BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 27 September óS75V°. 225. Te Rijssen verliet in de vorige week eene vrouw, wier man in Duitsch- land als poldergast werkzaam is, heimelijk die plaats, na vooraf het weinige huisraad, dat zij nog bezat, verkocht te hebben. Ilaar vijfjarig kind liet zjj bij een schoonbroeder achter, onder voorgeven, dat zij eene reis naar Deventer moest maken en voornemens was nog denzelfden dag terug te keeren. Tot heden wacht echter de schoonbroeder te vergeefs op hare terugkomst. Naar men uit Roermond meldt is door Duitsche kloosterlingenzus ters uit Aken, het gebouw, waarin de papierfabriek van den heer Deusz is gevestigd, aangekocht, om daarin eene inrigting voor onderwijs te vestigen. 's GRAVENHAGE25 September. Het heeft Z. M. den koning-groothertog behaagd te benoemen lot grootkruis van de orde der Eikenkroon, den heer Gascharl, rijksarchivaris te Brussel, die zich sedert eenige dagen hier ter stede bevindt. Door Z. M. is aan D. Mitchell, matroos le kl. en A. J. Eggers, matroos kl.beiden dienende op het schroefstoomschip Metalen Kruisals blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een over boord gevallen ligtmatroos, ter reede van Aichin, op 25 Junij 11., toegekend voor ieder de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat C. W. Rath, van het koloniaal werfdepot, is vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frank rijk in 1870;71. De telegraphist 3e kl. J. M. II. van Beyma thoe Kingma is, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Naar aanleiding van 'skonings besluit van 23 September is, met wijzi ging van dat van den 17llen te voren, het bevel over het schroefstoomschip Cornells Dirks opgedragen aan dén kapitein-luit. ter zee E. L. baron van Heeckeren van Waliën, thans len officier aan boord van het wachtschip te Willemsoord, en zulks in plaats van den kapitein-luit. ter zee jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadl. De kapitein-luit. ter zee G. Bijl de Vroe wordt als le officier geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Z. K. H. prins Hendrik zal Woensdag ochtend uit de residentie naar Luxemburg vertrekken. De commissie van de eerste kamer der staten-generaalbelast met de aanbieding aan den koning van het adres in antwoord op de troonrede, heeft zich heden namiddag ten half zes ure van hare taak gekweten. De afdeelingen der tweede kamer hebben zich heden bezig gehouden met het onderzoek van het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede. In eene heden namiddag gehouden zitting is de beraadslaging daarover aan de orde gesteld tegen Maandag ten 1 uur. In de zitting van den hoogen raad van gisteren nam de advocaat- generaal Romer zijne conclusie in de zaak van den heer F. X. Rutten, r. k. priester en pastoor te Maastricht, requirant van cassatie tegen een arrest van het prov. geregtshof4n Limburg, houdende bevestiging van een vonnis der arrond-regtbank te Maastricht, waarbij de requirant, ter zake van het houden eener processie in kerkelijk gewaad te Maastricht, is verklaard te hebben gehandeld in strijd met de wet en veroordeeld in de kosten. Die conclusie strekte tot verwerping der voorziening in cassatie. In de volksgaarkeuken alhier kwam het jl. Donderdag lot eene ont moeting lusschen een man en een vrouwspersoon, die de 50 jaren reeds achter den rug had, en in die inrigting het middagmaal gebruikten. Al dadelijk geraakten beiden met elkander op een vertrouwelijken voet, zoodal de man gaarne voldeed aan de uitnoodiging zijner gezellin om haar naar hare woning te vergezellen, waar hij den avond genoegelijk passeerde. Na zijn vertrek bemerkte de man dat hem zijn zilveren horlogie, een beurs met 17 en een knipmes waren ontstolen. Het is der politie gelukt de daderes van dien diefstal te ontdekken in genoemde vrouw, die kort na den diefstal naar Delft was gegaan, waar zij het horlogie verkocht en het geld gedeeltelijk heeft opgemaakt. Zij bevindt zich thans in het huis van arrest alhier. EIGELAX». LONDEN24 September. Dezer dagen zijn de toelichtingen verschenen op het rapport nopens de builen- landsche leeningen door eene commissie voor het einde van het zittingjaar nitgebragt. De Times vestigt de aandacht op hetgeen in dit boekdoel voor komt betreffende de beruchte Hondurasleening. De heer Gutierrez, gezant van de republiek Honduras bij het Engelsche hof, heeft daarin eene zeer zonderlinge rol gespeeld. Blijkens de officiële stukkenheeft hij van het prestige, dat hij als gezant had, schandelijk misbruik gemaakt, om het publiek te helpen bedriegen en zichzelven te bevoordeelen. Wat hel rapport daaromtrent indertijd heeft medegedeeld, wordt door deze toelichtingen ten volle bevestigd. De Times is Van oordeel, dat zoo de gezant deze beschul digingen niet wederleggen kanhij onmogelijk langer als gezant aan het Engelsche hof kan geduld worden. De enquête over de vreemde leeningen, zegt het Daily News, heeft zoo veel bedriegerij en afzetterij aan den dag gebragt, dat sedert het bekend worden van die feilen, de Zuid-Amerikaansche fondsen aanzienlijk gedaald zijn. Het openbaar vertrouwen is zoo geschokt, dat de vreemde gouverne menten in hun eigen belang goed zouden doen den staat van hunne finan ciën bekend te maken. Na de onthullingen der enquête verdient men onder curatele gesteld te worden, wanneer men nog geld leent aan een staat, welks financiële positie geheim gehouden wordt. Betreffende