BEHOUD M VOORUITGANG, ZOO MAAKT MEM VUURWERK, PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. LE1DSCHE SCHOUWBURG. beeft in c,en Srond ('cr zaak eenc nederlaag geleden. Anderen meenen er jn te zien een bedekt terugtreden van Say, een toegeven om de positie van bet kabinet te redden, een buigen voor de omstandigheden. Wanneer men echter de toelichting naauwkeurig leest dan is er meer grond voor de eerste opvatting dan wel voor de laatste. De Semainc Financière verklaart, naar aanleiding van de klagten van ien beer de l'loeuconder-gouverneur van de bank, over de valsche lijdin gen betreffende de zaken in hel Oostendat het zeker wenschelijk zou zijn ill die geruchten niet verspreid werden, maar dat de daling van de Turk- sche fondsen nog een andere oorzaak heeft. In de verandering van de Ottotnanische bank in staatsbank had men bel veelbelovend teeken gezien ran een hervorming der financiële administratie in Turkije. De schoonste beloften waren gedaan, de stelligste verzekeringen gegeven; de bank zou alle rijks-inkomsten inkasseren en van die inkomsten voor zich nemen het Veelte, dat aan de schuldeischers van den staat toekomt; een strenge orde inde heffing van belastingen en in de openbare comptabiliteit, een naauw- keurige en gestrenge controle van de uilgavendat alles en nog veel meer wrd beloofd. In stede daarvan heeft men de Oltomanische bank al die toegezegde waarborgen en privilegiën de een voor de ander na zien be- knibbelenmen heeft de bank zelve, op den dag barer algemeene verga dering, in plaats van geruststellende berigten. die men verwachtte, de zeer duidelijke verklaring hooren afleggen, dat zij niets garandeerde en dat zij heli eenvoudig bepaalde tot de rol van bemiddelaar lusschen den staat en bet publiek. Het blad vraagt of men zich, tegenover zulke misrekeningen cd tegenover het hardnekkig stilzwijgen van de bank als antwoord op de ongerustheid der houders van obligatiën, nog verwonderen moet, dat het vertrouwen van het pnbliek uitgeput is en zijn geduld ten einde? Het gemeentebestuur te Rijssel heeft aan de aldaar op te rigten katho lieke hoogeschool, ten behoeve harer kliniek, een gedeelte van het hospi taal Ste Eugénie afgestaan voor eene som van 140,000 fr. Het bestuur van de katholieke hoogeschool te Lyon heeft bekend gemaakt, dat de studenten, die hare lessen willen bijwonen, te rekenen van 1 November zich kunnen aanmelden. In de drukkerij van den Figaro te Parijs is brand ontstaan, die spoe dig gebluscht werd. Vele papieren werden echter een prooi der vlammen, o. a. de copie van den roman van den heer Ilenry Morel: "Helène Brunei", welke als feuilleton verschijnt. SPAXJ E. De koning heeft bij de opening der universiteit te Madrid het volgende gesproken; Ik erken dat de omstandigheden moeijelijk zijn. Mijn levendige wensch is de ontwikkeling van het onderwijs te bevorderen en mede te werken aan gewigtige werkzaamheden, waarvan de schoonste is het volk beter te maken en te onderrigten. Mijn streven zal steeds zijn die resul taten te verkrijgen, die alleen Spanje's wedergeboorte kunnen bewerken en het land den vrede teruggeven. Het is smartelijk voor mjj, die middellijk noch onmiddellijk den burgeroorlog heb veroorzaakt, te moeten zien dat die in weerwil mijner pogingen nog Diet geëindigd is. Laat ons hopen dat de Voorzienigheid de dagen der beproeving voor ons verkorten zal. Mijn schoonste droom zou zijn wanneer de geschiedenis eenmaal kon melden dat, zoo het tegenwoordige Spanje al niet het toppunt van grootheid van weleer bereikte, het althans een waardigen rang in de beschaafde naties van Europa wist te veroveren, omdat zijne zonen hartstogt en zelfzucht ter zijde stelden en de energie van het nationale karakter wijdden aan de studie van kunsten en wetenschappen, die de hechtste grondslagen van grootheid vormen. Daar twee schepen, een Italiaansch en een Nederlandschin de Spaan- schc wateren zijn aangerand, heeft het ministerie krachtige maatregelen genomen om het toezigt aan de kusten der Middellandsche Zee te verbeteren. Het aantal Carlisten, dat in onderwerping komt, neemt dagelijks toe. Ook de Carlistische brigade-generaal Almenar heeft zich met 8 ruiters te Gerona onderworpen. DlIiTSCliLANtt. Door den minister van oorlog is eene circulaire aan de verschillende corpskommandanlen gezonden, waarbij hun, tot beteugeling van welligt nog bestaande misbruiken, wordt bevolen: dat voortaan op gezette tijden, het kciz. besluit, betreffende de behandeling der manschappen in active dienst door hunne meerderen, moet worden voorgelezen. Bij bedoeld besluit wordt aan officieren en onderofficieren ten strengste verboden de manschappen ruw te behandelen of hen te mishandelenhun scheldwoorden toe te voegen of ben op eenigerlei wijze te krenken. De Nedcrlandsche gezant te Weenen, baron van Heeckeren, die sedert 1842 deze betrekking bekleedde, heeft zijn ontslag gevraagd en gaat zich metterwoon te Parijs vestigen. Zijn vertrek wordt te Weenen zeer betreurd, niet het minst in de kunstwereldwaar