LEIDSCttf) COURANT. K°. 205. 'Ij 1875. VRIJDAG 3 SEPTEMBER. De Courant herschijnt dagelijks, Zon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar» 3.— franco p. p. f 3.50; met het f er slag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaari, buiten a'e expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. l)e prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BE RICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 31s,en Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, voor wijk VI, dienst 1875/6; zijnde een ieder verplicht ijjn aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Leiden, 2 September 1875. De Burgemeester voornoemd v. d. BRANDELER. HlNNEN L.\eNPSLi 1E BED IC.TEN LEIDEN, 2 September. De commissie, den 10dfn Augustus 11. door den minister van koloniën benoemdtot onderzoek naar de bekwaamheden van adspiranten voor de betrekking van leerling-tolk der Chinesche taal, heelt op den lsttn September hare taak volbragt. Deze commissie was zamengcsteld uit de hh.,dr. G. Schlegeltolk voor de Chinesche taal in Nèerl. Indië, te Leiden, voorzitter, en de leden dr. J. ten Brink, F. S. Gomm, J. Klein, dr. W. F. Koppeschaar, G. J. U. van der Waals, M. Salverda de Grave, Schouten, leeraren aan gemeente hoogere burgerschool te 's Gravenhage, J. J. Balland, leeiaar aan het gymnasium en lector aan de akademie te Leiden, en J. C. Mensing, leeraar aan de gemeente hoogere burgerschool te 's Gravenhage, lid-secretaris. Zeven candidate» hadden zich aangemeld en de minister zal later bekend maken, wie voor de twee beschikbare plaatsen zullen worden benoemd. Gisteren avond is door een schipper in de Haarlemmervaart opgehaald bel lijk van een man, op den Ouden Rjjn alhier woonachlig. Het is naar bet ziekenhuis overgehragl. - In de Spilsteeg maakte zich heden morgen een persoon schuldig aan verregaande mishandeling zijner vrouwzoodat de tusschenkomst der policie Zoor de buren moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen is de vrouw verwond. - Het stoomschip Prins Hendrik, op weg naar Nieuwe Diep, is op l Sept. te Napels aangekomen. Het stoomschip Friesland vertrok op 27 Aug. Balavia naar Rotterdam. De John Uramall is op 1 September van Baiavia te Maassluis aangekomen. - Van den Helder meldt men dat hij den hevigen westelijken storm, die eergisteren woedde, de zwaarste winddruk een kracht bereikte van 72 KG. op de vk. meier. Schade is daardoor aan gebouwen niet tewecggebragt. Oe schepen in de haven, die 3 en 4 op elkander liggen, ondervonden gcene avarij hoegenaamd en lagen zeer veilig, evenals hel gestrande stoomschip König Wilhelm, hetwelk, in weerwil van den vrij lioogeu vloed, onbe weeglijk is blijven liggen. - Te Utrecht passeren voortdurend vreemdelingen. Belgen en Duitschers, die door de policie over de grenzen worden gebragl. Er is door de rege ring bevél gegeven dat een naauwleiiend toeziet moet gehouden worden op de aanwerving van vreemdelingen voor het Indische leger; zij. op wier herkomst of papieren eenige aanmerkingen te maken zijn, worden onmid dellijk afgewezen. Men meldt uit Harderwijk aan bel Dl. v. d. D.: De kazerne te Har- derwjjk kan nagenoeg 680 man bevatten. Thans zijn niet minder dan 850 Wn in bedoelde kazerne aanwezig, zoodat, om de manschappen te kunnen bergenmen op eenige kamers de nachtlegers zonder eenige lussclienruimte «aast elkander heelt moeten plaatsen. Of deze opcenhooping van niensciien 'oordeelig is voor de gezondheid, valt te betwijfelen. Daar verder de maga- zjnen uitgeput zijn, moeten zich een vijftigtal onzer toekomstige verdedi- van het rijke Insnliiide enkel met een bos stroo behelpen. Dit logies trouwens niet ongezond en oefent lien van den eersten dag af aan reeds den werkelijken oorlog. Minder voordeelig is echter de omstandigheid, er geen ondergoed meer in liet kleedingmagazijn aanwezig is, zoodat laatst aangekomen manschappen niet ter behoorlijken tijd van schoon len kunnefi worden voorzien. Tot heden is liet aantal zieken gering en ZS» nog geene gevallen van besmetting voorgekomen, welk een en ander échter alleen mag toegeschreven worden aan de gezonde zeelucht. Dal in gemelde verpleging dringend en ten spoedigste Voorziening wordt vereischt, "ogal te begrijpen. Volgens de Arnh. C. is het geregtolijk geneeskundig rapport in zake G. E. Gonlay, milicien