PE iTr EL EGRA A F. BUnTKLAXPSCIIE DERfCTEN. E S Ci IE L A W B. LONDEN 3 October. De gemeenteraad van de city heeft besloten, een adres van hulde en hechtheid te rigten lot den kroonprins, vóór zijn vertrek naar Indie, die j(n nutte van zijn land zich de opoffering getroost van een langdurige en moeitevolle reis. FKANHR IJ K. [let Journ. off. bevat de veel besproken rede, door den heer Le'on jjv ie Isle-Adam gehouden, maar met een geleidenden brief, waarin de minister het volgende zegt: De bladen hebben mijne gedachte onjuist weer gegeven. Zonder eene verandering in de zienswijze der kamer kon het (olum over de constitutionele wetten, dat als een gelukkig feit te beschou wen is, niet verkregen worden. Het is de groole liberaal-conservatieve pjriij. waarop wij kunnen rekenen, om het begonnen werk te voltooijen 0m de nieuwe constitutie in werking te brengen. fiaar de Rappel verzekert, zou de'heer Léon Say den tekst zijner rede t® "e'Ü^ aan 'iet Journal Official en aan het Journal des Débats hebben gezonden. Op bevel van den heer Buflel zou de rede in het officieele opaan niet opgenomen zijn, op grond van de zinsnede, waarin de minister tan financiën verklaart dat op den 25 Februarij de meerderheid van 24 Mei gelukkig en definitief ontbonden was. De Gaz. de Lausanne deelt mede. dat Thiers op het kasteel des Cretes hij Clarens eene zamenkomst met Gambetta heeft gehouden. Bij die gelegenheid hebben beide staatslieden inzonderheid twee vragen behan deld: de aanstaande verkiezingen voor kamer en senaat en de noodzakelijk heid van den strijd legen het zich steeds verder uitbreidend clericalisme. Op heide punten zijn beide staatslieden het volkomen eens geworden en bereid gemeenschappelijk te handelen. De keizerin van Oostenrijk heeft Parijs verlaten in het strengste incog nito, Op haar uitdrukkelijk verlangen had men zich van het bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk ceremonieel onthouden. II. M. werd nogtans uit geleide gedaan door een vertegenwoordiger van maarschalk Mac-Mahon den prefect van politie en den raad van bestuur van den spoorwag. De keizerin heelt vóór haar vertrek aan de hertogin van Magenta het grootkruis over handigd eener, uilsluitend voor vorstinnen, bestemde Oostenrijksche orde. De Gironde deelt ecnige bijzonderheden mede betreffende den dood van den heer Reygondaud op Cuba. Tegen het einde van Julij, toen hij rich op zijn suikerplantage te Guantanamo bevond, werd hem berigt. dat een bende opstandelingen een inval op zijn plantage voorhadden. Hij ver borg zich toen met zijne familie in het naburige bosch, totdat zij weder aftrokken. Zij hadden niets beschadigd. Eenigen tijd later werd hij weder gewaarschuwd, dat er een troep gewapende lieden in aantogt was, en weder nam hij zijne toevlugt tot het bosch. Weldra kreeg hij berigt, dat het Spaansche soldaten waren waarop hij terstond naar zijne woning terug keerde. Thans echter vond hij zijn eigendom zeer beschadigd. Twee offi cieren hadden zelfs bezit genomen van zijne kamers. Uit een later gevon den brief schijnt te blijken, dat hij zijn ontevredenheid daarover in vrjj krasse bewoordingen heeft te kennen gegeven. Een paar dagen later werd hij door den opperbevelhebber uitgenoodigd zijne klagten te komen indienen. Saauwelijks had hij het huis verlaten of er viel een schoten spoedig daarna werd hij door een zijner negers dood op den weg gevonden. De Fransche consul, van het gebeurde onderrigt, begaf zich naar den gouver neur van Cuba, die hem zeer koel mededeelde, dat de heer Reygondaud een gevangene was, die trachtte te vlugten en toen was doodgeschoten. - De echtgcnooten Gilles hadden voor ongeveer 6 maanden een huis in dc Avenue de Clichy te Parijs betrokken. Bij de groote manoeuvres werd de man opgeroepen voor dc dienst. Dezer dagen ontving de vrouw bezoek van hare zuster en een zoontje van een harer vriendinnen. Bij het ontbijt gebruikten zij