MAANDAG 20 SEPTEMBER J STADS-BERICHTEN. BIN N E N L N DSC K BE BIG TE N De Courant verschijnt dagelijks, Zonen feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars 3.Oravcó j. p. 3.56; met het Verslag der Handelingen van den Cen.eenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.Pp. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 1.50 'sjaatt, buiten de expediiiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voer 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertciiliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 ccnls. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 17JeD dezer maand invorderbaar verklaard kohier op het patentrecht voor de wijken VII en IX, dienst 1875/6, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden, 18 September 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 18 September. Na afgelegd examen zijn aangewezen, om opgeleid te worden tot tolk der Chinesche taal in Ned.-Indië, de hh. A. E. Moll en J. van der Spek. Naar men verneemt hebben zich voor hel aanstaande admissie-examen aan de hoogeschooi 108 adspiranten aangemeld. Heden vierde de bekende uitgevers-firma D. Noothoven van Goor haar 25-jarig bestaan. Rij deze gelegenheid gaf de heer van Goor aan het groot ste gedeelte van zijn uitgebreid personeel een geschenk tot aandenkenbe slaande in een horlogie, voorzien van toepasselijke inscriptie. Dienzelfden dag onthaalde de heer van Goor zijn personeel op een toglje naar Amster dam, waar men gezamenlijk het merkwaardigste bezocht en bezigtigdc. Ook van de zijde van het personeel werden den verdienstelijken uitgever geschenken aangebodenals blijk van hoogachting en waardering. Heden morgen omstreeks 8 ure geraakte aan de Bloemmarkt een jon gentje, dat aldaar achter de uitgestalde bloemen liep, Ie water. Hij werd echter spoedig door een der aldaar aanwezige bloemisten gered. -- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 60 tot 73 volwassen personen en 17 tot 20 kinderen. Als eene bijzonderheid wordt ons uil Zoeterwoude medegedeeld dat Maandag het gras van een stuk land is gemaaid, hetwelk gisteren op roken slond en geschikt is om als geurig hooi in den berg gebragt te worden. Op de tentoonstelling voor pluimgedierte in den kon. zool. bot. tuin te 's Ilage zijn o. a voor hunne inzendingen bekroond de heeren: G. S. van der Sprayt, te Leiden, mei een eersten prijs (zilveren medaille), voor 1 loom parelhoenders, en A. van Tol. te Wassenaar, met een bestnursprijsvoor 5 stuks bontfazanten, broed 1875. Te Zaandam had gisterenbij gelegenheid van de tentoonstelling van de Roll, maatschappij van landbouw, eene harddraverij plaats, waaraan 18 paarden deelnamen. De prijs, door de gemeente Zaandam uitgeloold, bestond uit 25 goudstukken van ƒ10, de ii,! premie uit 10 en de 2,le premie uit 5 zulke goudstukken. De prijs werd behaald door den Slimme Jan van D Roepman, le Rotterdam, pikeur P. van Zanle; de le premie door den Malle Jan, van H. Verharen Ie Amsterdam, pikeur P. van Zanle, en de 2e premie door den Alexander, van C. Broers le Bennekom, pikeur L. G. Lampe. Wat betreft de inzending van vee op de bedoelde tentoonstelling zijn nog bekroond: D. M. van der Hoef, te Oegstgcest, voor een rijst iet* en vcor een pinksiier; J. de Graaf, te Leiderdorp, voor een rijslier, J, Zirkzce, te Kou dekerk, voor een pinksiier en voor een span rtjtuigpaarden. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 15 Sept. te Padang aangekomenhet stoomschip Torrington is op 16 Sept. van Batavia naar Rotterdam, en de Voorwaarts op dien dag van daar naar Nieuwe Diep vertrokken. De voorbereidende commissie voor de internationale tentoonstelling Wn tuinbouw, in 1877 te Amslerdam te bonden, heeft haar 2de bulletin terzonden, waarin zij den loop der gebeurtenissen vermeldt, welke haar uopen de tentoonstelling van 1876 tot 1877 te verschuiven De reden daar aan is dat de "Sociélé royale de Flore", le Brussel, in 1876 eene groole internationale tentoonstelling zal houdenwelke tentoonstelling niet vroeger en ook niet later kan gehouden worden. Bij hel bulletin is gevoegd een ontwerp-programma voor de tentoonstelling der voorwerpen uit het planten rijkopgemaakt door de commissie met dit bijzonder deel der tentoonstelling belast, bestaande uit de bh. prof. dr. C. A. J. A. Oudemans, F. W. van Eeden, dr. II F. R llubrecht en prof. dr. W. F. R. Suringar. Het ontwerp programma omvat: Katoen (^S nommers)tabak (17), kina (tl), meekrap (15). indigo (13), kaoulchouc en gutla pcrcha (12), vetten (49), aelherische oliën (3). plantaardige grondstoffen voor papier (9), granen (l), cachou (4), vanille (5), rabarber (I). sarsaparille (1). Het zal der commissie aangenaam zijn indien de belangstelling, die, naar zij hoopt, haar arbeid zal ondervinden, moge blijken uit voorstellen en op merkingen haar dienaangaande toe te zenden, waarop zij, met het oog op de omstandigheid dat eene dergelijke tentoonstelling voor het eerst met eene internationale tuinbouw-lentoonstelling zal gepaard gaanbijzonder prijs slelf. Naar men verneemt heeft de regering voor de levering van kustgesehut onderhandelingen aangeknoopt met den bekenden fabrikant Krnpp, uit Es sen, die "Zich thans te 's llage bevindt. Bij de departementen van oorlog en marine zou het voornemen bestaan belooningen en eereteekenen toe te kennen aan mindere geëmployeerden en werklieden, werkzaam aan inrigtingen der land- en zeemagt, bij 12-, 24-en 33-j:trige eerlijke onafgebroken dienst. Het doel zou zijn. voor hen die geen aanspraak op pensioen kunnen maken een prikkel te hebben om 's rijks dienst niet ligtvaardig le verlaten. Hel F'ad. meldt o. a. nog bet volgende: Jut is thans naar omstandig heden zelfs vrij kalm, maar desniettemin wordt hrj zeer streng bewaakt. Iemand, die hem in de gevangenis gezien heeft, schrijft: /'Het portret, dat in den handel is gebragt, is gelijkend, doch hij ziet er thans iets ouder uit, en hij is niet meer zoo vol in het aangezigt. Zijne biaauwe oogen drukken een ontzetlende vastberadenheid en onverschilligheid uit. Men kan er uit lezen dat hij tot alles in staat is." Zijne moeder (met een dochter uit Schiedam aan liet parket gekomen om haren zoon te mogen spreken) is voorloopig nog niet bij hem toegelaten. De regler-commissaris had daar tegen op dit oogenblik bezwaar, uit vrees dal zijne burjen van razernij zouden terugkomen. Terwijl de vrouw veel berouw toont en blijde is dat zij haar hart heeft uitgestort, schijnt Jut nog berouw te hebben dat hij zich heeft laten overhalen te bekennen. Zeer opmerkelijk is het. dat de voornaamste reden waarom hij ten slotte bekend heeft, is: medelijden met zijne vrouw. De ontaarde booswicht, die in koelen bloede twee wcerlooze slagtod'ers doodstak, schijnt Christine inderdaad lief le hebben. Hij wilde niet, zeidc hij, dat zijn vrouw zich zou bezwaren om zijnentwil. Ook hier blijkt het dus weer, dat geen karakter zoo slecht is, of liet is voor enkele goede indrukken nog wel vatbaar. Nog zijn wij in staat gesteld mede le deelen, dat de eerste directe aanleiding om de verdachten voor den regter- commissaris te Rotterdam te roepen ongezocht werd gegeven door eene ver wonding, welke in de herberg van Jut was geschied, en waarover hem inlichtingen werden gevraagd. De arrestatie volgde eenigc dagen later, toen de justitie had vernomen dat zij weg wilden. Onder Sehiebroek is gisteren nacht van een paard, toebehoorende aan den bouwman Noordhoek aldaar, de long uitgesneden. Gisteren ochtend, meldt de 11. C., werd den veldwachter P. Flipsen, te Haarlemmermeer, berigt, dat in den algeloopen nacht vier koeijen waren gestolen, uit de weide van A. Fontaine, wonende op den Slolerweg, bij den Aalsmeerderweg. Uit het dadelijk ingestelde onderzoek is gebleken, dat eergisteren door een koopman aan den landbouwer Jacob Meijer, te Heemstede, vier koeijen te koop zijn aangeboden, te leveren bij Maaskant, aan de Hoofdvaart. Deze koeijen, de geslolene, zijn door dien koopman ge dreven uit het land van Fontaine langs den Slotcrweg, Viifliuizerweg, Spieringweg, naar de Crnquius, met het doel ze met een omweg over de Glip en Rennebroekerweg naar Maaskant te brengen. Omdat het dag werd, stelde de koopman aan de Vijfhuizen een drijver aanzekeren Joh. Klaver, terwijl hij zelf, daar hij le vroeg klaar was, naar Heemslede ging, om Meijer nog te huis te treffen. De koeijen werden nabij de Cruquius aange houden en na herkenning aan den eigenaar teruggezonden. De koopman werd evenwel door den veldwachter achtervolgd, die. door Meijer hijgeslaan die reeds op weg was naar Maaskant om de koeijen le koopen. het geluk had hem op den straatweg onder Heemslede op eene behendige wijze in zijne magt le krijgen. Het bleek toen, dat de koopman was Wouter Slin gerland, ond 45 jaren, vroeger zeeman, thans zonder beroep, gedomicilieerd

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1