COURANT. IT. 234. DONDERDAG 7 OCTOBER. BINNENLANDSCÏIE BERIGTEAi. \<7'h l)c Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e prijs dei Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; ,,et het h erslag der Handelingen rati den Gemeenteraad 1 3.35, franco p. p. f 3.H5. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdvertcntiCn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. j:ziaca.Tjgcaa LEIDEN, 6 October. Bjj kon. besluit van 2 Oct. 11. is herbenoemd als griffier by hel kan- Mgeregt alhier de heer mr. M. d'Aumerie, en als griffier bij het kantonge- rtgi le Gouda de heer mr. J. C. du Pui. - Men meldt ons uit 'silage: Van zeer vertrouwbare zijde vernemen wij dat de onderhandelingen tusschen Nederland en Venezuela dreigen niet tot let gewenscht resultaat te zullen voeren. Door Venezuela moet wel zijn toegegeven aan het verlangen om schadeloosstelling te verleenen wegens het voorgevallene met de Minos, maar niet aan den eisch, dezerzijds gedaan, lot openstelling van de havens van Venezuela voor Nederlandsche schepen. lieden ochtend ten 10 ure heeft de secretaris van het Venezuelaansch ge zantschap langs officielen weg aan den minister van builenl. zaken eene depêche overhandigd van zijn gouvernement. De inhoud daarvan moet zeer gewiglig zijn en van beslissenden invloed op de vriendschapsbetrekkingen tusschen de beide rijken. - Door de staats-commissie voor het geneeskundig examen alhier is heden bet getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer 51. 51. lliiimjer, med. doctorandus. - heeds vroeger is aangekondigd dat het looncelgczelschap onder directie lan dc hh. Le Gras, van Zuylen en Haspels een abonnement had opengesteld voor 12 alhier te geven tooneelvoorstellingen. Die aankondiging is zeker velen welkom geweest, maar misschien hebben nog wel enkelen haar niet opgemerkt. Wij vestigen er daarom hier de aandacht op, vooral met het oog op de aankondiging in ons nommer van heden, waarbij wordt kennis gegeven dat de loling voor de plaatsen Vrijdag aanst. zal plaats hebben. Bet is toch voor hen, die mogten willen deelnemen aan het abonnement, van veel belang dit vóór Vrijdag le doen, ten einde aan de loting te kunnen deelnemen. Hier iels bij te voegen ten gunste van hét bedoelde tooneel- gezelschap is schier overbodig. In het vorige tooneel-saizoen heeft het zich zoowel door de keuze der opgevoerde stukken als door eene in vele opzigteu voortreffelijke uitvoering van eene zeer gunstige zijde doen kennen. - I)c commissie uit het provinciaal geregsthof in Zuidhollandtot het afnemen van het examen voor hel notaris-ambt gevorderd, heelt ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat zij tot voormeld einde zal vergaderen in het gebouw bij het hof in gebruik, op Zatuidag den G,,eB November 1875, en zoo noodig volgende dagen. De aan haar toe te zendeu stukken moeten portvrij worden geadresseerd aan den griffier bij het prov. geregtshof in Ziiidholland. - Ilel stoomschip Prinses Amalia is 51aandag nacht te Southampton aangekomen, en de Thomas Sorby is op 4 Sept. van Weymouth naar Rot terdam vertrokken. - Vier directeuren der Ncd. maatschappij ter bevordering van nijverheid zullen, ingevolge eene uilnoodiging van den president der Luxetnburgsche legering, het hoofdbestuur vertegenwoordigen bij de feesten ter gelegenheid tan het 25-jarig stadhouderschap van Z. K. il. prins Hendrik. Deze zijn de heeren P. Smidt van Gelder, mr. J. II. Schober, prof. L. 51ulder en prot. E II. von Baumhaner. Aan deze heeren is levens opgedragen, namens de maatschappij, aan haar buitengewoon eerelid, prins Hendrik, een adres van gelukwensch aan te bieden. - Naar men verneemt hebben de grondboringen in de Zuiderzee zeer gunstige resultaten opgeleverd en heeft men bevonden, dat, behalve op de hasten en enkele zandplaten, minstens 50 duim kleigrond wordt aange boden. De plans en teekeningen van het regeringsontwerp lot droogmaking aan liet zuidelijk gedeelte der Zuiderzee worden onder leiding van den ingenieur Leemans, te Kampen, gereed gemaakt en zullen binnen een paar maanden aan de regering worden aangeboden. - Het hoog militair geregtshof heeft het vonnis van den krijgsraad te Haarlem, in zake den sergeant Kleianbevestigd wat de qualificatie'-be- beft, maar dc straf verminderd van 20 tot 15 jaren tuchthuisstraf. - Men schrijft ons uit Charlois: De mest, door het tonnenstelsel ver bogen, is hier zeer goedkoop. Eeuige dagen geleden werd er eene mest- 'aait verkocht voor ƒ50, die, volgens het oordeel van een deskundige, ƒ100 waarde had. Maandelijks wordt hier zulk eene mestvaalt van ruim "0 kub. meters ten