze zienswijze niet eens. Dat blad beweert dat de rijksregering niets anders beoogt dan om het Italiaansche leger te maken lot een hulpcorps der Duitsche lcgermagt. De Temps is ontevreden over de benoeming van Ducros tot directeur der Algerijnsche aangelegenheden bij het ministerie van binnen!, zaken. Het blad hoopt dal Ducros zich spoedig tegenover de publieke opinie zal zuive ren van de legen hem ingebragte beschuldigingen, die bij het ministerie va» biunenl. zaken zoo weinig hebben gewogen, dat te zijnen behoeve een be trekking weer in het leven geroepen is, die sedert eenigeu tijd in onbruik was geraakt. De president heelt vergunning gegevendat de nog in leven zijnde officieren rn manschappen van het 4'" reg. Chasseurs d' Afrique, die naast de Engelschen te Balaklava streden, aan het feestmaal zullen deelnemen, dat ter herinnering aan dien slag te Londen zal plaats hebben. In hel ge heel zullen er 120 overlevenden bij dat feest tegenwoordig zijn. De definitive opgave van de schade, in de verschillende departement van het zuiden des lands door de overstroomingen in Junij aangerigtis thans gereed. Daaruit blijkt, dat 1645 gemeenten in 12 departement onder die ramp geleden hebben. In het departement der Üpper-Garonne be draagt dc schade meer dar. 42 miliioen fr. De departementen, die verder liet meest geleden hebben, zijn die der Lot en Garonne, Tarn en Garonne,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2