BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag dó October Ó875/V°. 237. ST A DS-BE RICHTEN, Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 14deD October 1875, 's namiddags te twee uren. Te Amsterdam had lieden morgen de begrafenis plaats der zes nabij Weesp op zoo noodlottige wijze omgekomen personen. De lijkkoetsen wer den gevolgd door eene rouwslede en vele rijtuigen, waarin de bloedverwan ten zaten. In de Pieler Jacobstraat was de zwarte vlag uitgestoken. Men jekent het aantal personen, die zich bij die gelegenheid in de rigting der Westerbegraafplaatst bewogen, op minstens 10000. Men meldt uit Leeuwarden: De gezondheidstoestand in deze gemeente laat tegenwoordig, vooral bij het jongere geslacht, nog al te wenschen over. Epidemisch heerschen hier mazelen en roodvonk, welke ziekten, getuigende aangeplakte waarschuwingen, menigvuldig voorkomen. Het karakter dier ziekten is echter niet kwaadaardig. pe prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ63, a ƒ66, soort ƒ58, 3* soort 36 per ton. Te Groningen heeft de hoogleeraar W. A. Enschedé de 40-jarige ver- ïnlling van het hoogleeraarsambt, eerst te Franeker en daarna te Gronin gen, herdacht. Van ambtgenootenstudenten en vrienden ontving hij vele bewijzen van belangstelling. Te Reek, bij Grave, is, naar men aan de IV. R. C. meldt, een gruwe lijke moord gepleegd. Woensdag ochtend werden twee kinderen van den landbouwer Laarackers, wonende te Reek, uitgezonden om de koeijen te hoeden. Daar zij op het gewone uur niet te huis waren, hebben verscheiden personen den gansclien dag en nacht naar hen gezocht, doch te vergeefs. De koejjen werden in een vreemde weide gevonden. Donderdag ochtend ontdekte men in een bosch het lijkje van het jongste kind, met alle ken- teekenen van een gewelddadigen dood. De brigade der marechaussee heeft zich onmiddellijk naar de plaats der misdaad begeven, ten einde bet andere kind op te sporen en zoo mogelijk den moordenaar te ontdekken. Nader wordt gemeld, dat ook het oudste kind vermoord is gevonden, en dat de vermoedelijke daders in handen zijn van dc justitie. Bij een Woensdag avond nabij Grave plaats gehad hebbende vechtpartij zijn twee boeren zwaar gewond geraakt. De dader heelt zich op de vlugt begeven. Naar men uit Brouwershaven meldt is de Thomas Sorby midden door gebroken. Van de lading wordt koflij. indigo, tabak, meest in beschadigden toestanddoor andere vaartuigen overgenomen. Maandag 11. is een molenaarsknecht uit Wemeldinge op zijn tenigtogt van Vlake, waar hij meel had gebracht, aangevallen door vier personendie hem uit de kar trokken en het geld, dat hij bezat, afvroegen. Op zijne weigering hebben de aanvallers hem verscheidene slagen toegebragt, zoodat hij aan rug en been gekwetst werd; vervolgens hebben zij zijne zakken ge visiteerd en hem zijn portemonnaie ontnomen, die slechts 90 cent inhield; gelukkig had hij het geld van zijn meester op de kar gelegd. Door het prov. gereglshof in Limburg is M. Meijer, uit de gemeente Sittard, wegens manslag gepleegd op zijne vrouw, veroordeeld tot vijfjaren tuchthuisstraf. Velen hebben medelijden met den man, die dag en nacht voor zijn huishouden en zijne vier nog jonge kinderen werkzaam was en zelf daarenboven nog veel gebrek leed; hij had echter het ongeluk eene vrouw te bezitten, die het huishonden geheel verwaarloosde, hare kinderen gebrek liet lijden, nooit naar hen omzag en aan den drank verslaafd was, terwijl zij bij overmaat van ongeluk nog een zeer slecht levensgedrag leidde. De man was algemeen als braaf en eerlijk, de vrouw als slecht bekend. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 6 October Kaap St. Vincent gepasseerd. Als schrijver van de door het Haagsch genootschap bekroonde prijs verhandeling over den invloed van het Christendom op het lot der vrouw heeft zich bekend gemaakt dc heer W. J. Manssen, Ev.-Luth. pred. te Zaandam. liet verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad over de ontwerp-begrooting voor 1876 is thans verschenen. Daaruit blijkt o. a. het volgende In twee| sectiën verklaarden sommige leden zich tegen het heffen van op centen op 's rijks belastingen in het algemeen of tegen de hooge opvoering dier opcenten op dc rijks personele belasting. Een lid was van oordeel dat de grondslagen der plaatselijke directe belastingen billijker zijn dan die van 'srijks belastingen waarop gemeente-opcenten geheven worden, zoodat het in het belang der ingezetenen zou zijn de opcenten af te schaffen en de plaatselijke directe belasting met gelijk bedrag te verhoogen. üok drong lijj aan op uitbreiding van het aantal belastingschuldigen; vele of minder gegoede werklieden, die