LEID8CIIE COIIR ANT. DONDERDAG 9 SEPTEMBER. BÜN-NENLANÜ-SCilE BEIMGTEN Ni eii, Hit 1875. 1°. 210- J)r Courant terschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.f0 met het t'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. 13.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.'<J 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regeis i.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN8 September. De Leidsche Scherpschullers-vereeniging hield heden [een huishoude- liiken wedstrijd in Katwijks duin, die. onder begunstiging van het fraaije jr, in aiie opzigten uitmuntend slaagde. Wij laten hier den uitslag van dien wedstrijd volgen Wedstrijd 200 pas. 1'prijs. Een thermometer met zwart marmeren voet, behaald door J. A. van der Made, met 40 punten. 1' prijs. Een wit porseleinen lamp, behaald door J. C.Timmermans, met 45 punten. 100 pas, voor schutters die reeds op verdere afstanden geschoten hebben. I'prijs. Een bronzen pièce de milieu, behaald door B. A. Kreps. met 44 punten. 2e prijs. Een sigarenkoker, behaald door G. L. W. Hazenberg, met 43 punten. 3! prijs. Een inktkoker, geschenk van den heer P. Somerwilbehaald iloor W. L. van Amerom, met 27 punten, als de schutter die de meeste punten beeft en de minste treffers. 100 pas. 1< prijs. Een eijerkookslel, behaald door B. J. van Brederode, met 52 punten. 2' prijs. Een Berlijnsch zilveren theepoL met komfoor, behaald door D. tan Wijk, met 49 puuten. 3'prijs. Eene porleleuille, behaald door F. Ivessel, met 49 punten. Consolatie-prijs. Een kristallen bierglas met deksel, geschenk van N. N. behaald door NV. C. van Itooijenop 200 pas met 38 punten, als hebbende de meeste punten in de vijf treffers. Een echt meerschuimen sigarenpijp, behaald met 41 punten, als heb bende dc meeste punten, zonder anderen prijs behaald te hebben, op 100 pas, door T. Weijers Pzn. 2'. Een pressc-papier, geschenk van den heer P. 11. J. llolkcs, te Maas tricht, behaald door J. van Leeuwen, met 45 punten, als voren, op 100 pas. De prijsuildeeling zal plaats hebben op Donderdag 9 September, 'savonds ten half tien ure, in het Ilötel de la Poste. De ecrw. heer F. P. M. Welters herdacht lieden dat hij voor 25 jaren hel pastoorsambt aanvaardde, waarvan sedert 1857 alhier aan Onze Lieve ïrouwe-parochie. In de kerk. waarvan het hoofdaltaar stemmig met bloe men en planten versierd was, werd door den jubilaris ten half elf ure de hoog mis opgedragen met de gebruikelijke assistentie van geestelijken. De eerw. heer J. H. A. de Veer, kapellaan te Amsterdam, hield de feestrede, tot tekst nemende Openbaring v. d. 11. Joannes II, 10: Esto fidelis usque ad mor ton, et dabo tibi coronam vitae (Wees lot den dood toe getrouw, en ik al u de kroon des levens geven!), in welke rede de liooge, tevens vaak zoo moeitevolle roeping van het herderlijk ambt werd geschetst. Een stel keurig misgewaad, dat thans werd gebruikt, was den herder van wege de parochianen als een geschenk aangeboden. Door het koor werd gezongen het Hallelujah" uit den «Messias" van Handel, vervolgens de lc mis van Haydn, waarna de plegtigheid werd besloten met een «Te Deum laudamus". lieden middag had er aan den Vliet eene aanvaring plaals tussclien twee vaartuigen, waarbij een der schippers, door den hevigen schok, in het water en tusschen de vaartuigen geraakte. Door het toesteken van een om slaagde men er in hem te redden. - Men schrijft ons: Het rooijen der duinzand-aardappelen valt gunstiger uit dan dat van de op kleigrond geteelde. Wel is het loof vroeg gestorven, tot gevolge waarvan het beschot niet ruim is en de knollen niet groot zijn, doch voor het meeste gedeelte, dat o. a. te Noordwijkerhout en te Noord- wijk van de uitgestrekte zandgronden gerooid wordt, komt de ziekte ouder hel voortbrengsel weinig ol niet voor. Daarentegen bestaat de ziekte onder He op kleigrond geteelde aardappelen erger dan in de laatste twee of drie jaren. De jagttijd, die op den 4,lcn geopend is, heeft zich gunstig ingesteld. Er is in genoemde streken reeds menig hoenkonijn of haas gpvallen door "het snellere lood in zijn vaardige sprongen gestuit", «als de dichterlijkslc jager van geheel Holland gezongen heeft", naar Ilildehrand teregt aanmerkt. De minister van binnenlandsche zakengezien zijne beschikking van 27 Jii 1 ij 1875, heeft goedgevonden tc bepalen, dat de stalen band der muil korven die den hals van den hond omgeeftdoor een koperen mag vervan gen