BU1TENLANDSCI1E BERIGTEN. eieren, onder bevel van den tuit.-kolonel der infanterie van het 0. I. leger s F. P. Cavaljé. Ter uitvoering van 's konings besluit, betrekkelijk de uitzending van onderofficieren van het leger hier te lande als modegeleiders van detache- fj mentcn suppletie-troepen voor Ned.-Indië, is door den minister van oorlog jj bepaald, dat bedoelde onderofficieren zullen worden gedirigeerd op het werf- depót en tot aan hun terugkeer in Nederland bij hun corps gedetacheerd f zullen worden gevoerd. Van die detachering zal behoorlijk aanleekening worden gehouden; hunne kleeding wordt te Harderwijk verwisseld met die, 1 waarvan de koloniale onderofficieren voorzien zijn. De /V. R. C. meldt: Nu de verbinding van den Rijn- met den Hol- i landschen en den staatsspoorweg alhier niet tot stand komt, is. naar wij vernementerstond concessie gevraagd voor eene verbindingslijn van den Rijnspoorweg nabij Oudewater niet den ontworpen spoorweg Dordrecht—Eist tegenover Dordrecht. De Rijn- en staatsspoorweg worden dan toch verbon den. en de Rijnspoorweg kan aan den handel van Amsterdam eene verbin ding met Vlissingcn over Dordrecht aanbieden, die tusschen de 30 en 35 kilometer korter is dan de weg Amsterdam—Rotterdam DordrechtYlis- singcn. Door Z. 51. den koning is aan den heer J. Genet, die als hoofdonder wijzer gedurende meer dan een halve eeuw zich met onverdroten ijver en tot alle tevredenheid aan het onderwijs der jeugd te Breda heeft toegewijd, toegekend de groote zilveren medaille. Te Utrecht werd Zalurdag 11., onder voorzitterschap van den heer S. Gille Heringa, de algemeene vergadering gehouden van de Ned. vereeniging tol verstrekking van dadelijke hulp aan minbczoldigde onderwijzers en tot bevordering eener voortdurende verbetering der onderwijzers-jaarwedden. Uit het verslag bleek, dat de aangewende pogingen om verbetering van onderwijzers-jaarwedden te bekomen, nog niet gebaat hadden, dat de hulp der vereeniging nog steeds noodig was, en zij zeer gewaardeerden bijstand aan verschillende onderwijzers had kunnen verleenen. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten 584.78, de uitgaven ƒ581.92% hadden bedragen en er dus een batig saldo was van 2.85%. Onder de uitgaven was ƒ410 aan ondersteuningen en daarvan hebben 12 onderwijzers geprofiteerd, aan wie giften van ƒ10 tot 35 geschonken waren. Een had 170 ontvangen. Gisteren passeerde hier, meldt het V. D., een transport Belgen, be stemd voor de koloniale dienst. In de laatste dagen wordt op de plaats van afzending een zeer streng toezigt op de papieren en" herkomst van vreemde lingen "gehoudengehuwde personen worden niet aangenomen. Er zijn wer vers die in de laatste dagen aanzienlijke schade geleden hebben. Aan hel station van den Rijnspoorweg te Utrecht had Zalurdag 11. het volgende plaats: Drie boeren, die met den middagtrein naar Jlaarsber- gen wilden vertrekken, plaatsten zich in den laatslen waggon, waarin niemand plaats had genomen. De trein zette zich in beweging, maar tot hunne verwondering bleef hun waggon staan, omdat hij niet aange haakt was. Zij moesten zich nu getroosten te wachten tot de volgende trein vertrok. Gisteren middag, meldt de Arnh. C.gebeurde in het smalle voetpad, tusschen den Zijpendaalschen weg en het Tamboersboschje, het volgende: Een boer, met twee vrouwen, allen in zeer beschonken toestand verkee- rende, kregen, na eene herberg verlaten te hebben, twist, die tot dadelijk heden oversloeg. De boer bragt namelijk met eene flesch jenever een der vrouwen tegen de knie een slag toe, waardoor zij gewond werd, waarna de boer hot hazenpad koos. De woedende furiën vielen daarop twee voor bijgangers. waarbij een oud man, aan en bragten den laatste verschillende wonden aan het hoofd toe. Beide wandelaars vluglten in de naaslbijzijnde woning, doch toen zij die weêr verlieten, werden zij op nieuw door de vrouwen aangevallen. Nu keerde echter de kans. want een