Voor genoemd hof staal thans teregt. een 17-jarig jongeling uil Twisk beschuldigd van brandstichting, diefstal enz. De brandstichtingen bepalen zich lot het in October 1874 in brand steken van een rieten dak binnen in een schapenstal, van een kapberg, bijgebouw eener boerenwoning, met vee in 1875en van een schelf van mosterd- en boonenslroo. Üc diefstallen hadden betrekking op het wegnemen van sleutels, waarmede de besch. dan later in de woningen kwam om daaruit te ontvreemden laarzen, die hij, na ze te hebben stuk gesneden, in het water wierp, broeken, jassen en vesten, waaruit hij de voering tornde. De besch. bekent al de hem ten laste gelegde feiten te hebben gepleegddoch weet geen reden op te geven waarom hij zich aan bovengenoemde feiten heeft schuldig gemaakt. Besch. verkeerde niet in behoeftige omstandigheden en ten zijnen nadeele is niets bekend. 39 getuigen moeten in deze zaak gehoord worden. In de dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering van het comité met de houders van obligation Paul en Pacific spoorweg 2lie sectie en 1869er, waarin door ongeveer 50 personen van de 2<ie sectie 516,000 dollars en van de 69crs 1.424,000 dollars werden vertegenwoordigd, is een regelingsplan, door twee commissiën in overleg met hel comité gewijzigd, onderworpen aan hel oordeel der vergadering, welke het, na eenige discussie, met groote meerderheid heeft aangenomen. Het comité zal nu de noodige maatregelen nemen om de overeenkomst ten uitvoer te leggen. Bij het sluiten der vergadering bragt een der aanwezigen hulde aan den voorzitter mr. Philips, voor zijne leiding der vergadering, en deed voorts een beroep op de dagbladen. «Aan u", zeide hij/'de taak om wereldkundig te maken, dat hier althans eene stem is opgegaan om een woord van veront waardiging te spreken over de laakbare machinatiën, die bij de uitgifte der obligatiën hebben plaats gehad, en tevens een woord van sympathie voor allen, die het slagtofler zijn geworden van leugenachtige prospectussen, en die door eene ignoble beursoperatie ongelukkig zijn geworden. Ik doe een beroep op alle vrije en onafhankelijke bladen, opdat ieder zich voortaan leere in acht nemen tegen opgeschroefde brochures en prospectussen en in het algemeen tegen die gevaarlijke alchimie, die goud weet te slaan uit scheurpapier". Deze woorden ondervonden daverende toejuiching. Te Amsterdam is een 17-jarig jongeling, aan typhus lijdende, toen zjjn bewaker zich eenige (.ogenblikken had verwijderd, in ijlenden toestand opgestaan in het water geloopen en verdronken. Volgens hel Ilbl. is te Amsterdam eene maatschappij opgerigl, onder de benaming van Transvaal Tobacco Company, liet doel der maatschappij is, in de Zuid-Afrikaansehe republiek tabak aan te kweeken, te bewerken uit te voeren. Men stelt zich voor, binnen weinige maanden monsters aan de Amsterdamsche markt te brengen. Te Rcegras is Maandag een bejaarde landbouwer, die melk aan zjjn klanten te Helder had gebragt, op weg huiswaarts met zijn paard, door het omkantelen van den wagen, in een diepe sloot teregt gekomen. De man verdronk, terwijl het paard zich heeft weten te redden. Aan het station te Geldermalsen had Zalurdag 11. de adsislent telegrafist, die op de loopplank van een nog in gang zijnden trein wilde springen, het ongeluk mis te stappen, zoodat hem de voet verbrijzel werd. In de omstreken van Harderwijkvooral in de buurtschappen den Horst en Telg, heerscht eene bloeddiarrhee, waaraan reeds verscheidene personen bezweken zijn. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat in het huis van burgerlijke en militaire verzekering aldaar zou zijn gebleken, dat Maria van der Linden, in hechtenis genomen wegens den moord op de twee eenige dochtertjes van den timmerman Laerakkers te Reek, geen meisje, maar een jongen is. 