möederlijke lijn waren bloedverwanten bekend en tegenwoordigen dezen stelden zich in bet bezit der nalatenschap en gingen dadelijk over tot liquidatie daarvan, meenende dat er geene bloedverwanten van de vaderlijke lijn bestonden. In Augustus 1874 kwamen echter 16 bloedverwanten dei- vaderlijke lijn op. en cischlen voor de reglbank aldaar scheiding, deeling en afgifte der vaderlijke helft der nalatenschap aan ben, als erfgenamen in den 8sltn graadvan de erven in de moederlijke lijn. In November daarna kwamen twee personen uit Belgie op, bewerende den erflater te bestaan in den 7dtD graad van vaderszijde, voegden zich in gemeld geding en vorderden, dat aan ben de belli der vaderlijke lijn zou worden overgegeven. Deze be langrijke procedure is Vrijdag en Zaturdag 11. voor de arrondissements- reglbank te Tiel bepleit. De conclusie van bet openbaar ministerie is bepaald op i5 October aanst. De arrond.-reglbank te Arnhem beeft uitspraak gedaan in de reeds vermelde zaak betreffende liet bevorderen van desertie bij bel koloniaal militair werfdepot. Van de beide Harderwijker schippers werd de oudste veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstrafde jongste, de stiefzoon, vrij gesproken; de herbergier uit Dutten werd veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. Uil Harderwijk meldt men: Door den krijgsraad te Arnhem zijn ge durende de laatste drie maanden 33 militairen (alle vreemdelingen) van het koloniaal werfdepot wegens eerste desertie veroordeeld. Deze veroordeelin- gen bepaalden zich bij twee hunner lot zes weken, 14 tot een maand, 16 tot veertien dagen en zelfs één lot acht dagen detentie, bovendien van drie tot zes maanden afneming van de kokarde. Daar de suppletietrocpen echter geen kokarde dragen, kan deze straf niet feitelijk worden toegepast. Bij bedoelden krijgsraad zijn nog minstens 20 vonnissen wegens dezelfde over treding in staal van wijzen, terwijl zich alhier 10 militairen in arrest be vinden. eveneens aangeklaagd van eerste desertie. Uit een en ander blijkt, dal ruim 60 gevallen van desertie in drie maanden lijds hebben plaats ge had ongerekend de gevallen waarbij de desertie werkelijk is gelukt. Betreffende den moord te Oranjewoud wordt nog het volgende gemeld; OnmiddeDijk na bet verschrikkelijk feit, dat in de woning van mr. P. Cats cenc onbeschrijfelijke sensatie verwekte, werd een bode naar Heerenveen gezonden, ten einde aangifte van de zaak te doen en meteen geneeskundige hulp in te roepen. De brigadier Tadcma en de heer dr. R. llouwink bega ven zich onmiddellijk derwaarts, doch de toestand van de verslagene was reeds hopeloos. De schuldige had zijne misdaad reeds vóór de komst van den brigadier bekend en werd nu onmiddellijk onder diens geleide per rijtuig naar ileere.-.vcen vervoerd. Voor en ook tijdens zijne reis naar Heerenveen moet hij in zeer opgewonden toestand zijn geweest, in eene woede, gren zende aan krankzinnigheid, bitter schreijende en bij zijn eerste verhoor niet bij masle verstaanbare woorden uil te spreken. Het meisje heeft zich nadat baar de doodelijkc wonde reeds was loegebragt, nog buiten de kamer begevenwaar de moordenaar haar moet hebben toegesprokenen vervolgens is zij een eind weg eene trap opgegaan, waar zij, door bloedverlies be dwelmd, is ineengezakt. Tot den tuinman Brandsma. die inmiddels daar gekomen was. moet de dader in bet voorbijgaan gezegd hebben: »ik ben de schuldige!" gelijk hij dat ook later den brigadier en aan de regterlijke magt moet bekend hebben. Deze was reeds des avonds 10 uur derwaarts gegaan, doch bij liare komst was de verslagene reeds een lijk. De dader was een dag later vrij kalm, maar droeg toen nog geen kennis van het overlijden van zijn slagtoffer. Hij telt naaitwelijks 25 jaar; zijne ouders wonen te Zulphen. Op een zedelijk verleden moet bij zich niet kunnen beroemen. De verslagene was 30 jaar. van goede afkomst en goed gedrag. Men meldt uit Breda: Naar men verneemt beeft de sergeant, wicn door een hooggeplaatst officier een slag werd loegebragt, zich tol zijne on middellijke chefs gewend met verklaring dal hij verlangde dat de feitelijk heid, jegens hem gepleegd Ier kennis van de hoogere autoriteiten geliragt zou worden. Men wees hem echter op het bedenkelijke van dergelijken stap met het oog op zijne verdere loopbaan. Hij beeft er daarop in berust, dat de zaak geen verdere gevolgen zou hebben. 