LEIBHCIE COURANT. tsrfif. W'. 2U, ZATURDAG 9 OCTOBER. met De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met ket l er slug der Handelingen ran den tjemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.H5. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.5Ö Tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der C ourant zijn verkrijgbaar voer 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advcrtcnliên is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. RINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEIDEN. 8 October. Door de commissie voor het geneeskundig slaats-examen is het getuig schrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer C. M. Veenenbos, mcd. doctorandus. - Bij het gisteren te 's Hagc voortgezet examen voor de acte van hulp onderwijzer, werden van de 17 candidalen 8 toegelaten en 9 afgewezen. De toegclatenen zijn de hh.C. Bontenbal, uit Bleiswijk; J. Buys, A. C. Koops Endebak, G. C. Iloogerwerff, G. 11. Muller, J. C. Pieters en J. L. nit Rotterdam, en J. A. T. Sluylers, uit Oudewater. Het examen voor hulponderwijzer werd heden voortgezet. - Het stoomschip Hampton, van Rotterdam naar Batavia, is op 5 October lc rort-Saïd aangekomen. [let stoomschip Thomas Sorby is, op het punt zijnde van te Rotter dam Binnen te konen, op den Ooster gestrand; de passagiers en de equi page zjjn gered en te Ouddorp aangebragt, behalve de kapitein, die het schip niet wilde verlaten. Het schip zit in zijn geheel hoog op den Ooster; van Brouwershaven af te zien is er veel van den romp boven water. De lading beslaat uit 10000 balen koflij en 200 kisten indigo. Volgens later bcrigt uit Brouwershaven is het schip nog in zijn geheel maar een scheepslengte verschoven; er staat vol zee. De gezagvoerder was te Maassluis aangebragt. Door den gemeenteraad van Alphen is besloten voor ƒ20000 deel te nemen in de geldleening voor den ontworpen spoorweg Leiden—Woerden. - liet pasgeboren Nijlpaard in de diergaarde te Amsterdam is overleden. - Te Delft heeft Dingsdag avond zekere J. v. B. een moordaanslag ge pleegd op zijne huisvrouw, van wie hij sedert eenigen tijd gescheiden leefde. Daar het hem bekend was, dat zij op den avond van dien dag, ten 8 ure, aan liet bureau van policie moest komen, wachtte hij op de straat hare terugkomst af en trok toen, a bout portant, een pistool op haar al. Ge- lakkig dat het schot niet afging en dat de booswicht, die onmiddellijk ge grepen werd door den hoofdagent Muis, die de vrouw vergezelde, geen tijd had om het tweede schot te lossen. Bij onderzoek van het wapeneen tweeloops-pistool, dat door v. B. dien zelfden dag te 's [lage gekocht was, is gebleken dat het schoorsteentje van den linkerloop verstopt waswaar door het schot niet kon afgaan. Beide loopen waren met drie kogels gela den. Misbruik van sterken dank is ook hier weder oorzaak van de ge pleegde misdaad. De man, aan den drank verslaafd, mishandelde gedurig zijne vrouwzoodat deze hem eindelijk had verlatenwaarover v. B. zich wilde wreken. De misdadiger is naar 's llage overgebragt. {O. C.) - De Prins-llcndrik-slichliug te Egmond aan Zee is gisteren, in tegen woordigheid van de plaatselijke autoriteiten, pleglig geopend. De voorzitter, d', van Laer, herdacht in eene welsprekende feestrede allen, die lot de stichting hadden bijgedragen, in de eerste plaats prins Hendrik, op wiens verlangen de inwijding op zijn jubileumsdag plaats vond. Daarna bezochten dc aanwezigen de stichting. De bedeelden werden feestelijk onthaald. - Dc arrond.-regtbank te Utrecht heeft mr. L. E. Bosch, als verantwoor delijk redacteur van het Utrechtsch Pron. en Stcd. Dagblad, wegens dc niededeeling in dat blad van hetgeen op 10 Augustus op de Vischmarkt te Utrecht met den bakker de Laat plaats vond, in strijd met het gevoelen van liet openbaar ministerie en met de argumenten, door mr. van Eeden op de tercglzitting uiteengezet, schuldig verklaard aan laster, maar naar aan leiding van de overtuiging, dal liet artikel was geschreven onder den in druk van het op dienzelfden morgen gebeurde, zoodanige verzachtende om standigheden gemeend te moeten aannemen, dat eene boete van ƒ25 zijne overtreding der strafwet kon equivalcren. De heer Bosch heeft bij het prov. gereglshof hooger beroep aangeteekend. - Tc Utrecht zijn drie Belgen aangehouden, die pogingen in het werk stelden om te onlvlngten uit hun garnizoen te Harderwijk; zij hadden, om to doel te bereiken, naar Elburg geloopen en aldaar plaatskaarten tot Utrecht genomen op den Uenlraalspoorwegeen telegram waarschuwde de autoriteiten in Elburg en in plaats van naar Utreclit te kunnen vertrekken, tierden zij nu gevangen te Harderwijk binnengebragt. - Voor de geldleening ten laste