LEIDSCDE COURANT. to BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. »lt lew» ii». 187-5. S°. 225. dal» nur. «to MAANDAG 27 SEPTEMBER De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per merendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdvcrtcntiCn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. I (ij Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 30,leD September 1875, 's namiddags te twee uren. n Bij deze Courant wordt verzonden /V°. 34 blad 36) der Handelingen tan den Gemeenteraad. STADS-BERICHTE1N. ui LEIDEN, 25 September. Door een ingezetene van Frankfort a/Mainte Leiden geboren en vroe ger alhier woonachtigis aan den heer burgemeester dezer gemeente eene som van 100 ten behoeve van de algemeene armen ter hand gesteld. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging is de inschrijving open gesteld voor den spoorweg Leiden—Woerden. De kosten van aanleg van den spoorweg, met grondonteigening en funderingen der kunstwerken voor dubbel spoor, beloopen 2.800,000. Hel benoodigde kapitaal is gesteld op *{3,000,000. De stortingen hebben plaats in verschillende termijnen, als: 10 pCt. binnen 2 maanden nadat de koninklijke bewilliging op de statuten is verleend; J0 pCt. binnen 2 maanden na den dag voor de eerste storting bepaald; 80 pCt. op zoodanige tijdstippen als door den raad van commissa rissen zal worden bepaald, doch in termijnen van hoogstens 20 pCt.. met lusschenruimle van 3 maanden. Over de stortingen zal 4% pCt. rente wor den betaald. De inschrijving geschiedt tot en met 31 October. De bisschop van Haarlem heeft o. a. benoemd tot adsistent in de paro chie van den 11. Petrus te Leiden den heer W. A. van Worcom. De wisselwachterdie Maandag 11. nabij hel station van den spoorweg zoo ernstig verwond werd, is heden nacht overleden; de man moet ook in wendig zwaar gekwetst zijn geweest. Gisteren avond omstreeks 10 ure is aan den Ouden Rijn een jongen in het water geraakt. Een der toegeschoten personen, van Leeuwen ge naamd, slaagde er in hem te redden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 54 tot 73 volwassen personen en 9 tot 20 kinderen. De Staatscourant bevat het door Z. M. den koning goedgekeurde reglement op het examen voor de betrekking van leerling-consul. Aan be langhebbenden wordt tevens medegedeeld dal nog vóór hel einde van dit jaar, op een nader te bepalen tijdstip, gelegenheid tot afleggen van het examen zal gegeven worden. In eene te 's llage gehouden algemeene vergadering van de Nederl. vereeniging tot het* verlecncn van hulp aan zieke rn gewonde krijgslieden in tijd van oorlog (het Roode Kruis), zijn de rekeningen over 1873/74 en 1874/75 goedgekeurd. Daaruit is o. a. gebleken, wat hel dienstjaar 1873/74 aangaat, dat aan giften voor bet Nederl. Roode Kruis, speciaal ten behoeve van den oorlog in Atchinwas ontvangen eene som van ƒ14266.55 en voorts aan bijdragen van verschillende comilé'ster voorziening in de alge meene behoeften van de instelling, eene som van 2879 50%. Onder de verschillende uitgaven uit die dienst was voor Atchin gezonden aan gelde lijke bijdragen eene-som van ƒ30000, terwijl de verdere ondersteuning van zieken eir gekwetsten aldaar heeft gekost ƒ2609.92%. De rekening 1874/75 toont o. a. aan, dat ook ten behoeve van Atchin aan giften is ontvangen een bedrag van ƒ9879.48 en van de comilé's ƒ2747.14, terwijl in geld derwaarts was gezonden ƒ17000 en onder de onkosten verder lot hulpbe toon in Atliin is aangewemj eene som van ƒ1224.88. Voorts werd door den algemeenen secretaris medegedeelddal van het Berlijnsche comité, als blijk van waardering van-hetgeen door bet Nederl. Koode Kruis tijdens den jongsten oorlog was verrigt, is ontvangen eene som van 12000 mark, om in Atchin te strekken tot hulpbetoon. Volgens berigten der justitie zijn ontvangen of in beslag genomen te Groningen een valschc halve gulden, bccldlenis koning Willem II, 1817; te liellingwoldc een 25-cents stuk; te Sas van Gent, gelijk muntstuk; alsmede te Egmond aan Zee een valsch kwartje, allen met dc beeldtenis van koning Willem II. In een te Bergen in Noorwegen verschijnend dagblad leest men onder dagteekening van 15 Sept. liet volgende: "Een onlangs uit de IJszee te Hammerfest aangekomen