te PER TELEGRAAF. gevolgd door het muziekcorps der cavalerie en het batallon infanterie, met den majoor en verdere officieren. Dijkhof was de eenig overgebleven zoon eener weduwe, die te Leeuwarden woonachtig is. Vóór weinige maanden sneuvelde zijn broeder bij een gevecht te Atchin. Uit Venlo meldt men aan het Fad.: In het Café Klerkx had Donder dag een treurig voorval plaats. Eenige bezoekers in beschonken toestand jenever verlangende, werd hun dit door de dochter des kasteleins geweigerd, hetgeen hevige woordenwisselingen en eindelijk een vechtpartij ten gevolge had. Een der bezoekers, zekere Tillemans, een bekend //mauvais sujet gaf haar daarbij eenige stooten in de borstdie een paar uren later reeds den dood ten gevolge hadden. De verslagene was een hoogst zwakke en in zwangeren toestand verkeerende vrouw, wier man op dat oogenblik afwezig was, terwijl eenige leden der familie ter bedevaart waren naar Kevelaar. De dader is in hechtenis genomen. 's GRAVENHAGE, 4 September. De consut-generaal in China heeft tot vice-consul te Hankow aangesteld den heer Fred. D. Rush, ter vanvanging van den heer W. Scott Fitz, aan wien door hemop verzoekeervol ontslag is verleend. Heden werd de 35e verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje met de gebruikelijke plegtigheid gevierd. Bij H. M. de koningin op het Huis ten Bosch was er groot diner. In den zoöl. bot. tuin had er eene matinee musicale plaats en op het groot stedelijk badhuis zal heden avond een vuur werk worden afgestoken. Ten 12 ure was het garnizoen in de Maliebaan vereenigd tot het houden eener groote parade. H. M. de koningin, zich naar het Huis ten Bosch be gevende, reed langs het paradeveld en werd met de gewone eerbewijzen begroet. BUITENLAINDSCHE BERIGTEN. EK6ELAKD. LONDEN3 September. Volgens den uitstekenden Engelschen ingenieur Hawkshawheeft het onderzoek bewezen dat het maken van een spoorweg-tunnel onder het Kanaal technisch zeer goed doenlijk is. De groote kunst zal wezen, voor de onderneming het noodige kapitaal te vinden. In de diocese van Dublin zijn 3000 bijeengebragt als eene gave voor den Paus voor het jaar 1875. Aan de Pall Mall Gaz. wordt uit Kopenhagen gemeld dat het groote Deensche oorlogsschip St. Olaf aldaar bijna geheel door de vlammen is ver teerd. Om verdere gevolgen te voorkomen moest men het schip doen zinken. FRASKBUK. De minister van openbaar onderwijs heeft de aandacht der prefecten gevestigd op het ongerief voortvloeijende uit de opdragt van het ambt van gemeente-secretaris aan de openbare onderwijzers, waarover de algemeene raad voor openbaar onderwijs in zijne laatste vergadering geklaagd heeft. In die circulaire wordt aan de prefecten opgedragen te zorgen dat de waar neming van het ambt van gemeente-secretaris door de openbare onderwijzers, welke daartoe vergunning van den departementalen raad hebben ontvangen, in geen enkel opzigt aan den regelmatigen gang van het onderwijs schade doet en zoodra dit het geval mogt zijn de gegeven vergunning te doen intrekken. Den 2,n September zijn de manschappen der reserve, van de ligting 1867, naar hunne regimenten vertrokken om gedurende eene maand onder de wapenen te blijven. Volgens den Parijschen correspondent van de Köln. Zeit. heeft de pre fect van policie aan de regering een rapport doen toekomen, waarin hij te kennen geeft, dat zoo de katholieke hoogeschool in November a. s.dat is bij het begin van den nieuwen cursus der universiteitgeopend wordthij vechtpartijen tusschen de bezoekers van de katholieke hoogeschool en de universiteit van Frankrijk tegemoet ziet. De prefect van policie moet zoo beslist gesproken hebbendat Mac Mahon alles behalve gesticht is over het verrijzen van zooveel katholieke hoogescholen. De minister Buffet nam daar entegen het rapport kalm op en zond een afschrift er van aan den kardi naal-aartsbisschop