'sGRAVENlIAC.E. 22 September. Tot kantonregter te Sluis is benoemd de heer mr. E. A. E. van der Kemp, thans griffier bij het kantongeregt te Voorburg, en tot deurwaarder bij bet prov. geregtshof in Groningen de heer T. E. Hesse. beëedigd klerk bij den hypotheekbewaarder aldaar. Aan den heer J. J. van Kerkwijk, eervol ontslagen ingenieur in al- gemeenc dienst bij den rijkstelegraaph, is alsnog verleend de personele titel van raad-adviseur voor de zaken der lelegraphie bij het dep. van financiën, zonder bezwaar van 's rijks schatkist. Aan den lst'D luit. J. A. Lindo, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, thans tijdelijk in Japansche militaire dienst, is op zijn verzoek eervol onlslag verleend uit de Nederlandsclie militaire dienst. Aan den scheepsklerk G. Marcella is, op zj;n verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Z. M. de koning heeft beden middag ten half zes tire in pleglige audiëntie ontvangen de commissie uit de tweede kamer belast met de aan bieding aan 11D. van de candidatenlijst voor het voorzitterschap der kamer. Z. M. zal zich zoo spoedig mogelijk met liet doen eener keuze bezighouden, zoodat de benoeming van den nieuwen voorzitter morgen wordt verwacht. Aan de beslissing van den hoogen raad werd heden onderworpen het beroep in cassalie van de huisvrouw van W. Dolhoven en de wed. Tophof, te Amsterdam, gerigt legen een arrest van het bol in Noordholland, in houdende bare veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf en geldboeten van ƒ50, ter zake van medepligtigheid aan het namaken van zilveren nationale gangbare muntspeciën, poging tot en misdadige deelneming aan het in om loop brengen van die nagemaakte muntspeciën. Gelijk men zich zal herin neren. vervaardigden dc mannen der requiranlen 25centslukkenguldens en rijksdaalders, door bet smelten van compositie-lepels, die de vrouwen opkochtenterwijl de valsche stukken ook weder door de vrouwen werden in betaling gegeven. Het cassatie-beroep w erd toegelicht ,door mr. Haas, uit Amsterdam. Slechts één cassatie-iniddel voerde hij aan, betrekking heb- bende op het niet-aannemen door hel hof van verzachtende omstandigheden, De conclusie van het 0. M. is bepaald op 27 dezer. Naar men verneemt heeft de heer mr. J. P. Vaillanl eervol ontsla» verzocht als regter-plaatsvervanger in de regtbank alhier. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is ingekomen een adres van dr. J. W. G. van Oordt, houdende verzoek om ontslag als leeraar aan liet gymnasium. De raad heeftop voorstel van den heer de Pinlo en in tegenstelling met het afwijzend praeadvies van burg. en weth., met 18 tegen 14 stemmen besloten, aan de vvednwe van den verdienstelijken hoofd- onderwijzer B. van Buerenonlangs te Seheveningen overleden, eene toelage in eens van ƒ4000 te verleenen. HeL exceptionele geval, nl. dat e n onder wijzer meer dan een halve eeuw zijne betrekking had vervuld, bewoog dc meeste leden het voorstel van den heer de Pinto te ondersteunen. Het voor stel tot regeling van den prijs, waarvoor het gas wordt geleverd aan de gemeente, deed wederom eene langdurige discussie ontstaan. Hel beginsel van burg. en weth. bleef door de aanneming van hun voorstel bovendrijven, le weten: de gezamenlijke belastingschuldigen moeten, tegenover de gas- verbruikers althans, niet in minder gunstige verhouding staan dan onder de werking van het vroegere contract. Met andere woorden: uit de op brengst der belastingen mag nu evenredig niet meer worden betaald voor de opeubare verlichting dan vroeger, zoodat. met inachtneming der begin, selen, de prijs van het der gemeente geleverde gas bedroeg 7 T\ cent. Dat beginsel