bouillon en vleesch, dat de vrouw den vorigen dag gekookt had. Te twee uren zag eene buurvrouw het jongentje in den tuin liggen, dat vreesclijk scheen te lijden. Verscheiden personen begaven zich hierop in de woning der jonge vrouw. Een vreeselijk schouwspel wachtte hen. In een hoek der kamer, op eenige kleedingstukken, lag de vrouw te ziel togen. Een weinig verder hare zustereveneens aan hevige smart ten prooi. Onmiddellijk werd een geneesheer ontbodenmaar nog vóór hij hulp kon verkenen, was de vrouw van Gilles gestorven, terwijl na veel moeite de aster en het kind eenigszins herstelden. De geneesheer constateerde ver giftiging. Eenigen schreven deze aan het vleesch en den bouillon toedoch de beide vrouwen hadden den vorigen dag hiervan ook gegeten en het kind had zelfs geen vleesch of bouillon gebruikt. Ook de wijn bleek, na onder teek bij den wijnhandelaar, geen vergiftige bestanddeelen te bevatten, doch waarschijnlijk acht men het. dat de fleschwaarin men in den winkel den wijn had gehaaldeen of ander vergiftig bestanddeel bevatte. SPANJE Het bombardement van St. Sebastian is weder begonnen. Tot dusver zijner tiental gekwetsten en één gesneuvelde. De Carlisten werpen nieuwe batterijen op. De ongerustheid is algemeen en er beslaat geene kans «1» hulp. - Betreflénde de aanschrijving van den panselijken nuntius verneemt men dat de regering, na herhaalde beraadslagingen, in den ministerraad over te zaak, heeft besloten, deswege eene nota te zenden aan het Vatieaan, volgens de Diario Espanol is er reeds een koerier naar Rome vertrok- K belast met het overbrengen van het antwoord der Spaansche regering 'Pile eischen van den Paus. De Spaansche gezant aldaar zal te Rome blij- zoolang de onderhandelingen nog niet afgeloopen zijn. - He communistische opstand, die te Despenaperros heeft plaats gehad, K van geen beleekenis geweest. De gehcelc magt der opstandelingen be stond uit 24 manhun hoofddoel was stelen en rooven en het vernielen van telegraafdraden. De bende is oogenblikkeüjk op de nadering der troe pen uiteengespat en heeft heil in het gebergte gezocht, waar ongelukkig al te veel gelegenheid is om aan de handen van het geregt te ontsnappen. ITALIË. Te Rome heeft een dergelijk vreesselijk feit plaats gehad, als in Enge land de aanhouding van VVainwright en de ontdekking van den inhoud van den koffer, dien hij liet vervoeren, aan het licht hebben gebragt. In den morgen van den 25 September is op hel station te Rome een koffer geopend, die daar reeds verscheidene dagen gestaan had en waarin het in zeer verren staat van ontbinding verkeerende lijk eener jonge vrouw werd gevonden. Het lijk was slechts met een hemd bedekt. Men verkeert nog in volkomen onzekerheid, onder welke omstandigheden,] waar, wanneer er door wien de misdaad gepleegd is. Dc naauwkeurigste nasporingen hebben tot geen resul taat geleid. Het eenige punt, dat opgehelderd is, is de plaats van herkomst van den koffer. Op het goederenkantoor vond men in de registers omtrent dezen koffer vermeld: Een koffer, wegende 79 kilo's, verzonden den 5 van Napels, door den heer Buono, aan het adres van Francesco Buono, op het station te Rome aangekomen den 17Je0. DVITSGIILANB. Te Berlijn zal op 26 October het gedenkteeken ter nagedachtenis van vrijheer von Stein worden ingewijd. Daar de bijeengebragte gelden nog geen volle 33000 th.niet toereikend warenheeft de staat het bedrag aan gevuld. Het gedenkteeken, een werk van den thans overleden beeldhouwer Schievelbein, wordt op het Domhofsplein geplaatst. Het opschrift luidt: "Aan den minislei Heinrich Friedrich Karl vrijheer von Stein, geb. 26 Oct. 1757, overleden 21 Junij 1831, koning Wilhelm van Pruissen en het Duitschc volk, 26 Oct. 1875." De keizer heeft 500 mark geschonken voor de oprigting van een ge denkteeken te Smalkaldenter eere van lvarl Wilhelmcomponist van de //Wacht am Rhein." Onlangs is bij kabinetsorder des keizers ter