men aan baron van Heeckeren veel te danken had. Men verneemt dal de diplomaten te Belgrado onophoudelijk aan den arbeid zijnom de regering te doen besluiten niet slechts tot handhaving van de onzijdigheidspolitiek, maar ook tot het nemen van maatregelen, waaruit blijkt dat zij die staatkunde in praktijk brengt. Men zegt dat de vertegenwoordigers der grootc mogendheden aan vorst Milan en aan zijn kabinet onder het oog brengen de wenschelijkheidalle krijgstoerustingen ie staken en alles te vermijden wat als demonstratie tegen de Porte aange merkt zou kunnen worden. De vorst heeft in dezen zin eene mededeeling aan zijne ministers gedaan. CZERNOWITZ4 October. Heden had alhier de onthulling plaats van het gedenkteekenopgerigt ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag der ycreeniging van de Bukowina inel Oostenrijk. Hierna werd de nieuwe hoo geschool plegtig geopend, waarbij de minister van onderwijs en velebinnen- en buitenlandscbe deputation en vertegenwoordigers uit het geheele land tegenwoordig waren. Er werd een eigenhandig schrijven van den keizer aan den minister-president voorgelezen, waarin Z. M. zijne tevredenheid en erkentelijkheid betuigt over de door de gansche bevolking van de Bukowina aan den dag gelegde bewijzen van trouw. KONSTANT1NOPEL, 4 October. De Porie logenstraf! hel gerucht om trent hel binnenrukken van Turksche troepen op Servisch grondgebied. Het gerucht omtrent eene reductie der 5 pCt. rente in een 3 pCt. fonds wordt insgelijks door de Porte ten eenenmale gelogenstraft. Die geruchten worden als ongerijmd gequalificeerd. LONDEN, 4 October. De Times heeft eene depêche uit Shangay van heden ontvangen, waarin gezegd wordt dat de Engelsche gezant Wade Pe king niet heeft verlaten. De heer F. Grosvenor zou naar Engeland gaan als overbrenger van depêches. Geene enkele bijzonderheid is bekend, maar men gelooft dat geene enkele definitive schikking tol stand is gekomen. BERLIJN, 4 October. Bij den bondsraad is heden ingekomen de door de commissien voor handel, tolregt en belasting ontworpen belasting op ver handelbare waarden ter beurze. BERLIJN, 4 October. De avondbladen bevestigen het berigt, dal het proces- Arnim in derde instantie den 20stcn dezer in behandeling zal komen. WEENEN, 4 October. Volgens particuliere berigten blijven de consuls der zes mogendheden, overeenkomstig gelijkluidende instructiën, vooreerst te Mostar. BELGRADO, 4 October. Ten gevolge ecner in de Sknplchina door prins Milan afgelegde verklaring moest het kabinet zijn ontslag indienen. De ver klaring werd gegeven in eene geheime zitting. Wat de vorst zeideis op dit oogenblik nog niet bekend. De Skuptchina is op de zijde van den prins. Er zal nu een conservatief kabinet gevormd worden. Morgen zal men waar schijnlijk reeds welen hoe het zamengesleld is. Er heerscht hier volko men rust. BERLIJN, 4 October. De Krenzzeitung meldt dat prof. Gneist lol lid van het administratief geregtshof is benoemd. MUNCHEN, 4 October. De ultramontaansche meerderheid der commissie tot het ontwerpen van het adres aan den koning heeft Jörg tot rapporteur benoemd. Zijn ontwerp zal hij morgen avond aan de commissie voorleggen. WEENEN, 4 October. In de financiële commissie uit de rijksraaddelega tie heeft de minister van oorlog aan de subcommisisiedoor welke de begrooling van zijn departement is onderzochtdank betuigd voor het goedkeuren van de posten van uitgave ten behoeve van de aanschaffing van nieuw geschnt voor het legerdat thans niet weder zich zal bevinden tegenover eene krijgsmagt met voortreffelijker wapenen. AKiMJElIIE-NIEVWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSGHE HOOGESCHOOL. Den 5aeD October de heer D. S. van Emden, geb. te 'sHage, in de reglen, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Bijdrage tot de geschiede nis der verzachting van het oorlogsrecht te land in de negentiende eeuw. De Heer en Mevrouw DE LOOS BURGERSDIJK betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte hunner dochter ontvangen. Bezoeken worden afgewacht op Woensdag en Donderdag 6 en 7 October. Tooncelgezelschap van de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgverccniging, onder directie van LE GRAS, YA.Y ZLYLEN HASPELS, MAANDAG 11 October 1875: (1ste Abonnementsvoorstelling) Tooneelspel in 4 Bedrijven {Les Ganachesvan Victorien Sardou. Vertaling en Mise-en-Scène van A. J. Le Gras. (NOOIT VERTOOND.) Aanvang te zeven uren. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges 1.75. Baignoires 1.40. Parterre 1.10. Galerij 0.50. Plaatsen kunnen bij de Bureeliste of aan den Schouwburg besproken worden op Zaterdag 9 en Maandag 11 October, a 10 Cents extra per plaats. of Handleiding om op eene gemakkelijke, eenvoudige en min kostbare wijze VUURWERK te vervaardigen, naar de beste Engelsche, Fransche en Hoogduitsclie methodes. Prijs 70 Cents. Uitgave van A. T.FAMEN, te Deventer, die dit werkje, bij ontvangst van een postwissel van O.J.3alom franco toezendt.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3