PEE TEJLEiïKAF. Burgerlijke St.mb, ADVERTENTIEN stemmen. lot lid van den rijksdag gekozen, tegenover den hertog von üjest, die 7237 steramen op zich verccnigde. Volgens te Weenen uit de Herzegowina ontvangen berigten heeft op den straatweg, welke tot het approvianderen van Trebinje wordt gebruikt, een gevecht plaats gehad tusschen de opstandelingen en de achterhoede eener proviand-colonne. Dit treffen schijnt niet van ernstigen aard te zijn «eweest. Van meer belang moet een gevecht zijn geweest, hetwelk lus- 'chen de opstandelingen van Glavsko en eene sterke afdeeling Turksche troe pen onder Hussein-bassa is geleverd. De strijd was zeer hevig en werd tot laat in den nacht voortgezet. Zoowel Hussein-bassa als de aanvoerder der opstandelingen, Luca Petkovic, zouden gesneuveld zijn. Volgens andere be aten heeft eene afdeeling opstandelingen bij Rawno in Zuidelijk Bosnië, aan de grens der Herzegowina, een ernstig verlies geleden. De bedoelde bende, na langen lijd op het plateau van Rawno gelegerd te hebben, was ia de vlakte algedaald om den opstand verder te verspreiden, maar werd door eene sterke Turksche colonne overvallen en met groot verlies uit- eenjaagd. OOST-I IV UI E. BATAVIA. 25 Augustus. De berigten uit Atchin, meldt de Indiër, zijn van zeer weinig betee- kenis. De verwachte algemeene aanval op onze versterkingen heeft niet plaats gehad en de onzen blijven rustig binnen den bezetten kring, waar 2jj nu en dan evenwel door vijandelijke kogels in hunne rust verstoord worden. Patrouilles doen den vijand afbreukmaar de voornaamste bezig heid der troepen bestaat in hel maken van wegen. Voor het bezellings- corps wordt, ook wat de voeding betreft, zooveel mogelijk zorg gedragen. De gezondheidstoestand was een tijd lang bevredigend, maar in de laatste dagen liepen hier weder geruchten omtrent het voorkomen van gevallen van cholera. Volgens bijzondere berigten heeft de waarnemende bevelhebber, begrijpende dat eene te ver gedrevene defensive houding der troepengelegerd in de ver schillende posten om Kolta-Radja, moest vermoeijen, door gebrek aan bewe ging en opwekking, en dat niets nadeeligcr is voor een flinken troep, dan verveling door gedwongen werkeloosheid, aan dien toestand een einde gemaakt, door den posl-kommandanten de magtiging te geven om, op eigen verantwoordelijkheid, alle zoodanige handelingen tegen den vijand te doen. welke hem veel afbreuk en gedurige schade veroorzaken en ons geene of slechts geringe verliezen kunnen bezorgen. De gouverneur-generaal heeft den heer H. B. van Daalenredacteur van de Javabode, die reeds gedurende 7maand gevangen zat, op het request van mr. L. W. C. Keuchenius gratie verleend van den verderen straftijd, die zich tot een jaar uitstrekte. Uit Buitenzorg meldt men aan de Sam. Cour.: Reeds eenigen tijd geleden heeft het Nederlandsche gouvernement getracht toenadering te ver- lrijgen van Panglimo Polim. Deze heeft zich echter noch door gedane vredes-voorstellen noch door schoone beloften laten bewegen, en beschouwt die voorstellen alleen als een middel om verdeeldheid onder de Atchinezen teweeg te brengen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland aan den commies 3' kl. bij de post- en telegr.-dienst J. Th. Warnars; aan den controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura J. YV. Middel burg; aan den opzigler 3e kl. bij den waterstaat A. \V. Hasselbach; aan den predikant bij de prot. gemeente te Samarang F. J. J. Prins, en aan den 3,n commies bij het depart, van onderwijseeredienst en njjverheid D. J. van der Star. Ontslagen: eervol, de klerk ter algem. secretarie R. II. Brantzen de klerk bij den ontvanger der in- en uilvoerregten en accijnsen te Batavia A. H. D. S. Mulder. Benoemd: tot lid in den raad van justitie le Batavia, de ambtenaar op non-activiteit mr. F. B. van Leeuwen, laatste lijk lid in den raad van justitie te Soerabaija; tot commies 3e kl. bij de post- en telegr.