PER TELEGRAAF. coratie-schilderbekend als een uitstekend zwemmer, bood aan nog dien zelfden avond twee nren te zwemmen in het Surrey-kanaal zonder te rusten. De weddenschap werd aangegaan en op den bepaalden tijd ging de schilder te water. Hij had ongeveer een uur gezwommen, toen zijn vriendem hem plotseling uit het oog verloren. Een hunner, die zeer goed zwemmen kan, begaf zich te water, maar moest na vele malen gedoken te hebben, onver- rigterzakc terugkeeren. Na eenige pogingen met dreggen, werd de onge lukkige levenloos opgehaald. Berigten uit New-York melden dat de rcpublikeinsche conventie aldaar den heer Frederik Seward voor den post van staatssecretaris heeft voorge steld. Verscheidene besluiten zijn genomen, strekkende tot het volgenecner billijke en toegeeflijke staatkunde ten opzigle van de Zuidelijke Statentot de zoo spoedig mogelijke hervatting der betaling in specie, tot het tegen gaan van smokkelarij, en tot de uitoetening van het militair gezag.op een met de grondwet overeenkomstige wijze. Ten slotte heeft de vergadering zich verklaard tegen een derde verkiezing van Grant als president der repu bliek, onder betuiging evenwel van haren dank voor de door hem bewezen diensten, en onder verklaring met instemming van zijne in- en uitwendige politiek. FSASSRIJK. De brief van den admiraal la Roncière le Noury blijft het onderwerp van de beschouwingen in de dagbladen. Met uitzondering van de organen der Bonapartisten, wordt de maatregel omtrent den vlootvoogd genomen, goedgekeurd. Velen achten de straf nog wel wat te ligt, aangezien vroeger bij een dergelijk geval de generaal de Bellamare op non-activiteit werd ge steld. De brief, zeggen anderen, draagt meer het kenmerk te zijn geschre ven door een Spanjaard dan wel door een Franschman. De Correspondance Ravas deelt omtrent deze zaak het volgende mede: //Dingsdag-avond te elf uur kreeg de president der republiek, onmiddelijk na zijne aankomst in het paleis van l'EIysée, kennis van den brief van den admiraal door de te Parijs aanwezige ministers, die zijne aandacht op dien brief vestigden en vroegen, of dit geene reden was om den ministerraad bijeen te roepen. De president heeft de zaak ernstig genoeg geacht om de onmiddelijke bijeenroeping van den raad te wettigen. Maar daar de minister van marine, de voornaamste belanghebbende, zich in Normandie bevond, moest de ministerraad op zijne terugkomst wachten en kon eerst Woensdag vrij laat in den namiddag bijeenkomen. Eenstemmig werd door de aanwe zige leden zonder eenige discussie en zonder eene der beschouwingen of opmerkingen, welke enkele dagbladen hebben medegedeeld, besloten tot den maatregel, die genomen is en, zooals de zaak daar ligt, waarschijnlijk vooraf reeds door elk der leden voor zich was vastgesteld. De afgevaardigde Naquet heelt de redevoering, die hij voornemens was bij gelegenheid van een feestmaal uit te spreken, maar waarin hij door de. maatregelen van het bestuur werd verhinderd, openbaar gemaakt. Hij ver langt geen senaat, want die kan slechts dienen om den vooruitgang te be lemmeren. Hij wil een slaatsopperhoofd, aan wien door de nationale verga dering het gezag ontnomen kan worden: scheiding van kerk en staat; leeken-onderwijsaankoop door den slaat van de Fransche bank, van de spoorwegen en van de mijnen; een progressive inkomsten-belasting en een plebiscit over de constitutionele wetten. Ook vraagt de heer Naquet vrij heid van drukpers en godsvereering, uitbreiding der decentralisatie, herstel van het regt van echtscheiding, en de burgerlijke zoo niet de staatkundige gelijkstelling van mannen en vrouwen. De sluitingsdag van de aardrijkskundige tentoonstelling is vastgesteld op 16 September. De entree gelden van dien dag zullen ten bate komen van de noodlijdenden in het zuiden. Omtrent de verwoestingen, door de overstrooming van 23 en 24 Junij te Toulouse aangerigt, deelt een officieel rapport mede, dat 209 personen verdronken of verpletterd zijn. Van die 209 personen zijn 198 begraven op het kerkhof te Toulouse, de elf andere in de omstreken. Twee militairen zijn bij het redden van anderen zeiven verdronken. Te Toulouse zijn 210 paarden, 35 varkens, 15 koeijen en 12 honden uit de Garonue opgevischt of onder de puinhoopen gevonden. Van de 2212 huizen, die in het over stroomde gedeelte der slad stonden, zijn 1141 ingestort en 340 moeten afgebroken worden. De schade, in de gemeente Toulouse geleden, bedraagt alleen aan onroerende goederen 11,290,000 fr. SS 11 a T 8 ÏK Ei A K B. In de Evang.