nu de plaatselijke belasting weten te ontduiken, nioesten vroeger den accijns betalen, die afligt in een jaar meer bedroeg dan nu lliun aandeel in de belasting. Daarentegen werd opgemerkt, dat de kosten der invordering op die wijze ook aanmerkelijk zouden toenemen en voorts in het algemeen dat tot de heffing van 50 opcenten, eerst 2 jaren geleden, na breedvoerige discussie was besloten, zoodat het niet wenschelijk was daarop reeds nu terug te komen. In eene sectic verklaarde dc meer heid zich voor eeue verhooging der belastiug op de honden, met uitzonde ring van waak- en werkhonden. In eene sectie werd opgemerkt dat de opbrengst van de banjt van leening ongeveer ƒ1000 minder zou zijn dan in bet vorig jaar en daarbij gaven eenige leden te kennen dat er wel maatre gelen te nemen zijn tegen het houden van clandestine pandjes-hnizen, zooals er in deze gemeente gevonden werden. Over het voorstel van commissari- sen der gasfabriek, tot vermindering van den gasprijs, waren de gevoelens verdeeld; het vond ernstige bestrijding, maar van eene andere zijde ver klaarde men zich tegen elke winst door de gemeente van de onderneming te trekken. In eene sectie werd bezwaar gemaakt tegen de wijze van boek houding en de inrigting der rekening, ten gevolge waarvan de winstbere- king, volgens een der leden, een minder juist resultaat opleverde. Hij ge loofde niet dat die winst zoo belangrijk was als uit dc rekening scheen te blijken. Wat betreft de '.'afgaven verklaarde men zich in eene sectie algemeen legen dc voor^eStcide tractementsverhooging van ƒ100 voor den jongsten opziener le 'Kj py de fabricage, en in alle sectiëu vond het voorstel tot het wlll!°'itKen van 500, voor een beambte op het bureel van den architect voor teekenwerk, op verschillende gronden, bestrijding. In alle sectiën werd de aandacht gevestigd op den slechten toestand van sommige stralen. Algemeen meende men dat het toezigl op het onderhoud veel te wenschen overliet. Herhaaldelijk was het gebleken dat gaten in de straat geruimen tijd op herstelling wachtten, hetgeen niet alleen lastig en gevaarlijk was, maar waardoor ook de gebreken gaandeweg grooter worden. Daartegen werd aangevoerd dat dit minder moest toegeschreven worden aan onvol doend toezigt, maar eer daaraan dat er gebrek was aan werkvolk om da delijk de noodige herstellingen te doen. In twee sectiën werd de wensche- lijkheid betoogd om, bij vernieuwing van de brug over den singel aan de Morschpoort, aldaar geen vaste, maar eene beweegbare brug te leggen. In eene sectie was de meerderheid voor het afbreken van de Morschpoort, tot herstel waarvan ƒ750 is uitgetrokken. In eene sectie werd het denkbeeld geopperd om, in het belang der scheepvaart, de brug over de Langegracht bij de Zandstraat te vervangen door eene ophaalbrug, waarvan de kosten op ƒ6000 werden geraamd. In alle sectiën werd vanwege het dagelijksch bestuur medegedeeld dat het wenschelijk werd geacht voor de geheele ver nieuwing van de Kwaakbrug over de Langegrachtals draaibrug, 1200 beschikbaar te stellen, welk voorstel algemeen bijval vond. De som van ƒ6000, uitgetrokken voor het onderhoud van riolen in eigen beheer, vond in eene sectie bestrijding; een der leden drong aan op het nemen van meer afdoende maatregelen om tot eene betere riolering te geraken. In eene andere sectie werd gewezen op een in Augustus genomen raadsbesluit, waarbij de behoefte aan meerdere gelden voor het onderhoud van riolen vol dingend gebleken was. Wat betreft hét plan tot demping der Korte Langegracht, bleek het dat daarover de gevoelens verdeeld waren; in eene sectie verklaarden zich alle leden vóór dat plan, in eene audere sectie was de meerderheid er tegen, op grond dat de Beestenmarkt groot genoeg was voor hare bestemming en door het dempen der IJzerengracht reeds een niet onbelangrijk terrein voor de veemarkt was gewonnen. Uit de verstrekte inlichtingen bleek het dat er een drukfout in de memorie van toelichting was geslopen; het plan was alleen om de Korte Langegracht te dempen tot aan de Binnenvestgracht. In eene sectie werd de aandacht gevestigd op de hooge kosten van de invordering der belastingen; bepaaldelijk die op de honden, waarvan de kosten ruim 33 pCt. van de opbrengst bedroegen. Uit dien hoofde had men bezwaar tegen de verhooging der percentsgewijze bes looning van den ambtenaar voor de hondenbelasting. De meerderheid was tegen de voorgestelde verhooging van de jaarwedden der inspecteurs van policie, vóór dat eene gewenschte reorganisatie der policie zou hebben plaats gehad. In eene sectie was een lid voor de verhooging van de jaarwedden der agenten 3e kl. met ƒ40. In eene sectie werd