verkoop aangeboden, doch weinig koopers doen zich op. De bouw- en tuiniicden in deze streek schijnen die mest niet te kennen ol niet te vertrouwen. Zij geven liever 4 of meer voor een boerenwagen 1 kub. el) stalmestdan f 3 voor dergelijke hoeveelheid compost. Zjj vreezgn, dat men hunne groenten of gewassen niet zou willen eten, als die gegroeid waren op menschenmest. Vrijdag 1 October werd te Berg-Atnbacht de eerste najaarsveemarkt gehouden. Er waren slechts 52 stuks vee aan de lijn. De prijzen liepen als volgt: kalveren 20 tot ƒ08, kalfkoeijen ƒ100 tot /150, vette koejjeri ƒ175 en slieren 75 tot 100. De handel was traag. Ten gevolge van den hevigen storm zijn Zaturdag-avond verscheidene goederenwagens, die op den spoorweg te Dordrecht gerangeerd stonden, in beweging geraakt en, door den wind voortgestuwd, geloopen op den trein, die ten 7.10 van Botterdam was aangekomen. De botsing, die dientenge volge plaats had, heelt echter geene ongelukken veroorzaakt. Door het prov. geregtshof in Noordholland is de boerenknecht uit Nieuwer-Amstel, die in de vorige week ter zake van het wegnemen van eenige boercnkoolplanten, ter waarde van een halven cent. voor de crimi nele kamer van dat collegie teregt stond, deswege schuldig verklaard aan diefstal in dc aanhoorigheid van een bewoond huis, door ntiddel van over- klintming, en, met toepassing van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden, het mintimum der door de wet in deze bedreigde straf. Dcor genoemd hol werd gisteren nog de volgende zaak behandeld Op 31 51ei II. kregen W. de Rooy en N. Prumper op den Nicuwendam. le Hoorn, twist mei elkander, omdat de Booy Prumper nariep ui," een uit drukking, waarmede deze meermalen geplaagd werd. Spoedig werden zij handgemeen en waren onder het worstelen digt bij den waterkant genaderd. Dc Booy uitte menige bedreiging, als willende Prumper in het water wer pen en verdrinken. Besch. lag op Prumper. waardoor hij gemakkelijker kon opstaan. Toen Prumper zich ook w ilde opheffen, gaf de Rooy hem een duw. zoodat hij in het water viel. De Rooy verwijderde zich op raad van een kameraad, die met behulp van anderen Prumper redde. Tengevolge van den duw werd de Rooy aangeklaagd wegens poging tot moedwilligen doodslag. 8 getuigen werden gehoord. Een der getuigen, de havenmeester, verklaarde dal, onder gewone omstandigheden, men in de gracht niet kon verdrinken. Het O. 51., waargenomen door jhr. mr. Backer, achtte de fei ten bewezen en gelooide dat alleen de vraag te beantwoorden was of de qualificalie, aan die feiten gegeven, juist was. Het meende van wel en trachtte aan te toonen, dat besch., al verkeerde hij ook in drift, Prumper vau het leven wilde berooven. Dientengevolge requireerde het O. 51.. onder aanneming van verzachtende omstandigheden, een celstraf gedurende G maan den. Als verdediger trad op de heer mr. E. van Lier. Pleiter achtte be wezen, dat Prumper niet kon verdrinken en bestreed de meening, dat dc daad mislukt was door toevallige omstandigheden, van den wil des daders onafhankelijk. Tot vrijspraak meende pleiter niet te kunnen concluderen, op grond dat, al vervalt dc qualificalie van poging lol moedwilligen dood slag. toch nog altijd overblijft de mishandeling, waaraan besch. zich had schuldig gemaakt. Naar wij vernemen, meldt het Hbl., zal het nieuwe gebouw voor rfè rijks-akademie van beeldende kunsten, op de Stadhouderskade bij ddÜtrecht- sche barrière, op 5Iaandag den ll'len Oct. a. s des namiddags te 2 uren op plegtige wijze worden geopend, in tegenwoordigheid van den minister van hinnenlandsche zaken en van het gemeentebestuur van Amsterdam. Zijn wij goed onderrigt, dan zal bij die gelegenheid het woord worden gevoerd door den voorzitter van de commissie van loezigt der akadcmic, den heer dr. Jonckbloet. Door wijlen den heer J. de Haas is aan het wees-, oudé mannen- en vrouwenhuis der Hersteld Evang. Luth. gemeente te Amsterdam een legaat vermaakt groot ƒ13200, onder den last van vruchtgebruik In de Heldersche Cour. leest men: Zaturdag }1. embarqueerde hier aan boord van hel stoomschip Prinses Amalia, der maatschappij "Nederland",, een detachement supplelietrocpensterk p. m. 550 nan, Waarvan 400 sedert den 16'1'" Sept. alhier garnizoen hielden. 5Iogt hun verblijf alhier eene meerdere levendigheid te weeg brengen, het is aangenaam te knnnerr mel den datop zeer kleine uitzonderingen nade rust der invfoners er niet door werd verstoord. Dank zij de goede zorgen van hun komm'andant, den kapt. Luymes, bijgestaan door 3 flinke luilt. en 8 onderofficieren, werd de

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1