PEE TELEGRAAF. Burgerlijke &tanb, 1» Tl» seki f» «it, 'i* nil te- ipti :i«t fis» r. a i de leg» litis eleiii Wit te wo# nu j,el talrijke publiek met geestdrift begroet. In de feestrede, welke or dr. Fries werd uitgesproken, werd in de eerste plaats gewezen op de irandcring. welke sedert het leggen van den eersten steen, in de laatste tltlien jaren, in de openbare aangelegenheden van Duilschland was tot gekomende redenaar wees verder op het vaderlandslievende streven den groothertog Karei August, die steeds de eenheid van Duilschland ider leiding van I'ruissen, zich tot doel had gesteld. Hij prees de hooge (diensten van Karei August jegens het land en sloot met een »Hoeh" op to groothertogop den keizer en het rijk. Toen viel, onder het gejuich to omstandershet omhulsel van liet gcdcnkleeken. De keizer was bewo- en drukte innig geroerd den groothertog herhaaldelijk de hand. Na l((r«ifie van het gedenkteeken aan de stad en het uitspreken van een ge werd het gedenkteeken bezigtigden werden de beeldhouwer Donn- jrf alsmede de leden der feestcommissie den keizer voorgesteld. De minister van onderwijs heeft dezer dagen een circulaire gezonden de verschillende provinciale regeringenbetreffende den schoolpligt. Ljton wordt vastgesteld, dat de kinderen met hun. vijlde jaar de openbare ]i«ere school moeten bezoekenonverschillig welke godsdienst hunne ouders lelijden; als uitzondering hierop is gesteld: 1". indien zij aan huis privaat jderrigt genieten en 2°. indien zij verder dan een kwartier uur gaans van jtplaats wonen, alwaar de openbare school wordt gehouden. In hel geval lier bedoeldzullen zij een jaar later ter school gezonden moeten worden, indien zij veel verder van de school wonenzullen zij het schoolbezoek iet hun zevende jaar moeten aanvangen. De schoolpligtigheid van kinderen j1[irt tot dat zij hun 14d® levensjaar hebben bereikt of zooveel langer lot lij, naar het oordeel van den inspecteur van het lager onderwijs, voor hun Hand voldoende zijn ontwikkeld. Slechts eenmaal per jaar worden leerlin- in de school opgenomen of ontslagen. Dezer dagen heeft de opperpresident van Elzas-Lolharingen aan de fabrikanten mededeeling gedaan van de wet, waarbij het bezigen van kin- Jeren beneden 12 jaren bij fabriekarbeid wordt verboden. Hiertegen is zeer ernstig geprotesteerd door de kamer van koophandel te Straatsburg. De lamer heeft tot grondslag van haar protest gebezigd de bewering, dat liet opvolgen van dien maatregel als met een enkelen slag de nijverheid der pro vincie zal dooden. Immers, om te gehoorzamen aan de wet, zal men ver ligt zijn, zegt de kamer, de thans in werking zijnde machines te ver anderen, de Ioonen te verhoogen enz. Wat de qnaestie zelve betreft, deze theoretisch uitgemaakt. Feitelijk is zij dit in Elzas-Lolharingen nog niet nel ten gevolge van de zucht, die de regering bezielt om, waar het slechts mogelijk is, de bevolking in hare wenschen en belangen te gemoet komen. Het moet erkend worden, dat de fabrikanten in den Elzas van hunne zpe velerlei pogingen in hel werk hebben gesteld, om te waken voor het welzijn der kinderendie zij in hunne fabrieken bezigen. Zij ont vangen dagelijks gedurende zes uren onderwijs in de fabriekscholen. OOIT-IKDIE BATAVIA, 31 Julij. Ter reede alhier zijn aangekomen de Koning Willem III en de' I* Willem Kroonprins der Nederlandenvan Atchin via Padang, waarmede M 7 officierenongeveer 70 zieke militairen, benevens 150 koelies en ketting ganger overgevoerd werden. Hel meerendeel der laalslen verkeerde in een erbarmelijk ziekelijken toestand en moest in karren en hangmatten naar het hospitaal overgebragt worden. - De Loc. meldt van 19 Julij: De generaal de Brabant had de goedheid 18: om, op een telegraphisch verzoek onzerzijds, zelf eenige berigten aangaande zijn toestand te geven. Vrijdag was hij vrij erg ziek, Zalurdag iets beter, gisteren had hij hoop er boven op te komen. Velenzeer velen in Indië stellig zullen zich gelukkig achten, die hoop spoedig vervuld te zien. (Het berigt van het overlijden van den generaal schijnt dus onjuist te zijn geweest.) - Volgens berigt van den resident van Soerakarta zijn bij den jongsten brand vernield 887 huizen. De schade wordt begroot op ƒ451,318. