ADVERTENTIE N. Verkrijgbaar aan liet Üoofd-Dépöt voor j?iederland M. C. le Utrecht; verder te Leiden bij V St. S WK SI li SS. PKK TELEGRAAF. niet door interpellation hem daartoe wilde dwingen. Interpelleerde men, dan zou hij de» prefect verdedigen en in zijne betrekking handhaven. Naar men verneemt stelt de minister van binnenl. zaken een grondig onderzoek in omtrent de handelingen van den prefect Dticros en den agent Coco. De Moniteur meldtDe onrustbarende geruchtenin de laatste dagen over de Oostersche quaestie verspreid zijn zeer overdreven geweest. Alleen waar dat Turkije 20,000 man op de grenzen heeft zamengelrokken en thans ir. militairen zin den opstand van de Herzegowina meester is. Deze feiten, en het belang dat de mogendheden stellen in een spoedig herstel der rust. zijn voldoende om de vrees van het publiek ongegrond te maken; ook gclooven wij nog te welen dat de meerderheid van de skuplschina voor de vredelievendheid is gewonnen. Nu moet maar afgewacht worden hoe Turkije het werk der hervorming volvoeren zal. Wij twijfelen niet ol de Sultan zal inzien, van hoeveel belang het voor hem is dat in dit opzigt de wenschen der mogendheden bevredigd worden. Het centrale comité van onderstand, onder voorzitting van mevrouw de Jlac-Mahon vergaderd, heeft besloten, onverwijld sommen af te zonderen tot ondersteuning van de noodlijdenden onder de laatste overstroomingen in de departementen van de Allier, de Aveyron, de Hérault, de Opper-Loirede Lozère, de Aude, de Tarn en de Ooster-Pyreneën. De Belgische en Duitsehe pelgrims naar IssoudunLonrdes en Paray Ie Monial zijn Donderdag avond te Parijs teruggekomen. Zij trokken niet door de hoofdstad maar spoorden langs de ceintuurbaan naar het station van den Noorderspoorweg. Er waren thans 1200 bijeen. Onderweg hadden zich vooral veel Duitschers bij hen aangesloten. De polieie heeft, uit vrees voor ergerlijke tooneelenniet willen toestaan dat zij door Parijs trokken. Mad. Imbert, die tijdens het beleg van Metz er in slaagde, door de Prtiissische liniën heen, cene depêche naar te Thionville brengen, heeft te Pa rijs getracht zich door laudanum te vergiftigen. Men had haar hoop gege ven om het verkrijgen van een /-bureau de labac", maar dit bleef uiten door gebrek genoodzaakt alles te verkoopentrachtte zij nu naar leven te eindigen. Door onmiddellijk verleende hulp bleef zij in hel leven, en thans is de algemeeue aandacht op haar gevestigd. Tit Marseille wordt gemeld dat de personen., bij wie vóór eenigen tijd, verdacht van deelneming aan een geheim genootschap, huiszoekingen liebbni plaats gehad. Woensdag zullen trrcgtsiaan. I» A X J K. Men meldt uit Madrid: De generaal Chacon heelt te Pucnte-Miralles de benden van Saballs en Ramonel geslagen. Na geringen tegenstand, zijn de stellingen van Ureable en van Alcala op de Carlisten veroverd en 25 gijzelaars in vrijheid gesteld. De vijand is uil zijne verschansingen te Zu- pairu en te Estaceta verjaagd. Te Lerida, Balagner etc., melden zich dagelijks gewapende Carlisten aan; einige dagen geleden heeft een uilwisseling van ongeveer 300 krijgs gevangenen plaats gevonden. Minstens de helft der in vrijheid gestelde Carlisten weigerden naar hunne haardsteden terug te keerenom niet op nieuw genoodzaakt le worden de wapenen op te vatten. ItVIT8€!ILAMD. De Hlagdeb. Zeil. deelt