120,000 werd deze eerste spoorwegmaatschappij begonnendie zicli telkens uitbreidde, en een kapitaal van 3,500,000 bezat, toen de North-Eastern Railway haar annexeerde. liet eerste dividend was 2% pCt., dal langza merhand tot 8 pCt. rees, In 1825 werd er één locomotief gebruikt, één koels of diligence en 24 stecnkoolwagens; in 1863, toen de maatschappij e rich oploste in de North-Eastern Railway Company, gebruikte zij 157 loco- s dieven en 18,105 rijtuigen. in de vorige week zijn twee ladingen schapen uit Nederlandgezamen- 0 lijk 2831 stuks, te Dept lort afgemaakt. Ten gevolge van de beperkende n bepalingen is de veehandel met Holland te Harwich geheel geslaakt. n l'RAXKRMK. 11 De prefect van Lyon. de heer Ducros, vertoefde dezer dagen te Parijs; waarschijnlijk is hij door de regering derwaarts ontboden. De beer de Pressensé heeft aan het Joum. de tienèce een brief gerigt maarin bevestigd wordtdat de minister van onderwijs geen vergunning kielt willen geven voor bet oprigten van eene vrije protestansch-theologische hoogeschool Ie Parijs, op grond dat de wet de oprigling van bijzondere theologische hoogescholen niet beoogd heeft. Ik heb, zegt de heer de Pres- stasé, een brief voor mij liggen van mijn vriend Laboulaye, rapporteur der ,(l. Deze nu vat haar ganscii anders op. Mijne vrienden en ik. zegt hij, lijn tast besloten alles in het werk te stellen omtegenover hel streven jtr nltramontanente Parijs eene inrigling tot stand te brengenwaar de 1 wetenschap van een vrijzinnig en christelijk standpunt onderwezen wordt. Hij rullen door geen hinderpalen ons laten terughouden in die rigting Kirkzaatn te zijn. Wij beschouwen het als een pligt met verdubbelde krachten dat doel na te jagen. De Univers zegt dat het regt om katholiek-theologische faculteiten te ves- n |j;en onafhankelijk is van de wel. Krachtens het concordaat kunnen de lisschoppen theologische faculteiten in hunne diocesen verkrijgen, zoodra zij rerunning hebben van den Heiligen Stoel. Dat concordaat waarborgt de rrijbekl van de katholieke godsdienst. Over den briel van den admiraal La Roncière zegt hel Russische blad I, To'rf dat iedere aanranding der constitutie een treurig verschijnsel is, nar vooralals zij uitgaat van militairen. Verder: "De vice-admiraa! «enscht, dal Frankrijk onder de Europesche stalen de plaats kan hernemen, van welke zijn tegenwoordige vorm van bestuur het verstoken houdt. Wij rillen ons niet nader inlaten met de dwaling, (iie aan de laatste gedachte ld grondslag ligt, want het zou nutteloos zijn voor de honderdste maal te herbalendat het niet de vorm, maar de qualiteit van het bestuur is, waar lid voor Frankrijk met het oog op zijne internationale positie op aankomt. Europa verlangt bovenal, dat Frankrijk instellingen hebbe. wier verstandig evenwigt het een duurzame rust verzekert en voor niewe omwentelingen bewaartindien de tegenwoordige republiek aan die voorwaarde voldoet, en de gebeurtenissen der laatste jaren schijnen dit te bevestigen, kan Europa slechts het j voortbestaan van dit regime wenschen. Overigens hadden de miclitelooze pogingen van het keizerrijk in 1870, om zich bondgenooten te verzekerenden heer La Roncière moeten overtuigen, dat het voor Frank- rjkniet voldoende is, geen republiek te zijn, om de plaats onder de mogend- Wen in te nemen, waarop het aanspraak maakt". - Volgens te Parijs ontvangen beriglen ligt de ex-maarschalk Razainc gevaarlijk ziekten gevolge van het opengaan van een zijner oude w onden. - Tc Jary-sur-Marne heeft eene vreeselrjke gebeurtenis plaats gehad. Een luchtreiziger had eene opstijging aangekondigd waarbij hij zijn 8-jarig toontje zou medenemen. Alles was voor de luchtreis gereed, en de ballon lag nog aan een enkel koord vast, toen de knaap, die reeds in het bootje was geklommen, op het denkbeeld kwam alleen den logt te ondernemen. Bijnam zijn mes, sneed hel koord stuk. en in een oogwenk was de ballon «tl den jongen uil de oogen der ontstelde toeschouwers en