-dienst, de adjunct-commies F. 1L Obertop; bjj het binnenl. bestuur op Java en Madura: lol controleur le kl.de controleur 2' kl. jh'. 11. de Koek; tot controleur 2kl.de adspir. controleur J. Knebel; tot adspir.-controleurYV. A. J. van Davelaar; bij het depart, der burg. openb. werken, ontslagen: eervol, de 2' commies YV. A. 0. Stern, en benoemd: tot 2<° commies, de 3e commiesen J. IJ. Doeve en P. C. van Ossenbruggen; tot 3™ commies, de klerk bij dat departement J. C. Regensburg en de klerk ter algem. secretarie C. A. de Dieu Stierling; tot inspecteur, chef der afd. gevangeniswezen bij het depart, van justitie, de adsist.-resident voor de policie te Samarang mr. J. Deketh. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland aan den kapt. der inf. G. A. Diederich. Ontslagen: eervol, de burg. schrij ver 5e kl. bij de mil. administr. P. H. Schüsler; de onder-intendant le kl. bij de mil. administr. YV. Stort Jr. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tot officier van gezondh. le kl., de officier van gezondh. 2e kl. A. de Graag; bij de mil. administr., tot 1(D luit.-kwartierm de 2e luit.-kwarlierm. J. H. 6. Vermeer. Door den kommandant van het leger en chef van het depart, van oorlog in Ned. Indie zijn geplaatst: bij het wapen der infanterie, bij het t;e bat., de 1' luit. H. YV. Mortier, onlangs uit Nederland aangekomen; bij het 11» bat., de kapt. F. de Lannoy, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij het wapen der cavalerie, bij de escadrons te Batavia, de 2' luit. jhr. 0. J. II. Meijer, onlangs uit Nederland aangekomen. Departement van marine. Benoemd: bij de dienst der kuslverlichling in Ned.-lndie, tot lichtopzigter 1' kl.de liciitopziglers 2e kl. C. II. Vrees van Naluiys en F. Legel: tot lichtopzigter 2C kl., de gewezen machinist le kl. bij ile Kon. Ned. marine A. YV. C. G. Kamerling, thans met de waarneming dier betrekking belast, en de lichtopzigter 3e kl. J. Sparenberg; tot lichl- °pzigter 3e kl.de adspir.-lichtopzigter L. L. van der Scheer. YVEENEN, 28 September. Volgens de Pol. Corr. heeft de minister van financien in de zitting der financiële commissie van de Oostenrijksche dele gatie de volgende mcdedeelingen gedaan: Waarschijnlijk zullen op het einde van het dienstjaai* 1875 de belastingen vijf millioen meer opgebragt hebben dan waarop zij geraamd zijn. liet budget voor 1876 is nog niet voor goed vastgestelddoch door verhooging van de uitgaven zal er waarschijnlijk een te kort zijn van 26 millioen, waarvan 13 millioen als gedekt mogen worden beschouwd. De overige 12 millioen zouden door eene crediet-operatie gedekt kunnen worden. BELGRADO, 28 September. Naar gemeld wordt, heeft de Turksche kom mandant Hassein-Pacha alle maïs-vclden van Nisch tot aan de Servische gren zen, over eene uitgestrektheid van vier uren, in brand gesloken, ten einde des te gemakkelijker op Servisch grondgebied te kunnen vallen. Voorts wordt berigt, dat de Turksche troepen maatregelen nemen om Alexinat, Sajsiirav en Negolin (westelijk en oostelijk Servië) aan te tasten. De rege ring heeft dit berigt niet tegengesproken, zoodat men het voor waar houdt. WEENEN, 28 September. De Pol Corr. bevestigt de juistheid van het geen in de jongste telegrammen uit lvonstantinopel gemeld is, aangaande den stand van het bevredigings-werk in de Herzegowina, en het blad voegt er bij, dat indien Engeland en Italië, wegens vasthouding