BIJVOEGSELbehoorende tot de Leid soke Courant van Maandag ÓS September óS7ó/V°. 2óS. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. teerdenterwijl liet provenu door hem niet betaald werden dat hij bedrie glijk de opbrengst ten eigen bate zou hebben aangewend. Het tweede be stond daarin, dat men bij hem prolongaties sloot, welke hij weder op eigen naam bij zijne correspondenten te A. slootdat hij deze laatste zonder order jijner committenten te S. deed aflossen, en hun het saldo niet, terwijl zij jog voldoende waren gedekt, uitkeerde; dat hij dit laatste ten eigen bate tod aangewend, zonder in staat te zijn gelden of effecten terug te geven, die hij aldus bedriegelijk ten eigen bate zou hebben aangewend.. Het openb. min. requireerde 3 maanden gevangenisstraf en 4 geldboeten ieder van ƒ12.50, maar wees daarbij op verzachtende omstandigheden en de langdu- tige preventive gevangenisstraf (Itf, jaar) van den beschuldigde. Mr. Lodcr trad als verdediger van den beschuldigde op. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam werd op 25 Aug. 11. behan deld de zaak van een schuitenvoerdersknecht, Jacob genaamd, beschul digd van het wegnemen van eene zijden parapluie in een koffljhuis. Het p. t. J. geeft van die zaak uitvoerig verslag. Toen de policie van de ont- rreemding kennis had gekregen, ontdekte een der agenten op den Dam een persoon met een parapluie onder den armwaarvan hij de knop met zorg in de hand verborg. Hij volgde hemsprak hem aanen onmiddellijk viel de knaap op de knieén, en vroeg /'vergiffenis." «Maak mij niet ongeluk kig!" riep hij uit. "Hier is de parapluie! Ik had er alleen een grap meê Toor. Ik wilde 'm niet behouden, en zou hem straks hebben leruggebragt." Ter teregtzitting was hij niet verschenen, volgens de verklaring van een deurwaarder aan de regtbankomdat hij zich zoo schaamdeEerst den horigen dag was de vrouw van Jacob V. bij hem geweest en had dezen medegedeeld, dat haar man niet durfde verschijnen. Hij was nog nooit -voor de heeren" geweest. Het 0. M. deed uitkomen, dat in den regel, als de beklaagde niet verschijnt, geen verzachtende omstandigheden werden aan genomen. Het zou in deze echter een uitzondering maken, en, met het oog op de gebleken toedragt, geen al te strenge straf eischen. Het quali- ficeerde het feit als diefstal, door den beklaagde gepleegd "in een herberg, waar hij intrek had", en requireerde op grond daarvan zijn veroordecling lot een cellulaire gevangenisstraf van zes maanden. De uitspraak der regt- bank luidde; Zes weken cellulaire gevangenisstraf. Te Amsterdam lokt de opvoering van "De reis om de wereld in 80 dagen," waarin een der olifanten uit Artis zijne medewerking verleent, eiken avond een talrijk publiek naar den stads-schouwburg. Eergisteren meldt de Amst. C.. had daarbij een aardig incident plaats. De olifant had met zijne gewone deftigheid in den optogt zijn statige rol vervuld en slapte met zijne begeleiders de coulissen in. Eensklaps trad hij, en nog wel, sans gêne, achterwaarts! op het tooncel terug, tot niet geringe verbazing van het aanwezige personeel en van de priesters van Buddhadie hem op den voet Volgden. Spoedig bleek het wat Jack bewoog, geheel in strijd met het scenario, den eerbied aan het publiek verschuldigd, en zijne instruetiën, te tondelen. Hij had namelijk gedurende den optogt een vijg laten vallen. Dat kwam hem bij het verlaten van het tooneel zonde en jammer voor. Der halve keerde'hij eenvoudig, met zijn snuit snuffelende, terug om den verlo ren schat op te zoeken. Hij slaagde spoedigen stapte toen wel te vreden weder bedaard voortom verder in zijn logies op zijne behaalde lauweren te rasten. Vóór eenigc dagen deelden wij mede, meldt de V. C., dat op het Vreeburg te Utrecht voor een span paarden te vergeefs 2000 werd geboden; met zekerheid kunnen wij nu berigten, dat door dezelfde hh.die dit bod deden en die tol de onmiddellijke omgeving van den koning van Belgic be lmorenvan den heer Wessels, te Velp, een span