sloegen spoedig op hel aangrenzende gebouw over (een herberg met woon huis en stal)dat ook een prooi der vlammen werd. Slechts een gedeelte der muren is overgebleven. De eigenares was afwezig en vond bij haar tehuiskomst de nog brandende puinhoopen harer woning. Het vee kon men nog bijtijds naar builen drijven, behalve zes varkens, die zijn omgekomen. De brand wordt aan onvoorzigtigheid toegeschreven. Bij gelegenheid van de kermis in de Noordbrabantsche gemeente Mill had dezer dagen het volgende plaatsIn navolging eener naburige gemeente wilde men. in plaats van 5, slechts 3 cent voor een dans betalen. De mu zikanten weigerden hiervoor te spelen. De kermisgasten trokken daarop met hunne meisjes huiswaarts en keerden spoedig met dikke knuppels ge wapend terug, om anderen, die genegen waren 5 cent voor een dans te betalen, het dansen te beletten. Des namiddags kwam de geheele brigade maréchaussee uit Grave aan om de orde te handhaven. Des anderen daags hebben de muzikanten moeten toegeven en werd de prijs van eiken dans op 3 cent gesteld. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft in hooger beroep behandeld de zaak van A. A. Vermandei, notaris te Sas van Gent, die bij vonnis der arrond.-regtbank te Goes is schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en te dier zake veroordeeld tot gevangenisstraf van ééne maandin een zame opsluiting te ondergaan, en ecne geldboete van ƒ25. Het openb. min. reqnireerde de bevestiging van het vonnis wat de schuldigverklaring en de opgelegde straf betreft, doch met verbetering der qualificatie. Uit de onlangs door de regering ingediende begrooting voor 1876, lioofdst. binnenlandsche zaken, blijkt dat het plan bestaat tot vestiging eener rijkslandbouwschool. Dit geschiedt thans op grond van noodzakelijk heid, daar in de behoefte aan landbouwonderwijs niet op andere wijze voldoende wordt voorzien. Het voornemen isa vestiging eener rijksland bouwschool te Wageningenmet overname door hel rijk van de daar thans gevestigde inrigtingen van middelbaar onderwijs, en b intrekking, althans voorloopig, der rijkssubsidiën dusver aan de thans buiten werking zijnde landbouwschool te Warffum verstrekt en ten behoeve der nog niet lot stand gekomen landbouwschool te Zierikzee toegezegd. Wageningen is gekozen om zijne gunstige ligging niet slechts in het midden des lands, maar ook te midden van onderscheiden soorten van landbouw en wegens de aanbieding van geschikte gebouwen met bijbehoorend terrein, door de gemeente Wage ningen gedaan. Als een noodzakelijk complement der landbouwschool beschouwt de regering een proefstation voor den landbouw. Hel zal verbonden worden aan de Wageningsche school, waardoor een belangrijk middel lot verspreiding van kennis wordt verschaft. De gecombineerde inrigting zal ƒ30000 'sjaars vorderenwaarvan de schoolgelden en de revenuen van het proefstation in mindering komen. De landbouwschool zou in September 1876 in werking treden, na opheffing der gemeentelijke hoogere burgerschool en landbouwschool. Van de som van ƒ353,948 voor aanbouw en voor de hoogeschool te Leiden, zijn ƒ300,000 bestemd voor het nieuwe academiegebouw; 12Q00 voor vernieuwing van een der plantenkasten4100 voor werkzaamheden aan de sterrewacht; ƒ7035 voor meubilair; ƒ8000 voor kasten in de nieuwe bibliotheek; ƒ6000 voor het Zool. laboratorium en eenige kleine uilgaven. 'sGRAVENHAGE. 29 September. Tot burgemeester der gemeente llellendoorn is benoemd de heer A. J. Ninaber, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wannepervecn. De 2e luit. W. H. P. Mirandolle, van het 4' reg. infanterie, is overge plaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. Aan den kapitein-luit. ter zee P. J. Bosenwald is opgedragen de be trekking van permanent lid der commissie tot het examineren van zee-offi cieren en adelborsten. -- Door den minister van marine zijn de jongelingen L. A. F. Schakers, T. W. 11. Paulussen, H. G. Samson, J. W. Porlengen M. M. Jung, P. E. van Twisk, D. Wouters, E. F. Romeling en C. C. C. 11. Möller, benoemd tol student voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt bij hel gar- nizoenshospilaal te Amsterdam. Z. K. H. prins Hendrik is heden morgen met oen extra trein ten hall )0 ure langs den Rijnspoorweg naar Luxemburg vertrokken, tot bijwoning van de festiviteiten, die bij gelegenheid van 111). 