van Parijs, die den minister antwoordde, dat hij de zijnen den vereischten eerbied voor de wet hoopte te kunnen inboezemen. De vrijmetselaars-loge //la Concorde" te Villefranche was voornemens de inwijding eener nieuwe zaal feestelijk te vieren. De minister van binnenl. zaken heelt dit verboden. Woensdag 11. geraakte op den Boulevard des Italiens een omnibus in brand, waarschijnlijk door de schuring van de as, die niet behoorlijk ge smeerd was. De reizigers, verschrikt, staken het hoofd buiten het portier en schreeuwden om hulp. Dadelijk kwamen menschen toeschieten, door wier bijstand de reizigers ongedeerd het rijtuig konden verlaten. Het vuur werd vervolgens gebluscht door eenige emmers water. DVITSCHLAII). Op den 2cn Sept., ter viering van het zoogenaamde Sedan-feest, was Berlijn in ieestdos gehuld. Allerwege wapperde de Pruissische en de rijksvlag. Langs alle straten heerschte de volle feestdrukte. Geen kwartier ging voorbij of men hoorde een militair muziekcorps en zag troepen in groot tenue passeren. Des avonds werden het raadhuis en verscheidene andere gebouwen prachtig verlicht. Ter voorkoming van ongelukken was in de voornaamste straten, alwaar de volksmenigte zich beweegt, de pas sage voor rijtuigen gesloten. De uitvoering van het plan der commissie te Bonn om de hoogten langs den Rijn met bengaalsche vuren te doen verlichtenis uitmuntend geslaagd. Eene reeks stoombooten, sommige met een muziekcorps aanboord, stoomde langs de rivier, om aan de talrijke aan boord zijnde feestgenooten een vrij ge- zigt op de. afwisselende panorama's te verschaffen. Ook te Frankfort is de viering uitmuntend geslaagd. Uit Belgrado meldt men aan de Pesther Lloyd: Op onze grenzen heef het volgende voorval plaats gehad. Het klooster Bakowa, niet ver van het grensstadje Ivanitza, was opgevuld met pelgrims, die op een grooten Servi- schen feestdag (Maria Hemelvaart //Relika Gospojna") van alle kanten naai het klooster waren opgetrokken. Tegen 2 ure na middernacht werd! klooster overvallen door ongeveer 200 Turkendie er een ijselijk bloedbai aanrigtten. Slechts een gering aantal der bedevaartgangers redde zich ons grondgebied. OOST-INDIE. BATAVIA, 28 Julij. Bij besluit van den gouverneur-generaal is bepaald: De houder i een pas naar Mekka is verpligt dien te Djeddah, by zijne aankomst Nederlandsch-Indie, in bewaring te geven aan den consul der Nederland aldaar, die hem daarvoor in de plaats geeft een verblijfpas voor den der bedevaart; deze verblijfpas moet hij by zijnen terugkeer te Djeddahinwi, selen tegen den reispasdien hij den consul in bewaring gaf en die doe dezen alsdan van zijn visum zal zijn voorzien. Van Atchin ontvangt men berigten, die bewijzen dat de oorlog nog geëindigd is. In den nacht van 21 op 22 Junij is een nietsbeduidendeaam! op onze linien gedaan. Volgens het rapport daaromtrent was de tijjui evenwel zeer talrijk. Van den kolonel der infanterietijdelijk belast met de functien van militir tevens civiel bevelhebber te Atchinis via Padang een telegram ontvang bevattende de volgende berigten: Niets bijzonders voorgevallen; volgens in;:- komen spionnen-bcrigt zou Toekoe Moeda Tjoet Latil van Merdoe, eenoii geacharneerdste vijanden, overleden zijn; volgens een ander berigt isTotk Daoed nog niet als sultan geïnstalleerd, doch zal zulks den 16"1™ dezer pfe hebben; 2 of 3 dagen later zou dan, ten minste indien wij niet aanviela een algemeene aanval van 's vijands zuidelyk en oostelijk gelegen bentigi plaats hebben met niet minder dan 30,000 man Een later telegram meldt: Volgens nader ingewonnen berigten Toeanta Daoed nog niet tot sultan verheven. Van den aangekondigden aanval p» beurde niets. Het stoomschip Schouwen is ter hoogte van het ons k vijandige staatje Samalangan hevig beschoten. In overleg met den kom» dant der maritime middelen is de kampong van dien naam flink door