mede, dat iu den ministerraad is beraadslaagd over de vraag of het niet wenschclijk mag worden geachtom het verbod op den uitvoer van paarden in te trekken. De heer Friedensthalminister tan landbouw, moet zeer voor de intrekking der bedoelde wel ijveren. In den Statistik des Deutschen Heichs wordt een overzigt gegeven van de landverhuizing van Duitsehe onderdanen gedurende het jaar 1874. De voornaamste havens, van waar Duitsehe landverhuizers vertrekkenzijn HamburgBremen en Antwerpen en ten opzigte van die havens zijn opgaven ontvangen. Stettin, de cenige Prtiissische haven, waarvan landverhuizers gebruik maken, geeft geen statistiek deswege. Uit de drie genoemde havens zijn in 1874 vertrokken 43.863 Duitsehe landverhuizers; in 1873 was hun aantal geklommen tot 103,898, zoodal in 1874 niet meer dan 12 pCl. van tel vorige is bereikt. Uit Posen meldt men dat de Dziennik Poznanski in beslag is geno men, alvorens mei de uitgilte van het nummer van 16 dezer een aanvang ns gemaakt. Deze maatregel is genomen op bevel van het Kreisgericht aldaar. Hel bedoelde nummer bevatte een artikel onder de rubriek //Italië", waarin o. a. werd gelezen een gedeelte der toespraak door den Paus gerigt l een aantal Fransche bedevaartgangers, welke woorden betrekking had den op Duitschland. Er wordt iu beweerddat het Duitsehe keizerrijk er naar streeftom de katholieke godsdienst uil te roeijen. Door deze onware bewering wordt de regering gehoond en gelasterd, een feit strafbaar gesteld bij art. 131 van hel strafwetboek. Het plaatsje Mengsberg. in Hessen, is op !5 Sept. door een zware ramp getroffen. Een brand, die aldaar des morgens onstondverkreeg eeue zoo groote uitbreiding, dat 70 huizen in de asch werden gelegd. Veel vee is omgekomen. sident van den algemeenen raad en de maire toespraken gehouden, waarin zij. bij hunne republikeinsche gezindheid, hunne sympathie voor Mac Mahon aan den dag legden. Mac Mahon heeft daarop geantwoord: Ik betuig u mijn dank voor uwe persoonlijke gevoelens ten mijnen opzigte. Wat mij betreft, ik ken slechts ééne politiek: die van liefde voor het vaderland. PARIJS, 19 September. De beer Buffel heeft het feestmaal gepresideerd, gegeven door de landbouwmaatschappij te Dompierre, en in antwoord op den eeretoasl op Mac Mahon o. a. gezegd: -De naam van den maarschalk wekt in de Fransche harten eerbied en vertrouwen op want door de energie van den maarschalk wordt het land gerust gesteld." Buffet constateerde dat Mae Mahon door geen partij aangevallen wordt. In zijn antwoord op een toespraak van een der dischgenootenbragt Buffet in herinnering de omstandigheid, welke tot zijne optreding als minister aanleiding had gegeven. Het voornaamste doel van het kabinet-Buffet was; -de gehoorzaamheid aan de conslitutionnele wellen te verzekeren, de revolutionnaire begrippen le bestrijden en onschadelijk te maken." Ilij verklaarde tevens dat onder al de leden van het kabinet overeenstemming heerschthernieuwde het beroep in 1874 gedaan op alle mannen van orde, ten einde een onoverkomelijken slagboom te vormen tegen de hartstogten die tot omverwerping van het bestaande drijven. ROME, 18 September. Mgr. Simeoni, de pauselijke nuntius, heeft in last ontvangen, Madrid te verlaten, ingeval de besluiten van het ministerie, be treffende de circulaire, in strijd zijn met de waardigheid