'sGRAVENlIAGE, 13 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer C. F. Fijnje, vice- consul der Nederlanden te Malaga, tot het aannemen van het commandeurs kruis met de Ster der orde van Isabel la Calólica, hem door den koning van Spanje geschonken; aan den heer J. II. Leliman. te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Onze Lieve Vrouwe van de ontvangenis van Villa Vicosa, hem door den koning van Portugal ge- geschonken; en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat A. J. Gilet, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Frausche Médaille Militaire, benevens van de Fransche Herinneringsmedaille voor het bijwonen van den veldtogt legen Italië en de espeditie in China. Tot burgemeester der gemeente Wieringerwaard is benoemd de heer C. Rezelman Dz.en aan den heer 11. S. Iloho is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Wittem. Bij het personeel van de militaire veterinaire dienst zijn benoemd lot paardenarts 3e kl.bij het 4* reg. huzaren, de veearts J. L. G. Cayaux, en bij het reg. vesting-artillerie, de veearts A. A. de Man. Aan den gepensioneerden l1" luit. der cavalerie van het leger in Ne- derl. Indië, jhr. J. L. N. Calkoen, is de titulaire rang verleend van ritmeester. De ofificier van gezondheid le kl. J. Meijers en die der 2e kl. d'. C. Alers, beiden dienende aan boord van het wachtschip te llellevoetsluis, wor den op non-activiteit gesteld. De kapitein W. Rooseboom, van den generalen staf, is, te rekenen van 1 November a. s.benoemd tot leeraar aan de krijgsschool voor officieren ie Breda. De opperwachtmeester Arts en de fourrier Reinold van het regiment veld- en de sergeanten de Haak en Londo, respectievelijk van het I' en 3' regiment vesting-artillerie, zijn aangewezen om, te rekenen van 1 Januarij a. s.voor den tijd van een jaar ter beschikking te worden gesteld van de Nederlandsche hoofd-commissie voor de te Philadelphia te houden wereld tentoonstelling. In de zitting van de tweede kamer van heden is, op voorstel van den voorzitter, na discussie, besloten de drie regterlijke ontwerpen te be- handelen in deze volgorde: 1". afschaffing van provinciale gcregtshoven en instelling van nieuwe; 2°. wijziging van art. 84 regterlijke organisatie; 3°. intrekking der wei van 1849. Vooraf zijn de algemeene bcraadsla°in- gen geopend over de drie ontwerpen te zaaien Daarbij hebben de hh Gralama en van Houten de ontwerpen bestreden; terwijl de hh. Bergaf van Ilappard. Godefroide Vries en van der Hoeven om verschillende rede! ncn de aanneming aanrieden. De minister van justitie heelt ten slotte even- eens de ontwerpen verdedigd die bij aanneming des te spoediger verbetering van het lot der lagere regterlijke ambtenaren ten gevolge zullen hebben Morgen voortzetting. In zake de cassatie-voorziening van den officier van justitie te Amster dam tegen een vonnis der regtbank aldaar ingesteld, waarbij mr. C. M j Willeumier, hoogleeraar in het slrafregt, is ontslagen van alle regtsvervol- ging wegens de hem ten laste gelegde overtreding van art. 17 der wet vaa 4 Dec. 1872 en van art. 5 van hel kon. besluit van 28 Febr. 1873 over bet afgeven -van certificaten bij besmettelijke ziekten, werd in de gisteren ge houden zitting van den hoogen raad door advocaat-generaal mr. Römer con clusie genomen, strekkende tot verwerping van het beroep. Z. E. II. A. kon zich met dc beschouwingen van de regtbank volkomen vereenigen, ombat naar zijne meening onder het woord //scholen" in art. 17 der wet de hooge- scholen niet kunnen worden begrepen, noch de hoogleeraren en studenten als onderwijzers en kinderen kunnen worden aangemerkt. In het geval, bjj dat artikelbedoeldmoet gedacht worden aan een hoofdonderwijzer, dj( door hulponderwijzers wordt ter zijde gestaan. De hoogesehool verteren, woordigt de wetenschap in haren geheelen omvang en is het verbinding, punt van alle beoefenaren der wetenschap. Wanneer de wetgever haar ge lijk had willen stellen met alle overige inriglingenonder hel woord school bekend, dan zou die gedachte in de