BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. 30 cents liet kilo, een prijs dien menigeen zou willen betalen, maar die tevens verdenking deed opvatten. De feiten werden door den besch. volledig bekend. Gebrek aan werk gaf bij als reden van zijn misdadig bedrijf op. Het openb. ministerie, vertegenwoordigd door adv.-gen. van Maaneneischic eene tuchthuisstraf van 5--10 jaren. De verdediger mr. van Roijen beval zijn client in de clementie van het hof aan. De uitspraak van het hof was veroordeeling tol 5 jaren tuchthuisstraf. In de Dingsdag 11. gehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken alhier is mededecling gedaan van een schrijven van den minister van financiën, in antwoord op het adres der kamer van 17 Aug. jl., mede- deelendedatblijkens ingesteld onderzoekde waarde der talrijke bezen- dingen van zijden en andere manufacturen, welke na aangifte aan de tol kantoren, bij kleine partijen of afgesneden stukken door buitenlandsche huizen worden afgeleverd, bij invoer niet lager wordt gedeclareerd dan bij die van grootere partijen; dat daarop ook even scherp wordt toegezien als op aanvoeren van grooteren omvang, hetgeen te gemakkelijker valt omdat het door de ontbieders te betalen bedrag op de pakjes vermeld staat; en dat de kamer verzekerd kan zijn dat de ambtenaren niet zullen nalaten hun pligt te doen, wanneer zich, in verband met dat bedrag, de gelegenheid tot benadering aanbiedt. BELGIË, Te Brussel is eene proef genomen met eenen door stoomkracht voort getrokken tramway-wagenwelke proefneming door den koning en den minister, benevens een groot aantal magistraatspersoon, spoorwegdirecteurs en inspecteurs is bijgewoond. De koning deed een deel van den proeftogt mede en scheen zeer voldaan. De heer Arthur du Royuitvinder der machine, aan Z. lil. voorgesteld, ontving hartelijke gelukwenschen. Deze machine onderscheidt zich uiterlijk slechts door eenen kleinen schoorsteen van een gewonen omnibus, maakt geen geraas, noch rook, en wordt bijna oogenblikkelijk, zonder schok, door den conducteur tol staan gebragt. Dezer dagen kregen te Luik, bij het uitgaan eener school, een jongen en een meisje, beiden zeven jaren oud, twist, waarbij de eerste de laatste zulk een schop gaf, dat zij weinige oogenblikken daarna overleed. EXGËLAXB. LONDEN, 8 October. In een schrijven van de Otlomanische bank aan de Beurs wordt be- rigt, dat het besluit betreffende de Turksche coupons wordt gerekend van kracht te zijn van den 6den dezer maand af, en dat, in afwachting van nadere instruction, welke de bank aan de contractanten der leening van 1873 per telegraaf verzocht heeft, de betaling der coupons van de obliga tion van laatstgenoemde leening tijdelijk geschorst is. In een kolenmijn te Asthon Vale, Bristol, heeft een ontploffing plaats gehad door het werken met ongedekte lampen. Vier man werden gedood en vijf zwaar gewond, Ruim 300 boerenarbeiders in Norfolk hebben den arbeid geslaakt, omdat de pachters hun weekloon van 14 op 13 sh. wilden brengen. De nationale landbouwers-unie heeft hun ondersteuning gezonden. FBAKHRIJK. Volgens de laatste door den Franschen gezant te Madrid gezonden depêche, is het diplomatiek incident, door het vermoorden van den heer Reygoudaud op Cuba gerezen, zoo goed als uit den weg geruimd. Dc Spaansche regering heeft zich verbonden de schuldigen te straffen en een schadeloosstelling te betalen aan de echtgenoot en de kinderen van het slagtoffer, indien het onderzoek, waartoe men thans overgaat, de aange voerde feiten bevestigt. Zoodra deze zaak geschikt is, zal de gezant met verlof gaan, ten einde deel te nemen aan de beraadslagingen der kamer over de kieswet. De Moniteur deelt mede, dat de directeur der publieke liefdadigheid, de heer de Nerveaux, aan de clinische faculteit der «vrije universiteit" te Parijs, den toegang tot de hospitalen geweigerd heeft. Volgens het Joum. des Déb. is niets gevraagd, dus niets geweigerd. Maar werd zulk een vraag ooit gedaan, er zou enkel een weigering volgen kunnen. De hospita len van den staat zijn voor de professoren van den staat. Van den kant der clcricalen komt men hier tegen op met het argument, dat ook de cleri- calen belasting betalen. De krijgsraad heeft