PER TELEGRAAF. ©ivrgcrlijfec ADVERTENTIE N. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS M ONDERWIJZERESSEN maken. Het P0,'liek gedeelte der voorgestelde wijzigingen wordt algemeen xlaaki. In de kringen der afgevaardigden is men algemeen de meening mtedaan, dat dit gedeelte der voorstellen door den rijksdag niet zal wor- 1,1, aangenomen. Ue brand, die Zondag morgen in liet hótel Kaiserhof uitbrak, ontstond eene der bovenverdiepingen, liet hotel was lot in den nok met vreem- jilingen gevuld, die overhaast in groote verwarring, elk zooveel mogelijk ld zijne medeslepende, het gebouw verlieten. Hoewel de brandweer alle «gingen deed om het vuur tot de bovenverdiepingen te beperken, is dit iletlits gedeeltelijk gelukt; de twee vleugels zijn tot de derde verdieping jewoonbaar gebleven, maar het middengedeelte van het gebouw is lot den «rood uitgebrand. Onder de bewoners bevond zich prins Hassoen van [«pie, die voor zijne apartemenlen eene jaarlijksche huur van 6000 th. liiaalde. Het gebouw had millioen th. gekost, maar was voor slechts ISO,000 th. verzekerdde inboedel nog voor 150,000 th. j. Op 8 Oct. heeft de heer Boyion des namiddags Kehl verlaten na een raart van 18 uren is hij den volgenden dag omstreeks 9 uren le Ludwigs- lafen aangekomen. Twee malen is hij gestranddoor op een paar zand baken tc vervallen; toch heeft hij hij die gelegenheid niet zoodanige averij geledéndat hij de reis moest slaken. [ie Weener Nette freie Presse bevat de volgende mededeeling: Met betrekking tot de houding der kabinetten van de drie keizers tegenover de gebeurtenissen in het Oosten, schrijft zij, wordt ons op nieuw uit zeer goede bron verzekerd, dat zoowel van Duitsche als van Russische zijde ken nisgevingen naar Weenen gerigl zijn, waaruit blijkt dat in de diplomatieke onderhandelingen aan Oostenrijk de leiding wordt overgelaten. Van Rus- land's zijde geschiedde dit met de o; merking, dat het op het oogen- Hik de Oostersche quaestie niet op het tapijt wenschte gebragt le zien I ,n met elke schikking instemde, welke voor de toekomst volkomen (rijbeid van handelen laat. Rat is eene hoogst gewigtige verklaring, zegt bet blad, welke o. a. zeker bewijst, dat omtrent de Oostersche quaestie geen andere afspraak bestaat dan in het algemeen het behoud van den treilc in Europa. De minister van justitie in Rusland heeft bepaald dal tot deportatie «rooidcelde vrouwen voortaan niet meer met knoet- of met roedeslagen gestraft zullen worden, maar in de plaats van deze kastijding eenzame op sluiting zullen ondergaan in de cellen, waarvan elke gewone gevangenis zeker aantal bezit. De duur der eenzame opsluiting is vastgesteld naar den maatstaf van het aantal geeselslagenvier dagen cellulaire gevangenisstraf j' slaan gelijk met één knoctslag, en voor één slag met de geeselroede wor den twee dagen gerekend. OOST-I sr DIE. BATAVIA, 8 September. Bil Cheribon meldt men: In den morgen van den 6Jcn Augustus jl. is dessa Noenoek door onvoorzigtigheid eene prooi der vlammen geworden. Bij die gelegenheid hebben drie vrouwen en één kind hel leven verloren terwijl vier vrouwen en één kind brandwonden bekwamen. De brand, door (en hevigen wind aangewakkerd, verspreidde zich in weinige oogenblikken over dc geheele dessa. Daar de mannen in de koffij-tuinen aan hel werk waren, is er bijna niets gered. De schade wordt begroot op ƒ10000. - boor den gouverneur-generaal van Ned.-lndiê zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederlandaan den resident van Cheribon mr. S. C. H. Nederburgh; aan den hoofdonderw. Makassar J. L. Regenhardt; aan den leo commies bij het depart, van jus titie mr. J W. Mees, en een buitenl. verlof voor zes maanden, aan den secretaris der resid. Tapanoli (Sumatra's Westkust) L. E. Marlens. Ontsla gen: eervol, de zouthoofddepotpakhuism. te Boender W. R. de la Rambcljc; adjunct-commies bij de post- en telegr.