bovcnlandsche bruine paarden gekocht is voor den prijs van ƒ3300. Men meldt uit Apeldoorn aan de N. R. C.: Werden wij Donderdag morgen vereerd met het bezoek van 2 deserteurs, bestemd voor Atchin en opgevangen door den rijksveldwachter van Elspeet in het Soerensche bosch, de avond gaf ons nog iets anders te zien. Tegen 7 ure namelijk marcheer den een negental kolonialen in uniform, betrekkelijk kalm, doch met ver snelden pasdoor ons dorpzich het air gevende alsof ze met een transport op weg naar Arnhem waren. Onze wakkere burgemeester echter begreep de zaak anders, en gaf aan de policie onmiddellijk last op verkenning uit le gaan, terwijl inmiddels de telegraaf in werking werd gebragt. Heden nacht ten 2 ure kwam het negental onder behoorlijk escorte weder te dezer plaatse aan en vond een gastvrij dak in het gemeentehuis. Voorzien van een atlas hadden ze zich behoorlijk de route laten aangeven die ze nemen moesten, en hadden te Beekbergen voor 10 gulden een gids genomen, die hen over Loenen te Eerbeek naar Dieren moest brengen, doch zij mogten hun togt niet verder voortzetten dan tot het gehucht Silvolde, gemeente loenen, waar zij gesnapt werden. Vrijdag morgen zjjn zij per extra-rijtuig naar Harderwijk getransporteerd. Het waren meerendeels Belgen. Het prov. geregtshof in Gelderland heeft Petronella van Oorschot, huisvrouw van A. Kapper, sclmldig verklanrd aan twee brandstichtingen en haar veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf. Voor genoemd hof is ook eene zaak behandeld van kindermoord. Eene ongehuwde boerenvrouw, 33 jaar oud, was onder Voorst aan den publieken weg bevallen en aldaar gevonden met een dood kind naast zich. Het kind had een sterken indruk aan beide zijden van den schedel. De benoemde deskundigen verklaardendat de beleediging op hen den indruk had gemaakt, de eerste: alsof de moeder het kind bij de beenen had gevat en met het hoofd tegen den grond geslagen; de tweede: alsof zij op het hoofd van het kind was gaan staan. De beschuldigde verklaarde, dat zij van hare beval ing in zwijm was gevallen en toen welligt het hoofd van het kind had ge drukt, Het openb. min. was van gevoelen dat de dood aan moedwillige handelingen moest worden toegeschreven en eischte veroordeeling; volgens den verdediger was het opzet om le dooden niet bewezen; zoodat deze tot vrijspraak concludeerde. Te Groningen is zekere Roelf Smilde overleden, die in zijn 80-jarig leven meer dan 40 personen uit het water heeft gered. Te Maastricht is in de kon. Nederl. wapenfabriek van de firma Stevens eene mitrailleuse vervaardigd, volgens de vinding van den heer Bar, direc teur dier fabriek. Een geoefend artillerist kan daarmede in een minuut 14 i schoten doen en dus 336 kogels op 1500 pas werpen. 's GRAVENHAGE 11 September. Z. M. de koning zal aanstaanden Maandag, des ochtends ten half negen ure, met een extra-trein van den Rijnspoorweg uit Zwitserland in de resi dentie aankomen. Den 2 38te" of 24s,e" zal II. M. de koningin naar Stuttgart vertrekken om daar ter plaatse een drietal weken te verblijven. De hooge raad wijdde gisteren zjjne civiele teregtzitting aan de behan deling in cassatie van het regtsgeding tegen den Z. E. W. heer F. X. Rutten, pastoordeken der hoofdkerk van St. Servaas te Maastricht. Het hoogste regtscollegie is dus eveneens geroepen zijn oordeel te vellen over de wettig heid der in 1873 en 1874 te Maastricht gehouden processie. Men weet dat in Limburgs hoofdstad eene nieuwe kapel was ingerigt om den prachligen reliquien-scliat der St. Servaaskerk aldaar te bevatten en de godsdienstig- plegtiglieid in quaestie strekte om die overblijfselen in statigen optogt langs straten en pleinen naar hare nieuwe bestemmingsplaats over te brengen dus over de openbare straat. Het tweede feit had in 1874 plaats. De re- liquien waren gedurende eenigen tijd ten toon gesteld geweest in de kerk; na afloop der tentoonstelling werden zij weder processiesgewijze pleglig langs de openbare straat teruggevoerd. De