van den H. Stoel. KRAGUJEWATZ, 19 September. Skuplschina. De beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede heeft, op verlangen van de regering, een aanvang genomen. Volgens de bladen beeft de Porte bij eene nota aan de Servische regering de vraag gesteld ol zij de onzijdigheid wil handhaven. Hel antwoord is nog niet gegeven. Bisrgevlif&c ONDERTROUWD: 11. L. van Tol. jm. 19 j. en J. B. van den Brom. jd. 18 j.;— J. Sommeling, jm. 21 j. en M. van der Celie, jd. 21 j. W. Kramers, jm. 20 j. en S. M. Hakkaart, jd. 21 j. C. W. Paanw, jm. 29 j. en W. J. Driebergen, jd. 3 Ij. J. G. Hagen, jm. 32 j. en M. D. Tichlcr, jd. 32 j. P. van Varik.jm. 35 j. en M. Werkhoven, jd. 23 j 11. J. Binnema, jm. 26 j. en J. K. Mulder, jd. 31 j. B. van Duuren. jm. 23 j. en M. A. Loner, jd. 25 j. Door Gods goedheid zeer voorspoedig bevallen van een Zoon E. C. BESCIIOOR, gehelde Echlgenoote van Leiden. 18 September 1375. P. FONTEIN Jr. Bevallen van eene Dochter M. 11. HOOGEBÜOM, geliefde Echtgenoot van Leiden, 19 September 1875. C. W1LLEBRANDS. Apotheker. lieden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijne geliefde Echtgenoote ALIDA MARGARETHA VAN DEN BERG, in den ouderdom van 48 jaren, na eene gelukkige echl- verccniging van bijna 30 jaren. Oegstgeest, 19 September 1875. F. VAN BREDERODE Sr. E enige en algemeene kennisgeving. lieden overleed ons hartelijk geliefd Zoontje JOH AN, bijna zeventien maanden oud. II. M. VAN DUUREN. 20 September 875. A. E. VAN DUUREN, v. o. Mark. Eolstrekt eenige kennisgeving. Aan allen, die bij liet overlijden van mijne geliefde Moeder lninne deelne ming bewezen betuig ik door deze mijnen hartclijken dank. Leiden, 18 September 1875. E. C. KRUSEMAN. DCI.GRADO, 19 September. Aan de hoven-grenzen van Bosnië, tegenover Oostenrijkis een opstand uitgebroken, en evenzoo bij Grachowo. De Tur- '!en zijn uit de blokhuizen gevlugt. Uit echte bronnen wordt gemeld, dat alles voor een begin van opstand in gansch Bosnië is voorbereid. öe strijd over het adres in den boezem der commissie duurt nog voort. K'iiN, 19 September. Te Tiskovac, in de nabijheid van Grachowo, is e™ opstand uitgebroken. De opstandelingen hebben het Turksch blokhuis "i Drand gestoken. De daarin aanwezige manschappen zijn ontvlugt. Naar verneemt, begint de opstand in het westen van Bosnië zich uit te breiden. tOULINS, 19 September. Op de receptie der autoriteiten hebben de pre AlblasserdamG. Maat Ez. Alphen a/d RijnL. Varossieau. Benthuizen, C. Bonmeester. Bodegraven, P. Versloot. Boskoop, J. Goudkade. Brielle Wed. J. J. Gooris. DelftII. van Ruyven. Dirksland, Joh. Gestel. Dordrecht, A. F. de Landsheer, Wijnst. GorinchemAdelaar C°. Gouda, Wed. Bosman. 'sGravesande, J. D. v. d. Houwen, stlage, M. J. v. d. Schaft, Dennew. J. L. F. C. Snabilié, Apoth. rswoudeMej. Gaarkeuken. Aanvraag om Dcjiot b;j Hellevoelsluis. S. Phillip Jr. Hontenisse, C. Fassaert. Maassluis, P. Poortman. N. Tonge. J. v. Blappoel. 0. Tonge, P. v. Wiekast. Oudewater, J. v. Liefland. RoelofarendsveenH. Naderman. Rotterdam, Wed. P. de Koster, Hstr. Rijnsaterwoude, W. van Mourik. Schoonhoven, Wed. Wolff'en Zonen. Vianen, Mej. Hoogendoom. Waarder, Wed. Bouthoorn. WoerdenGebr. Pfenning. Woubrugge, A. de Wilde. Zegwaard, L. den Ouden. !H. .1. C. DAM, Sc IlSrochS.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3