-Luthersche conferentie, die te Berlijn wordt gehouden, is behandeld de quaeslie van het burgerlijk huwelijk. Daaromtrent is men lot het besluit gekomen dat de kerk het burgerlijk huwelijk erkent als civiel- rcgterlijk ten volle geldig, maar niet als christelijk, niet alsof de kerkelijke inzegening overtollig zou zijndat derhalve leden der kerk zich behooren te onthouden van een huwelijk, op hetwelk hun de kerkelijke inzegening wordt geweigerd; dat op hen, die in strijd met deze uitspraak handelen de kerkelijke tucht behoort te worden toegepast. Volgens de Köln. Zeit. is, evenals aan de leden der Franciscaner orde op den Apollinarisbergnabij Remagen, ook aan die der Capucijner orde te Ehrenbreitstein toegestaan, zich ook verder aan hunne geestelijke pligtente wijdenmits zij zich van de orde afscheiden en als wereldlijke geestelijken gekleed gaan. Te Berlijn wordt thans eene tentoonstelling gehouden van voortbreng, selen der Japansche nijverheid. Reeds op de Weener tentoonstelling was veel Japansch lakwerk en papier en daardoor is de minister van koophandel op het denkbeeld gekomendr. Rein naar Japan te zendenom nadere in. lichtingen te verkrijgen omtrent de vervaardiging dezer fabriken. Dr. Rein heeft zich van die taak gekweten en alle noodige werktuigen en gereedschappen voor de fabrikatie van lakwerk en papier medegebragt. Deze zijn thans met een aantal proeven van bewerking hier tentoongesteld en er zullen nu een aantal Japansche werklieden naar Duitschland worden ontboden, om Duitschers in dat w'erk te onderrigten. Het comité uit den handelstand te Koningsbergen heeft besloteneene conferentie van gedelegeerden uit de Duitsche havensteden bijeen te roepen, ten einde, evenals andere corporationgezamenlijk bij de rijkskanselarij, den bondsraad en den rijksdag in verzet te komen tegen de protectionisti sche eischen omtrent de invoerregten. RAGUSA, 10 September. Hussein-pacha trok gisteren met 4 bataillons van 500 baschi-bezuks en 4 bergkanonnen tegen de opstandelingen in Zubci op. Naar de berigten van de zijde der Turken werden de opstandelingen verslagen en werd een stuk geschut op hen veroverd. Daarentegen beweren de opstandelingen, dat de Turken verslagen werden en gedwongen overhaast zich terug te trekken naar Trebinje. LONDEN, 10 September. De Times meldt uit Weenen, dat de Porie aan het Grieksche kabinet heeft te kennen gegeven hare troepen van dt Grieksche grenzen te zullen terugtrekken, en tevens Griekenland verzocht heeft in het belang der veiligheid de grenzen sterker te bezetten. ST. PETERSBURG, 9 September. De gezant van Kashgar heelt gisterea audiëntie gedad bij den keizer. Hier is niets bekend van rustverstoring, die, naar men beweert, in Khiwa ontstaan zou zijn. Generaal Kaufman meldt van 25 Augustus (6 September) dat in Khokand onlusten zijn uitge barsten die den Khokaners aanleiding hebben gegeven Ghalschent te bele geren. Nadat hij een Khokandsche trocpenafdceling had verslagen en ver strooid werden door hem maatregelen genomen om Taschkend te verster ken ter beveiliging legen aanvallen en ter voorkoming van een mogeljjken opstand der Muzelmansche bevolking. Hij zelf zette den marsch naar Khokand voort. KONSTANTINOPEL, 9 September 's avonds. Regeringstelegram uit Mostar van den 7dcn. De generaals Ilesseinpacha en Nedjibdie van Stolatz opgetrok ken waren, zijn, zonder op verzet van den kant. der opstandelingen te stui ten te Trebinje en Bilek gekomen. De vijand sloeg op de vlugt. Hussein-pacha marcheerde toen op den weg van llagusa tot de grens en keerde daarna naar Trebinje terug. Hussein-pacha heeft al de verschansingen heroverd, die den muitelingen in handen waren gevallen. De opstandelingen zijn overal verslagen, en op den weg van Trebinje vindt men er niet één meer. Alleen op de bergen vertoonen zich nog enkelendie echter bij het naderen van de Turksche troepen de vlugt nemen. Nedjib, van Rilek naar Trebinje voor- uitgerukt, heeft op alle punten den vijand verstrooid en de gemeenschap hersteld. Thans worden de bij Trebinje en Bilek staande troepen via Ragusa geproviandeerd. De generaals Hussein en Nedjib hebben in last gekregen zich naar Gatschko te wendenom de verbinding tusschen Gatschko en Bilek tt herstellen. 288ste Staats-LiO<eri|. Vijfde Klasse. Trekking van 11 September. N°. 19049 niet met premie van 3000. Prijzen van f 70. 106 2419 4945 5517 7869 8096 11159 11346 12925 15811 19038 20661 751 4198 5176 6069 8045 10080 11298 11429 13606 17341 20527 20707 2055 Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. O. DRABBF.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6