BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. dicipline en orde uitstekend gehandhaafd. Wanneer men in aanmerking neemt, dat dit 400-lal bestond uit vreemdelingen, meest Belgen, Franschen, Duitschers en een zeer gering aantal Hollandersmoet men hulde brengen aan den tact en menschenkennis, waarmede genoemde kommandant met die troepen van verschillenden landaard en gewoonten wist om te gaan en hen door zijne humaniteit en degelijke militaire behandeling tot hunne pligten wist aan te sporen. Slechts een tweetal van de 4Ö0 zijn aan de waakzaam heid ontsnapt. Voorzeker een gering getal, wanneer men dit vergelijkt met de desertien, die steeds te Harderwijk plaats hebben. Waar men dus met zoo een gering kader zulk een goede orde weel te handhaven, moet men den kommandant daarvoor hulde brengen. Meermalen wezen wij op de uitstekend gunstige ligging van den Helder als garnizoensplaats voor net koloniaal-werfdepot, en moge met der tijd het oog der regering hierop vallen, voorzeker zou het den lande vele kosten besparen, aangezien alsdan een vervoer, zoowel van terugkeerende als ver trekkende militairen van het U.-I. leger naar Harderwijk, werd bespaard en tevens de inkwartiering voor een of meerdere dagen verviel. Einde'ijk nog een woord van lof aan onzen ijverigen commissaris van policie en zijne beambten, die eveneens het hunne in ruime mate hebben bijgebragt om den kommandant, kapt. Luymcs, behulpzaam te zijn ter voor koming van wanorde en rustverstoring. Last nol least. Waar sprake is van lof, heeft inderdaad de plaatselijke staf daarop ten volle aanspraak. Onvermoeid, maar niet minder doeltreffend, was de plaatselijke kommandant, de luit.-kol. baron Melvill van Carnbée en zijn adjudant, de luit. Jansen, steeds werkzaam om de goede orde en verslandhouding tusschen burgers en militairen op cene waardige wijze te handhavenwaarvoor vele ingezetenen hun zeer dankbaar zijn. Ten slotte mogen wij niet verzwijgen, dat de troepen onuitputtelijk waren in hunne uitingen van tevredenheid o«er de behandeling, hier ondervonden. Te Amersfoort had Maandag avond een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen na zich sleepen. Een granaalzoeker uit het Kamp van Zeist had eenige granaten in zijne woning geborgen en wilde een daar van stuk maken. Waarschijnlijk onbekend dat de granaat geladen was, werpt hij den kogel met alle kracht op de straat voor zijne woning, met dat gevolg dat de granaat met ceii vreeselijkcn knal ontplofte en al de ruiten vernielde der omliggende woningen, alsmede van de tegenoverstaande bijzondere schooldie gelukkig kort te voren door de kinderen was ont ruimd. Anders ware de ramp niet te overzien geweest; thans heeft de onvoorzigtige dader alleen een kleine verwonding aan den arm gekregen. - Te Groningen had Zalurdag avond 11. cene moeder haar eenjarig zoontje te bed gelegd. Toen ook zij zelve later naar bed wilde gaan, zag zjj, dat de kleine overzij was gevallen, en toen zij het knaapje verleggen wilde, kwam zij tot de treurige ontdekking, dat het dood was. Men ver moedde dat het onder een kussen is gestikt. Naar men uit Vlissingen meldt zal aldaar door de stoomvaartmaat schappij Zeeland een groot hotel worden gebouwd in de nabijheid van hét havenstation. Dezer dagen gingen vier maréchaussees, te Axel in garnizoen, uit op de stroopers, in die streken zeer talrijk. In den Ferdinandspoldergekomen, ontdekten zij een troep van 8 slroopers, die te zamen jaagden. De stroo- i pers hielden, zoodra zij zich ontdekt zagen, stand en legden op de 4 man- j nen aan. Deze, weinig geneigd zich door de stroopers te laten doodschieten, losten aanstonds twee schoten, waardoor een der stroopers doodelijk in hel hoold werd getroffen. De overigen vergaten het schieten en kozen het hazenpad. De gewonde werd dadelijk naar Hulst