-diensl J. Schipper; de controleur der in- en uitvoerregten en accijnsen te Batavia J. M. Admiraal; wegens ziekte, de griffier bij de landraden te Toelong-agong en Trengalek (Kediri) C. I). Dulrieux. Benoemd: tot predikant bij de prot. gemeente te Cheri bon, de predikant te Amboina J. van der Ven; bij de prot. gemeente te Hadicen, de predikant te Riouw Y. Radersma; bij de prot. gemeente te Riouw, de predikant te Pontianak P. Heyting; lot 2"> commies op het resid.-kantoor te Samarang, de 1' klerk 11. E. N. Toorop; tot 3"° commies hel depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de le klerk D. O. Varkevisser: tot adjunct-landme er 3e kl. van het kadaster, G. F. Wiemans; tot adsist.-resident voor de policie te Samarang. de ambtenaar op wachtgeld W. 11. van Straaten; tot lid van den raad van justitie te Amboina, D. N. Kielil, controleur le kl.; bij bet binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot. controleur lc kl., de controleur 2' kl. E. Th. van Del den; tot controleur 2e kl.de adspir.-controleurs A. II. Moorrees en J. Stor- mer; tot adspir.-controleur, de eervol ontslagen 2e luit.-kwartierm. bij de mil. administr. W. P. van Berckel Bik en de educator bij het gymnasium Willem 111 te Batavia J. Verschuir; tot resident van Cheribon, de secretaris wn bet depart, van binnenl. bestuur VV. 11. Wijnmalen; lot griffier bij den landraad te Toelong-agong en Trengalek (Kediri), de ambtenaar voor de reglerl. magt m'. M. Lcvie; tot opzigter le kl. bij de cultures ter Sumatra's Westkustde opzigter 2' kl. A. C. Chevalier; bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura is ontslagen: eervol, de controleur kl. E. Winckel, en benoemd: lot controleur le kl., de controleur 2' kl. I.. van der Waarden; tol controleur 2e kl.de adspir.-controleur L. C. Welsink; lot adspir.-controleur, de gewezen 2e luit. bij de mil. administr. Tb. Couperus. Departement van oorlog. Verleend: een jaar verlof naar Nederland, aan don l"1 luit. der inf. jbr. E. H. F. Leyssius. Ontslagen: de 2e luit. der inf. J. Vermijne; op verzoek, eervol, de kaptt. der inf. P. J. Heck en F. J. M. Z. baron von Tengnagell; de mil. apotheker 2e kl. J. G. Milius; de Itiil.-kwarlierm. bij de mil. administr. W. P. van Berckel Bik. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot majoor, de kaptt. P. M. OcUerse, J. Vis ser (thans werkzaam bij het ministerie van koloniën in Nederland), G. C- R. R. de Graefï, H. K. F. van Teyn en H. M. A. J. ,1. Voigt; tot kapt., ós le luitt. J. H. Roque. II. A. Wijnmalen en J. T. van Mourik; tot 1E" luit., de 2e luitt. K. C. 11. Sadée, J. VV. Hendrix en P. lloogesteger; bij bet wapen der artillerie, tot kapt., de le luit. C. D. Cenin; tol l"1 luit., de 2? luit. P. C. Voswinkcl Dorselen; tol onder-intendant Is kl.de onder inten dant 2' kl. S. J. Oslen; tot kapt.-kwartierm.de le luit.-kwartierm. A. Veldhoedt; tot lf» luit.-kwartierm., de 2e luit.-kwartierm. T. Kley. Ver gund: wegens ziekte, naar Nederland terug te kecren, aan den voor vijf jaren bij hel leger in Ned. Indie gedel. len luit. der inf. JL F. F. Major. Departement van marine. Bij hel depart, van marine is benoemdlot 2'" commies, dc ambtenaar op non-activiteit K. H. Boers; tot 3tn commies, de ambtenaar op wachtgeld J. W. Nix. 'sGRAVENflAGE, 13 October. Met gunstig gevolg hebben heden voor de prov. commissie hel hoofdonderwijzers-examen algelegd de bh. 11. W. tlubregtse en J. W. Segaar, van Leiden, en Bakker en Sieswerda, van Katwijk, LONDEN, 13 October. Een particuliere vergadering van bezitters van Turksche obligatiën der leeningen 1858 en 1863 is hier gehoudenonder voorzitting van lord Pennock, die zeide dat de bijeenkomst ten doel heeft: de Oltomanisehe regering le noodzaken tot intrekking van haar confiscatie decreet, adhaesie te schenken aan de firman en aan de verbindtenisscn door Ali-pacha onderteekenden waarbij beloofd werd een syndicaat voor de leening 1858 je benoemen. Verscheidene sprekers verklaarden dat het hun vast besluit is', hunne regten te doen gelden op de goederen, die ter