van den wan- hopenden vader verdwenen. Wat er van den knaap teregt is gekomen, is nog niet bekend. SPANE. Na langdurige beraadslagingen in den ministerraad en ondanks de pogingen van den heer Canovas, om eene scheuring te voorkomen, hebben al de ministers gezamenlijk hun ontslag den koning aangeboden. Waarschijn lijk wordt de heer Canovas met de vorming van een nieuw kabinet belast, lllecn zouden de ministers van justitie, openbare werken en buitenlandsche taken vervangen worden. - Naar men uit Madrid aan de Itid. Beige schrijft is eene deputatie van invloedrtike personen uil de in opstand verkeerende provinciën in de hoofd- j! slail gekomen om de regering te polsen en te zien of eene schikking mo ll# is. De verstandigen onder de Carlislen moeten te meer geneigd zijn tf» eind aan de zaak te maken, daar een groot deel van het Carlistische leger gedemoraliseerd is en zelfs vele soldaten tegen hunne officieren in op stand zijn gekomen. Wanneer thans de regeringstroepen kloek hunne over winningen voortzetten, meent de schrijver, zou het Carlisme spoedig voor goed gefnuikt zijn; hij vreest echter dat men, ouder gewoonte, weêr een tcrairoeu lijd verbeuzelen zal, waarin de Carlislen gelegenheid hebben zullen 11 tèr op hun verhaal te komen. - Een en twintig Franschen, die in Catalonië met de Fransche diligences teisden, zijn door Carlislen geheel uitgeplunderd. I T A E I E. Kardinaal Mac Closkey, aartsbisschop van New-York, het eerste en Miige Noord-Amerikaansche lid van het heilig collegie, en die zich thans 'e Rome bevindt, heeft eene deputatie ontvangen, welke hem een geschenk werhandigde, als blijk van achting en sympathiehem aangeboden door bncrikaaiische burgers, protestanten zoowel als katholieken, bijgelegenheid van zijne verheffing tot het purper. Het geschenk is een volledig kardinaals- toslMtm, benevens een met achttien groolc diamanten getooide mijter. De faifligdc betuigde zijne erkentelijkheid voor de hem bewezen eer, en zeide dat de Paus, door hem lot kardinaal te benoemen, niet alleen hem per soonlijk, een onderscheiding heeft willen toekennen, maar ook heelt willen loonen hoe hij de Amerikaansche katholieken waardeert. De baud, die de kerk van Amerika aan den Heiligen Stoel verbindt, is hierdoor naauwcr toegehaald. DUIT9CHLA5IB, De tninbouw-lenloonstelling te Keulen wordt druk bezocht. Op Zondag 5 Sept. bedroegen de entrée-gelden ongeveer 12000 mark, den 6dCD 6222, den 7lltn 7595, den 8slen 7180; in het geheel tot en met den 9de° ongeveer 80000 mark. Naar men verneemt zal zij niet den 26sle° dezer, maar veer tien dagen later worden gesloten. Uit Breslau meldt men dat de keizer Donderdag avond, met de overige vorstelijke personen, de feeslvoorstelling in den stadsschouwburg bijwoonde, en er met onbeschrijfelijke geestdrift werd ontvangen. De keizer liet zich, in het foyer van den schouwburg, eenige der voornaamste acteurs en actri ces voorstellen en keerde daarop naar het paleis terug. De kroonprins en de overige vorstelijke personen maakten na afloop der voorstelling een wan- delrid door de schitterend verlichte s-lraten. Vrijdag voormiddag heeft de keizer zich, in den besten welstand, naar het veld begeven, waar het zesde leger-corps parade hield. Alle troepen-afdeelingen waren tegenwoordig: in fanterie. jagers, pioniers, cavalerie en artillerie, met den trein. De keizer steeg aan den met vlaggen versierden Runzelwitzer windmolen te paard. De kroonprinses was gekleed in de uniform van het naar haar genoemde regiment huzaren. Ook de kroonprins was tegenwoordig. De loedrang van het publiek was ontzaggelijk, en niets kan een denkbeeld geven van de geestdrift, waarmede de keizer werd begroet. Het schoonste weder begun stigde dit militaire feest. Te 2 uur keerde de keizer naar Breslau terug. Des avonds was er diner van 240 couverts. Het bal, ter eere der vorstelijke personen gegeven, was schitterend; liet werd door ongeveer 1500 personen bezocht. Te 10 uur opende de keizer hel bal