u: ids (in; CD 11 ft-A SI* tsr?. WOENSDAG 13 OCTOBER. BINNENLAMJSCHE BE1UGTEN Bp A0. 239. I)e Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars ƒ3.franco p. p. 3.50: mei het Verslag der Handelingen ran den (iemeenteroad t 3.35, franco p. p. f 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommeri der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverleniiün is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICIITEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 14de0 October 1875, 's namiddags te twee uren. 1'. Beantwoording van de vragen m de vergadering van den 30en Sep tember jl. door den heer H. C. Juta gedaan in zake den spoorweg Leiden—Woerden. 2®. Benoeming van twee hulponderwijzers of hulponderwjjzeressen aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (235 en 238) 3°. Idem van drie leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, als: voor de natuurlijke historie, de Iloogduit- sche taal- en letterkunde en de Engelsche taal- en letterkunde. (239 en 240) 4". Idem van eene onderwijzeres aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. (244) 5". Verzoek van J. C. Spaargaren, om onder de hand te pachten de vis- scherij in de Haarlemmerlrekvaart. (236) G». Begrooting van de Bank van Leening voor 1876. (237) T. Voorstel van Commissarissen der Bank van Leening, tot wijziging van het reglement voor die instelling. (242) 8'. Supplctoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst 1875 (Pensioenen, lijfrenten en wachtgelden). (243 en 250) 9". Voordracht betrekkelijk den verkoop van den grond nabij de voor malige lloogewoerdspoort. (223 en 245) 10». Ontwerp-verordening regelende liet pensioen aan gemeente-ambtenaren en bedienden te verstrekken. (164, 173, 179 en 208) 11. Verzoek van den Kerkeraad der Nederdoitsch Hervormde gemeente alhier, gericht aan Z. M. den Koning, betrekkelijk de rangschikking van het II. G. of Arme Wees- en Kinderhuis op de l(jst der instellingen van weldadigheid. (221) 12». Voordracht tot in gebruikgeving van een der lokalen der Hoogere Burgerschool aan Dr. D. De Loos. (241) 13'. Begrooting van het Werkhuis voor 1876. (248) 14". Idem van de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, als: o. R. K- Wees- en Ondeliedenhuis; b. Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis; c. Nederlandseh Israélietisch Armbestuur; d. H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (246 en 249) 15'. Idem van de niet-gesnbsidieerde instellingen van weldadigheid, als: R. Ié. Armbestuur; b. Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- cn Vrouwenhuis; e. Vrouwen Kraammoeders. (247) LEIDEN, 12 October. Door de commissie voor hel geneeskundig staats-examen is tot arts bevorderd de lieer G. Flohil, cand.-arts. - Naar wij vernemen zal prof. Polano den 30,ltn October a. s. zijn 40-jarig jubilé als chirurg vieren. - Wij vestigen de aandacht op de hierachter voorkomende aankondiging betreflende de kweekschool voor ouderwijzers en onderwijzeressen alhier. Het todatings-examen voor die school zal Woensdag den 20'" dezer plaats hebben. Van gemeentewege wordt daardoor de gelegenheid geopend om kosteloos onderwijs te ontvangen in al de vakken van hel gewoon lager onderwjjs, benevens in wiskunde cn in de Fransche. lloogduitsche cn En- gelsche talen. Voor jongelieden, die lust hebben zich voor den onderwij zersstand te bekwamen, biedt deze instelling daartoe de meest gunstige gelegenheid aan. Menig jeugdig onderwijzer heelt voor zijne vorming veel aan haar te danken, liet moge dan ook bij voortduring blijken dat haar «bder ons die waardering te beurt valt, waarop zij zich eene reglmatige aanspraak heeft verworven. - Bij het gisteren door de prov. commissie te 's Hage voortgezet examen 'oor het lager onderwijs zijn voor de acte in de lloogduitsche taal geexa- fflineerd 5 candidaten, waarvan werden toegelaten de hceren P. L. Rotli, oh 'sHage, en G. van der Waals, uit Leiden. - Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 10 Oc tober te Padang aangekomen. - Volgens het U. D. beslaat het voornemen de vreemdelingen, die zich Wor het Indische leger willen verbinden, niet meer dadelijk naar Harder wijk op te zenden, maar in een garnizoensplaats diglcr hij de grenzen te 4oen onderzoeken en aannemen. Tot leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan het