PER TELEGRAAF. Burgerlijke £»tanb. i,0o» den voortgang der vlammen. De aarde beefde echter nog voorl ed- zooveel mogelijk werden de dooden en gewonden weggedragen; mjire «ekwetsten worstelden half kruipende, half loopende zeil voort, verschrikkelijke dag werd door een nog akeliger nacht gevolgd. In ,rivil van den stortregen nam de brand in de puinhoopen weer toe, en f jc vlammen eene bewaarplaats van buskruid bereiktenbragt het derend geraas van de ontploffing nieuwe verschrikkingen aan in dezen li en nacht Eindelijk brak de dag aan2 a 3000 overgebleven maakten ,'sereed de plaats te verlaten waar meer dan 8000 lijken, die de lucht ils met pestdampen begonnen te vervullen, half verkoold lagen. llen meldt uit Sloan: Den 20ste°, omstreeks 5 uur in den namiddag, Ifijlgeen wolk boven deze plaats de lucht verdonkerde, trof een hevige ^straal, gevolgd door zwaren donder, deijzerdraden van hel lelegraaf- iioor. liet telegraaftoestel was totaal vernield, de ijzerdraden waren overal jgebroken, en de verschillende instrumenten waren verwrongen of ge ien. Onmiddellijk na den slag liep John 11. Dover, die in zijne werkplaats ,s de straat op. Het was duidelijk dat hij de gedachte had, dat zijn ge il door den slag ook ontsteld was, want hij keerde zich terstond om en jJS op zijne woning toe. Toen hij tot op ongeveer vijftig schreden van huis genaderd was, waar zijn vrouw voor een van de vensterramen iar hem op den uitkijk stond, kwam een andere bliksemslag, die llir oogen verblindde, en eer nog het geratel des donders had opgehou- la zag men het geheel naakte ligchaam van den man plat voorover op den wnd liggen. Nadat men zijn ligchaam onderzocht had, dat van elk klee- rsiuk, hoe ook genaamd, als in een tooverslag ontdaan was, bleek het, li de bliksem hem op de kruin van het hoofd getroffen had, waar een lek van het hoofdhaar, ter grootte van een zilveren dollar, verbrand was, (schoon de hersenpan voor het overige ongedeerd scheen. Van daar was i straal afgedaald langs de zijde van het hoofdzooals duidelijk zigtbaar nis aan een spoor tot aan den schouder en van daar tot aan het hart, van nar de electriciteit schijnbaar over het gehecle ligchaam verspreid was. De ilzcttendc kracht der eleetrische vloeistof kon gezien worden aan een gat lior denzelfden straal in den grond geslagenop de plaats waar het lijk nerd opgenomen; dit gat werd bevonden bij meting acht voel diep te zijn. (tldccderen van den overledene werden gevonden aan roepen verscheurden irandende. terwijl zijn zilveren horloge in een vornaloozen klomp zamen- snollen was. - Volgens beriglen uit Japan heeft de Mikado op 20 Junij te Jeddo het apansche parlement geopend met de volgende toespraak; //Mijne heeren van Ie provinciale vergadering! Ik verschijn heden in uw midden, om u een hijs te geven van mijne belangstelling in het werk, tot welks voltooijing jgeroepen zijt. Ik hoop, dat ieder van ulieden zijnen pligt bij de behan- Éig der aangelegenheden van de onderscheiden gewesten beseffen zal. Eene roote moeijelijkheid is voor u daarin gelegen, dat een ieder slechts de belan- en der provincie, welke hij vertegenwoordigt, te verdedigen heeft. Verliest chier in het vuur der discussie het welzijn van het gcheele vaderland niet lil hel oog. Weest eensgezind en tracht u behoorlijk met elkander te ver ton, opdat de provinciën en het vaderland nut van uwe beraadslagingen lekken mogen en men zeggen kandal de opening van deze vergadering tea nieuw tijdvak van welvaart voor Japan geopend heelt. Eerbiedigt mijne noorden.'' F ft V K B IJ M. Dc heer Oger, de vertaler van het bekende werk van Gladstone, heeft in dc liep. frang. medegedeeld dat hij thans behoorlijk en wel, onder lires van het «bureau de colportage", aan den minister van binnenlandsche zaken op nieuw twee exemplaren