25-jarig stadhouderschap o er bel groothertogdom ter zijner eer zullen worden gevierd. Z. 1(. H. prins Frederik is voornemens tot hel begin van Februarij in Duitschland te vertoeven. Middelerwijl zal hier ter slede den bouw worden verrigt van den nieuwen vleugel aan het paleis in het Voorhout, naar men verneemt, bestemd tol verblijfplaats voor den prins en de prinses von Wied. In de heden door de tweede kamer gehouden zitting heeft de voor zitter medegedeeld dat het adres in antwoord op de troonrede aan Z. M. den koning door eene commissie is aangeboden. Z. M. heeft dank betuigd en verklaard dat het hem aangenaam was de verwachting te zien bevestigd van het ernstig voornemen dezer kamer om ten nutte des vaderlands vele en belangrijke zaken lot stand te helpen brengen. De kamer heeft ver schillende commissiën benoemd, waaronder die lot onderzoek der regerings- inlichlingen omtrent de spoorwegaansluiting te Rotterdam. De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden het onderzoek voort gezel over de wets-ontwerpen uitmakende de Nederl. Indische begrooting voor 1870. De commissie van rapporteurs voor het bij de kamer aanhangige wets ontwerp tot wijziging der wet van 1869, houdende regeling van het onder wijs bij de koninklijke militaire akademieheeft een nader onderzoek in de afdeelingen der kamer noodig geoordeeld, als wijkende dat ontwerp af van het oorspronkelijk ingediende en in tegenstelling van dit laatste geheel de wet van 1869 omvatlende, terwijl de memorie van antwoord nieuwe ge- zigtspunlen wegens deze aangelegenheid opent. Een persoon, die het verblijf in de gevangenis gewoon is geraakt, heeft gisteren avond uit een stal in de Raamstraat een voctkleedje van een rijtuig ontvreemd en zich vervolgens bg de policie aangemeld. De ntan \fr klaarde den diefstal te hebben bedreven, alleen met het doel om wederon in de gevangenis een onderkomen te vinden, waarin hij dan ook heden js opgenomen. BUI TEN LANDSCIIE BERIGT EN ESSELAS®, LONDEN 28 September. De hertog en de hertogin van Edinburgh zijn uil Kopenhagen alhier teruggekeerd. Zij hebben op hun overtogl zeer ruw weder gehad, zoodat hun schip Zaturdagnacht te Sheerness moest stil liggen. Dezelfde oorzaak van teen vroeger spoorwegongeluk had thans weilj op de Midland-spoorlijn een ongeluk ten gevolge, waarbij 12 reizigers mij of meer gekwetst werden. Een gedeelte van een goederen-trein geraakte, hoe weet men nietlos van den trein en liep een helling af, totdat it waggons met toenemende snelheid op een personen-trein stootten, diegereei stond het station-Reighley te verlaten. De schok legen het achtereinde vu den trein verbrijzelde den waggon van de conducteurs en stapelde den vol. genden waggon op dien daarnevens. Gelukkig waren geen reizigers in da achtersten waggondie vermorzeld werd. Een telegraphisch berigt uit Shangai, door de Times medegedeeld, meldt dat de Chinesche regering zich onttrekt aan het stipt nakomen vu de verbindtcnissen, door haar bij het tractaat van Tientsin aangegaan,» o. a. als niet geschreven aanmerkt de voorwaarden betreffende het strafïej van de schuldigen in de zaak van Yunnan en betreffende de openbaarmaking van stukken over de buitenlandsche aangelegenheden. Mogt de Chinestlj regering niet voldoen aan hare verpligting, dan zal de tot stand gekomei schikking voorloopig niet van kracht verklaard worden en de heer Wade, de Britsche gezant, reeds den I3de0 October Pekin verlaten. De Noord-Amerikaansche bladen hangen een