weder een persoon, Guignegenaamdwegens deel neming aan de Commune, veroordeeld tot deportatie in eene versterkte plaats. Te Parijs zijn op dit oogenblik aanwezig 70 kloosters voor mannen en 120 voor vrouwen, voorts een zestigtal afdeelingen van «broeders der Christelijke leer" en zusters van St. Vincentius de Paulo, die op de volks scholen voor jongens en meisjes werkzaam zijn. Onderscheidene orden bezitten te Parijs of in de naaste omgeving drie of vier kloosters. De geeste lijke orden te Parijs besturen 46 inrigtingen, waarin aan kinderen en vol wassenen onderwijs gegeven wordt. I»IIIT8€ULAI1». Het Turijnsche blad Liberia berigtdat de Duitsche gezant bij het Italiaansche hof den minister-president van het Ilaliaansche kabinet in een vertrouwelijk schrijven het volgende heeft medegedeeld: De keizer hoopt, dat men eenigzins acht zal willen slaan op zijn hoogen leeftijd en dat men hem niet te vele feesten zal aanbieden, ten einde hem niet te zeer te vcr- moeijen. Die wensch is hierop ter kennis gebragt van het stedelijk bestuur van Milaan. Dezer dagen is te Berlijn dc rijks-commissie bijeengekomendie de vraag moet beantwoorden, of het wenschelijk is eene Noordpool-expe- ditie op rijks-kosten uit te zenden. Dc commissie vergadert in het depart, van buitcnl. zaken en heeft den geheimen opper-regeringsraad von Möller tot haren voorzitter gekozen. De commissie behoeft zich alleen op een wetenschappelijk standpunt te plaatsen; met de financiële zijde der zaak heeft zij zich niet in te laten. Te Gotha is eene algemecnc vergadering gehouden van de Duitsche vrouwen-vcreeniging, die drie dagen geduurd heeft en door zoovele belang stellende werd bijgewoond, dal de zaal, waarin de bijeenkomst plaats had, tc klein was. Tc Berlijn zijn 15 alligators aangekomen, bestemd voor het aquarium. Men heeft de nieuwe gasten reeds opgenomen in het voor hen gereed ge maakte logement, zijnde een ruime «geologische grot". De nieuwe alligators hebben meercndeels een lengte van 12 voet. Het geheele getal krokodillen, in het bezit van het aquarium, bedraagt thans 31 sluks. Het Joum. de St. Pét. deelt het volgende uit Konstantinopel ontvan gen berigt medeDe sultan heeft een besluit uitgevaardigd, hetwelk op jj de provinciën des rijks toepasselijk is en waarbij bepaald wordt: alle ver. hooging der tienden wordt afgeschaft; de tot op 1 Maart 1873 verschuldigde achterslallen worden kwijtgescholdende leden der provinciale raden zuliell gekozen worden uit de personen, welke in de daad het vertrouwen hunner lastgevers genieten, en zullen volkomen vrjj zijn in het uiten van hun ge voelen; delegatiën van de algemeene provinciale raden zullen jaarlijks naar Konstantinopel komen om de wenschen hunner lastgevers te doen kennen en inlichtingen aan de regering te gevenwelke op grond daarvan de maat regelen zal beramen, geschikt om de rust, den voorspoed en de ontwikkelin» der bevolking te verzekerener zullen speciale ambtenaren naar d'e provinciën worden gezonden, met last om den omslag en de inning der belastingen op billijke wijze te regelen. De regering bereidt maatregelen voor om de tienden door eene grondrente te vervangeneenheid in de belastingen te brengen, en de dienst der policie te hervormen. 008T-I1VBIE. BATAVIA, 28 Augustus. Blijkens een door den kommandant van het leger ontvangen telegram van den kolonel der infanterie, tijdelijk belast met de functien van militair tevens civiel bevelhebber te Atchin, van den 18en dezer, was de gezondheids toestand aldaar gunstig en hadden zich sedert den 16en te voren geene cho leragevallen voorgedaan. Over het algemeen was de gezondheidstoestand in de maand Julij niet gunstig. In de afdeeling Buitenzorg bedroeg het aantal koortslijders 2754, van welke 1358 herstelden en 237 overleden. Ook telde men aldaar 457 gevallen van dysenterie, waarvan 82 met doodelijken afloop. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: eervol, de adjunct-commies bij de post en lelegr.-dienst W. F. II. Neirinckx; de gewezen klerk op het resid.- bureau te Muntok R. A. J. Edwards; de gewezen benoemde klerk op het adsist.-resid.-kantoor te Manondjaja J. W. P. Le Fèbre. Benoemd: tot com- mies op het resid.