ling welke later bevestigd werd door liet getuigenis cener naaister, die bij de familie van der Kouwen werkzaam was geweest. Uil document, waar van bel aanwezen bij proces-verbaal werd geconstateerd, was de laatste aan leiding welke de justitie te Rotterdam, wie dat document uil den Haag werd toegezonden, grond gaf om bevel lot gevangenneming van Jut en zijn vrouw tc vragen, zoodat de arrestatie van de daders gelukkigerwijs nog plaats kon grijpen twee dagen voor het tijdstip waarop zij plan hadden naar Engeland uit te wijken. Men meldt ons uil 'sllage: De Indische begrooling voor 1870 is ver schenen. De middelen zijn geraamd op 140 millioen, 300,000 gulden. Ue uilgaven op 129% millioen. De bijdrage aan Nederland op 10 millioen 800.000 gulden, liet saldo van vorige diensten op 21J millioen. Even als bij vorige begrootingen kan weder een gedeelte van de vermoe delijke •overschotten bestemd worden ter voorziening in behoeften van bui tengewonen aard in Nederlandsch Indig en iir Nederland. De minister stelt voor, om nil de overschotten van de diensten 1872 en 1873 te beschikken over eene som van ƒ7,862.000 ter voorziening in de na te melden behoef ten voor de werken tot beveiliging van Batavia tegen overstrooming 300,000: als voren tot beveiliging van Samarang tegen overstrooming 300,000; voor den bouw van het krankzinnigengesticht te Buitenzorg ƒ200,000; voor de havenwerken te Batavia ƒ300,000; voor den aanleg van spoorwegen op Java ƒ4,222,000; tot buitengewone aanvulling van het ma terieel der zeemagt ƒ840,000; voor de afschaffing van de slavernij in het gouvernement van Sumatra's Westkust 500,000; tot het verleenen van voorschot aan de Nederlandsch-Indische stoomvaartmaatschappij 1,200,000te zamen ƒ7,862.000. Daarenboven beslaat het voornemen om een deel der voor schotten van vroegere diensten te doen strekken als bijdrage tol dekking van de uitgaven tol regeling en vollooijing van het vestingstelsel. Een aanzienlijk saldo wordt voorzien wegens de hooge koffijprijzen in 1875. Voor 1876 is de koffijopbrengst geraamd op 750,000 picols a 49 cents. Te Rotterdam is het aan de policie gelukt vijf mannen en eene vrouw in handen te krijgen, die sedert zeer langen tijd een nog al winstgevende industrie dreven. Voorzien van nagemaakte gezegelde stukkengingen zij op de kantoren en ook bfj particulieren collecteren, nu eens ten behoeve van renen brand die in een dorp ergens in Bohemcn of Frankrijk bad ge woed en waardoor 60 gezinnen ongelukkig waren geworden, dan weder voor eene overstrooming. ol wel ging de vrouw der bende, die zeer schoon van nilerl(jk is, in het zwart gekleed als weduwe rond, om aalmoezen in te zamelen, ten einde naar hare familie in Amerika te gaan, dewijl haar man in Duilschland was overleden. Op die wijze schijnen zij Belgie, Frank rijk, Duitschland en Engeland, benevens verschillende plaatsen van ons land met een bezoek te hebben vereerd, doch thans zijn zij onschadelijk ge maakt en in de gelegenheid op hun gemak over het door hen gepleegde bedrog na te denken. Te Haarlem is bij het onweder op Vrijdag namiddag de bliksem inge slagen in een gaspijp, liggende langs de brug over den Singel bij het Ken- nemerplein, waardoor een gat ontstond en eene vlam van circa een bahen meter te voorschijn kwam, welke onmiddellijk door een paar in de nabij heid zijnde personen met graszoden onderdrukt werd. Te Amsterdam is Zalurdag middag de nationale tentoonstelling van voortbrengselen der hedendaagsche kunst-, fabriek- en handwerksnijverheid, welke lot in October in de zalen van het Park zal worden gehoudenpleg- tig geopend. De heer C. A. J. Geesink, voorzitter van het technologisch bureau, hield voor de geuoodigderi en inzenders eene korte toespraak, waarin hij vooral het doel der tentoonstelling uiteenzette. Ter uitvoering van een vroeger raadsbesluit is thans door burg. en weth. van Amsterdam aan den gemeenteraad ingezonden een plan van