gebragt, waar hjj nog ccHige teekenen van leven gaf en vervolgens bezweek. Uit Luxemburg wordt gemeld dal de plegtige ontvangst van prins Hendrik, ter gelegenheid der viering van zijn 25-jarig stadhouderschap, 1 gisteren heeft plaats gehad. Zijn inlogt in de stad was luisterrijk. Er heerschte eene onbeschrijfelijke geestdrift. Bij de feestviering zijn Duitsch- land, Frankrijk en Belgie vertegenwoordigd; Duitschland door graat Arnim, adjudant des keizers. De prins is op de grenzen van het grondgebied der hoofdstad verwelkomd door een eerewachl van dertig jongelieden te paard. Door haar begeleid, hield hij zijnen intogt in een met vier paarden bespannen opep rijtuig. Bij het park gekomen, las mej. Simonis, dochter van den burgemeester, in een daartoe opgerigte kiosk, een adres van gelukwcnsching voor, en meer dan honderd ruikers werden door jonge meisjes in het rijtuig geworpen, dat met bloemen bedekt was. De jonge dames Hastert en Godart boden den prins den eerewijn aan. Nadat de prins dien had gedronken, sprak hij mej. Simonis vriendelijk toe en betuigde haar en al de overigen hartelijk dank. De stoet verliet daarna de kiosk en begaf zich naar het paleis, alwaar de prins receptie hield. 's GRAVENHAGE, 6 October. Aan den beer dr. G. A. Oskamp, leeraar in de hoogere wis-, natuur- en werktuigkunde, is de personele titel van hoogleeraar toegekend. Aan den Oost-Indisehen ambtenaar J. van der Kamp, gewezen baas zeilmaker bij het marine-etablissement te Soerabaija, laatstelijk met verlof hier te landej, is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne.,.functiën zullen uitoefenen als volgt, t. w.de commies 2e kl. E. Wiippermann, ten postkantore te Amsterdam; de commies 2e kl. J. 11. de Boer, op het spoor wegpostkantoor te Amsterdam—Emmerik—Benlheim. Naar aanleiding van 's konings besluit van 3 October II., worden de monitors Adder, Tijger en Ileiligerleemet den 15]e" dezer, builen dienst gesteld cn de commandanten van die bodems, rcspectivelijk de luitl. ter zee lsl kl. F. Lulcyn, J. M. L. A. P. Wirix en jhr. J. A. Roëll, eervol van het hun opgedragen bevel ontheven. Door den consul Ie Helsingfors is de hter A. E. Degener op zijn ver. zoek eervol ontslagen als vice-consul aldaar. Heden avond ten 8 ure wordt de prinses van Saxcn-Weimar in ,je residentie verwacht. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Lnyben namens de commissie benoemd tol onderzoek van de geloofsbrieven van den heer van Heemstra, gerapporteerd dal de minderheid dier commissie voor- stelde dien heer niet toe te laten, de meerderheid daarentegen tot hel wel toelaten van dien heer adviseerde. Dingsdag aanst. ten 11 ure zal daarover de discussie plaats hebben. Maandag is aan de orde het voorstel van den heer Viruly, tot herziening van het reglement van orde. Tegen Woensdag ten 11 ure zijn de drie reg- terlijke ontwerpen aan de orde gesteld. Naar men ons van vertrouwbare zijde mededeelt, meldt het D. v. 'sGr. zouden bij de financiële voorstellenwelker spoedige indiening door den minister van financiën in zijn begrootingsrede werd beloofd, en die thans hij den raad van state aanhangig zijn, o. a. worden voorgesteld de afschaf, fing der uilvoerreglen op de lompen, de afschaffing van den accijns op het vleesch en de invoering eener belasting op den tabak. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekoniea een voorstel van burg. en weth. tot aanleg van een straat ter verbinding der Kamperstraat met de Hoef kade, waardoor eene aansluiting van het Iloll. spoorweg-station met het nieuwe gedeelte der stad zal worden ver kregen. Aan den heer dr. J. W. G. van Oordt werd, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar aan het gymnasium. Aangenomen werd ha voorstel tot afschaffing der betrekking van de 8 afdeelings-commissarisseii, en in de plaats daarvan aanstelling van een vijftal bevolkings-agenten op eene jaarwedde van 800een en ander ter bevordering der volledigheid van het bevolkingsregister. Het voorstel van prof. Evers, dat eene geheel; verandering in de grondslagen der heffing van den hoofdelijken omslag ba 1 oogt, door als maatstaf voor die belasting aan te nemen het vermoedelijk inkomen na aftrek van de benoodigde uitgaven voor den belastingpligtige a zijn gezin, is aangehouden tot eene eerstvolgende vergadering, ten einde de commissie van de belastingen in de gelegenheid te stellen »a lète reposée" te overwegen de beschouwingen die de voorsteller thans ten gunste van zijn stelsel ontwikkelde, en de bestrijding na te gaan door hem in het midden gebragt tegen het advies van den controleur der plaatselijke belastingen, strekkende om geen ingrijpende veranderingen in de belastingheffing li maken, zoolang de viervijfden der personele belasting in de gemeenlekis gestort worden. Dezen middag kregen twee vrouwen, wonende in het IJpenhofje au den Noordwal, twist over geldzaken, die zoo hoog liep, dat een van ha een bijl opnam, met welk voorwerp zij hare tegenpartij een hevigen slg op het hoold heeft toegebragt. Gelukkig was het wapen niet scherp, zot dat de slag slechts een bloedende wond achterliet, welke later door doel# van der Hegge Zjjnen is verbonden. De daderes is door de policie in arrel genomen. E IS G E S, A W I». LONDEN 5 October. Naar men uit Nevv-York meldt had aldaar op 14 Sept. een ireurit ongeluk plaats. De brandweer deed een proefneming met een nieuw uitge vonden brandladder, tusschen Broadway en Canalstreel, De ladder, die UI voet hoog was, werd regt overeind gezet en acht man van de brandweg aengevoerd door hun chef William Nash, beklommen haar. Juist toen Nasi op de hoogste trede stond brak de ladder plotseling in tweeën en wierp allen omlaag. Nash en twee man werden onmiddellijk gedood en de andt- ren zwaar gekwetst. FBANKKUB. Op bevel van den minister van oorlog is de woning van wijlen ge» raai Frossard, die in het bezit was van papieren, welke den staat loth hoorenverzegeld. De heer Jules Simon, voormalig minister van onderwijs, zal te Mo» pellier eene staatkundige rede uitspreken, en te Arcachon een onderhui hebben met den heer Thiers. Men brengt een en ander in verband metht pogingen, die door de constitutionele partij zullen worden aangewend® den heer Buffet te doen vallen. I De minister van onderwijs heeft officieel berigt ontvangen, dat telt gers eene katholieke regtsfaculteit zal worden opgerigt De inschrijving ds studenten zal van 1 tot 15 November plaats hebben. De abt Sauvé, ka» nik van Laval, is tot rector der faculteit gekozen. Later, als twee nieu« faculteiten, die der letteren en wetenschappen, aan de school zulleniji toegevoegd, zal Laval tot rector der universiteit worden benoemd. SPANJE. Met het oog op den financiëlen toestand van Cuba. zoo telegraW men uit Madrid, heeft de regering besloten, den oud-minister van financi# Itubi als koninklijk commissaris derwaarts te zenden. Hij zal ten opzig# van geldelijke zaken met de bevoegdheid van minister bekleed zijn. Betreffende het beleg van St. Sebastiaan wordt gemeld dat de CarlisW tusschen de stad en Sanliagomendi eene nieuwe batterij hebben opgeri? veel schade werd niet veroorzaakt en slechts twee personen werden? kwetst. Er liep in Bayonnc een gerucht dat de Carlislen voorstellen t» overgave van de slad hadden gedaan, doch zulke voorwaarden maakten,® een weigerend antwoord gegeven werd. Het vuur der Carlislen wordt dK de regeringstroepen ijverig beantwoord uit de forten Lugariz en Igueldo. 1" kanonnen dezer forten bragten vrij wat nadeel aan de batterijen der W listen toe, zoodat er merkbare vertraging in hun vuren te bespeuren

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2