worden. Het stoomschip Acton van Rotlerdam naar Batavia, is op 4 Sept. te Port-Saïd aangekomen. Onze wakkere consul te Tripoli, de heer Emile Testa, meldt het Bbl., heelt dezer dagen door zijn tact en beleid op uitnemende wijze getoond, dat de vertegenwoordiging van ons land aan de kust van Barbarije waarlijk niet overbodig is, maar, zelfs meer dan elders, den naam van Nederland tot groote waardering kan brengen. Met erkentelijkheid voorzeker zal men hier te lande van dit feit kennis nemen. De moeijelijkheden, welke tusschen den Pacha, den vertegenwoordiger van de Turksche regering, en den consul van Amerika gerezen waren, zijn vermeld, ja zelfs medegedeeld, dat de laatste zich met zijn gezin op een der Amerikaausche oorlogschepen ingescheept had en de stad Tripoli met een bombardement bedreigd wordt. Dat de ontsteltenis, daardoor in die stad teweeggebragtgroot was, zal een ieder gereedelijk erkennen, die weet, welk een haat en minachting den Christen toegedragen wordt, door de zoo dweepzieke bevolking dier havenplaats. Niet voor dc kogels en bommen der Amerikanen was dan ook de grooiste vrees bij de Christenen, maar voor de woede, welke daardoor onder de Arabieren ontstaan zou. En dal die vrees niet denkbeeldig was, blijkt uil de plannen, welke de bevolking al spoedig niet meer geheim hieldom onmiddellijk na het vallen van bet eerste schot de geheele Chris ten wijk te plunderen en te verbranden, zonder onderscheid te maken tus schen eenige nationaliteit, zoodat vriend en vijand beiden een prooi zouden worden van den opgezweepten godsdiensthaat en de roofzucht ecner half barbaarsche horde. Nog één enkel uur slechts, en het vuur zou geopend worden, toen het onzen consul, wel inderdaad ter elider ure, gelukte die vreeselijke ramp van de stad al te wenden. Onmiddellijk na het uitbreken der moeijelijkheden had hij zijne bemiddeling aan beide partijen aangebo den maar herhaalde onderhandelingen tusschen den Pacha en den Ameri- kaanschcn consul hadden de gemoederen zoodanig verhit, dat er weinig uilzigt bestond tot slechting van het geschil. Toch gaf de heer Testa den moed niet op, en juist toen de zaak als hopeloos mogt beschouwd worden, slaagde hij zoo volkomen in zijne voorstellen tol bemiddeling, dat èn Pacha èn consul beiden de schikking, welke hij had beraamd, aannamen en de nog pas zoo vijandige partijen zich beiden bevredigd achtten cn dat wel op de meest eervolle wijze. Oogenblikkelijk verspreidde die heuglijke tijding zich door de stad. De Arabische bevolking, die zelf met angst en schrik de uitspattingen en de woede der lagere klassen duchtte, overlaadde den vertegenwoordiger onzer natie met zegeningen. In eigen persoon en in groot uniform kwam de pacha hem aan het gebouw van het Nederlandsche consulaat dank zeggen voor zijn inderdaad onwaardeerbare hulp. Maar ook de Amerikanen brag- ten hem hunne hulde. De kommandant der vloot haastte zich om hem een bezoek van dankzegging le brengen, en toen de heer Testa die beleefdheid beantwoordde door een tegenbezoek aan boord, stond de geheele bemanning onder de wapenen om hem plegtstalig te ontvangen, terwijl de Nederland sche driekleur van den top der masten woei en ons volkslied door het mu ziekcorps werd gespeeld, onder het lossen der gebruikelijke 9 saluutschoten. En toen de heer Testa eindelijk den voet weer aan wal zetie, wachtte hem de onderscheiding van een brief van dankzegging, ontvangen van geheel het consulaire corps te Tripoli, hetwelk hem zijne dankbaarheid betuigde voor zijne zoo groote diensten. II. K. II. prinses Marianne heeft Maandag de stad Gouda bezocht en de geschilderde glazen der St. Janskerk bezigtigd. Te Delft is eergisteren in een schuur, aan de Zuiderstraat, het in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk gevonden van den 49- jarigen arbeider II. Wiegman (meer algemeen bekend onder den naain van Hein Mosiert). De man was sedert zestien dagen vermist en heeft door ophanging een einde aan zjjn leven gemaakt. .De ondragelijke stank, dien liet lijk verspreidde, gaf aanleiding tot bet doen van onderzoek in de schuur, waar de eigenaar slechts zelden inkwam. Het touw, waarmede de zelf moord is gepleegd, was gebroken, zoodal het lijk op den grond Jag. Het hoofd was van den romp gescheiden en gedeeltelijk door de ratten verslonden. -- Door het prov. geregtshof in Noordholland werd gisteren de zaak he-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1