met de kroonprinses, en bleef tot 1 i uur. Zaturdag morgen heeft de keizer de oefeningen der troepen bijgewoond. In den loop dezer maand zal het gcreglshol voor kerkelijke aangele genheden de zaak van den heer Försler, prins-bisschop van Breslau, behan delen. Zonder hel arrest te willen vooruitloopenzegt de IFeser-Zeitutig, is het veroorloofd de mogelijkheid aan Ie nemendat het geregtshof hem vervallen zal verklaren van zijn geestelijke betrekking. Wijst het geregtshof een arrest in dien zin dan zal hij in Oostenrijk toch zijn bisschoppelijke betrekking blijven behouden. Hoogst moeijelijk zal liet in dergelijk geval zijn te verhinderen, dat de afgezette bisschop geen bisschoppelijke lunctiën meer uitoefent in zijn voormalige diocese. Dit bezwaar zou zelfs niet worden opgeheven, indien de heer Förster uil Duitschland werd verbannen. Indien hel kerkelijk geregtshof den heer Försler vervallen verklaart van zijn be trekking, dan zal op dat oogenblik op de Oostenrijksclie regering de pligt rusten, er voor te waken, dat het ambtelijk verkeer tusschen den lieer Förster en zijn voormalig Pruissisch bisdom ophoudt te bestaan. Uit Dresden wordt gemeld, dat verscheidene personen aldaar aan tri chinosis lijdende zijn. De overheid heeft eene waarschuwing uitgevaardigd tegen het gebruik van half raauw varkensvleesch. De ziekte is ook in de nabijheid van Lobau uitgebroken. Uil Munchen meldt men: Op het Sedanfeest wcnschtep. de vereenigin- gen van oud-strijders, voornamelijk die van 1870 —1871, een kerkelijke pleg- tigheid, een soort van treurmis te doen vieren, ter gedachtenis van de in dien oorlog gevallen makkers. De pastoor der hoofdkerk weigerde echter aan dat verzoek te voldoen. Ook in andere steden van Bcijeren heeft de geestelijkheid een dergelijk verzoek op die wijze beantwoord. PER TELEGRAAF. 's GRAVENIIAGE, 13 September. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de eerste kamer der slatcn-generaalzitting 1875/76, baron de Vos van Steen wijk, lid dier kamer. KRAGUJEVATZ, 12 September. Het vczoek van alle hoofden der op standelingen in de Herzegowina, om aan de Porie den oorlog te verklaren, is in de Skusplschina aangekomen; daarover wordt in geheime zitting be raadslaagd en er bestaal weinig kans dat aan het verzoek voldaan zal wor den. De vorst komt lieden in Belgrado; het adres van antwoord zal daar worden overhandigd. Er is geen spoor van beweging. MADRID, 12 September. In de Gaceia zijn opgenomen de decreten, waarbij benoemd wordentot minister van oorlogtevens president van den minisleraadJovellar; van buitenlandsche zaken Casa Valencia; van justitie Calderon Collanteo: van marine Duran Liviavan financiën Sallaverria; van hinnenlandsche zaken Romero Robledo; van openbare werken Martin Herera; van koloniën Lopez Ayala. KRAJUGEVATZ, 12 September. De Skupschtina heeft gekozen hare com- inissiën voor de financiënvoor de militaire zaken en voor de constitulionucle onderwerpen. De meeste leden dezer commissiën belmoren tot de radicale partij; ook zijn er drie communisten onder. De beraadslaging over liet adres van antwoord zal vermoedelijk niet vóór den 17 gehouden worden. De groote mogendheden hebben verklaard dal zij over de troonrede tevreden zijn. Burgerlijke &tanb. ONDERTROUWD F. der Kinderen, wedr. 59 j. en S. 11. Wijsman, wed'.56j. P. .1. Vreeburg, jm. 25 j. en A. J. Kop, jd. 28 j. II. W. Bosman, jm. 28 j. en M. M. Delforno, jd. 28 j. P. van der Worm, jm. 26 j. en R. S. Corha. jd. 24 j. - J. C. van Duuren, jm. 26 j. en A. M. Boonebakkcr, jd. 26 j. J. J Honsbeek, jui. 25 j. en M. C. van der Kwartel, jd. 22 j. A. H. Eikerbout, jm. 22 j. en M. Blonk. jd. 21 j. - P. L. Bosdorf, jm. 20 j. en G. van Bemmel, jd. 25 j. C. Kok, jm. 24 j. en J. Zoutendijk, jd. 20 j. A. J. van Pijpen, jm. 24 j. en A. Schmitt. jd. 25 j. .1. B. van der Worfl, jm. 27 j. en A. A. J. Parmentier, jd. 27 j. C. vanNoort,wedp. 58 j. en G. Jacobs, wede. 61 j.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3