gymnasium te Brielle is benoemd de heer P. M. Heringa. Te Amsterdam is gisteren het nieuwe gebouw der kon. akademie voor beeldende kunsten door den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Tex, in tegenwoordigheid van onderscheiden civile en hooge militaire autoriteiten van het rjjk. vertegenwoordigd door den minister van binnenlandsche zaken, met een korte rede in bruikleen en in onderhoud overgedragen. De minister aanvaardde deze opdragt in een sierlijke rede, waarna door den president, dr. W. J. A. Jonckbloet, van 'sGravenhage, een openingsrede werd uilge sproken. Aan het oud-burger oude mannen- en vrouwenhuis ie Tie! is door wijlen mej. J. van Ee, wed. C. van den Akker, een legaat in vaste goede ren vermaakt, ter waarde van ruim 30000. Te Zwolle is in den nacht tusschen Zaturdag cn Zondag brand ont staan bij een spekslager in de Kamperstraat, en wel in'de spekrookerjj achter de woning. Aan de brandweer gelukte hel de belendende gebouwen te beschermen, zoodat alleen de rookerij met 14 zjjden spek en 150/2 kilogr. gerookte worst eene prooi der vlammen werd. De smid P. Beute, uit Erica, gemeente Emmen, die sedert 20 Juljj II. te Assen in hechtenis was, verdacht van moord, is wegens onvoldoend be wijs op viije voeten gesteld. Te Brouwershaven is nog natte tabak uit het stoomschip Thomas Sorby aangehragt. Het wrak is nog zigtbaar met de masten er op. Te Ouddorp zjjn nog aangebragt 11 kisten indigo, koperen pijpen der machine, 120 vadem ketting, 3 ankers, kanonstuk, 15 huiden, enz. Tc Hellevoetsluis zjjn aangebragt 10 kisten indigo en eenige honderden balen. Behoud en Vooruitgang, Tooneclspel in 4 hedrjjven van Sardou. Gisteren avond had de eerste aboanements-voorstélling plaats van de serie voorstellingen die hel Rolterdamsche tooneelgezelschap onder dirictie van de hh. Le Gras, van Zuylen cn Haspels hier dezen winter geven zal en die, naar wij hopen, wat hel aantal toehoorders betreft, verder meer belangstel ling zullen verwerven van het kunstlievend publick dezer stad, dan gisteren avond bleek. Wanneer bij de voorstelling van een degelijk tooneelgezelschap als dit zoo weinig plaatsen van de loge bezet zijn dan zou men haast geneigd zjjn de klagers, over de weinige beteekenis van het nationaal tooneel onzer dagen, den mond te stoppen met eene herinnering aan den balk en den splinter. Of misschien de titel schuld was dat menigeen thuis bleef, vreezende minder gewenschte tooneelen te zullen zien 't Is waar dal eenvoudig een titel soms het succes van een stuk heelt bewerkt en al dient het erkend te worden dat Behoud en Vooruitgang als titel goed klinkt, die van den schrij ver was beter en toepasselijker. Wat liet stuk zelf betrefthet is best te begrjjpen dat het in Frankrijk veel opgang heeft gemaakt, want het heeft geheel betrekking op den aetu- eelen staatkundigen toestand in Frankrijk en daarom werd waarschijnljjk van de intrige door den sclirjjver zoo weinig werk gemaakt, dat deze in eene vertaling, waarbjj toch al zooveel verloren gaat, zoo goed als onmo gelijk is. De hoofdidee van den schrijver: een aristocraat, een democraat en e<n centrum-man als vrienden bijeen te brengen is uitstekend. Hjj heeft daar door gelegenheid tot de gekste tooneelenals de vrienden onder «een kaartje'' elkaar de huid volscheldcn en zoodoende gelegenheid hebben eikaars zwakke zijden meedoogcnloos te hekelen. In die dialogen, die het geheele stuk door mei eene verbazende gemakkelijkheid en geest worden volgehou den, zit de verdienste van dit tooneelsluk. De schrijver laat de drie vrienden elk oogenblik om de grootste kleinigheden zoo allervermakclijkst doordraven, dat deze tooneelen alleen volkomen in slaat waren hel stuk le redden, indien zij goed werden gespeeld. En dat werden zij in den vollen zin. De hecren Le Gras, van Zuylen en J. Haspels waren onverbeterlijk. Deze drie licercn vertegenwoordigden namelijk de drie rigliugen: de eerste als markies, de aristocraat, de tweede, als rentenier, den centrum-mandie niets in den legenwoordigen tijd goed vindt, en de derde een dokter, de democrant, van wien de schrijver meteen maar een atheist heeft gemaakt. Voor de intrige van het stuk is er nog een figuur geschapen, zooveel als hel ideaal van de nleege degelijkheid" onzer eeuw, voorgesteld door

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1