treurig tafereel op van it crisis die thans in de Vereenigde Staten heerscht. In New-York zijn dni zenden zonder werk. In Nieuw-Urleans is het nog veel erger. Vijftien ju geleden was deze stad het entrepot van twee werelden. Haar haven n vol schepen, de kaden met koopwaren bedekt; ieder kon rijkelijk zijn tad verdienen; algemeen heerschte welvaart. Thans herkent men de stad nil meer; er zijn 40000 armen. Handel en verkeer staan stil en de koopliedn kunnen zich ter naauwernood staande houden. De haven, de pakhuizen de winkels zijn ledig; geen werk, geen crediet, geen vertrouwen, geenhoq zelfs op de toekomst. FRANKRIJK. De president heeft de militaire oefeningen in het kamp van Ver* bijgewoond en vervolgens een bezoek gebragt aan Rouaan. Te Vernoi heeft de kommandant Lebrun ee generaals en kolonels van zijn legercoij aan een ontbijt vereenigd, waaraan ook de minister van oorlog, maarschal Canrobert en vele vreemde officieren hebben deelgenomen. De minister™ oorlog heeft bij bet uitbrengen van een toast de vreemde officieren, diedt militaire manoeuvres hebben bijgewoond, voor hunne tegenwoordigheid dul gezegd, liet is de eer van den militairen stand, zeide hij verder, dat na den veldslag geen vijand meer is. Na den veldslag zijn er slechts solda ten die elkander kunnen hoogachten en de hand drukken. Kolonel Slatl militair attaché bij de Zweedsche legatie te Parijs, voerde uit naam det vreemde officieren het woord. La France verzekertdal het berigtvolgens hetwelk in den minister raad besloten is van den «scrutin d'arrondissemcnt" eene kabinets-quaeslit te maken, ten eenenmale onjuist is. -- Te Sl. Mandé, in het dep. der Seine, heeft Zondag een feestmaalplaal gehad ter viering van de afkondiging der republiek in 1792. waaraan on- strceks 500 gasten moeten deelgenomen hebben. Onder deze merkte mei op een 4-tal afgevaardigden der nationale vergadering, van wie de het Louis Blanc een was. 8 leden van den Parijschen gemeenteraadettelijk) leden van algemeene raden enz. Door de hh. Talandier en Louis Blanc m den redevoeringen uitgesproken en ten slotte eene collecte gehouden voer de gezinnen der staatsgevangenen. De Univers deelt mede, dat er een nieuw geheim blad wordt uiige;! ven, hetwelk, onder den titel van "de Carlislische banier", bij besluit ra don Carlos voor het orgaan zijner partijgangers te Madrid verklaard is. 9 III T K C i! L A N II. Het onderzoek van de beursbelasting is bij de bondsraads-commissiti voor de zaken van handel, tolregt en belasting ten einde gebragt. Hel voorstel van Hamburg om belasting op koopbrieljes en rekeningen, voorge steld op 25 penningen, tot op 10 te verminderen, is verworpen. Evenzoo een voorstel van Wurlemberg om het op 20 te stellen. Ten slotte is ontwerp nagenoeg onveranderd aangenomen. De voornaamste wijziging dal de belasting op prolongatie van beleeningen is vervallen. Thans houden de commissiër. zich bezig met de bierbelasting. Vanwege de legering is eene aanschrijving gezonden aan de hoofdenóf' policie in de verschillende provinciën, betreffende het ontbinden van verga deringen. Daarin wordt gezegd dat de wet niet veroorlooft over te gaan lol het ontbinden eener vergadering, ingeval een der sprekers eene redevoe ring houdt, welke binnen de bepalingen der strafwet valt. Slechts da» wanneer die rede voorstellen of voorslagen bevat, welke moeten strekte» om anderen aan te sporen lot hel begaan van strafbare handelingen of ver zet tegen de gevestigde magt, kan, volgens art. 5 der wet op het regt van vereeniging, worden overgegaan tot het ontbinden eener vergadering. In hel eerstbedoelde geval staat het den ambtenaar van policie vrij, den redenaar desnoods onmiddellijk in verzekerde bewaring te nemenmaar eene onlbtn ding van de vergadering mag op grond daarvan niet geschieden. In het Silezisehe kiesdistrict Oppeln is de pastoor Gralzka, met 001#

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2