de stormen die in Louisiana en Texas gewoed hebben, wordt aan de Times per telegraaf het volgende gemeld: De storm begon den 15drn September. Den volgenden morgen steeg zijn geweld tot dat van een orkaan. Het water stond in Indianola spoedig zes voet hoog in de straten. Op den 17den begon de wind, die tot nu toe oostelijk geweest was, uit het noordwesten te blazen. Nu werden de huizen weggespoeld of stortten in. In den vroegen morgen van den 18den bedaarde de wind en het water zakte; de wind werd nu noord. Toen de dag aanbrak, bleek het welk eene verschrikkelijke verwoesting was aangerigt. De stad was onherkenbaar. Overal trof men lijken aan. Zeer spoedig waren er zeventig gevonden. Honderden zijn te naauwernood den dood ontsnapt. Men schat het verlies der menschenlevens op 200. Zekere Taylordie, van moord be schuldigd, gevangen zat, werd losgelaten opdat hij niet zou verdrinken en ontsnapte. Alle winkels en pakhuizen zijn op vijf na vernield. Al de lood sen zijn, met uitzondering van één, omgekomen. Suluriain Texas, is geheel weggespoeld. De stoomboot Pelican State leed nabij Sabina schip breukmaar de manschap werd gered. Van Matagorda, aan den ingang van de baai van dien naamzijn maar twee huizen overgebleven. Men zegt. dat al de inwoners van East-Bay omgekomen zijn, en dat in een nabijgelegen gehueht van de 28 inwoners slechts 5 gered zijn. FRANKRIJK. Le Temps bevestigt het berigt, dat het kabinet eenparig zou besloten hebben de quaestie van vertrouwen te stellen bij de beslissing over de stem ming bij arrondissement ot de //scrutin de liste." De maarschalk zou zelfs verklaard hebbendat naar zijn meening het bewind zijn adhaesie aan een onverwijlde ontbinding zou moeten terugnemen, wanneer de "scrutin de liste" werd aangenomen. Volgens den Mon. univ. is er besloten den heer Ducros als prefect te Lyon te handhaven. De regering heeft eene nieuwe expeditie doen uitrusten, onder het be vel van den heer de Brazza-Savorgnanadelborst le kl. Zij is bestemd om het binnenland van Afrika onder den aequator te gaan onderzoeken. De heer de Brazza is uit de haven van Bordeaux vertrokken. Het eerste doel der reis is Gabaan, alwaar een bekend reiziger, de heerMarche, met eenige andere personen, zich bij hem zal aansluiten. De inschrijvingen ten behoeve van de noodlijdenden in het zuiden des lands bedragen reeds 24,145,694 fr. Door het geschil dat ontstaan is in den boezem van het prot. kerkge nootschap, heeft de minister geweigerd de beroeping, door liberale consis- toriën op predikanten uitgebragt, goed te keuren vóór dat de raad van state bij wien de geschillen aanhangig zijn gemaakt, zijn gevoelen over de zaak le kennen heeft gegeven. Alzoo bleven vele predikantsplaatsen in vrijzinnige gemeenten vacant. De ongelegenheden, hierdoor ontstaan, waren zoo groot, dat men zich op nieuw tot den minister heeft gewendom hem het on houdbare van dien toestand onder het oog te brengen. De heer Wallon heeft daarop eene circulaire aan de consistoriën gezondenwaarin hij hun mededeelt, dat hij, zoo lang het geschil bij den raad van state nog han gende is, de predikanten, die door de liberale consistoriën voorgedragen zijn, niet voor goed benoemen kan, maar dat hij, ten einde aan de be- hoellen der gemeenten te gemoet te komen, gezind is hun beroeping goed te keurenindien de consistoriën tijdeljjk zich met dien maatregel vereeni gen en een dusdanig verzoek tot hem rigten. SPANJE. In de Gaceta is opgenomen eene circulaire van den minister van bin- nenlandsche zakenwaarbij de oorzaken van de jongste wijziging in het ministerie worden blootgelegd. Hij doet een beroep op de verzoeningsge zindheid van alle partijen om den tegenwoordigen toestand als wettig te beschouwen, en beveelt den gouverneurs der provinciën aan den troon met de meest mogelijke kracht bij te staan, ten einde den oorlog te kunnen voortzetten en Spanje te bevredigen: dat toch is het hoofddoel van de te genwoordige regering. De minister meent dat het tijdstip der bijeenroeping van de cortes zeer nabij is. DVITICIILAND. Uit Schwerin meldt men aan de Weser Zeit.: Bij de aankomst des keizers wenschte de groothertog van Mecklenburg-Schwerin de permanente commissie der ridderschap tegenwoordig le zien. De uitnoodiging, daartoe door hem aan die commissie gezonden, ontving geen gunstig onthaal; de leden weigerden aan die uitnoodiging tc voldoen. Uit Darmstadt wordt aan de Bank- und Hand. Zeil. gemeld, dat het aan de policie aldaar is gelukt iemand in verzekerde bewaring te nemen, betrokken in de zaak van den majoor Sterk; hij was als onder-agent, naar men meent, den genoemden majoor behulpzaam om personen in het geheim tot dienstneming bij het Nederl. Oost-Indische leger te overreden en hen daarvoor aan te werven. Naar men uit Crefeld meldt heeft aldaar een aannemer schoten gelost op twee zijner werklieden, omdat zij zonder voldoende reden op verhooging van loon aandrongen. De een is zwaar en de ander ligt gekwetst. De dader is gevankelijk naar Dusseldorp gebragt. Uit Zurich wordt gemeld, dat een gedeelte van den spoorweg aan den linkeroever van het Zuricher meer plotseling in het meer is verzonken. Voor het station Horgen en het geheele daartoe behoorende terrein bestond hetzelfde gevaar. Weinig steden in Europa zijn. gelijk het Journ. de St. Pet. doet op merken zoo spoedig in omvang en bevolking toegenomen als St. Petersburg.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5