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend; een tweejarig verlof naar Europa, aan den gonv.-secretaris mr. 11. Semler; aan het lid in den raad van justitie te Bata- 'ia m'. F. Plate; aan den opzigter 1® kl. bij den waterstaat A. Eisses, en aan den 3'" commies bij het depart, van financiën Th. Friedrichs. Ontsla gen: eervol, de adsist.-resident voor de comptabiliteit te Samarang J. L. A. Ginter; de president van het collegic van boedelm. te Batavia C. A V'arke- visserde klerk ter algem. secretarie H. E. W. C. Botter; de gewezen klerk #P het adsist.-resid.-kantoor te Soekaboemi, tevens buitengew. deurwaarder 'ij den raad van justitie te Batavia, L. Harig; de adjunct-commies bij de fust-en lelegr.-dienst J. B. Tuts. Ingetrokken: de benoeming van mr. F. E. Embrechts tot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Soerabaija. Bevorderd: bij de algem. secretarie, tot gouv.-secretaris, de referendaris dr. L. W. G. de Roo; lot referendaris, de hoofdcommies L. B. van Maanen; hit hoofdcommies, de le commies B. M. 11. Heuveldop. Benoemd: tot inge nieur 2« kl. bij den waterstaat, de ingenieurs 3® kl. S. J. G. van Overveldt "ill. G. C. M. Hamming; bij hel binnenl. bestuur op Java en Madura: tot controleur 1® kl., de controleurs 2' kl. jh'. J. A. 0. van den Bosch en W. S. van Waning; tot controleur 2* kl.de adspir.-controleurs G. A. Iloo- genraadS. W. van der Ploeg en W. F. Hauber; bij het binnenl. bestuur «p de bezittingen buiten Java en Madura: tot controleur 1® kl.de contro leur 2' kl. D. P. Jentinck; tot controleur 2® kl.de adspir.-controleurs G. A. B- W. Sol en N. J. Struickbij hel depart, der burg. openb. werken, tot referendaris, de hoofdcommies J. C. de Bruyntot I®0 commies, de benoemde 1'commies op het bureau van den gouv. van Sumatra's Westkust J. A. Aec- kerliii; tot secretaris der wees- en boedelkamer te Samarang, de ambtenaar °P nou activiteit lt. de Lannoy; tot boekh. bij het collegie van boedelm. te te' ars gerf .rdi af id i eis till opt iek m Cl ik» ll» b| fel t' f* Vil ooi Batavia, de ambtenaar op wachtgeld W. L. Hoorn; lot advocaat en procu reur bij het hooggeregtshof, mr. F. E. Embrechts; tot 1«° commies bij het depart, van binnenl. bestuur, de 2e commies K. F. van Delden Laerne; tot opzigter 1® kl. bij den waterstaat, de opziglers 2e kl. A. W. Abels en P. Scheers, titans belast met de waarneming der betrekking; tot hulpprediker ten dienste der inlandsche christen-gemeente te Langowan (Menado), de zen deling van het Ned. zendelinggenootschap in de Minahassa M. Brouwer; tot raadsheer in het hooggeregtshof, de ambtenaar op non-activiteit mr. R. van Goens; tot secretaris bij den raad van Ned. Indië, de gouv.-secretaris dr. L. W. G. de Roo; tot 2eo commies bij het depart, van binnenl. bestuur, de ambtenaar op non-activiteit G. P. Fetmenger; tot opzigter 3® kl. bij den waterstaat, de gewezen tuinman bij 's lands plantentuin te Buitenzorg R. Th. Nijland; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot adspir.-contro leur, de ambtenaren voor de burg. dienst 0. Netscher en H. J. Post; op de bezittingen buiten Java en Madura: tot adspir.-controleur, de ambtenaar voor de burg. dienst E. van Assen, en de verificateur 5® kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen J. C. E. Tromp; bij het depart, van financiën tot referendaris, de hoofdcommiesen G. H. Pannekoek en J. A. van Dors- ser; tot hoofdcommies, de le commies C. J E. Lcyds; tot 1®" commies, de 2,® cnmmiesen 11. G. A. Desperoux en G. Geesdorp; tot 2tn commies, de 3® commiesen R. Haije en 11. L. Stcnp; tot 3'" commies, de ambtenaar op non activiteit J. Lucassen en de le klerk D. C. Vriese; bij de algem. reken kamer: tot 2®n commies, de 3C commies J. Blomhert; lot 3®" commies, de 1® klerk C. M. van Nooijen; door den directeur van onderwijs, eeredienst dn nijverheid zijn benoemd: tol hulponderwijzeres, aan de openb. le lagere school te Batavia, mej. E. II. Zaalberg, en aan de openb. lc lagere school te Djokdjokartamej. J. 11. M. Thisscn. Dep. van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den officier van gezondh. 