LEIDSCHE tm -én sm S". 228, vmuAm DONDERDAG 30 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p, p. 3.E0 mei het Ferslag der handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'ijaart, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regeis 1.—iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. HONDSDOLHEID. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gelet op het bij hem ontvangen bericht dat in deze Gemeente een geval van hondsdolheid is voorgekomen; Gezien art. 3 der Wet van 5 Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (Staatsblad n». 110); Beveelt dat op nieuw gedurende vier maandente rekenen van den da" der afkondiging van dit bevelschrift, alle lioiiden die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van ver voer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggenmoeten voorzien zijn van een 58 ÏJ3 8,- KOKF, volgens het door Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij beschikking van 27 Juli 11. voorgeschreven model, ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld, met dien verstande nochtans dat, ingevolge Ministerieele beschikking van 7 dezer, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare afkondiging door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant, De Burgemeester voornoemd, Leibe!v, 27 September 1875. v. d. BRANDELER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 29 September. Door de staats-commissie voor het geneeskundig examen is heden het getuigschrift voor hel eerste gedeelte uitgereikt aan den heer P. T. Persoon. Dc commissie voor het eerste natuurkundig examen heeft aan drie candidaten het verlangde diploma uitgereikt, aan de heeren Hoekstra, van Sdiaick en Verlaan. Als vervolg op onze medede-Iing betreffende het vocaal en instrumen taal concert, den 4lcn Oct. e. k. in de stads-gehoorzaal alhier te geven door de Amstcrdamsche iiedertalel "Oefening baart Kunst", onder leiding van den lieer 11. Collinkunnen wij nog meldendat hel instrumentaal gedeelte ver tegenwoordigd zal worden door twee Leidsche solistende heeren Duyster en Vreeswijkdie zicli gaarne bereid verklaard hebben hunne talenten te wieenen om tot eene waardige viering van den gedenkdag van Lcidens Ontzet mede te werken, cn daardoor tevens de ijverige pogingen der com missie voor het gedenkteeken te ondersteunen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. IndiCdoor middel van het stoomschip /'rinses Amalia, van dc maatschappij «Nederland", waarvan hel vertrek uit het Nieiuvcdiep op den 2J,n October aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. Dc gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den lst,n October en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen le zijn. De Staatscourant bevat eene opgave (36' vervolg) van gewonde en gesneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt te Atchin, sedert 5 Augustus 11. Als gewond worden opgegeven: J. Brinkema, J. Gor ter, D. de ('ocq. Blijkens een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, was op den 23>lt" dezer de gezond heidstoestand iu Atchin gunstig. Een bataillon Madureschc barissans was aldaar van Java aangekomen, en daarentegen het regter half 5dl! bataillon infanterie naar Samarang vertrokken. Blijkens dc bij de regering uit Zwitserland ontvangen officiële mede- deelingen omtrent den stand der veeziekten aldaar, loopende tot 18 Septem ber, was gedurende de eerste helft dier maand het mond- en klaauwzcer nagenoeg op dezelfde hoogte gebleven. Het aantal besmette weiden was verminderddat der besmette stallen daarentegen vermeerderd. Van andere veeziekten waren in de eerste helft van September voorgekomenin drie kantons 6 gevallen van kwaden droes; in drie kantons 11 gevallen van miltvuur en in twee kantons 5 gevallen van hondsdolheid. In ée'negemeente van het kanton Ziiricli waren een tiental personen door dolle honden aan gevallen en ten deele bedenkelijk gekwetst. Uit een eigenhandig schrijven van den majoor Steek te Darmstadt ver neemt de Arnh. C., dal deze in vrijheid is gesteld, wegens volkomen gebrek aan bewijzen, dat