wel zijn uitgedrukt. De uitspraak is op 11 November bepaald. Het badsaizoen te Scheveningen is Zondag II. gesloten. De afgeloopcn zomer, vooral de tweede helft, is een der gunstigste geweest, die deze bal plaats nog beleefd heeft. Hoezeer het bezoek is toegenomen, kan mei nagaan uit het cijfer der buitenbaden, dat in het afgcloopen saisoen lot bijkans 50000 geklommen is. De exploitatie der gemeente-badinrigling van het badhuis moet bijzonder gunstig zijn geweest boven andere jaren. BU1TEJNLANDSCHE BENIGTEN. KSRELAIVB. LONDEN 12 October. De prins van Wales is Zaturdag avond scheep gegaan op de Castalii, vergezeld van de prinses, die te Calais afscheid van hem genomen heeft, De prins heeft in een afscheidsbezoek aan den lord-mayor en den gemeente raad der hoofdstad gezegd, dat hij verlangde beter bekend te worden met de toestanden in Indië en dat het heai grootelijks verheugde, dat de goede wcnschcu van Engeland's bevolking hem vergezelden. De dag van zijn terugkomst in Engeland evenwel zou voor hem een regt gelukkige da; wezen. F n A W Si SS IJf K. De ministers Buffet, Decazes en Leon Say zijn vergaderd geweest, onder praesidinm van maarschalk Mac Mahon, ter bespreking van de finan ciële maatregelen door dc Turksche regering genomen. Vóór den minister raad had de minister van financiën een langdurig onderhoud met den ge zant der Porie en met den heer de Ploeuc, die, met het oog op den post, dien hij gedurende vele jaren te Konstantinopel bekleedde, volkomen bekend is met het administrative raderwerk en de hulpbronnen van Turkije. Tegen den avond hebben de ministers Say en Decazcs een conferentie gehad met den Engelschen gezant, die uit Londen depêches had ontvangenwaarltjj de volkomen goedkeuring geschonken werd aan de inzigten in deze van de Fransche regering. Bij de benoeming van officieren voor het zoogenaamde territoriale leger heeft dc minister van oorlog stelselmatig al de republikeinschgezinden over geslagen. Alleen royalisten en Bouapartisten zijn benoemd, De ontevreden heid hierover is zeer groot. Voor de slagtoffers der overstroomingen in het zuiden is thans 25,159,105 fr., en voor den bouw der kerk van hel Heilige Hart op de hoogte van Montmartre 2,471.975 fr. gestort. Te Parijs heeft dc aanhouding van een booswicht, op heeterdaad be trapt bij een nachtelijke aanranding, de policie op het spoor gebragt van een geheele bende dieven, die zich des avonds in groepjes verdeelden om hun handwerk te verriglen. De leden dier bende hadden als voornaamste plaats van bijeenkomst gekozen dc voorgaanderij van het theatre de l'Ambigu. In de openbare bibliotheken van Parijs bevinden zichblijkens eene op verzoek van den minister van openbaar onderwijs gedane naauwken- rige opneming2,375.000 boekdeelen442.000 handschriften en 1,120,00# prenten, kaarten, gedenkpenningen, munten en dergelijke voorwerpen. Dt Bibliolkèjue Nationale bezit daarvan 1,700,000 boekdeelen, 80000 handschrif ten, 1.000,000 prenten, 120,000 gedenkpenningen. De minst rijke der zes openbare verzamelingen, wat boekdeelen betreft, is de Bibliothèque Sainte- Gcneviève, met 160,000 boekdeelen; deze bibliotheek is daarentegen dt rijkste aan handschriften, waarvan zij er 350.000 bezit. Een koffijhuis te Marseille, bekend onder den naam van het "Cé Dauphine", is krachtens een besluit van den prefect gesloten, op grond dat dit huis een politieke vereenigings plaats was geworden, waar de heftigste gesprekken werden gevoerd tegen de godsdienst en de gestelde magten. Naar men verneemt is de Carlistische generaal Saballs op Fransch grondgebied gevlugt, omdat hij van don Carlos het bevel had ontvangen zich te komen verantwoorden over zijn gedrag bij het beleg van Urgel. Si» If I TT S C BI ï-, A. M E. liet onthaal, dat het nieuwe rijks-strafwetboek over het algemeen ondervindt, is zoo ongunstig, dat niemand zich als ontwerper wil bekend

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2