der vrouwen werd door den jongste der voorbijgangers op hare beurt duchtig toegetakeld. Met de hulp van een daar langs komend militair gelukte het den beide mannen eindelijk zich te verwijderen. Thans zetten de vrouwen onderling de vechtpartij voort, tot dat zij ten laatste in eene boerderij aan den Zij pendaalschen weg onder dak werden gebragt, om daar tot bedaren te ko men. Eene had verschillende wonden aan hel hoofd, hals en handen, en was geheel met bloed bevlekt. Te Zwolle. Deventer enz. was Zaturdag 11. het water zoo ontzettend laag, dat zich niemand kan herinneren zulk een lagen waterstand ooit aldaar gezien te hebben. De meeste schepen zaten aan den grond. De scheepvaart was geheel gestremd. In één etmaal viel het water ruim 70 centimeter. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop van 5 Junij, heeft het huis der afgevaardigden in de Kaap-kolonie met algemeene stemmen bestolen, ongeveer tweederden van het tot hiertoe onafhankelijk Kaffergebied tusschen de rivier Kei en Natal in le lijven. De in le lijven streek heeft eene bevol king van omstreeks 140,000 Kaffers en is onderden naam van Niemandsland en Fingoland bekend. 's GRAVENHAGE, 28 September. Tol substituut-griffier bij de arrond.-rcgtbank te Gorinchem is benoemd de heer mr. F. Tannay, te Amsterdam. De plaatsing van den officier van gezondheid Isle kl. W. Pannevis bij het hospitaal der marine le Willemsoord is ingetrokken; voorts worden de lfle luitt. bij het corps mariniers C. J. Visser en J. W. van Riel, respective- lijk kommanderende het detachement mariniers, ingescheept aan boord* van de wachtschepen te Willemsoord en Hellevoetsluis, ter beschikking gesteld van den kommandant van hel corps mariniers, en vervangen door de 2te luitt. bij dat corps A. T. Timmers en L. 11. J. L. Vogelvanger, terwijl de 2,le luit. bij het corps mariniers C. 51. E. R. C. von Rosse geplaatst wordt aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, ten einde het bevel te voeren over het op dien bodem ingescheepte detachement mariniers. Tot consul-generaal te Frankfort a. Main is benoemd de heer dr. A. Schmitt, aldaar. - Z. M. de koning heeft heden namiddag ten half zes ure de commissie uil de tweede kamer ontvangen, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede. Voor de arrond.-regtbank stond gisteren te regt de heer Th. P., denys( mechanicicn alhier, beklaagd van het onbevoegd uitoefenen van de tanj. heelkunde, in het laatst van 1874 en in den loop van 1875. Voor gel| feit werd hem reeds ten vorigen jare eene boete van ƒ75 opgelegdnast niettegenstaande hij die boete voldeed, ging P. voort met hel plomberen trekken enz. van tanden en kiezen, doch wanneer er operatiën noodig wr ren, deed hij zulks op raad en volgens het oordeel van tegenwoordig zjj8j( geneeskundigen. De subst.-officier van justitie, mr. Roest, zag in het vroe gere vonnis geen aanleiding om dit als eene verzwarende omstandigheid a# te merken en eischic eene veroordeeling van 300 boete of subsidiaire gevangenisstraf van één maand, daar z. i. voldoende was gebleken dat bekl een tak van de geneeskunde onbevoegd had uitgeoefend. Dit requisitoir werd wedersproken, namens bekl., door mr. Vlielander Hein, die betoo»4 dat men hier niet te doen had met een kwakzalver, die met minacht» van de wet voortging het publiek te misleidenmaar met een geacht p». soon, die zijn vak grondig verstaat en zich steeds in een druk bezoek vet heugen mag. Beklaagde's stelregel is steeds geen operatie te doen dan op raad en in tegenwoordigheid van een bevoegd medicus, en het hem geïmpa. teerde kon niet als eene overtreding der wet worden beschouwddaar Int. geen bekl. verrigt, niets is dan eene zuivere mechanische kunstbewerk» De uitspraak zal over 8 dagen geschieden. E IV Cf E Eïtï U. LONDEN 27 September. Te Portsmouth is men aan boord van de Serapisop welken bod® de prins van Wales te Brindisi voor zijn bezoek aan Britsch-ludië sebtij zal