-kantoor te Bezoeki, de lc klerk J. C. Dey; tot opzigter 3e kl. bij den waterstaat, A. de Baat, C. Haccou, F. L. Oostenbroek, G. Heufl en C. Vreedenburghtot len hulponderw. (onderw. 2e kl.) aan 4e openb. lagere school te Kedirie, de 4e hulponderw. aan de openb. 2e lagere school te Samarang J. Uhl; tot len hulponderw. (onderw. 2e kl.) aan de openb. 2e lagere school te Makasser, de 3C hulponderw. aan de openb. lagere school tc Amboina J. J. Cuyle. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapt. der inf. A. van der Straateen aan den 2en luit. der inf. H. C. Consemulder. Ontslagenop verzoekeervolde le luit. der art. E. H. Burnaby Lautier. Bevorderd: bij het wapen der cavalerie, tot 1"> luit., de 2e luit. J. A. W. Oxenaar, Benoemdbij het wapen der cavalerielot 2» luit., de wachtm. W. F. A. van de Blocquery; bij het wapen der artillerie, tot 2en luit., de sergeant C. J. A. Macpherson. Departement van marine. Ingetrokken: op verzoek, het aan den gewe zen havenm. te Batavia F. H. W. van de Velde verleend tweejarig verlof naar Europa. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienstde gewezen haven, te Batavia F. H. W. van de Velde. KONSTANTINOPEL, 8 October. De keiz. bank heeft geprotesteerd tegen dc maatregelen over de couponbetaling genomenin afwachting van hetgeen de comité's te Parijs en Londen zullen besluiten. BELGRADO, 8 October. Uit echte bron wordt gemeld, dat de vijf groot! mogendheden Servië geraden hebben de Porte niet te provoceren, opdat deze geene aanleiding vinde om Servie militair te bezetten. In dat geval toch zouden de mogendheden de Porte haren gang laten gaan. Ook de Engelsche gezant heeft deze verklaring ondersteund. MUNGHEN, 8 October1 De commissie voor hel adres heeft met 8clerical! tegen 7 liberale stemmen het door de clericalen opgemaakte ontwerp-adres goedgekeurd. Woensdag zal waarschijnlijk het openlijk debat over het adres aanvangen. AUGSBURG, 8 October. De Augsb. Zeit. meldt officieus, dat de koning van Beijeren twee rescripten aan den minister van eeredienst gezonde» heeft. In den eersten brief geeft de koning zeer ernstig zijne bevreemding te kennen over het feit dat de bisschop van Spiers, bij gelegenheid van een kerkelijk feest iu Rijn-Beijerenin een zoo fel bewogen lijd, het houden van een predicalie heeft overgelaten aan een kanselredenaar uit een vreemd! diocees, die bovendien met de Beijersche toestanden weinig bekend is en aan den strijd der partijen een belangrijk deel neemt. In den tweeden brie! verklaart de koning, met betrekking tot het feit, dat de bisschop van Spiers de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen voor het optreden van den bisschop van Mainz als kanselredenaar; dat hij in de handelwijze van den bisschop van Spiers eene daad ziet, welke lijnregt aandruischt tegen den door hem bezworen pligt van gehoorzaamheid, en dat de bisschop van Mainz de welvoegelijkheid voorbijzagwelke hij wegens zijn verblijf in Je staten des konings bad behooren in acht te nemen. KONSTANTINOPEL, 8 October. In officiële opheldering betreffende de nieuwe financiële maatregelen wordt gezegd dat de Porie, in het belang van de houders van hare schuldbrieven, ernstige waarborgen gegeven heeft, om voortaan te verzekeren de betaling van de coupons op dc nu vastgestel de wijze zonder tot periodieke onereuse leeningen toevlugt te nemen. BELGRADO, 8 October. De voormalige president van de Skupschtina is met de vorming van een ministerie belast geweest. De heer Kaljevic zal president en minister van binnenl. zaken zijn. Het programma zal vrede lievend zijn. Het officiële blad zal heden avond de benoeming openbaat maken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt le Leiden, dd. 2 October 1875. 4 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 1 wegens het laten loopen van een ongemuilbanden hond. 1 wegens onbeheerd op straat laten staan een voertuig. 1 wegens het builen eene openbare waterplaats (urinoir) verrigteu van datgene, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 1 wegens hel zitten op een door honden getrokken kar. 1 wegens niet zoodanig gesloten houden eener slaglplaats dat die hande ling op straat niet kon gezien worden. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6