werd door den heer van Stralen krachtig bestreden, die op zijne beurt de meening verdedigde dat allen evenveel behooren te betalen en de kosten niet op de particuliere gasverbruikers moeten verhaald worden, lij wenschle het gas voor de openbare verlichting tot den kostenden prijs te leveren, doch zijn voorstel daartoe kon slechts eene minderheid van 4 stem men verwerven en werd dus verworpen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. E IS CSIAS LONDEN 21 September. De prins van Wales zal den 12df" October zijne reis naar Indië aan vaarden. Den I3deD wordt de prins te Parijs verwacht, van waardij onmiddellijk de reis naar Venetië voortzet, waar hij rekent den 16den le zullen aankomen. Zijn jagtde Osborne. zal hem aan boord van dei Serapis overbrengen. Waarschijnlijk gaat de Serapis naar Corfu, doel dat hangt daarvan af of de prins 36 uren of twee dagen te Athene zal vee toeven. Van Athene wordt de reis genomen naar Port-Saïd. Tc Ismaila zal de prins aan wal gaan om Cairo en den omtrek te bezoeken. Inlusschei gaat de Serapis door naar Suez. Zoodra het schip daar aankomt begeeft de prins zich weèr aan boord om de reis voort te zetten. Na een koel oponthoud te Aden, gaat hel in eens door naar Bombay, waar nten dei 8sltD November rekent aan te komen. Op de terugreis zal dezelfde we; worden genomen. Z, K. H. rekent den 7dtn of 8""1 April hier le landt terug te zijn. Het comité voor de onlangs gevierde O'Connell's feesten heeft nog een som van 1500 over gehouden. De bestemming aan dat geld te geven geelt thans aanleiding tot eenen vinnigen strijd. Den 8'° dezer sloeg in de nabijheid van Plymouth een boot om waarin 50 man mariniers naar Plymouth overgebragt werden. Tien Hunner lieten hij dit ongeluk het leven. De jury, die deze zaak onderzocht heeft wijt dc schuld aan de nalatigheid van den overste Penrose, kommandail van de te Plymouth gestationeerde afdeeling marine en den sergeant George daar deze. ofschoon de boot bleek overladen te zijn, geen bevel had gege ven tot wachten. De stoomboot J. E. M. Connel, van Rotterdam vertrokkenis le South Shield binnen geloopen en rapporteert, dat zij Zaturdag een Engelscle visscherschuit overvaren had. De manschap is op de stoomboot geborgen. Wegens het uitblijven van eenig berigt omtrent liet schip Straihmm vreest men dal dit schip, den 19dtn April van Londen naar Otago vertrok ken met man en muis is vergaan. De equipage bestond uit 40 koppen, terwijl een aantal landverhuizers de reis mede maakten. FffiAKKR IJ K. Sommige dagbladen melden dat de nationale vergadering bij de hervat ting harer werkzaamheden mededeeling zal ontvangen van een verslag, lij het departement van oorlog opgemaakt over de handelingen der Parijsclt Commune en de verrigtingen der krijgsraden; benevens een ander versla;, van de commissie voor liet verleenen van gralie. Aan liet ministerie van onderwijs houdt men zich met onderscheiden verbeteringen bezig, die in hel hooger onderwijs, dat van staatswege ge- gegeven wordt, moeten worden aangebragt. De rectors der akademiea de dekens der faculteiten zullen binnen kort hun oordeel hierover moeit' te kennen geven en de hooge raad voor openbaar onderwijs zal dan in de eerste zittingen van 1876 over het wets-onlwerp moeten beraadslagen. De minister van oorlog heeft een maatregel verordend zeer in het If lang van de manschappen die thans voor ecnigen lijd onder de wapent' zijn geroepen. Die manschappen gaan in den regel met hunne bnrgerkleé ren naar het kamp en trekken daar hunne uniform aan, waarna het iW zelden gebeurde dat de bnrgerkleêren voor een appel en een ei aan lis# opkoopers, die bij zwermen de manschappen volgden, werden verkocht Ook nu zworven de kleérkoopers weèr in groote menigte om hel kanf maar de minister heeft hen aardig teleurgesteld, door te bepalen, dat alk burgerkleêren onmiddellijk schoon gemaakt en achter slot bewaard zou# worden, totdal de maand dienst zou zijn afgeloopen. Woedend op gcneriil

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2