op- rigting ecner hoogere burgerschool met 3 jarigen cursus voor jongens in den geest van art. !6 der wet op het middelbaar onderwijs. De school, bestemd voor leerlingen van 12 of 13 tol 15 of IG jaar oud, zal worden ingerigt voor 9 klassen, elk van 30 leerlingen. Er zal worden onderwijs gegeven in de Nederlandsche taal en letterkunde, Fransche en Hoogduitscbc taal, ge schiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, plant- en dierkunde, natuur- en scheikunde, gronden der staatsinrigling van Nederland en de staathuishoud kunde, har.dteekenengymnastiek en schoonschrijven, liet schoolgeld be draagt ƒ30 per jaar van een leerling, ƒ24 voor ieder van 2 of meer leer lingen uit een gezin. Aan het hoofd der school zal worden geplaatst een directeur, levens leeraar in een der letterkundige vakkenop eene jaar wedde van ƒ4000. Te Utrecht had Zalurdag in de Bolerslraat een treurig ongeval plaats. Zekere V. kwam, evenals bijna eiken Zalurdag, beschonken te huis en is kort daarna met een stoel naar beneden op de straat gevallenwaarbij hij zich aan het hoofd bezeerde. Eerst liep het gerucht, dat de vrouw den man met den stoel naar beneden had geworpen; weldra bleek echter, dat de beschonkene zijn vrouw wilde mishandelen en daartoe een stoel had opgenomen, om naar haar te slaan. Ilij verloor echter hel evenwigt en viel met stoel en al naar omlaag. De justitie doet onderzoek; de vrouw is voorloopig in verzekerde bewaring genomen; de man, die slechts eene wond aan het hoofd scheen te hebbenis des avonds overleden. Vrijdag II. werden negen deserteurs, die door de Apeldoornschc policie onder Loenen gevangen waren genomenweder naar Harderwijk getrans porteerd. Op 2 uren afstand van Hardewijk, in het zoogenaamde Slaveren- schc bosch, begonnen zij zich te verzetten. Zij verbraken de sloten, vielen bet geleide, bestaande uit 1 rijks- en 2 gemeente-veldwachters, aan, zoodat volgens hel getuigenis van de geleiders een gevecht op leven en dood ont stond De geleiders hielden zich echter goed en het mogt hun na veel inspanning gelukken weder 7 man in hunne magt te krijgen. De 2 ande ren slaagden er voorshands in tc onlvlugtcn. Nadat het zevental tc bestem der plaatse afgeleverd was, keerde de policie terug, doch langs ecu anderen weg. Deze maatrégel bleek doelmatig te zijn, want ook de vlugtelingen hadden een anderen weg genomen, werden te Milligen ingehaald, aange- houden, en zonder verdere incidenten, te Harderwijk met hunne vrienden hereenigd. Een conducteur van de onderneming //van Gend en Loos" is Donder dag 11.op den weg van Nijmegen naar Grave, van de zwaar beladen diligence gestort, met het ongelukkig gevolg, dat een wiel hem over hel ligchaam is gegaan. Zijn toestand is hoogst zorgelijk, Te Zwolle was Vrijdag 11. de aanvoer van pruimen op de markt zoo grootdat de boeren geen manden genoeg hebben en de toevlugt moeten nemen tot waschtobben, ledige botervaatjes en ander inhoudsmalertéel, om de geplukte of geschudde waar aan te voeren. Voor I cent kocht men een steenen nap vol pruimen. Met hel rooijen der wintcr-aardappeleu is men in die streek aangevangen. Het beschot is bevredigend. Van ziekte bespeurt men tot dusverre nog niets. Tc Lage Zwaltiwe ging men in de vorige week over tot den geregtelij- ken verkoop van de roerende goederen van den pred. Koeken, waarop Jen 28slen Augustus jl. beslag was gelegd. Hel eerst werd eene pendule in vei. iing gebragt, waarvoor de kerkvoogd Vos aanstonds ƒ900 bood. Uitwas reeds meer dan de deurwaarder te cisehen hadzoodat de verkoop zich tot die pendule beperkte. Ouder Waspik is Zaturdag morgen aan het Oude Maasje door de Waal- wijksche schroefstoomboot een schuitje met 4 personen aangevaren, met het ongelukkig gevolg dat er een van is verdronken, en een ander twee ribben heeft gebroken. 'sGRAVENHAGE. 13 September. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen l« ld. de heéren: A, van W'alsemA. J. M. Ledeboer en. 11. J. 11. Bouwmeester, thans commiesen van de tweede kamer. De le luitenant der genie D. G. Nelemans, die voor 2 jaren b[i het O. I. leger is gedetacheerd geweestis weder bij dal wapen van het leger hier tc lande ingedeeld. Door den minister van marine zijn benoemd tot student voor de mili taire geneeskundige dienst bij de zeemagt de jongelingen C. J Kleyn, N. C. V'aanderen en L. G. Martinius. Z. M. de koning is dezen ochtend na een verblijf van ongeveer drie maanden in Clarens (Zwitserland) met een extra-trein van de Rijnspoorweg maatschappij om half negen ure in de residentie teruggekeerdvergezeld van een ordonnance-officier en jhr. mr. P. Gevers Deynoot, ambtenaar bij 's konings kabinet. Tusschcn Z. M. en HD. broeder prins Hendrik, gisteren avond opzelleljjk uit Soestdijk herwaarts gekomen, had eene hartelijke ontmoeting plaats, terwijl ook de hertog van Saksen-Weimar zich aan het station bevond om den vorslelijken reiziger te verwelkomen. Z. K. II. prins Hendrik en de hertog van Saksen Weimar zijn heden ochtend ten 10 ure naar Soestdijk teruggekeerd. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Eindelijk is men er in geslaagd de daders van den in den laalsten tijd bij herhaling gepleegde kippen- en eenden-diefstallen tc betrappen en aan te houden, 't Zijn twee veld-arlillerislen die al de diefstallen van het pluim gedierte bedreven hebben. Een agent en een nachtwacht van de Scheve- ningsche politie hebben in den nacht van Zaturdag op Zondag bij deKonin- ginnebrug aan hel kanaal in een der gebouwen van de waterleiding de mili tairen, die reeds 6 kippen en 2 konijnen buil hadden gemaakt, op heelerdaad betrapt; een militair, die het wist te ontkomen, is later in de kazerne in arrest genomen en naar Scheveningen voor den commissaris van politie gebragt. Een der nachtdieven is in volledige bekcnlenis gekomen. Intosscheu schijnt het zeker dat niemand anders dan zij zoo menig een niet alleen van zijn eigendom maar ook van zijn liefhebberij hebben beroofd. Naar men wil verkochten zij het gedierte aan den kantinehouder; die, blijkt dit waar te zijn, als medepligtige in de zaak kan worden betrokken. De daders zijn nog gisteren avond door de patrouille, welke op zon-en feestdagen te Scheveningen dienst doel, herwaarts vervoerd en werden dezen morgen naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. De moeder van Jut zal morgen baren zoon in de cellulaire gevangenis tc Rotterdam bezoeken. Hel- moederlijk hart zal trachten hem lot nadere mcdcdeelingen, die eenig licht kunnen verspreiden, te bewegen. De slraatdichter Meijer is Zalurdagavond, wegens het zingen en debi teren van onzedelijke liederen, door de policie in arrest genomen en heelt zich bij zijne overbrenging nog al tegen de policie verzet, zoodat deswege proces-verbaal tegen item is opgemaakt. rÜTiTKNLAiNOSCHE MEiUGTRN. ENGEL.11% B. LONDEN. 12 September. De jury, geroepen om uitspraak le doen in zake de aanvaring lus- schelt het koninklijke jagt Alberta en het pleizierjagt Mistletoe, heeft hart beslissing uitgebragt. Zij sprak den kommandant van de Alberta, print Leihungenvan alle directe schuld aan het ongeval vrij, doch gaf als hare meening tc kennen, dat die officier bij hel uitwijken zich misrekend had; voorts, dat koninklijke jagten, in zóó druk bezochte vaarwaters als de Solent, niet met volle vaart behoorden le sloomen; eindelijk, dal aan boord van die schepen een betere uitkijk diende gehouden te worden. De voorzitter van "the North Eastern Railway" heeft op de vergade ring van aandeelhouders bekend gemaakt, dat te Darlington weldra he' I vijftigjarig bestaan der spoorwegen in Engeland gevierd zou worden. He' was in 1825, dat de Stockton and Darlington Railway het eerste bewjs gaf, dat langs een ijzeren weg op practische wijze vele wagens door een zware locomotief konden worden voortgesleept. Met een kapitaal va#

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2