S€ III] 1875. Si", 2M. DUVGSDAG 14 SEPTEMBER ST ADS-BER iCIITEN. BI NNENL AN DSCHE BEK UITEN De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Perslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. KtZJiSSSSZ Mdrjut JC BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open- tec scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad li0. 10); Doen le welen, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 6deo tot en melden 18dcn September e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hal/negen tot negen uren en des namiddags van half twee lot twee urenbehalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth. 1». B. Leiden, 1 September 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke Mirschade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze Ier algemeene kennis dat door hen vergunning is ver leend aan Petrus Van Zijp, smid alhier, tot het oprichten eener smederij in het perceel aan den Ouden Rijn n°. 98. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 September 1875. E. KIST, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie is. tegen betaling van 20 Cents, verkrijgbaar het rapport van den Gemeente-Architect, betrekkelijk het aanleggen eener duin waterleiding. LEIDEN, 13 September. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, hij partijen van 59, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 27.— 5.G0 en ƒ2.65 en de laagste prijzen ƒ26.50, ƒ5.30 en ƒ2.60. - De lieer J. A. van Hamel, predikant bij de Waalschc gemccnle alhier, herdenkt heden den dagwaarop hij veertig jaren geleden hel herders- en leeraarsambt aanvaardde, dat hij achtereenvolgens te Middelburg, Haarlem, talingen en Leiden op waardige wijze mogt bekleedcn. Eene commissie uit kerkeraad en gemeente vervoegde zich in het middaguur ten zijnen huize en wcnschtc hem, hij monde, van zjjnen ambtgenoot Chavannes, geluk «et het bem geschonken voorregt, waarna aan den jubilaris namens vele zijner gemeenteleden en vrienden, zoo van hier als van elders, een exemplaar werd aangeboden van liet prachtwerk: "La Sainte Bible, avec les dessins de Gnslave Doré", benevens een niet onaanzienlijk stoffelijk bewijs van belang stelling Diep geroerd dankte de beminde leeraar de commissie en verzocht haar dien dank over te brengen aan allen, die zoo welwillend hadden bijge- dragen om dezen dag voor bem tot een onvcrgetelijken feestdag te maken. - Hel hoofdbestuur van de schippersvereniging »Schuttcvaer" heeft bet 'eisende verzoek gerigt aan den lieer Mazel, hoofdingenieur van den water- slaat te 's II age. •liet hooldbestuur der schippersvereniging Schultevaer", geeft UEd. met fepaste bescheidenheid kennis, dat voortdurend klagten bij hem inkomen omtrent de spoorwegbrug over de Zijl, bij Leiden, die sedert tal van jaren ongebruikt is en denkelijk wel nimmer in gebruik zal komen: met dringend 'erzoek, pogingen te willen aanwenden, dat dezelve worde weggeruimd. Het hoofdbestuur, de billijkheid dezer klagten inziende en het groot ongc- Hef en de moeijelijkhcid door die brug (die toch nutteloos daar ligt) voor fe scheepvaart ten volle beseffende, neemt door dezen de vrijheid zich lot DEtlele te wenden, met hel bescheiden verzoek. UEdele's veel vermogenden invloed te willen aanwenden, dat de spoorwegbrug aldaar worde weggc- roimd; lot groot gerief der scheepvaart, die aldaar nog al beduidend is, door de vaart uit de Noordelijke provinciën en omgekeerdzoo als ook van Amsterdam, de Zaanstreek en Haarlem naar Leiden, 'sGraveiihagc en Delft. Zullende UEdelc daardoor een groot deel der scheepvaart ter zeerste aan zich verpligten." Eerlang zal door dr. A. van der Linde in het licht worden gegeven een "Historisch Overzicht van het Nederlandsch Schaakspel sedert de 13de eeuw"hetwelk al de correspoudcnlie-partijeo zal bevattendoor de Nedcr- landsche schaakgenootschappen van 1824 tot 1875 gespeeld. (Zw. C.) De Staatscourant bevat liet programma voor de opening van de ver gadering der staten-generaal te 's Gravenhage, op Maandag 20 September aanst. Deze plegtigheid zal op de gewone wijze plaats hebben. De commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig staats-examen, heeft het diploma van candidaat-arls uitgereikt aan de bh. G. E. Eykman en E. 11. Bimmerman, milit. stud. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 11 Sep tember kaap Sint Vincent gepasseerd. De Prins Hendrik is op 12 Sept. van Batavia te Nieuwe Diep aangekomen. De Madura is op 2 Sept. le Batavia aangekomen, en Holland is op 9 Sept. van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. Door de maatschappij tot bevordering der bouwkunst zijn dit jaar als prijsvragen uitgeschreven: 1". een ontwerp van een vorstelijk verblijf in de nabijheid eener groote stad op een regllioekig terrein, groot 6 HA; 2°. een ontwerp van eene bad- en zweminrigting. groot 150 bij 80 M.3°. een ont- w rp van een metalen candelabrc van 5 of 6 lichten. Als prjjzen voor de ter belconing waardig gekeurde ontwerpen looft zij uit: voor de eerste prijsvraag ƒ500, voor de tweede prijsvraag 250 en voor de derde prijs vraag, waartoe alleen worden uitgenoodigd leden der maatschappij, 50; terwijl aan eiken bekroonde het getuigschrift der maatschappij zal worden uitgereikt. Het verzoek om gratie van den maréchaussée te paard, die, door het schieten op een van dolheid verdachten hond, één persoon verwondde en één doodde, voor welk feit hij door den krijgsraad 1e 's Hertogenbosch tot een maand cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld, is door den koning afgewezen. De Brussclschc correspondent van de Amsl. C. deelt het volgende mede: De Nedcrlanilsclie minister van financiën is bij deurwaarders-exploit opge- eischt, binnen acht dagen 60 millioen gulden te betalen aan de familie Dubois, als teruggave van de nalatenschap, met de rente, van Jacques Dubois, die omstreeks 1730 te Batavia is overleden. Ik heb nog niet verno men, dat dit bagatelletje betaald is; uwe regering mag dus op hare hoede wezen. In een Zondag jl. gehouden vergadering van erfgenamen werd ver* klaard, dat de regering onverwijld in regten zal vervolgd worden. Het D. v. 's G. deelt betredende de ontdekking der moordenaars van mevr. van der Kouwen, te 'sHage, o. a. nog bet volgende mede: Reeds meer dan een half jaar geleden ontving de commissaris van politie Beukman een naamloozen brief, waarbij hem berigt werd dal de policie goed zou doen eens acht te geven op de woning van Jut, wijl zich daarin een voorraad van goederen van waarde bevond, die argwaan omtrent de herkomst moest opwekken, met het oog op bet feit dat Jut noch zijn vrouw geacht konden worden door arbeid zooveel geld te hebben verdiend, liet vermoeden scheen te zijn gewekt door bet afluisteren van verwijlenwelke door leden der familie van den dader elkander naar liet hoofd werden geworpen. In over leg met den officier van justitie werd nu onmiddellijk Jut en zijne vrouw door den commissaris van politie in verhoor genomen; doch het mogt dezen niet gelukken Jut lot bekentenis te brengen. Dit eerste verboor leidde evenwel tot een gewigtig resultaat. De commissaris bad de voorzorg ge bruikt van Jut bij zijn komst aan hel bureau te doen visitecren, bij welke gelegenheid bij hem gevonden werd een bewijs van afschrijving op het Grootboek van 23,000. Jut beweerde echter dat die inschrijving niet van hem was geweest, maar toen bij een ten huize van Jut, door den heer Beukman, geassisteerd door de inspecteurs Ilardenbcrg en Metz, ingesteld onderzoek een telegram werd in beslag genomen door Jut uit Amsterdam over eene inschrijving op het Grootboek ontvangen, kon hij niet langer loo chenen dat de inschrijving van hem was. Op de vraag boe bij aan dat geld gekomen was gaf Jut, door de ondervragers in hel naauw gebragl een zoo onteerend antwoord, dat wij het niet kunnen medcdcelen. De justitie meende echter nog geen grond te hebben om Jut zonder verdere bezwarende aanwijzingen gevangen te houden, en liet hem dus vrij, waarna de policie echter de zaak ernstig bleef onderzoeken. In den boedel van Jut werd door baar aangetroffen een geschreven gedicht, waarvan vermoed werd dat bet van de hand was van wijlen den heer van der Kou wen: een vooronderstel-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1