kennis van het leger ge bragt, dat hij, de opperbevelhebber, de verwachting koestert, dat militai ren, die een huwelijk aangaan, niet zullen verzuimen bedoelde huwelijks- verbindtcnis kerkelijk te doen inzegenen. Bij vele regimenten wordt thans op dien grond stipt gevorderd, dat militairen, die in het huwelijk willen treden en het daartoe vereischte verlof aanvragentevens de stellige belofte moeten afleggen, dat zij hun huwelijk in de kerk zullen doen inzegenen. Wie deze belofte niet wil afleggenontvangt geen vergunning om het voor genomen huwelijk te sluiten. Dergelijke handelwijze acht men in strijd met de wet op het burgerlijk huwelijk. De Beijersche kamer van afgevaardigden heeft het voorstel van den heer Kurz om aan den koning een adres te zenden met 79 tegen 76 stem men aangenomen. De heer von Stauffcnberg verklaarde zichook namens zjjne politieke vrienden, er tegen, op grond dat er geen troonrede is uitge sproken en er geen buitengewone omstandigheden bestaan, die de aanbie ding van een adres wettigen. BERLIJN, 3 October. Het wets-ontwerp, door de rijkskanselarij bij den bondsraad ingezonden, ter wijziging van het rijks-strafwetboek, bevat een dergelijk artikel als dat in het Belgisch strafwetboek naar aanleiding van het incidcnt-Duchesne, alsook eene strafbepaling tegen ambtenaren bij het depart, van buiten! zakendie zich schuldig maken aan schending van ambtsgeheim, of in de bewaring van officiële stukken handelen in strijd met de orde, of niet voldoen aan een hun gegeven bevel. BELGRADO, 3 October. Uit Bosnië wordt gemeld, dat de opstandelingen nabij Knin, in het noorden van Bosnië, zijn geslagen; dal de Turken de stad Mischkovac hebben verbrand en dat in Albanië de bevolkingen van vier dorpen de wapenen hebben opgevat. WEENEN, 2 October. Bij de heden gehouden trekking der Wecner gc- meenteleening zijn de hoogste prijzen gevallen op serie 1908 n". 1611200.000; serie 1907 n°. 81 fl. 30,000; serie 2169 n°. 10,000, dc overige getrokken serien zijn: 73, 1153, 1300, 1365, 1422, 1522, 2424, 2540, 2662, 2976. MADRID, 3 October. Een koninklijk besluit is verschenen, waarbij den gemeentebesturen gelast wordt de kiezerslijsten gereed te maken. In de overwegingen van dit besluit leest men: "Aangezien de burgeroorlog geluk kig bedwongen is en de vijanden tot een klein getal verminderd zijn, is het onmogelijk de bijeenroeping van de kiezers uit te stellen; zij belmoren nu de vertegenwoordigers te kiezendie den monarch zullen helpen het koningrijk voor goed te organiseren en aan de staatsinstellingen hechtheid te geven." WASHINGTON, 3 October. De minister van Spanje te Washington heelt officieel bekend gemaakt dat de stoomboot Uruguay, met wapenen en am munitie voor de opstandelingen op Cuba aan boordte Kingston (Jamaika) in Jteslag is genomen. NEW-YORK, 2 October. De bank van Californië heeft heden hare werk zaamheden hervat. De beurs zal aanstaanden Dingsdag heropend worden. öurgcrïijfcc ^tanb. ONDERTROUWD: N. de Water, jm. 23 j. en C. H. Kok, jd. 23j. D. Kruit, jm. 25 j. en G. Laman, jd. 23 j. A. Zirkzee. jm. 23 j. en E. Bon,jd.24 j.~ J. Hijmans, jm. 46 j. en E. J. Warners, w ede. 38 j. C. Smit. jm. 30 j. en E. Dionet. jd. 21 j. T. J. Breemer, wedr. 46 j. en W. den Os, wed". 48 j. Gehouden Verhooping van onroerende §«ed ren in het IIccren-Logemenl aan den Burg, Zaturdag 2 October. Notaris Mr. J. L. Klaverwijden. Een Winkelhuis, waarin de handel in Koloniale Waren wordt uitgeoefend, aan den Nieuwen Rijn. tusschen de Hooigracht en llartcstecg, n°. 57, Sectie I, n°. 294. Kooper A. Stokhuyzen. ƒ13500. E»n Huis en Erf. aan de westzijde van de Nieuwsteeg, n°. 3, Sectic G, n°. 695. Kooper J. Engels qq. ƒ3200. Het Room- en Koffijbuis, genaamd "de Vink", met Tuin, nabij Leiden, aan den straatweg naar 'sGravenhage, in bod gebragt op ƒ12000, niet gemijnd cn alzoo onverkocht gebleven.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3