het door een der leden wenschelijk geacht de begrooling der dd. schutterij aan den schuttersraad terug te zenden, met uitnoodiging den post van ƒ2800 voor muziek te doen vervallen, als onnuttig en onnoodig. Ook in eene andere sectie werd de nuttigheid van het muziekcorps sterk betwijfeld en op de afschaffing aan gedrongen. Ook tegen het behoud van den torenwachter verklaarden zich enkele leden. In alle sectiën werd medegedeeld dat het dagelijksch bestuur het wenschelijk acht de toelage aan den rijks-veearts Steygerwalt, voor het toezigt op de beestenmarkt, met ƒ100 te verhoogen, en hem den titel van gemeente-veearts te verlecnen, ten einde, zoo noodig, zijne diensten ten behoeve der gemeente le kunnen inroepen. In twee sectiën verklaarde men zich met dat voorstel ingenomen; in eene sectie verklaarde men zich er tegen. Het voorstel tot percentsgewijze verhooging der jaarwedden van leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs vond bij enkele leden bestrijding. Dit was ook het geval met hel voorstel tol verhooging der jaarwedde van den hulponderwijzer in de gymnastiek, die, naar men meende, privaat-lessen gaf, zoo niet in gymnastiek, toch in dansen en schermen. Het voorstel van den schoolopziener, om het bedrag van de percenten der schoolgelden, dat door de hoofdonderwijzers en de hoofd onderwijzeressen wordt genotenaan hunne vaste jaarwedden toe te voe gen, werd door verschillende leden bestreden; anderen konden er zich wel mede vereenigen. Bij de toelage aan den schouwburg kwam weder ter sprake de exploitatie, wat betreft liet verkrijgbaar stellen van plaatsen; een lid twijfelde of wel al het mogelijke was gedaan om misbruiken te weren. Een lid verklaarde zich ten stelligste tegen het snbsidie. Ten slotte werd nog de vraag gedaan of er niet fondsen bestonden, b. v. van de Lakenhal, die thans werden beheerd door het dagelijksch bestuur en waaromtrent geen rekening aan den raad werd gedaan. 's GRAVENHAGE, 9 October. Door Z. M. is aan A. W. J. Vliek, sergeant-majoor bij dc instructie compagnie te Schoonhoven, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een drenkeling uit het water aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855 alsmede een loffe lijk geluigschrïlt. Door Z. M. is aan den heer dr. II. van Cappelle, referendaris bij het dep. van binnenl. zakenvergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Anna 2e kl.hem door den keizer aller Russen geschonken. Tot griflier bij het kantongeregt te Brielle is benoemd de heer mr. A. J. Dijckmeesteradvocaat te Vollenhove, en tot plaatsvervangend kanton- regter le Haarlem dc heer m«. 11. J. A. van Ileumen, advocaat aldaar. Aan den heer II. van derColff'is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend, als ontvanger der directe belastingen te Nieuwer-Amstel c. a. De luitt. ter zee 2e kl. P. Zegers Vecckens, A. G. J. Kroef en C. J. G. de Booydc officier van gezondheid lsle kl. W. Liltel en de officier van administratie 3e kl. G. J. Guicharddienende aan boord van den monitor Adder, de luitt. ter zee 2e kl. J. L. Hordijk, H. van der Sande en J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh en de officier van administratie 3e kl. J. C. van Reyn, dienende aan boord van den monitor Tijger-, de luitt. ter zee 2e kl. II. Nijgh, J. G. Snethlage, A. Voormolen en II. G. J. Wolter- beek en de officier van administratie 3" kl. F. W. Sprenger, dienende aan boord van den monitor Heiligerleeworden op non-activiteit gesteld. Z. M, de koning is in den afgeloopen nacht ten 4 ure naar het Loo vertrokken. Nadat de secretaris van legatie heden ochtend nog een tweetal depêches aan den minister van buitcnlandsche zaken had overgebragtis de gezant van Venezuela met zijn secretaris ten 11 ure naar Brussel vertrokken. aj In het hotel Paulez is aangekomen de heer J. N. Anslijn, consul van Z. M. den koning der Nederlanden in Egypte. !i Voor het prov. geregtshof in Zuidholland stond gisteren teregt A. M. 28 jaren oud, slager te Dordrecht. Bedoelde persoon, reeds man en vader, begaf zich den 28stcn en 29s,m Julij jl. met eene roeiboot op cerstgemelden avond naar eene afgesloten weide in een polder aan den Ringdijk onder Zwijndrecht en in den avond van laatstgemcldcn datum naar eene voor iedereen toegankelijke weide aan den Wieldrechtschen dijk onder Dubbel dam, waar hij twee kalveren ter gezamenlijke waarde van ƒ90 wist te be- magligen. Dc beesten werden door hem geslagt en het vleesch, benevens dc huiden, medegenomen. Bij gedeelten verkocht hij het zich toegecigende en bezorgde enkelen zjjner collega's te Dordrecht best kalfsvleesch tegen

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5