van de provincie Friesland, ad ƒ160,000, te?en eene rente van 4y2 ten honderd, waarvan gisteren de opening der ingekomen inschrijvingsbillelten plaats had, is door 49 gegadigden, meest uit de naburige provincie Groningen, ingeschreven voor niet minder dan 2 204,000. Te Luxemburg zijn de feesten ter eere van den prins-sledehouder met klimmende geestdrift gevierd. Door de kamer is den prins een luisterrijk diner aangeboden. Dc allegorische groep in massief zilver, door de Luxemburgsche bevolking den stedehouder aangebodenis ontworpen door den heer Auguste Mare en door den beeldhouwer Falguicre uitgevoerd. Zij stelt voor de stad Luxemburg van hare wapenen ontdaan, met de stedekroon aan de voelen en hel hoofd in plaats daarvan omkranst met olijftakken enin dank voor de genoten weldaden, met bevallig gebaar bloemen toereikende aan hem, die haar regeert. Rondom zijn de geniussen van den landbouwden koophandel, de industrie, dc schoone kunsten en den vooruitgang, welke laatste, op het koninklijk wapen gesteund, de muren van Luxemburg slecht. Al deze ge stalten rusten op een voetstuk van rood marmereveneens met olijftakken en, behalve met het groothertogelijk wapen, met de wapens der dertien kantons van het groothertogdom getooid. Twee albums behelzen het adres der Luxemburgers aan den prins en de dagteekeniiig der voornaamste feiten uit liet stadhouderschap, op perkament geschreven. liet verslag van het collegie der zeevisschcrijen over het afgeloopen jaar, aan den minister van binnenl. zaken ingediend, bevat o. a. het volgende: Dc uitkomsten van de zcevisscherij waren in bet afgeloopen jaar, over hei algemeen, weinig bevredigend. Zoowel aan de Maas als aan de Noord zee hebben de reeders door de najaars- en winterstormen niet enkel aan tuig en vloot vrij wat schade geledenmaar zich ook in de hoop op ruime vangsten teleurgesteld gezien. «Indien wij reeds te dezer plaatse (zegt het collegie) aan deze ongunstige omstandigheid herinneren, dan is het om er op te kunnen wijzen, hoe in weerwil daarvan onze zeevisscherij zich blijft ontwikkelen. En geen wonder: onvoordeelige resultaten komeR bij een be- drijI zoo wisselvallig als de vissclierij uit den aard der zaak telkens voor; geen industrieel die er niet op r kent, maar geen ook die zich door zulke resultaten laat afschrikken. Voor de duurzame ontwikkeling van het vis- schersbedrijl is voor alles de overtuiging noodig, dat de nijverheid in ge zonden toestand verkeert en daarom op den duur ruime winsten moet afwerpen. Die overtuiging is tegenwoordig algemeen en van daar dat men, zonder veel te letten op tijdelijke teleurstellingen, onvermoeid aan de vol making van die nijverheid arbeidt. Schier overal is de sterkte van de vloot, belangrijk toegenomen en duurt de uitrusting van nieuwe schepen voort. Het kapitaal, in onze dagen aan het bouwen en uitrusten van nieuwe vaar tuigen besteed, ovcrtrelt zeer verre dat, hetwelk de visschersvlooi 25 jaren geleden vertegenwoordigde, niet alleen omdat overal nieuwe en veelal grootere schepen voor de onde in de plaats komen, maar ook omdat de vleet en het ander vischgereedschap tegenwoordig in gebruik, kostbaarder is dan vroeger. De vloot voor de zoutharingvisscherij dienende, beslaat nu reeds voor twee derde gedeelten uit loggers en kotters, schepen van welke liet oudste nog maar acht jaren telt, terwijl verreweg de meesten eerst sedert 1870 werden aangebouwd. Voortdurend worden meerdere schepen van hetzelfde of van soortgelijk model in de vaart gebragt, terwijl dc ottde hoekers allengs geheel verdwijnen. Ook aan de kust gaat men met het houwer, ijverig voort; wel is men, bij gemis van een ha-en, daar nog alljjd aan den vorm der otule bomschuiten gebonden, maar die, welke tegenwoor dig worden uitgerust, zijn gewoonlijk grooter en kostbaarder dan de vroe ger gebruikte. Het nietnve katoenen vischwanl, nog voor weinig jaren slechts bij uitzondering in gebruik, is nu zoowel aan de Maas als aan de luist vrij wel algemeen ingevoerd. En niet enkel in de wijze van vissollenook in den handel komt allengs eene volkomen omkcering. Reeds in liet vorige jaar wezen wij op het feil, dat tegenwoordig aan de kust naast den steurharing eene zoo groote hoe veelheid gekaakte haring wordt aangevoerd, dat deze een belangrijken invloqd op de prijzen van den gewonen pekelharing begint uit te oefenen. Welnu, in het algeloopen jaar openbaarde zich dit feil nog veel sterker dan ooit te voren, in die male zelfs, dat nu reeds de groote helft van allen kuslharing, vroeger uitsluitend tot bokking bestemd, als gekaakte visch aan de markt komt. Worden dus groote hoeveelheden aan de bokkuigrookerijeu onttrokken

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1