In geschutvuur van drie oorlogsbodems getuchtigd Atchin heeft weder een offer geeischt, en ditmaal niet onder de» of landmacht. Sedert jaren behoorde de heer Giraudeauchef der firma Leroux alhier en te Soerabaya, tot onze flinkste industriëlen. Toen de twtti expeditie naar Atchin zou vertrekken, sloot de regering een contract! hem om de troepen van brood te voorzien. Ijlings vertrok de lieer weder naar Europa, om al het noodige aan te koopen en hij keerde op is bepaalden tijd terug. Maar hij had ditmaal zijne krachten overschat en 1 overgroote bezwaren, aan deze onderneming bij eene Indische expedition bonden, niet gekend. Overspanning, aan teleurstelling en krenking gepitii knakte zijne gezondheid en hij keerde hier ziek terug. De geneesbars raadden dringend eene reis naar Europa aan. Te Marseille aangekow, bezweek hij op 46jarigen leeftijd. Op verschillende punten rond Kotta-Radja hebben zich thans Europeans Chinezen en Maleijers als handelaren gevestigd. Op de passar te Mokko-Mokko (Benkoelen) heeft een brand gewod waardoor 23 huizen zijn vernield en een schade van ƒ15000 is aangergt Te Batavia overleed onlangs in het groot militair hospitaal de hetrS aan de gevolgen van een beet van een aap. Hij had op zekeren dag tit apen, een mannetje en een wijlje, bij elkander gebragt. Na eenigenIjjl wilde hij ze scheiden, hetgeen de woede van het mannetje opwekte, aap, zoo groot als een kind van 3 a 4 jaren, greep hem bij de knie: bragt hem daar eene wonde toe ter lengte van een palm en ter breedte» een duim. Daarop ontstond eene worsteling, waarbij de heer H. nog me wonden aan het been bekwam. De aap werd later doodgeschoten. De b® Mflj H. riep geneeskundige hulp in; maar daar de wonde niet volkomen lietli en hij steeds zwakker werd, liet hij zich in het hospitaal opnemen, bemerkte men dat de verwonding ook inwendig letsel veroorzaakt had, alta'ei de lijder bezweek spoedig. pekel I C bar [G, II schi met Bra rem des tn i l' 50, en scliri dien: tiers stollf 2«0 Onde Ek'chtl nons 1 pe bet WEEN EN, 3 September. De Pol. Gorr. bevat bijzonderheden omtrent tt belangrjjke gevecht bij Kasaba, op 30 Augustus. Naar verzekerd wordt, dat gevecht voordeelig voor de opstandelingen en zeer nadeelig voor de h ken uitgevallen. Hetzelfde blad verneemt uit Belgrado, dat de Serw pii regering krachtige militaire maatregelen neemt tot bescherming der gremo Let PARIJS, 3 September. Generaal Frossard gewezen gouverneur vanl« m j, keizerlijken prins, is overleden. W. s< Mac Mahon is te Parijs teruggekomen, heeft een ministerraad gepres» I en zal heden avond weder naar de Loiret vertrekken. WEIMAR, 3 September. Heden is hier met veel plegtigheid het mon» voor Karei August onthuld. De keizer, de keizerin, prins en prinses ka» 1 de afgevaardigden van vele Duitsche vorsten enz. waren met den groothert? 'oge en zijn gezin benevens een zeer talrijke volksmenigte tegenwoordig J - feestrede werd uitgesproken door dr. Friese, lfet gedenkteeken is11 !n,, kunstwerk van den beeldhouwer Donndorf. ur j, MADRID, 3 September. De Gaceta meldt dat Dorregaray met 1000* en 100 paarden door Aragon getrokken is in de omstreken van ConW 1 Volgens hier openbaar gemaakte depêches zou hij 2500 man bij zich hei en trachten Navarra te bereiken. Twee divisiën zijn uitgerukt om den t» F am van Dorregaray te beletten. rct' RAGUSA, 3 September. De hh. Nassic, Lichtenberg, Devienne en Jas® -1 boro, leden der internationale commissie, voor Oostenrijk, Duitscnl» i]| z Frankrijk en Rusland, zijn van Ragusa naar Mostar vertrokken. De aw tetn leden der commissie zullen regtstreeks zich daarheen begeven. n(e| PARIJS, 4 September. Berigten uit Weenen verzekeren dat Servië toogen naar Konstantinopel heeft opgezondentegen de schennis van t Servische grondgebied, die laatstelijk plaats had. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6