gaan, druk bezig met laden en pakken van de bagage van den prinsti zijn gevolg. Per trein worden die goederen aangebragt, benevens liet zil» werk, de geschenken, de paarden, en ook het vee en ander levend gr dierte, die gedeeltelijk voor het gebruik op reis en gedeeltelijk ook als ft schenken worden medegenomen Het schip wordt door duizenden bezocht, die vrijen toegang hebben. De staatsie-boot, 34 voet lang en prachtigb». werkt en versierd, trekt vooral de aandacht. Een lijfwacht van 20 kt gardes te paard zal den prins vergezellen. Uit fndië ontvangt men nog velerlei berigten omtrent de toebereidsel* die gemaakt worden om den prins te ontvangen. Tot de feestelijkheden die le Bombay ter eere van den prins zullen worden gegeven, behoort ooi een kolossaal kinderfeest, waarvan de kosten op 1200 zijn geraamd, li Lucknow zal de prins gebruik maken van den gala-olifant des onder-konings een meer dan 100-jarig dier, dat, naar men zegt, eenmaal lord Bastin': droeg toen hij een eeuw geleden Lucknow als gouverneur-generaal bezocht De regering van hel presidentschap Madras heeft twee lak ropijei (ƒ250,000) beschikbaar gesteld, tot goedmaking van de kosten aan de om vangst des prinsen verbonden. Berigten uit Chili melden dat aldaar de struikrooverij aan de orde vat den dag is en dat de onbeschaamdheid der bandieten tot eene schrikbarend! hoogte is geklommen. Als bewijs daarvan wordt het volgende medegedeelè Een 20-tal bandieten, op prachtige paarden gezeten, en met dolken a revolvers gewapend, deden een aanval op de «haciendo" van Aguirreti bedreven allerlei onmenschelijkheden. Zij dreigden elkdie den minste tegenstand bood, te zullen dooden. Om de boeren schrik in te boezen» losten zij salvo's uit hunne revolvers. Een persoon, die pasgehuwd» voor zijne vrouw bezorgd was, sloot zich op in zijn huis en barricadeert de deur. Toen de bandieten bij zijn huis kw amen en het bevel de deur li openen niet opgevolgd werd, liepen zij de deur open. De jonge man bool alles aan, wanneer zij slechts zijne vrouw ongedeerd lieten, doch met afschu welijke barbaarschheid doorstaken zij de vrouw met hunne dolken en ver- wondden zij den man, zoodat beiden voor dood liggen bleven. Met buit In laden verlieten zij Aguirre in de rigting van Santiago; op weg werd ea man le paard door hunne revolverschoten gewond, naakt uitgeschud en vaii zijn paard berooid. Zelfs in de straten van Santiago werd door een dezer onverlaten een heer aangesproken om vuur voor zijn sigaar, doch voorde® een antwoord kon geven ontving hij een slag op het hoofd en werd van alles beroofd. FHAÜRRIJK. 51en maakt reeds toebereidselen voor de aanstaande verkiezingen voor den senaat. Over het algemeen kan men groote neiging bespeuren on leden der tegenwoordige nationale vergadering tot senatoren te verkiezen. Een definitief plan kan evenwel niet worden vastgesteld, vóór de vergade ring zelve van haar regt heeft gebruik gemaakt om 75 senatoren voor I® leven lang te benoemen. Waarschijnlijk is het toch, dat onder die 75 vele tegenwoordige afgevaardigden zich bevinden zullen. De prefect van hel depart, der Haule-Loire heeft aan de maires in dal gewest eene circulaire gezondenwaarin hij zegt met verbazing vernomen te hebben, dat op sommige mairiën nog het keizerlijk zegel voor officii stukken gebruikt wordt. De maires gelieven te zorgen dat geen secretaris of welk ander beambte ook zich meer bedient van hel keizerlijk zegel of van eenig wapen of zinnebeeld, dat in strijd is met den beslaanden rege ringsvorm. - Bij den uilgever Lachaud is een vlugschrift: «les Complots d'Arenen berg", verschenen. Hel bevat eene weerlegging van de geruchtendie tea naöeele van het keizerrijk in den laatslen tijd verspreid zijn, en eene ver sterking van het geloof der keizerlijken. Van complotten wil de schrijve! niet weten, ook niet van eene onderlinge scheuring Hij deelt echter meoti

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2