1® UI. G. A. Raland; aan den kapt. der inf. F. J. A. R. von Ende. Ontslagen: eervol, de burg. schrijver 5® kl. bij de mil. administr. N. Weyzig. Bevorderd: tot officier van gezondh. 1® klde offi cieren van gezondh. 2® kl. J. Adriani en F. J. Cornelissen; bij hel wapen der infanterie, tol kolonel, de luit.-kolonel J. H. T. Wiegand; tot luit.- kolonel. de majoor J. F. Ilaus; lol majoor, de kapt. F. 11. Bordewijk; tot kapt., de I® lnilt. J. P. G. van Bacr, L. W. J. J. Ramacr, J. F. van Ros- sum en A. W. Constant; tot 1®» luit., de 2e luitt. A. van Veen, E. 11. Bol- ten (thans met verlof in Nederland), C. J. Puf kus, J. P. de Bordes en J. J. S. .van Kempen. Benoemd: bij het wapen der artillerie, tot 2en luit., de sergeanten P. C. van Bockom Maas, G. F. Beer, C. P. van Bockom Maas en F. de Zomer; tot magazijnm. 3® kl. bij hel wapen der genie (2® luit.), de magazijnm. 4® kl. (mil. opzigter der genie 1® kl.) J. F. Koch. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan B. van der Linde, dokmeester bij het ijzeren drijvend droogdok te Onrust. Ontslagen: eervol, de machinist-leerling 1® kl. A. J. A. van der Mculen. Benoemd: tot machinist-leerling I® kl.de machi nist-leerling 2® kl. J. A. Elliott; tot 3®" stuurman, W. A. Alofsentot havenm. te Banjoewangi, de benoemde haven- en pakhuism. te Pontianak A. Boers; tot 2®" machinist bij de gouv.-marine, de ambtenaar op non-acti viteit K. Mulder; tot gezagh. 1® kl.de gezagb. 2® kl. L. C. van der Eyck; tot gezagh. 2® kl., de gezagh. 3® kl. J. A. de Jong; tot gezagh. 3® kl., de I® stuurman, fungerend gezagh. van het gouv.-stoomschip Bogor, 11. C. Meijer. Belast: met het gezag over het gouv.-stoomschip Bogor, de 1® stuurman bij de marine D; Nolles. KONSTANT1NOPEL5 September. Volgens de laatste berigten is geen verwikkeling tusschen Servië en de Portc te vreezen. De mogendheden schij nen het volkomen eens te zijn om de tractaten getrouwelijk te handhaven en den vrede te bewaren. BELGRADO, 5 September. Volgens de berigten is in Abschatz cnBischtza, in Bosnië, opstand uitgebroken, naar men vermoedt veroorzaakt door Ser vische heethoofden. MADRID, 4 September. De liberale afgevaardigden van Biscaye hebben de regering van koning Alfonso erkend en haar cene verklaring desbctreflende doen toekomen. KONSTANTINOPEL5 September. In een telegram van Server-paella uit Mostar wordt geconstateerd, dat de toestand aanmerkelijk verbeterd is en vele opstandelingen tot onderwerping komen. ONDERTROUWD: Maijer, jm. 29 j. en M. C. Brouwer, jd. 27 J. Warners, jm. 35 C. de Ridder, jd. 40 j. E. A. M. Büchner, j rive, jm. 32 j. en S. Aardweg, jd. 57 j. A. J. van Benten, jm. 31 j. en M. H. Greeve. jd. 32 j. D. F. J. H. Schuurink, jd. 32 j. D. J. van Amerom, jm. 27 j. en j. II. van der Weyden, jm. 27 j. en C. Tegelaar, jd. 33 j. j. en M. Overmeer, jd. 30 j. J. F. Henzing, wed®. 36 j. en J. W. Lui, wed'. 31 j. en S. M, Engelbregt, jd. 29 j - K. J. m. 26 j. en G. A. Baronesse van Ittersum, 21 j. W. J. I,a- J. van Baak, jd. 23 j. P. Rolvers, wed'. 51 j. en A. van den W. Eigeman.jm. 29 j. en J. W. van Rhijn, jd. 19 j. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kanlongcregt te Leiden dd. 30 Augustus 1875. 10 wegens het op straat laten van ongemuilbande honden. 1 wegens het niet stapvoets rijden met een hondenkar. 1 wegens liet baggeren zonder vergunning in Rijnlands water. 3 wegens het ophalen en vervoeren van asch zonder vergunning. 1 wegens het werpen van vuilnis in gemeente-water. 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 1 wegens het werpen van asch op den openbaren weg onder de gemeente Zoetcrwoude. (Reglement op de wegen en voetpaden in Zuidholland.) 1 wegens hel voorhanden hebben van een maat niet overeenkomstig de wel.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3