hij voor hel Nederlandsch-Indische leger soldaten zou hebben geworven. De heer Steek protesteert tegen de beschuldiging, dat hjj zich aan geheime werving zou hebben schuldig gemaakt. Op de voordragl. ter voorziening in de vacature aan het gymnasium te Brielle, ontslaan door liet vertrek van den leeraar in de wis- en natuur kunde dr. A. Rutgers, zijn door curatoren geplaatst de bh. P. M. Heringa, L. P. C. I.iiytcn, G. J. D. Mounier en C. Mensinga. Te Rotterdam is eergisteren avond brand ontstaan in een nieuw, nog onbewoond cn gesloten pand in de Jonkerfransstraat, waarin reeds eenige meubelen geborgen waren. Behalve dat eenig meubilair verbrand is, heelt dc brand hooldzakelijk gewoed lussclicu de plafonds en de separatie-muren van zoogenaamde Engclsche constructie op de eerste verdieping, waardoor nog al aanmerkelijke schade veroorzaakt is. Door burg. en welh. van Amsterdam is hij den gemeenteraad ingediend een voorstel tot oprigting eener gemeentelijke kweekschool, ter opleiding van ouderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs, onder voorwaarde dat daaraan de door den minister van binnenl. zaken toegezegde jaarlijk- sche rijks-subsidie van f 15000 worde toegekend. De jaarlijksche uitgaven worden, met het oog op eene voltallige school, geraamd op 35300. Bij het on weder, dat eergisteren avond gewoed heeft, is de bliksem ge slagen in het goederen-bureau van het station der Hollandsche spoorweg maatschappij te Amsterdam. Twee personen, die zich daar bevonden, ont vingen een geweldigen schokdoch kwamen overigens met den schrik vrjj. Er is ook geen brand veroorzaakt. Te Purmerende is eergisteren een nieuw bedehuis voor de Israëlitische gemeente ingewijd. De feestredenaar, de heer Hillcsum uit Amsterdam, bragt hulde aan mevr. de wed. Zadeitsvan Garderen, die. de hervormde godsdienst belijdende, een voorbeeld van verdraagzaamheid heelt gegeven, door hel nette kerkgebouw te stichten en aan de niet-vcrmogeiide gemeente in gebruik af te slaan. De arrond.-regtbank te Deventer heeft den molenaar G. J. S., te Olst, benevens zijne heide zonenveroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting en geldboete van ƒ25, ter zake van het fabriceren en verkoopen van lijnkoe ken, gemengd met krijtwit. Volgens de Zw. Cour. is de persoon van V., werver van beroep en laatstelijk woonachtig te Brussel, op verzoek van de Belgische regering te Harderwijk aangehouden en gevankelijk naar Arnhem gebragt. Bij onderzoek bleekdat hij in het bezit was van volledige stellen valsche papieren. Tot welke doeleinden deze gebezigd worden, is le begrijpen. Wegens de duurte van het hooi zijn onderscheiden landlieden in Drenthe en Overijssel begonnen met het verkoopen van hun vee, om hun voorraad hooi tegen hoogen prijs van de hand le kunnen zetten en in het voorjaar nieuwe runderen aan te koopen. Vrijdag jl. is eene zate en landengroot ruim 45 hectarenin de na- hijheid van Leeuwarden, publiek verkocht voor de som van 147,935.10, waarbij komen de kosten ad 10 pCt.zoodat de gehcele koopprijs wordt ƒ162,722.61. Nog nooit werd in Friesland zoo hooge som voor eene boe renplaats besteed. Naar men uit Winschoten meldt is met een landbouwer, wonende op de grenzen bij Pruissen op korten afstand van daar, het volgende gebeurd. In l'ruisscn is de uitvoer van paarden verboden. Des ondanks verruilde de landbouwer zijn paard in Pruissen en keerde daarmede ongehinderd huis waarts. Intnsschen sch en de zaak niet onopgemerkt te zijn gebleven, want toen hij voor korten lijd met zijn wagen en paard in Pruissen kwam, werd hij door de bevoegde magt aangehouden en kon eerst met achterlating van het paard cn na behoorlijke borgstelling huiswaarts kecren. -Eenige dagen geleden is het paard te Bocholt verkocht en de eigenaar bovendien veroor deeld tot eene aanzienlijke boete. - Te Reek, nabij Grave, heeft Zondag avond een hevige brand plaats ge had. Hij ontstond in de schuur eener boerderij, en, gevoed door een grooten voorraad hooi en sirooviel er aar. biusscbcn niet te denken. De vlamnign

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1