geestelijke, onder wiens leiding dit geschiedde, werd deswege bij vonnis der regtbank te Maastricht veroordeeld in de kos ten van het regtsgeding, waarbij werd verklaard dat Z. W. E. W. in strjjd met de wet heeft gehandeld wegens het uitoefenen der openbare gods dienstoefening door als bedienaar der openbare godsdienst te dragen het ge waad voor kerkelijke plegtigheden of bij de uitoefening van de openbare godsdienst in zijn kerkgenootschap gebruikelijk. Het hof in Limburg heeft met aanneming van de motieven des eersten regters en op nadere eigene beschouwingen het vonnis der regtbank beves tigd. De pastoor heeft zich tegen dat arrest in cassatie voorzien. Drie middelen van cassatie werden door den advocaat van den requirant, mr. J. Kappeyne van de Coppello, breedvoerig ontwikkeld en verdedigd. En resumé was hij van oordeel dat de openbare godsdienstoefening te Maastricht volgens de Grondwet volkomen is geoorloofd, want de permissive wet is er; doch in hoever de uitoefening moet worden belet, dient de gewone wet gever te regelen, weshalve hij tot ontslag van regtsvervolging van den requi rant concludeerde, als hebbende deze gehandeld overeenkomstig den geest en de woorden der Grondwet. Het spreekt van zelf dat pleiter nu en dan verschillende punten en stellingen van 'shofs arrest bestreed. De conclusie van het 0. M. is bepaald op 27 dezer. Ilct provinciaal geregtshof in Zuidholland, regt doende in criminele zaken, heeft heden zekeren 11. II., van beroep heijer, wonende te Bodegra ven, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot drie jaren ge- i vangenisstraf veroordeeld wegens feitelijkheid tegen de eerbaarheid jegens een meisje van 9 jaren. Volgens het D. v. 's Gr. zal de heer Dunkier zijne betrekking bij het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers blijven vervullen. Het geschil tusschen den regiments-kommandant en den kapitein-directeur der muziek, dat tot het aftreden van laatstgenoemden aanleiding zou geven, is uit don weg geruimd. EN6ELANB. LONDEN10 September. Alhier is eene maatschappij met een kapitaal van anderhalf millioen gevormd, om op groole schaal de reddingstoestellen van kapitein Boyton te doen vervaardigen en in de voornaamste havens der wereld magazijnen op te rigtenwaar de toestellen tegen een geringe vergoeding worden uitgeleend. De heer Disraeli is aan een groot gevaar ontkomen. Toen hij van Bretby Park, waar hjj gravin Chesterfield had bezocht, naar Londen terugkeerde, kwam de trein waarin hij zat in het station te Leicester in botsing met een loco motief, die op de rails stond. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af. Uit Holyhead wordt gemeld dat de Edith met ongeveer 80 passagiers Woensdag nacht half twee van het hoofd aldaar vertrok en een kwartier later in aanvaring kwam met de Duchess of Sutherlandde mailboot van Dublin naar Holyhead van dezelfde maatschappij. De Edith kreeg een he- vigen stoot aan stuurboord-zij en zonk binnen twintig minuten. De booten van de Duchess werden onmiddellijk uitgelaten en op deze en andere boo ten die door de nabijheid van de haven spoedig het tooneel van de ramp konden naderen, gingen al de passagiers en het scheepsvolk over, met, naar men hoopt, slechts twee uitzonderingen, den stoker John Jones en diens broeder. Eerstgenoemde was naar het vooronder gegaan, waar zijn broeder sliep, om dezen le redden. Zijn opofferende daad kostte hem het leven. De meeste passagiers van de Edith waren Iersche maaijers en daar zij retourkaarten hadden, ts de maatschappij niet in staat met zeker heid op te geven of het aantal passagiers aan boord opgenomen overeen komt met het aantal geredden. Het was een fraaije, heldere nacht. Men verzekert dat beide kapiteins op de brug stonden en dat ook dc man op den uitkijk op zijn post was. Te Camberwell zaten eenige vrienden in een koffljhuis vrolijk bijeen en spraken over dc kloeke daad van kapitein Webb. Een hunner, een de-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5