heeft gezonden met verzoek om het stem pel: hij hoopt dat de minister ditmaal, zij het dan ook wat Iaat, aan den heer Gladstone regt zal laten wedervaren. De heer Oger voegt er bijdat hij persoonlijk geen voordeel van de vertaling wil trekken. Tol dusver heeft hij 275 fr. ontvangen, als winst van de verkochte exemplaren. Die ton heelt hij gezonden aan het hoofd-comité tol ondersteuning van de noodlijdenden in het zuiden des lands. De verdere winsten zal hij voor hetzelfde doel afzonderen. - Men verneemt dat dc minister van binnenl. zaken, met het oog op de komst der Duitsche bedevaartgangers, aan de prefecten last heeft gegeven, tiet te dulden dat die vreemde schare eenige manifestatie op straat, welke ook, aan den dag legt. De officieuse Moniteur zegt daaromtrent: Frankrijks bodem slaat voor iiJcr vreemdeling open; maar de regering heeft regt, en het is zelfs haar pligt. maatregelen te nemen tegen enkele opeenhooping van menschen en kjen het onlplooijen van banieren of het tentoonspreiden van insigniën, waardoor de rust zou kunnen worden verstoord. Zij zal dien pligt dan ook onder alle omstandigheden nakomen. - De koning van Beijeren heelt te Rheims de kathedraal bezigtigd, maar tieh niet aan den aartsbisschop laten voorstellen. - Te Nantes is dezer dagen een «congres scientifique" gebonden waarbij Weiland werd vertegenwoordigd door de heeren prof. von Baumhauer uit Haarlem, prof. Franchimont uil Leiden en prof. Grinwis uit Utrecht. §PAS(JE. Volgens beriglen uit Madrid was Dorregaray te Cambriels in de provincie lerida; zijne troepen waren, zegt men, in ellendigen toestand en trachtten Deeds aan de vervolging der regeringstroepen te ontsnappen. Deze laatste Willen ook Sabals en Gamundi te overvallen. Van het noordcrleger be- ri?' tnen dat Qitesada zijne verdedigingswerken in de provincie Alava geëin- heeft. Zijne kolonnes doorloopen thans de geheele vlakte tol aan den Wet van den bergketen van Penacerradazonder met een anderen vijand te When te kampen dan de hitte. - Sco d'Urgel is in handen der regeringstroepen. De bezetting van het kasteel en van de forten is met krijgseer uitgetrokken, maar blijft krijgs gevangen. De verdediging is lot het uiterste volgehouden. Er is waarschijnlijk een diplomatiek geschil tusschen Spanje en Enge land te verwachten. Dc heer Venegas, een Kreool, die reeds twee jaar ge leden Porlo-Rico verlaten had om zich aan dc knevelarijen der Spaansche overheidspersonen te onttrekken, is. naar men zegt, onlangs aan boord van een Engelsch stoomschip gevangen genomen, met geweld van daar wegge voerd, naar Porlo-Rico teruggebragt en, in weêrwii van het protest van den kapitein der boot en van den Britschen consul, doodgeschoten. »lf3ïS€ltl,A.aftS. Gp aandringen van de kamer der afgevaardigdenheeft de Pruisische regering in het vorige jaar een aanmerkelijke uitgestrektheid domeingoede ren in kleiue partijen aan de markt gebragt. liet daarmede beoogde doel was de gelegenheid te geven aan landbouwersom met een gering kapitaal in het bezit te komen van eigen grond, voor akkerbouw, weiland, enz. geschikt Naar men verzekertzal die proef niet verder worden voortge zet. Men heeft namelijk de ondervinding opgedaan, dat het beoogde doel niet wordt bereikt. De verkochte goederen zijn bijna alle overgegaan in handen van groote grondeigenaren. Men zal nu het doel langs eenen ande ren weg trachten te bereiken. 11. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, geboren prinses der Nederlanden, is op 19 Aug. aan een groot gevaar ontkomen. Kort nadat zij het kasteel lleinrichau in Sileziëecu harer bezittingen, had verlaten, gingen de paarden van haar rijtuig op hol. In dolle vaart snelden zij over ongebaande wegen, door velden en kreupelhout, braken daarbij den boom van het rijtuig en konden eerst tot staan worden gebragt, toen zij dwars legen een zwaar beladen wagen renden, die in de nabijheid van het station lleinrichau den weg derwaarts bereed. De groothertogin en de haar verge zellende dame waren in het rijtuig blijven zitten en konden het ongedeerd, maar een weinig onthutst, verlaten. Ook de koetsier en de bedienden kwa men met den schrik vrij. Het Journ. de Sl. Pél. meldt dat uit 's lands middelen eene som van 250,000 roebels beschikbaar zal worden gesteld tol oprigting eencr universi teit in Siberië. De generaal Kasnakowgouverneur-generaal van West-Si- hcrie, heeft eene memorie opgesteld, waarbij een universiteit is ontworpen. Deze zal volgens het ontwerp met twee faculteiten, eene regtsgeleerde en eene geneeskundige, geopend en te Tomsk gevestigd worden. Het berigt van de oprigting cener hoogeschool is allerwege in Siberië met blijdschap ontvangen, en men verwacht goede resultaten van eene aldaar geopende in schrijving voor bijdragen ten behoeve der nieuwe inrigting. RAGUSA, 28 Augustus. Van een den opstandelingen gunstiggezinde zijde wordt gemeld dat zij Plana hebben ingenomen. Naar men verzekert, heb ben 150 Turken uit die plaats zich bij de opstandelingen aangesloten. Deze laatslen hebben ook het fort Goriansko, dat met 4 stukken gesehut gewa- pêhd was, genomen. RAGUSA, 29 Augustus. Duizend Servische vrijwilligers zijn in Herzcgo- wina gekomen. De opstand is te Albani uitgebarsten. Twee duizend Turken zijn vertrok ken om Trebinje te ontzetten. KONSTANT1NOPEL29 Augustus. In alle stukken tusschen de Portc en generaal Ignaliefl, den Russischen gezant, gewisseld, is steeds gewezen op het besluit der Russische regering, om getrouw de verpligtingen van het Parijsche tractaat na te komen. Essad-pacha is benoemd tot minister van openbare werken. Graaf Zychy, de Oostenrijksche gezant, heeft heden eene audiëntie bij den Sultan gehad. KONSTANTINOPEL, 29 Augustus. Drie bataillons Turken zijn over Kleck te Lastar aangekomen, zonder op hunnen togt door de opstandelingen te zijn verhinderd geworden. NEW YORK 27 Augustus. De schatkist der Vereenigde Staten heeft groote sommen van Washington naar Calilornië gezonden, om dc banken aldaar te hulp te komen en haar in staat te stellen aan de crisis het hoofd te bicden. PERPIGNAN, 29 Augustus. Hel Carlistisehe garnizoen van Seo de Urgel heeft heden voor de regeringstroepen gedefileerd. Lizarraga en de bisschop bevonden zich aan het hoofd. Het getal der gevangenen bedraagt 800 waaronder 100 officieren. KONSTANTINOPEL29 Augustus. Eene bende van 3 a 4000 Serviërs is de grenzen overgetrokken en heeft zich gelegerd nabij Novi. De telegraaflijnen zijn in hunne handen. Verschillende benden Serviërs trachten een opstand te verwekken onder de Bulgaren in den Balkan. ONDERTROUWD: N. H. 11. Rombouts, jm. 24 j. en D. J. A. Hoelen, jd. 21 j. A. L. Middendorp, jm. 25 j. en P. van der Ploeg, jd. 26 j. W. A. Aflourtil, jm. 31 j. en L. A. van Iloogeveen, jd. 25 j. J. Blansjaar, jm. 26 j. en E. Franken, jd. 24 j. - J. J. Erades, jm./21 j. en C. M. van der Nat, jd. 19 j. P. van der Kaay, jm. 27j.enC. M van der Heyden, jd. 21 j. G. J. Schipaanboord, jm. 24 j. en M. Moolen, jd. 22 j. J. den Hoed, jm. 24 j. en M. Neuteboom jd. 27 j. - J. Kriek, jm. 25 j. en C. P. Smolders, jd. 27 j. C. van Weeren, jm. 23 j. en M. P. van Leeu wen, jd. 23 j. B. Mulder, jm. 36 j. en M. C. Geenjaar, jd. 38 j. - P. Cornclisse. wedr. 35 j. en E. van Polanen. jd. 32 j. J. Drieman, jm. 29 j. en C. van den Bos, jd. 32 j. «ïchouden Verkooping van onroerende goederen in hel Ileeren-Logemenl aan den Burg, Zaturdag 28 Augustus. Notaris M'. J. A. F. Coebergh. Een Winkelhuis en Erve, aan de zuidzijde van de eerste Groenestecg, n°. 3, Sectie I, n°. 555. Opgehouden op ƒ1792.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3