bij liet 8e rcg. infanterie, gedetineerde te Arnhem, als beschuldigd van manslag, bij den auditeur-militair reeds ontvangen. Er bestaat dus grond te verwachten, dat met deze voor het publiek belang en de militaire organisatie zoo hoogst belangrijke regtszaak eerstdaags een aanvang zal kunnen worden gemaakt. In den gemeenteraad van Wagcningen had dezer dagen het volgende plaats. Voo*r de opengevallene betrekking van gemeente-ontvanger hadden zes personen gesolliciteerd. Uit deze was eene aanbeveling gemaakt van tweepersonen. Een der sollicitanten, niet op die aanbeveling geplaatst, bood daarop schriftelijk aan den raad aan, die betrekking, waaraan een salaris van 750 was verbonden, voor ƒ400 te willen waarnemen. Een der leden van den raad meendedat wanneer men eene betrekking voor ƒ400 kondc vervuld zien men geen ƒ750 moest geven. Andere leden geloofden wel, dat die betrekking te hoog werd gesalarieerd en wilden alsnog trachlen te bewerkendat door den koning de bezoldiging op een lager cijfer zoude worden vastgesteld. Niettegenstaande de beslrpding van dit voorstel door andere leden werd door de meerderheid daartoe besloten en de benoeming voorloopig uitgesteld. Naar men uit Nijmegen meldt is aan den heer van der Heem, die sedert jaren met zijn beignet-kraam en daaraan verhonden café-chantant de kermis te Nijmegen bezocht, dit jaar een standplaats geweigerd. Wat de aanleiding tot dit besluit geweest is kan men niet gissen. Het gerucht zegt dat die weigering zou gegrond zijn op hel onzedelijke van vele chansons die worden voorgedragen, en ook op de schade die de kofïijhuizen in de stad zouden lijden. Naar men uit Deventer meldt bestaal omtrent het gebeurde bij de Maandag gehouden exercitiën het vermoeden, dat aan moedwil moet gedacht worden, en dat het niet de bedoeling kan geweest zijn den tamboer, maar wel den majoor te treilen, die zich vlak bij den tamboer bevond. Een streng onderzoek heeft plaats gehad, terwijl eenige manschappen voor het lijk, hetwelk in een kist geplaatst was, een eed moesten afleggen. Noch het een, noch hel ander heeft lot eenig resultaat geleid. Tc Zwolle kwam eergisteren avond met den laatsten trein van het Cenlraalspoor een Decnsch zeeman aan, die, aangezien hij geen geld had, eenvoudig plaats had genomen op de buffers tusschen de waggons, sprak alleen Engelsch en Deensch en is door de policie over de grenzen des rijks gebragt. Tusschen Willemstad en Nicttwesluis is gisteren ochtend een vaartuig, genaamd Broedertrouwgeladen met steenkolen, en bestemd voor de sui kerfabriek te Gastel, op het Hollandsehe Diep. wegens het door golfslag ingekomen water, plotseling gezonken, Tenaauwcrnood had de schipper den tijd om de boot los te maken, en zich daarin met zijne beide knechts en met zijne beide zusters, die ook aan boord waren, met achterlating van al hun goed, te redden. De krijgsraad heeft uitspraak gedaan in zake de oneerlijke tamboers te Vlissingen Een hunner, de hoofdaanleggcr, is veroordeeld tot twee jaren celstraf wegens diefstal, poging tot diefstal, opligting, poging tot opligting, valscbheid in geschrifte eu hel desbewust gebruik maken er van, het maken van valsche handteekening, misbruik van vertrouwen. Twee andere jeug dige tamboers zijn wegens medcpligheid aan die misdrijven tot 18 maanden celstraf veroordeeld. De Amst. C. is in staat gesteld het volgende uittreksel van een brief nit Tripoli dd. 21 Augustus mede te declcn: Twee Amerikaaiische fregatten zijn hier aangekomen, om voldoening te vragen voor een beleediging den consul der Vereenigdc Staten aangedaan. Reeds was men bevreesd voor een bombardement, doch door de tusschenkomst van den Nederlandscheu consul, hierin ondersteund door zijne medeleden van het corps consulair, gehikte het deze ramp te voorkomen. De pacha zal zijne verontschuldiging aanbie den. De toestand was zeer gevaarlijkwant behalve voor het bombarde ment bestond er beduchtheid voor een algemeene plundering en moord van den kant der Arabieren. 'sGRAVENHAGE. 2 September. Door Z. M. zijn benoemd: tot officier van justitie bij de arrond.-regt- bank te Heerenveen de heer m'. F. D. F. Luyken Glashorstthans siibst.- officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Dordrecht; lot subst.-grifOiyr

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1