vaartuig, de schoener Regina, kapt. Gundersjn, heeft op zijne reis het noordelijkste gedeelte van Nova Zembla bezochten is hij die gelegenheid in de Ishaon (IJshaven) geweest, waar de Hollander Barends zich gedurende den winter van 1596/97 heeft opgehouden. Kapt. Gundersen brengt van daar een, op de plaats waar waarschijnlijk eenmaal de verblijfplaats der Hollanders gewcesl is, gevonden journaal mede, ge voerd door Barends en waarschijnlijk behandelende de tijdsruimte lusschen 1 Junij en 29 Aug. 1580 Het papier heeft zich goed gehouden en hel schrift is volkomen leesbaar. De inhoud is echter moeijelijk te verslaan, hoofdza kelijk wanneer men niet volkomen te huis is in de Hollandsche taal. welke vermoedelijk in de verloopen 300 jaar verschillende veranderingen, zoowel in dialect als orlhographiemoet ondergaan hebben. Daar het journaal, zooals gemeld is, waarschijnlijk een gedeelte van het jaar 1580 behandelt, kan men niet verwachten daarin iels over Barends' oponthoud in Ishaon te vinden; het moet een document zijn, hetwelk hij van vroegere reizen heeft medegebragtmaar dat desniettemin van zeer veel belang zijn kan." (N.R.G.) Voor de arrond.-reglbank te Botterdam stond eergisteren teregt zekere B. v. B., van beroep warmoezier, beschuldigd van, door overtreding van het reglement op het rijden van karren bespannen met hondenden dood ver oorzaakt te hebben van een kind. De beklaagde, zittende op zijn kar, bespannen met een hond, komt op 11 Aug. d. j. den Hofdijk overrijden in een Hinken draf. Een opperman, bezig met hel dragen van steenen, den hond niet ziende aankomenkomt in aanraking met dezen en laat de steenen vallen; de hond wordt wild en slaat, doordien de wagen over de steenen heenrijdt, een schuinsche rigling in, met dat gevolg dat een kind, daar spelende, valt en met bet wiel zoodanig in aanraking komt, dat hel bewus teloos wordt opgenomen met een kwetsuur aan het hoofd. Het kind werd naar liet kinderziekenhuis vervoerd, waar het des middags overleed. De subst.-officier van justitie, mr. van Hamel, deelde de regtbank mede, dat de moeder van liet kind bij hem geweest was met het verzoek om de vervolging te staken; hij apprecieerde dat gevoel van medelijden, maar vond in de zaak geen reden om verzachtende omstandigheden te vragen; het was een zeer treurige zaak, en hij hoopte dal het een les mogt zijn voor anderen, daar reeds zoo menigmaal gebleken was, dat er eerst een ongeluk moest plaats hebben, vóór men naar de reglementen luisterde. Hij requireerde dus 1 jaar cellulaire gevangenis en 25 boele. Mr. H. J. van Buren trad als ver dediger voor den beklaagde op. Te Delfshaven had eergisteren eene vechtpartij plaats tusscheu twee opperliedenwaarbij de een den ander zoodanig met een steen aan het ach terhoofd heeft verwond, dat de man in bedenkelijken toestand verkeert. De dader is door de polieie aangehouden. Te Oudekerk a. d. IJssel is door de justitie te Rotterdam een onder zoek ingesteld hij de wed. K.die de vorige week heimelijk was bevallen eii haar kind in huis had begraven. Het lijkje is gevonden en een lijk schouwing heeft reeds plaats gehad. De heer J. Eduard de Vriesdireclenr van het Daleis voor Volksvlijt te Amsterdamis onverwacht overleden, lly bereikte den ouderdom van 65 jaren. Op de keerzijde \an de medaille der Amstcrdamsebe kermisvreugd ziet men, mcidl de Tijd, de verschillende gebouwen der stads bank van leening, die, naar ons verhaald wordt, in de kermisdagen voor ongeveer ƒ32,000 aan beleengeld voor panden heeft uitbetaald. Den 2dl'° October aanst. zal in het Nieuwe Diep overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prinses Atnalia, een detachement suppletielroepen sterk 552 militairen, waaronder 12 onderoffi cieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den van verlof naar Indië terugkeerenden luit.-kolonel der infanterie 11. F. Meijer. Onder Aardenburg zijn des nachts vijf runderen uit eene weide wegge haald, toebehoorende aan den landbouwer P. Bonte, in denPassageulepolder, gemeente Sint-Kruis. De schuldige is nog niet ontdekt en wegens de nabij heid van de Belgische grens zal het zeer moeijelijk zijn hem te vinden. Zie terder het Hijroeg ,e

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1