aan het beginsel van non-interventie, afzien van verdere deelneming aan de zaak. de Noord- sche mogendheden daardoor niet ligt af te brengen zullen zijn van het voortzetten der onderhandelingen, die zij aanvankelijk alleen hadden op zich genomen. I1ENDAYE28 September. De regeringstroepen hebben verscheidene posi- tiëu rondom San Marcos bezet. LONDEN, 29 September De bladen bevatten artikelen over den ernsti gen toestand waarin Engelands betrekkingen met China geraakt zijn. Een stemmig ondersteunen zij de houding, welke door de regering en den heer YVard is aangenomen. PARIJS, 28 September. De minister van financiën heeft aan een feestmaal te Isle-Adam eene toespraak gehouden, waarin hij den lof van den maar schalk-president verkondigde en met voldoening wees op de gelukkige uit komst door de definitive staatsregeling reeds verkregen, nl. het evenwigt op de begrooting en het toenemen van 's lands rijkdom. De opbrengst dei- indirecte belastingen is nu reeds zeventig millioen meer dan het geraamde cijfer. Deze welvaart heeft men te danken aan de staatkunde van Mac Mahon, welke eerbied voor de wetten verschaft, de krijgstucht handhaaft en de grondwet bevestigt. MUNCHEN, 28 September. De zitting van den Beijerschen landdag is he den geopend geworden. BELGRADO, 28 September. Uit echte bron wordt het volgende gemeld: De Porie heelt verklaard dat zij een eilandje in de rivier Drina, de Kleine Schans genaamd en dat Servië ten onregle als zijn eigendom aanmerkt zal laten bezetten. De minister van oorlog heeft aan de brigade gelast ge weld met geweld le keeren. RAGUSA, 27 September. De opstandelingen hebben den weg tusschen Trebinje en Ragusa vernield. Van 33 tot en met 39 September BEVALLENE. C. Jonk, geb. van Oijen, Z. J. M. de Vrind, geb. Nijssen, D. P. G. Fasseur, geb. Koevoet, D. H. Zwart, geb. Menijn, Z. C. de Vries, geb. Riebeek, Z. M. J. Eikerbout, geb. Hoefnagel, Z. M. W. Scbeephorst, geb. Bink, D. A. van den Bos, geb. Oudshoorn, D. - D. Giezen, geb. van der Wille- gen, Z. - C. Hegt, geb. Horloos, Z, A. Dool, geb. van der Linden. D. A. C. Mulder, geb. Fijbel, Z. M. Rijken, geb. Bey, Z. M van Groeningen, geb. van YVijk, Z M. II. van Egmond, geb. Dieben, Z. M. van der Linden, geb. Haas beek, Z. J. C. Piket, geb. de Fey, D. P. Delfos, geb. Verguiisl, Z. C. Smit- tenaar, geb. Selier, D. M. J. Wijsman, geb. Dickhofl, D. - A. M. F. Kern, geb. de Chatelenx, Z. E. P. A. van der Hart, geb. Nobel, D.M. W. Blom, geb. Tomeese, Z. E. Brake!, geb Huisman, I). P. C. van der Steen, geb. Olivier, Z. G. van Polanen, geb. Verlind, Z. GEHUWD: F. der Kinderen, wed', en S. II. Wijsman, wed'. - J. Sommeling, jm. en M. van der Lelie, jd. W. Kramers, jm. en S. M. Hakkaart, jd. A. Eiker bout, jm. en A. M. Langeveld, jd. C. YV. Paauw, jm. en YV. J. Driebergen, jd. II. L. van Tol, jm. en J. B. van den Brom. jd. P. van der Worm, jm. en R. S. Corba, jd. OVERLEDEN: E. M. Verslraaten, D., 8 j. H. Stol, Z., 8 j. P. Korpershoek, Z., 3 m. C. A. Zitman, geb. Pachar, 55 j. H. Lek, 38 j. A. J. Kuiters, 2 m. M. Bink, D., 10 m. H. YV. Keltenis, Z., 2j. R. J. YVolfern, Z., 1 m. S. Dee, geb. Hakbijl, 29 j. J. S. Reyneveld, D., 16 m. M. J. van Schaik, D., 5 m. A. H. van Klaveren, Z., 14 m. Bevallen van een Zoon A. M. T. KERN Leiden, 26 September 1875. DE CHATELEUX. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze geliefde Vader en Behuwd- vader de Heer JULIUS THEODOOR LEOPOLD HOEFFTCKE, in den ouder dom van ruim 75 jaren. K. T. A. HOEFFTCKE. Leiden, 28 Seplcmber 1875. A. HOEFFTCKE, geb. de la Bve. De Aff'aire zal door den Zoon op denzelfden voet tooiden voortgezet.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3