voor ziening in de rentebelasting en de aflossing zijn gehypothekeerd. Men is voornemens een openbare vergadering op te roepen. Naar men verzekert heeft Mussurus-pachade Turksche gezant, aan de houders van Oltomani sehe schuldbrieven zijne belangstelling betuigd en hun beloofd hen zooveel bij kan te helpen. Met algemeene stemmen heeft de vergadering resoluliën aangenomen, houdende protest tegen hel decreet van den grootvizier, en voorstel tot wederinvoering van het comité van houders van obligatiën 1858, dat ontbonden is geworden toen het syndicaat was benoemd. MADRID, 12 October. De Gaceta meldt: dat, tengevolge van het nazet ten van de divisie Delalrc in de zuidelijke Pyreiieën en Aragon, 562 Carlislen in Frankrijk gekomen zijn, daar zij niet door Navarre konden trekken, dat op bevel van don Carlos het vuur der Carlislen op San Sebastian zwakker is geworden, en de verwoestingen, door het bombardement in die stad ver oorzaakt, niet belangrijk zijn, doch dat (lernani en Guetaria veel geleden hebben, en dat het berigt, volgens hetwelk Trillo de feesten te Irun zou hebben bijgewoond, onjuist is. MADRID, 11 October. Carlisten hebben den spoortrein naar Saragossa aangehouden en tien reizigers gevangen genomen. ROME, 12 October. De Observ. Dom. verklaart voor valsch het gerucht, dat de Paus voornemens zou zijn een brief aan den Duitschen keizer te zen den, wanneer deze te Milaan zal zijn aangekomen. Van 9 tot en met 13 October Ï8J5. BEVALLEN: J. Boom, geb. van Wageningen, D. M. den Hoed, geb. Neute boom, D. M. P. Slra.ver, geb. Maas, Z. M. van den Berg, geb. Boot, D.T. Slegtenhorst, geb. Dozy, Z. E. Fontijn. geb. Rokkestikker, Z.--S. M. Mas saal-, geb. Segaar, Z. M. M. Siera, geb. Dreef, D. F. van der Velden, geb. Sie- bert, Z. J. M. Kallenberg, geb. de Beer, D. G. Looman, geb. Huilema, Z. M. den Os, geb. van den Bosch, Z. E. Raar, geb. van Rhijn, D M. C. Zierikzee, geb. llozcndaal. D. F. J. Moene. geb Dee. Z. C. M. Smit, geb. Le Febvre, D. M. C. Karreman, geb Montanus, Z. A. L. Sommeling, geb. van der Klugt, Z. M. E. van Dam, geb. Dool, D. J. Lafeber, geb. Bekooy, Z. D. Brugman, geb. Bols:ier, D. - A. D. Kok. geb. van de Wetering, D. M. van der Koelen, geb. Bursch, D. C. Korenhof, geb. Buurman, D. - C. Privé, geb. Kwik, Z. C. Brandt, geb. de Fey, Z. J. Hannaart. geb. Beuzemaker, D. M. A. Maat, geb. Eigeman, Z. W. M. Brakel, geb. Schouten, D. - - C. P. van Valderen, geb. Naglegeller, Z. GEHUWD: A. Zirkzce, jm en E. Bon, jd. N. de Water, jm. en C. H. Kok, jd. C. Smit, jm. en E. Üionet, jd. J. Hijmans. jm. en E. J. Warners, wed'. Kruit, jm. en G. Laman, jd. -- J. van den Bos, jm. en M. C. Hoek, jd. OVERLEDEN: C. M. E. van Ovost. I)7 ni. L. Berkhout, wed". H. J. Weijers, 66 j. S. Toleda, Z., 13 j. II. Smit, 81 j. J. Warners, Z., 6 m. A. Smits, Z., 3 w. H. Brouwer, Z.. 5 j. A. Kaag, V., 76 j. Prins, D., 19 j. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nala tenschap van den Heer JOHAYNES DIVCJJW, gewoond hebbendeen overleden te Leiden, den 5leD October 1875, gelieven daarvan, vóór den 20stf" October 1875, opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris J. DE CRANE, te Warmond. TE LEIDEN. Het Toelatingsexamen zal gehouden worden op Woensdag den 20slen October a. s.des namiddags om één uur, in de openbare school op de Brecstraat naast de Fransche kerk. Degenen, die nog ingeschreven wenschen le worden, gelieven zich te ver voegen bij den Ondergeleekende op Zaterdag aanstaande, tusschen 1 en 3 uren, aan bovengenoemd lokaal. Hel onderwijs omval de vakken van het gewoon lager onderwijs, de wis kunde, liet teekenen, de gymnastiek, de Fransche, de Engelsche en de Hoogduilsche taal en wordt gratis verstrekt. Zij, die als kweekeling op eene openbare school van deze gemeente ge plaatst worden, ontvangen, behalve eene geldelijke toelage, de boeken en verdere leermiddelen kosteloos. Dc Directeur der Kweekschool, J. A. VAN DIJK.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3